Film, natočený podle skutečné události, líčí činy Angličana jménem Alan Conway, který se v 90. letech po několik týdnů vydává za režiséra Stanleyho Kubricka. Protože skutečný Kubrick se straní publicity, nikdo přesně neví, jak vlastně vypadá. S touto identitou Conway chodí na večírky a rafinovaně tahá z důvěřivých lidí peníze. Beze strachu hovoří o režisérském povolání, i když o něm nic neví. Svéráznými názory a chováním uvádí své oběti do velmi rozpačitých až šokujících situací. Otevřeně přiznává svou homosexualitu, seznamuje se s atraktivními mladíky snícími o slávě, kteří se nechají omámit "uměleckou" aurou a sliby. Na podvodníkovy triky naletí taxikář, bohatý chlapík, který by chtěl být producentem, i renomovaný kritik The New York Times. Lež má však přece jen krátké nohy.
Na komedii inspirované těžko uvěřitelným příběhem se podíleli dva spolupracovníci zemřelé režisérské legendy. Debutující režisér Brian Cook a scénárista Anthony Frewin asistovali Kubrickovi na několika filmech. Cook navíc produkoval film Eyes Wide Shut. Snímek zajímavě zpracoval fakta do humorné zápletky, v níž vyniká ústřední výkon charismatického Johna Malkoviche. (oficiální text distributora)

Trailer

Gilmour93

A kdo je Stanley Kubrick..? Režisérský debut pana Cooka trestuhodně promrhal potenciál Malkoviche, jenž jako obstarožný hošan parazitující na cizí identitě a lidské hlouposti bezesporu boduje, ale vzhledem k tomu příběhovému motání se kolem dokola mi byl osud jeho postavy na škále od obdivu až po lítost, či pohrdání zcela lhostejný a tak jediné, čeho si člověk nakonec opravdu užije, je hudební retrospektiva Mistrova díla. Potkat vodkou nasáklého Conwaye z Moloko baru rozkurážený Alex, rozkope mu járble.. ()

gudaulin

Obsazení Malkoviche do hlavní role, coby vykutáleného manipulátora, bylo šťastné a herec, který téměř nesleze z plátna, dělá hotové divy a z jinak celkem tuctového filmu dokáže vykřesat příjemnou podívanou. Přitažlivá je taky samotná zápletka, kdy se homosexuální podvodníček vydává za slavného režiséra. Tím je ale výčet kladů v podstatě u konce, protože přitažlivý námět filmový scénář nerozvádí a na to, jak velký měla zápletka potenciál, je v ní až nepříjemně málo komických situací. Celkový dojem: 60 %. ()

xxmartinxx

Tenhle film měl všechny předpoklady, abych si ho oblíbil. Oblíbený herec, oblíbený filmař v názvu... ale dopadlo to špatně. Nudná podívaná, která krom hudby nijak nevyužívá možnost citací největšího filmaře všech dob. John Malkovich v roli nejteplejší filmové postavy historie nedokáže utáhnout tak unylý nevkus. 30% ()

Djoker

Jako velký fanoušek Stanleyho Kubricka jsem si tento film nemohl nechat ujít. V první řadě si dovolím tvrdit, že divákův zážitek bude poloviční, pokud neví nic o jeho životě a nemá nakoukané jeho zásadní snímky, protože je zde na ně mnoho slovních i hudebních odkazů. Tím nechci říct, že kdo nezná Kubricka, ať táhne, ale ten film na tom dost staví. Kubrick žil v ústraní, ale nechce se mi věřit, že ho lidé neznali alespoň z fotek. To je jako by se u nás někdo vydával za Miloše Formana, všichni to jméno znali, ale nikdo nevěděl, jak přesně vypadá. Lidská hloupost je však nekonečná a já se u těch několika bláznivých scén dobře bavil. Představa, že mu dávám prachy na vodku a cigára, je opravdu směšná. ()

B!shop

I kdyz se jedna o hodne dobrou komedii, presto mi pride, ze potencial tu byl daleko vyssi. Nejvetsi problem je v tom, ze se tvurci ohanej Kubrickem. Kazdou chvily sice zazni nejaka znama melodie a hned na zacatku mi to prislo jak parodie na Mechanickej pomeranc, ale to je vse. Fakt jsem nezaznamenal, ze by se tu delala sranda z nejakyho konkretniho filmu a cely je to jen o ty hudbe. Navic prvni pulku filmu se nic nedeje a misto, aby se tvurci zamerily na vychcanyho podvodnika, je to spis o tom, jak starej uchylak bali jednoho buzeranta za druhym. V druhy pulce uz se nastesti film rozbehne vic, Malkovich zacne chlastat, poradne podvadet a lidi na jeho podvody zacnou prichazet. Taky mi furt nejak neslo do hlavy, jakto, ze nikdo nevi, ze je Kubrick mrtvej, pripadne nikdo nevi, jak vypada. Coz se sice na zaver castecne vysvetlilo, pac tvurci rekli, z jaky doby film je, ale stejne to bylo hodne neverohodny, ze by mu kazdej nalit a to vcetne novinaru. Obzvlast, kdyz o Kubrickovi nic moc nevedel. Celkove, i kdyz to neustalym balenim teplousu v prvni polovine bylo uz lehce otravny a i pres fakt, ze to o parodovani Kubrickovo filmu vlasne vubec neni, tak jsem se velmi dobre bavil a to hlavne zasluhou Malkoviche, kterej nesleze z obrazovky a je skvele charismatickej a to i pres fakt, ze misty bych mu radsi dal pesti. ()

• David Hemmings se měl ve filmu objevit, ale bohužel zemřel ještě před tím, než jeho scény byly natočeny. (MeanWhile)