Mezi námi žijí i Jiní, vyvolená kasta stoupenců sil Světla a Tmy, kteří magickou sílu těží z lidské energie. Její používání upravuje Dohoda, kontrolovaná Inkvizicí. V souladu s ní každé dobro musí být vyváženo zlem. Síly Tmy brání právo na neomezenou svobodu lidských činů a pravdu o kruté realitě, síly Světla neustále zvažují, zda svými skutky nevyvolají stupňování nežádoucích následků. Aby se nevymkly zavedenému řádu, vydávají i licence upírům, sajícím lidskou krev. Svou misi realizují Hlídky Světla a Tmy rafinovanou kombinací zásahů a v konstelacích, které připomínají souboje práva se zločinem či rejdy rozvědek. Nerozhodné výsledky jejich permanentní konfrontace pak připomínají situaci světa s jeho neutuchajícími konflikty a nejistotami, zmatením mravních hodnot. Atraktivní způsob zpracování oslovuje zejména mladé hlediště. (oficiální text distributora)

Likan7

Ruskej maglajz. Propojení moderní doby a fantasy je možná originální, ale tady jdou body za knižní předlohou. Bekmambetov dostal knihu, měl jí zfilmovat, a vytvořit hovadinu. Nudnou, dlouhou, blbou hovadinu. ()

shifter

Tak toto bolo dost dobre! Podla uvodu som od toho cakal nieco uplne ine, ale bol som velmi prijemne prekvapeny.. Suhlas, miestami sa clovek "straca" v detailoch, napriek tomu film stoji za to vidiet. ()

Belcarnen

Film, který v Rusku lámal rekordy návštěvnosti. Neuvěřitelně adorovaná záležitost, prý nástup Ruska do první filmové ligy v mainstreamových blockbusterech. U nás s docela velkou kampaní, trailery úplně všude, ovace na filmovém festivalu a vůbec. Podle všeho výborný film. Realita (alespoň z mého pohledu) je podstatně jiná... Rozepisovat se o ději asi nemá cenu. Skoro každý už něco četl nebo viděl ukázku. Ve zkratce starý dobrý boj sil temnot proti silám světla, tentokrát v Moskvě. Všemožná magie, upíři, předurčení, vyvolení s posláním zvrátit křehkou rovnováhu sil a tak. Zní to trochu béčkovitě :) === Noční hlídka vsadila na jednu jedinou kartu. Jsou jí chvílemi zatraceně efektní záběry. Ve filmu je jich spousta. Polovinu z nich potopí zběsilé videoklipové střihy a různé "kamerové hrátky", které mají zakrýt, že efekty nejsou zas až tak drahé a sem tam se na něco "opomenulo". Ne, skutečně si nemyslím, že je to dobrá kamera. Spíš vyloženě účelově má zakrývat nedostatky. Na efektních záběrech film leží a padá. Bohužel se tyto velmi často opakují a ke konci už to skutečně není zajímavé. Ba naopak, je to příšerná nuda. === Noční hlídka byla předem odhadována na kasovní úspěch, takže se svezla na vlně oblíbeného product placementu. Ten může být buď odporně vlezlý a otravný (poslední Básníci), vlezlý ale aspoň vtipný (I, Robot) či poměrně dost zábavný a "pretižně decentní" (Bondovky). V případě Noční hlídky je otravný a navíc se mu podřizují některé záběry a to dost výrazně. Takže ano, naši hrdinové prostě pijí jen Nescafé a volají zásadně Nokií. === Herecky je to relativně v pohodě. Nic zajímavého, nikdo moc nepřehrává nebo je naopak úplně nevýrazný. Prostě průměr. V kombinaci s nu-metalem a nějakou tou symfonickou záležitostí jakou hudbou na pozadí se na to vlastně docela dobře kouká. Jenže problém je, že spousta "coool" momentů se děje prostě sama pro sebe, bez zřejmé souvislosti a vlivu na celek. A IMHO argument s tím, že se znalostí knihy je to v pohodě, prostě neobstojí, tak se točí fanouškovské filmy, ne díla pro širokou veřejnost. I třeba proto mi přijde, že Společenstvo prstenu je vlastně nejhorší z filmového hlediska, ale zdaleka nejlepší jako "dárek" čtenářům :) === Ale fakt nějak nevím, co na Noční hlídce lidé vidí. Podivná mutace přístupu posledního Matrixu, šitóznosti Underworldu a scén z Blade možná na mládež v Rusku funguje, ale na mne ne. Noční hlídka je čistokrevné akční béčko, na kterém je zajímavá jedna jediná věc. Nepochází z produkce USA, ale z Ruska. Toť vše. === Ještě... u nás jde do kin v originálním znění. Nelekněte se, úvodní a závěrečné "popisy situace" jsou anglicky. Bylo docela zábavné poslouchat ruštinu a číst paralelně české a anglické (mimochodem skvěle udělané!) titulky. Parkrát si to vzájemně odporovalo :) Ale takhle je to jen ve Slováči, všude jinde budou jen titulky české. ()

havran

Zajímavý sci-fi guláš, tedy pardon vlastně boršč. Nejvíc mě na tomhle filmu zaujala jeho syrovost a jakási neuhlazenost oproti jeho západním protějškům, tu něco chybí, tam zase přebývá, ale celkový dojem je za ****. Možná to dělá prostředí velkoměsta na divokém východě do kterého je děj poskládán... Každopádně jsem zvědavý na pokračování a věřím, že budou podařenější, než ta Matrixovská. ()

