Pouta války

• Jižní Korea Taegeugki hwinalrimyeo (více)

Skupina archeologů najde kostru, která je identifikována jako ostatky Lee Jin-seoka. Potíž je ovšem v tom, že Lin Jin-seok nezemřel, nýbrž se ve zdraví dožil požehnaného věku. Zato jeho bratr, Jin-tae, zmizel v korejské válce. Vracíme se do minulosti, píše se rok 1950. V době vypuknutí války oba bratři narukují a jsou odveleni na frontu. Jin-tae uzavře se svými nadřízenými dohodu -- pokud vykoná dostatečný počet hrdiských činů, pošlou jeho mladšího bratra dříve domů. Starší bratr se tedy účastní všech misí, zatímco svého sourozence div neudusí návalem bratrské lásky a péče. Potom ale Jin-tae padne do nepřátelského zajetí... (Film+)

Zagros

Pouta války jsou korejský válečný film, který co se týká výpravy a efektů si ničím nezadá s hollywoodskou výpravou. Technická stránka je opravdu dokonalá. Příběh nás poté vede, pro nás možná méně známou, korejskou válkou v letech 1950-1953. Místy je ovšem hodně patetický a zbytečně tlačí na emoce… zpomalené záběry, hudba, prostřihy na šťastnou minulost. Ten patos filmu z části ale odpouštím, protože není směrem k válce či korejské armádě. Kde by Američané bojovali za svou vlast, vlajku a ideály, Korejci bojují za rodinu a za bratra, což je mi rozhodně bližší. Válka navíc není zobrazována jako pole pro hrdiny (možná jen chvílemi), ale spíše jako místo neustálého utrpení a to na obou stranách konfliktu. Širší kontext a válku Ameriky, Číny a Ruska, ve které byli chudáci Korejci jen loutky, nechám raději bez komentáře, protože bych se vztekl. ()

Torako.chan

Takže.. válečným filmům zrovna neholduju, nicméně Pouta války jsou na vrchních příčkách v žebříčku Jihokorejských filmů a vyhýbala jsem se tomu už dost dlouho. Zpočátku mi to přišlo silně předramatizovaný, oči mi mírně ujížděli v sloup a trochu mi vrtalo hlavou místní vysoké hodnocení. Když už to mám za sebou řekla bych, že ano, opravdu je začátek a trochu i konec dost předramatizovaný, ale jinak je průběh filmu dost kvalitní. Jako nakoukání do Jihokorejské války si sice hrajeme na city, ale kvalitně. "Opravdovost" tomu nechybí, některé záběry jsou věru výživné. Bohužel pro mě jsem byla nucena to shlédnout s českým dabingem.. jakože nic proti českýmu dabingu, patří mezi elitu, ale v asijské kinematografii se mu vyhýbám. Sečteno a podtrženo mi vyšlo nějakých 3,5/5? Jak to tady mám asi tak udělat? :/ Nevím no... budu si to pamatovat? Možná. Podívám se na to někdy znovu? Spíš ne. Takže za tři. ()

Hopper

Raz darmo, kórejska kinematografia to "válí". Pouta války sú len ďalším dôkazom, že aj mimo Hollywood (alebo hlavne mimo ??) dokážu točiť filmy, ktoré ašpirujú na najvyššie méty. Je len logické, že ako bojové dejisko slúži vojna v Kórei, čo už samo o sebe je veľmi netradičné bojisko. Naozaj ide o jeden z najrealistickejších vojnových filmov aj čo sa týka podania, triky sú veľmi slušné, bojovou akciou sa tiež nešetrí, herecky je film taktiež na solídnej úrovni. Ergo, "must" pre každého fanúšika vojnových snímkov. ()

kchaja

Korejský válečný epos, který pro mě vynikal hlavně akčními scénami. Celkové ztvárnění bojů svojí ledabylou realističností až vyrážely dech. O to více jsem ale nesnášel srdceryvné momenty, které nepostrádali natolik známou východní patetičnost. Závěrečná scéna nad kostmi padlého bratra mi přišla až směšná. Dokonce i střih u některých z těchto scén byl dost násilný - snad se jich tvůrci snažili co nejdříve zbavit a pustit se znovu do akce. Také se snaží trochu nahlídnout do morální podstaty války, ale nedočkáme se ničeho objevného. O to víc ale překvapí, že do první půlky film ztvárňuje severokorejce jako největší zlo se vším všudy a až později se to snaží napravit pošpiněním jihokorejské strany. Ale naštěstí se v tom nakonec moc nevrtají a skončí to klasickým pohledem - válka je špatná z principu. ()

dopita

Srovnávat tuhle sentimentem nacucanou skoro nudu plnou chaotickejch akčních scén a nafouknutejch emocí se Spielbergovým vojínem Ryanem, je docela drzost. ()

Romario

Technicky precizní, slušné válečné scény, perfektní zvuk, ale s velkou dávkou patosu a srdceryvnosti, která je až na hranici snesitelnosti. Tohle Ryanovi nesahá po kotníky. ()

matias32

Vystavať vojnový film iba na vzťahu dvoch bratov, tak to už chce poriadnu dávku odvahy. Odvaha sa v tomto prípade vyplatila a nebyť až priveľa toho bratríčkovania a poslednej štvrť hodinky je to za plný počet. Slzy neboli, ale "sklenené" oči áno. ()

kedl

Emocemi prošpikovaný film o dvou bratrech a jejich bratrském poutu. Hrdinství, čest a sláva která vlezla hlavního hrdinovi na mozek je nezapomenutelná, to samé patří o odhodlanosti jeho bratra Jin-Seoka v podání BIn Wona. Filmu nic nechybí, akorát závěr tomu drobet ubírá na kouzlu proto 4 1/2* ()

