• whack

Angličania, aby si zabezpečili mier dovtedy, kým si vybudujú v Jamestowne usadlosť, vymenovali miestneho náčelníka (Wahunsenacawh) za powhatanského kráľa a prehovorili ho, aby pripriahol svoj ľud do práce a zabezpečil belošským usadlíkom zásobovanie potravinami. Jeho dcéra (Pocahontas) bola unesená a predaná angličanom, kde bola prekonvertovaná na kresťanstvo, vydaná za dobyvateľa (John Rolfe), ktorému splodila syna. Zomrela ako 21 ročná. Od roku 1607, kedy angličania vtrhli do Virgínie, boli v najbližších desaťročiach powhatanovia (a iné kmene) takmer vyhubení (z 20.000 powhatanov zostalo niekoľko sto). Tento teror je ovšem premenený do konečnej sladkej romantickej sračky.(16.5.2011)

Vzhledem k tématu a příslušnému názvu filmu se dalo očekávat strhující, velkolepé, triky oslňující dobrodružství s monumentálními bitvami podpořenými hektolitry krve. To by ovšem nesměl režírovat Terrence Malick. Jeho tenká červená linie mě silně lezla na nervy. Filozofie a válka nešly tak docela dohromady. Ovšem tady to funkční je. Nový svět, nová kultura, noví lidé, sem tam nějaké ty vnitřní hlasy, láska velebená až do oblak (naprosto strhujícím a svojským způsobem) a kvalitní snímek je na světě. V žádném případě nuda. Kdo tohle tvrdí, je naprosto mimo. New World má neskutečnou poetickou sílu, která spolu s nádhernou kamerou vytváří neopakovatelně silný divácky prožitek. Zkratkovité vyprávění je věc výtečná. Alespoň nedělá režisér z diváků totální idioty a nechává trochu té kreativity také na nich. Prapodivný střih se dá odpustit a málo akce je naprosto pochopitelné. Obával jsem se zbytečně.(8.3.2007)

Musím sa priznať, že po prvom vzhliadnutí tejto snímky som bola obzvlášť sklamaná, a preto som sa donútila k druhej projekcii. V prvom rade ma prekvapila skutočnosť, že po druhom pozretí sa moje pocity otočili o 180 stupňov, lebo som tento film začala vnímať inými očami. Titulný obrázok predznamenával, že z tohto bude typický komerčný projekt plynúci v hollywoodskej paralele s vybrúsenou formálnou stránkou. A nakoniec z toho vzišla hlboká poéma s plnohodnotnými myšlienkami, nádhernými obrazmi vonkajších prírodných scenérií a vnútorného duševného boja. Svojský Malickov štýl natáčania mi imponuje a ja som sa jeho víziami nechala unášať. O to jediné podľa mňa ide - nechať sa unášať jednoduchým príbehom o nezničiteľnosti ducha a o potrebe našej existencie. Malick si tento film rozdelil na dve polovice, pričom tú prvú by som bola schopná si pretáčať stále dookola. Úžasný a zároveň intímne blízky kontakt s ďalšou civilizáciou, existenciálne monológy vedúce k úvahám o zmene tohto sveta a k tomu tá úchvatne plýživá hudba Jamesa Hornera. Tento film netreba vidieť, treba ho precítiť.(4.7.2008)

Když jsem po pár úvodních vteřinách spatřil na obrazovce jméno Terrence Malick, začal jsem se proklínat, že jsem si stáhnul prodlouženou verzi. Po mém celkem nedávném zjištění, že tento režisér není nic pro mě a jeho filmy nechápu a dost mě nudí, jsem si říkal, co budu ty tři hodiny dělat. No nakonec to nebylo tak špatné. I když hodně zachraňují herecké výkony a hlavně boží Hornerova hudba. Trošičku silnější 3*, ale Malicka už zase dlouho nechci vidět.(26.10.2013)

• Fr

Jejich úkolem je budovat kolonii. Nepřijeli loupit a plenit. Vše vypadalo dobře. Do prvního výstřelu......, ale o to tady vůbec nejde!!!!!!! Tady jde o lásku! A ono koukat celej film na zamilovanou dvojici není dvakrát velkej odvaz. Pokud nechodíte rádi za křena. Po slibně se vyvíjecím úvodu, rozmanitosti a nápaditosti VŠEHO (kamera, ale hlavně zvuky lesa, rákosí.... jen tak bez hudby), přišlo postupné, ale úplné vystřízlivění. Nekoná se dobývání světa, ale lidského srdce. A takovéto věci raději prožívám.(13.12.2006)

• - Hlavní kameraman Emmanuel Lubezki získal v roce 2005 cenu San Diego Film Critics Society Award za nejlepší kameru. (gojackill)

• - Terrence Malick film sestříhal podle soundtracku, obvykle se používá opačný postup. (HellFire)

• - Pomocí speciálních efektů byl pro potřeby filmu znovuoživen papoušek karolínský (Conuropsis carolinensis), dnes již bohužel vyhynulý, ale v době, v níž se film odehrává, hojný zástupce severoamerické avifauny. (Lavran)