Mocoft

Překvapivé s moderním poselstvím a přece každým coulem ruské. Jen trošku více zamotanější a složitější děj se dá bez větších problémů sledovat. Hlavní nedostatek je ve zbytečném "přetrikování". Někdy více znamená méně! ()

Dreadlord

Rozhodoval jsem se mezi 2 a 3* , ale nakonec jsem musel uznat , ze to opravdu za moc nestalo. Nevim proc o tom vsude tak basni , ze je to kombinace kdo vi ceho vseho a jak to je super.Pro me to byla primo smrtelna nuda , no uvidime jak dopadnou dalsi dily... ()

tony_2

Ani som, si nemyslel,ze takyto film moze vzniknut aj v Rusku a za 4 mil.dolarov.Ale bol som milo prekvapeny ako si Timur poradi s filmom plnym efektov a krvi a v podmienkach Ruska. ()

xylofonka

I z Ruska k nám můžou někdy zavítat filmy, které změní náš pohled na ztvárnění fantasy, které známe prakticky výhradně díky Pánovi prstenů, ale protnout dějiny světla a tmy v dnešním Rusku, to už je kumšt a Timuru Bekmambetovovi se to povedlo. ()

Alojs

Ne, ne, ne. A nikdo mě nepřekecá :) Noční hlídka není „svůj“ film a to, co ji lehce povyšuje nad průměr, je fakt, že se jedná o ruský snímek s poměrně vydařenými efekty a sympaticky odpornou atmosférou. Vše, co tento počin nabízí, má překopírovanou podobu již nabídnutého a záleží jen na samotném divákovi, zdali bude mít zájem vidět něco, co již dávno zhlédnul někde jinde a navíc v lepším podání. ()

Bounded

Už si ani nepamatuju, kdy jsem byl na tomhle v kině. Každopádně už jenom fakt, že si z toho moc nepamatuju, říká, že to nebylo nic extra úžasnýho. Pár scén si vybavím, ale nějak mě to ani tenkrát nevzalo. Jednou a stačilo, ruský popcorňák. ()

Erian

Vizuálně sice pestrá, leč co se příběhovosti týče spíše nevyrovnaná a překomplikovaná podíváná, která místy nudí a krom líbivých obrázků a rychlých pohybů kamery nemá příliš co nabídnout. Styl Bekmambetova se nezapře ani ve Wanted, i když i tam jsou hluchá místa a jeho filmy nepřekvapí, jsou tak říkajíc na "jedno brdo". U Noční hlídky navíc svůj vypravěčský talent zaobalil do laciného pozlátka triků a havraních kříděl. Krom pár okázalých záběrů vskutku nic moc. ()

xladojx

Je vidět, že Timur Bekmambetov je talentovaný režisér a se spoustou režijních nápadů film vytáhl alespoň na slabší průměr. Ale při psaní scénáře by nedoporučoval konzumaci omamných a psychotroních látek, protože jinak si nedovedu vysvětlit, jak mohla z předlohy, která obsahuji 3 dobré a celkem jednoduché příběhy, vzniknout tato směs nesmyslů a nevídaných zmatků, která trhá předlohu na kusy. Kdyby z toho vzniknul kvalitní film, neřeknu nic, ale toto... ()

Uhura

Je příjemné se podívat na fantasy, které se vymyká typicky americkému pojetí a kultuře. Noční hlídka nezapírá svůj původ a slouží jí to k dobru. ()

Dantte..

Použiju otřepanou frázy: S předlohou to má pramálo společného a to je možná dobře. Je to takové "jiné" neznámé fantasy a proto se mi tolik líbilo. 75 % PS : Konstantin Chabenskij byl skvělí !! ()

januskac22

Ako alternatíva ku literárnej predlohe to bolo celkom zaujímavé, aj keď nie som veľkým nadšencom brutálne pomeneného filmového deja v porovnaní s tým knižným. Dávam štyri hviezdičky, pretože to bol nápaditý film, tematický zaujímavý, špeciálne efekty slušné, nenudil. Čo však nepochopím je výber konkrétnych hercov do konkrétnych postáv. Máloktorý sa výzorovo hodil do mojich predstáv - zrejme aj tu bola využitá alternatívna verzia výzoru hlavných postáv. Inak si to neviem vysvetliť... ()

Rimer545

Vážně vcelku povedené fantasy, ale něco mi tu chybělo, jakoby tam byla nějaká scéna, která mi chyběla od 5. hvězdičky. ()

Izz

Postmoderní skvost,absorbující do sebe všechny nejmodernější a trendy filmařské postupy,ať už jde o Finchera,Jacksona nebo Wachowské.A světe div se,ono to funguje! Na druhém díle si nepřehlednost příběhu a zbytečně nepročištěná změť postav už nějakou daň vybrala,ale tady sledujeme naprosto skvostně odsýpající fantasy s propracovanou mytologií a zajímavým hlavním hrdinou.Super. ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

Timur Bekmambetov v Hollywoodu