Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

`barocco odpad!

Hodnotit tento film je nanajvys obtiazne pretoze uz samotna zapletka ktora ide od nicoho k nicomu, okorenena navyse obohranou antiklerikalnou pesnickou, znacne podraza celemu filmu nohy. Pocas pozerania som sa pristihol ze neviem ci sa mam smiat alebo plakat nad naivitou zapletky ktora este do seba ani nezapadala. Za to vsak moze Brownova predloha. Otazka teda skor znie ci sa oplatilo taku "ptakovinu" vobec tocit. Odoved je jednoducha. V mene najsilnejsieho pohanskeho bozika Merkura ktory pomohol predat miliony kusov tejto predlohy pre Hollywoodskych producentov jednoznacne ano. A pachut toho ze sa clovek zasa raz nechal napalit aj napriek vsetkym negativnym recenziam nevyprcha ani napriek zisteniam ze tajomstvo gralu je ukryte pod modernou sklenenou novostavbou na nadvori Louvru, mimochodom architektonickeho zvratku ktory na danom nadvori posobi ako past na oko pre Parizanov dodnes. Nema ani vyznam uvadzat mnozstvo "uzasnych" zisteni ktorymi nas Brownova bujna fantazia zaplavuje, pretoze prekrucanie a manipulacia s faktami snat prekrocila hranicu umernosti pre kazdeho zakladne rozhladeneho cloveka a spapkat to moze vskutku len notoricky pozierac popcornu schopny stravit uz cokolvek..... 15/12/2013 Pridavam tento komentar: Tak po rokoch posielam tento film do horucich pekiel odpadu. Dve hviezdy vdaka reziserovi ktore som dal povodne odoberam. Objektivne i subjektivne ma tento film jednoducho uraza. ()

ForzaJuve

Nejdřív jsem četl knížku a až potom viděl film. Proto jenom 3*. Ve filmu toho z knížky dost chybí, ale na druhou stranu těžko to šlo natočit o moc lépe. To by ten film musel mít tak 4 hodiny, což nejde. ()

cici24

První setkání s touto problematikou mě nadchla. Takové odhalení by mě nenapadlo, ale kdo ví, že?...Dějiny jsou zapomenuty a nikdo přesně neví jak to bylo. Církev svá tajemství střeží dobře, nemůže si přece dovolit otřást základem své nauky. Vlastně proč by ne, už nám to dokázala nekolikrát ( odpostky, omezení vzdělání, rouhačství, pálení čarodějnic, velmi uchvatná Inkvizice , v neposlední řadě styky s nacismem a snad všemi hodnostáři oblíbená pedofílie)...Film ale byl mítsy překombinovaný, ale svižný a Tomův účes nikdo nezapomene:-)) Srovnávání s odpadem nebo béčkovým filmem si ale nezaslouží. Někteří kritici a recenzenti jsou už tak zmagoření, že už nepoznají normálně natočený film a hledají blbosti. Nebo, že by to byl zájem všemocné církve?!!! ()

EnneX

Upřímně nechápu hodnocení tohoto snímku. Ron Howard natočil kontroverzní snímek, který má svojí myšlenku ať s ní souhlasíte nebo ne. Rozhodně jsem se nenudil ( a to jsem ho už viděl asi 5x ), má to neuvěřitelný spád a výbornou atmosféru. Tom Hanks, Jean Reno a nebo krásná Audrey Tautou hrají velmi dobře a bez nich bych si ten film již nedokázal představit. ()

tombender

Knihu jsem nečetl a k filmu jsem přistupoval s téměř nulovým očekáváním, potom co jej (nejenom zde) tolik lidí strhalo a musím přiznat, že jsem byl víc než příjemně překvapen. Režii není co vytknout, ostatně Howard není žádná lehká váha :-), moc se mi líbila Audrey Tautou a taky obrazový doprovod při historickém exkurzu. Rozhodně se nemíním zamýšlet nad každým detailem ve skládance, jež si pro nás Dan Brown připravil - myslím si, že jde především o zábavu a na rozdíl od všech hnidopichů tady smekám před jeho schopností pospojovat zajímavé údaje do relativně konzistentního celku. ()

da-a

Církevní hodnostáři se bouří, prodej Brownovy knihy strmě stoupá, Hollywood vyčmuchá svou šanci - a divák se nudí. Kdo rozkryje záhadu nafouklé bubliny? Cca první třetina filmu je příšerná. Setmělá Paříž dodává již tak unavené výrobě šedivý nádech a Ron Howard poprvé odkrývá hlubší tvůrčí bezradnost ve vztahu k příliš statické předloze. Ale po první honičce se to trochu zvedá a od uvedení postavy Iana McKellena (ve zdaleka nejlepší formě z celého ansámblu) jsem si zvykl na pravidla hry a od té chvíle je z bývalého hitu Šifry standardní dobrodružština, snad jen mírně špikovaná svým skandalizovaným postojem k historii církve. Těžko soudit, zda a nakolik scénárista Akiva Goldsman odvedl při adaptaci románu dobrou práci či nikoliv (knihu jsem nečetl a ani si nepřečtu), ale jeho konečný produkt je zatížen až otravnou doslovností, popisností a únavným teoretizováním, jen občas rozčísnutý zajímavými Brownovými asociacemi a nápady na církevní konspirace a da Vinchiho zásadní malbu. Howard se sice snaží, aby tuto po hříchu statickou story osvěžil v potřebných pasážích tempovní honičkou, ale tyto v kontextu působí nejen trochu zbytečně, ale i jaksi nevzrušivě a automatizovaně. Zbytek svého umu pak věnoval do převážně nezajímavé kompozice "kecacích" scén, z nichž občas odprýskne kus atmosféry či náznak vzrušení z objevovaného. Neustále jsem měl však pocit, že tvůrci tenhle souboj prohráli, ještě než vlastně začali - Šifra mista Leonarda se z tohoto místa jeví jako příliš přímočará a kladoucí důraz na efekty, které do filmové podoby užitně a dostatečně přenést nejdou. I nadmíru bohaté obsazení funguje jen na bázi figurek na šachovnici s minimem prostoru dodat do svých "pěšců" potřebnou životní jiskru. Nakonec se stalo, že tenhle film je jako ty hádanky, které neustále řeší - na povrchu lákavé, ale trochu odrazující a jakmile je jednou "cracknete", už poněkud vyprázdnělé. ()

