Říkejte mi Kubrick

Appelez-moi Kubrick

Color Me Kubrick

Komedie / Drama

Velká Británie / Francie, 2005, 86 min

Klobúk dole pred ďalším vydareným výkonom silne charakterného Johna Malkovicha. Prakticky, keď tak nad tým všetkým uvažujem, do tejto role si iného herca ani predstaviť neviem. Chválim ale scenáristickú prácu Anthonyho Frewina, ktorý sa ako dlhoročný Kubrickov asistent ukázal tou najsprávnejšou voľbou celého projektu.(11.6.2008)

Tragikomický kvalitní příběh muže, homosexuálního podvodníka. A zároveň nádherný herecký koncert jedné osoby. Alan Conway (skvělý John Malkovich) se bezostyšně a se šarmantní samozřejmostí vydává za slavného režiséra Stanleye Kubricka, aby z lidí vytahoval peníze a dopřával si uspokojení své homosexuální orientace. Noční život Londýna a přilehlého okolí patří jemu, ambiciózní mladíci a homosexuálové se mu klaní a ulehají do jeho postele. Užívá si, fascinuje, ale zároveň tápe a panikaří. Nejednoduchá duše člověka, který toužil přestat být nulou a chtěl se vyhřívat na výsluní slávy a fascinoval obyčejné a vybíral si svou zaslouženou odměnu. Fascinující, a zároveň zneklidňující.(7.2.2012)

• Gilmour93

A kdo je Stanley Kubrick..? Režisérský debut pana Cooka trestuhodně promrhal potenciál Malkoviche, jenž jako obstarožný hošan parazitující na cizí identitě a lidské hlouposti bezesporu boduje, ale vzhledem k tomu příběhovému motání se kolem dokola mi byl osud jeho postavy na škále od obdivu až po lítost, či pohrdání zcela lhostejný a tak jediné, čeho si člověk nakonec opravdu užije, je hudební retrospektiva Mistrova díla. Potkat vodkou nasáklého Conwaye z Moloko baru rozkurážený Alex, rozkope mu járble..(23.2.2011)

Ehm... No... Johna Malkoviche jsem už viděl hrát všelijaké podivíny, ale že ho uvidím v kůži teplého podvodníka navlečeného do opravdu velmi, velmi homo-kostýmů, občas silně nalíčeného a v jedné scéně dokonce vyzbrojeného síťovanými podkolenkami, který se vydává za samotného Stanleyho Kubricka, to jsem vážně nečekal. Z textu, který uplácal distributor pro obal DVD, by se mohlo zdát, že Říkejte mi Kubrick bude především praštěná komedie. Není. A právě díky Malkovichovi. V jeho podání je Conway spíše tragikomickou figurkou, kterou může člověk v jednu chvíli litovat, hned nato nesnášet a vzápětí zase milovat. Zážitku z filmu (mlátit smíchy se asi nebudete, ale úsměv na tváři po většinu sympaticky krátké stopáže vám skoro garantuji) ohromně pomáhá i soundtrack, tedy hudba vyzobaná především z notoricky známých Kubrickových opusů. Třeba "houmlesácká" procházka do prádelny za zvuku Also Sprach Zarathustra je doslova ohromná. __P.S. "Bude se to jmenovat 3001: Vesmírná odysea." - "A kdo bude hrát hlavní roli?" - "John Malkovich." - "John... Kdo?" __P.P.S. Tomu konci chybělo jen mechanickopomerančovské "Jsem uzdraven."(8.7.2011)

John Malkovich v roli podvodníka Alana Conwaye je excelentní, až se na nej leckdy nedá dívat. Jenže jeden dobrý herec neudělá dobrý film. Ŕíkejte mi Kubrick je totiž filmem bez jakéhokoli příběhu, je to sled "skečů", které až ke konci snímku získávají jakési sevřenější obrysy. Ovšem jednotlivé "skeče" se s postupem času začínají opakovat a stávají se nudnými. Ač je stopáž snímku poměrně krátká, mé maličkosti by nevadila ještě kratší. Přitom mne ale leckterý nápad pobavil, například návštěva prádelny a záběr na buben pračky jako parafráze 2001. Jenže je toho málo a chybí tomu koncept.(8.12.2008)

• - Ruth Negga (ve filmu Lolita) si zahrála ve stejnojmenné divadelní hře v irském Národním divadle. Byla to její první profesionální herecká role. (MeanWhile)

• - Film se natáčel od 11. ledna do 7. března 2004 na ostrově Man, v Londýně a ve městě Luton. (Terva)

• - Většina hudby ve filmu má původ ve snímku Mechanický pomeranč (1971). (leBIGmac)