Burdock

Takový standardní válečný doják holyvůdského ražení, z produkce Jižní Koreje. Pokud se chcete na tento film podívat jen z důvodu, abyste zčekovali, kterak nahlížejí na válečné strasti jihokorejští tvůrci, tak si radši pusťte Vojína Ryana - ten je natočen úplně stejným stylem, avšak o hodně lepší. ()

aquiver

Filmový válečný paskvil, jednoduše prolnutý asijskou mentalitou, místy spíš až krvavé akční béčko, k tomu všemu s opravdu koňskými dávkami patosu. Divácké utrpení, ne proto, že by mi válka způsobovala bolest, jak by měla u kvalitních žánrových snímků, ale proto, jak špatně, kýčovitě, nevěrohodně a lacině je k látce přistupováno. 35 % ()

Káronoš

Dost realistický až naturalistický pohled na korejskou válku s velkou procítěností a technickou precizností. Všechna svinstva a sračky, které jsou (bohužel) součástí každé války jsou zde maximálně přiblíženy divákovi a opravdu se nešetří na otřesných záběrech, což vede k velkému vtáhnutí do silného příběhu a soucítění s postavami. Retrospektivní styl upevňuje už tak dost napjatou atmosféru a zvyšuje hloubku poselství mezi bratry. Autenticky natočené akční sekvence a emoce jenž je doprovázejí jen podtrhávají pouto, které jsem si k postižené rodině vybudoval. Nemám co bych vytknul, provaz, jenž se mi na začátku filmu omotal kolem hlavy se neustále utahoval a nedopřál mi ani sekundu nadechnutí, u závěrečné scény se sám sebe ptám "jsem v nebi?". Hodnocení: 10/10. ()

Standito

Ja v podstate proti ázijským filmom nič nemám, napríklad taký Oldboy považujem za skvost. Čo však bolo sakra toto? Celú dobu tu bratia riešia v podstate jednu a tú istú vec, dialógy medzi nimi sú zredukované na "robím to preto, aby si aspoň ty prežil a mohol ísť študovať", "ale ja to nechcem, tak to prestaň robiť, lebo ťa budem nenávidieť". Zvraty v deji vysoko nepravdepodobné a samovražedné heroické eskapády staršieho brata v bojisku taktiež. Ostatne už samotné muchlovanie tých dvoch na začiatku mi dalo vedieť, že od tohto mám dať ruky preč. Charaktery ploché, úboho a príliš jednoznačne vykreslené(čo sa vo vojnových filmoch nemôže stávať), kórejskí vojaci sú všetci dobráčiská, ale voči komunistom sú všetci (s výnimkou mladšieho bráchu samozrejme) pekné svine. Opäť film, kde mi vyobrazenie skupiny ľudí, ako majú všetci úplne rovnaké charaktery, nikto nevyčnieva až na hlavné postavy, mimoriadne vadí. A srdcervúce stretnutie bratov na bojovom poli na konci je kapitola sama o sebe, toto nemôže myslieť vážne snáď nikto. Pátos dosahuje nekonečných rozmerov a ja si trepem hlavu o stôl...Neveril som že to poviem, ale...zlatý Ryan. Jeden z mnohých filmov kĺzajúcich po povrchu a využívajúcich silnú tému vojny na žmýkanie vreckoviek. Ďalší dôkaz, že odporné gýče sa na ČSFD hodnotia vysoko. ()

Savel

Osobně bych u tohoto filmu uvítal happyend za oba bratry. Myslím, že je to případ, kdy dobrý konec by byl ten nejméně předvídatelný. ()

Schuldiner

Vim, že to v týhle válce nebylo jednoduchý, vim, že to v žádný válce neni jednoduchý (což se mi pokoušel tenhle film říct), ale prostě mě nějak nebavilo tuhle změť sledovat. Často nezáživný, chvílema patetický. Neustálý rozhovory a hádky dvou bráchů za jakýchkoliv situací (opravdu za jakýchkoliv) mě postupně začaly nudit. Vizuálně sice zajímavě udělaný a klasicky je k vidění několik silnejch momentů. Ale jak řikám, celkově nic, co by mělo mít tak vysoký hodnocení. -- 50% -- ()

Neotom

Jihokorejská filmová škola si tentokrát nasadila laťku zatraceně vysoko a pokusila se stvořit válečný film, který by mohl mít ambice srovnávat se s největšími hollywoodskými trháky. Podařilo se. Ale... Zatímco převážně naturalistické ztvárnění válečných vřav je z tohoto ohledu nepopiratelným kladem, tlačení na „emocionální pilu" již nikoliv. Na mysli mám především poslední hodinu, v níž je příběh vyloženě přitažený za vlasy. Obrovská škoda, ještě v devadesáté minutě se rýsovalo pětihvězdičkové hodnocení. 70% ()