790511

Co uděláte, když umíráte a potřebujete ještě něco sdělit? Přirozeně se budete courat po Louvru, psát po podlaze UV fixou šifry a schovávat předměty za obrazy. ()

veverysiak

Aká predloha, taký film, avšak nemuselo to tak dopadnúť, keby sa filmári tak otrocky nedržali writera, aj keď knihu pokladám za smutnú ukážku utopenia výborného námetu v ohromných nánosoch podpriemerného, lacného a hlúpeho bahna zbytočných opisov a dialógov, nuž a keďže som tvor od prírody podozieravý, neočakával som prekročenie tieňa, čo sa mi, bohužiaľ, potvrdilo, dorazili to aj hviezdy, ktoré takmer bez výnimky vyhasli, presvedčil ma len Bettany, a tak z podpriemeru to ešte ťahá kamera a hudba, dosť málo na ohlasovanú bombu roka, takže 55%. ()

rigby

Ukázkový akční film, kde se něco děje už od prvních okamžiků až do konce, divák si neoddechne. Navíc tajuplné téma Ježíše opravdu láká. Pozor, kniha je ale napínavější! ()

redalert21

Zvratů na dva filmy, dlouhe tim padem par sekvenci dost nudí, nevyrazni herci, opravdu vsichni, jak kdyby se nikdo ani poradne nesnazil. Vsechno nejak moc prekombiovane, jak kdyby cim vic zvratu tim lepsi film, nikdo snad neni za koho se vydaval, dedecci, babicky, komorník.... navic vsechno strasne neverohodne, vycucane z prsty, konspiracni teorie az na pudu, fakta jsou ta tam, kdyz se to chce tvarit jako vymysleny film tak at taky tak vypada a nesere se do realneho sveta...no proste takhle né, uvazoval jsem o trech, ale poslednich cca 30 minut to poslalo do kytek definitivne....PS: Reno uplne mimo misu, spolecne s Hanksem nejslabsi vykon.... ()

yelcin

Ludí vždy bavili filmy a knihy s konspiračnými teoriami a na toto vsadil D.Brown ,keď písal knihu.Musím sa priznať ,že skor som čítal knihu ako videl film /čo je pochopitelné/ a preto niektoré hlavolamy a idície mi boli jasné ,ale známy , ktorí to nečítali nechápali súvistlosti. Škoda ,že film strikne kopíruje knihu pretože T.Hanks je výborný herec a mohli pri určitých scénach zaimprovizovať. Čo sa týka témy tak veriaci ,vždy hladaním rozporov vo viere verili ,že sa potvrdí ich pravda a viera má zmysel. Samozrejme ,že film je fikcia , ale sci-fi,horory,katastrofické aj rozprávky tiež a hodnotíme ich pozitívne. ()

ArMinO

Mne sa to páčilo. Na riešenie záhad a podobných "zakryptovaných" vecí ma vždy bavilo pozerať. No tento film beriem iba ako fikciu. Ničím iným sa ani nemôže stať. Tom Hanks je tu famózny, a aj celkovo všetci herci to tu zvládli na výbornú. Ale ako píšem, veľmi sa nad tými fikciami ani nebudem zamýšľať. No keď sa cez to všetko prenesiem 87%. ()

LucMosss

Já bych spala! A na nic jiného nemyslela u této předlouhé a nudné "slátaniny". Ze slibného námětu se vyklubalo pouhopouhé nic. Příběhy a historie se prolínají stejně přílišně, jako dávno dokázaná realita s fiktivními apokrify... Pokud jste fanoušci historie, kteří se do něčeho jen tak nezamotají a máte rádi mystéria, určitě se vám bude tento film líbit ;-) . Ovšem co se týče mého zanedbatelného názoru... Hanks zapoměl, jak se hraje a režisér... Ten si také kameru pletl s upatlanou skleničkou od vína. Ale ať tady jen nekritizuji, nadhodím jednu zajímavou myšlenku, která v tomto filmíku zazněla: "Lidé se vždy bojí toho, co neznají." (Ale to už známe z Kokosů na sněhu, není-liž pravda :-D . ) ()

laurence

Knihu jsem četl a byla bezkonkurenční. Film byl výrazně osekán, ale to se dalo čekat. Nicméně i tak dokázal zprostředkovat napětí, které z knižní předlohy přímo sálalo, a já jsem z kina odcházel velmi spokojen. ()

halberdier

Přes vesměs negativní rezence na samotný film a rozpoluplné rekace na knihu (od "nejlepší kniha jakou jsem četla, udělala na mě obrovský dojem" až po "rádoby vědecký blábol") jsem k Šifře přistupoval dosti skepticky. Knihu jsem sice nečetl, ale příběh mi zas tak zmatený nepřipadal. Možná je to tím, že jsem obsah knihy znal, nebo tím, že nějaké podobné poselství o křesťanství bylo k vidění už v horroru Stigmata. Co se týče filmu - vzhledem k tomu, že se na jeho realizaci podílela hollywoodska extrtřída, nemůžu výsledek nazvat jinak než zklamání. Kombinace oscarový režisér + oscarový scénárista + oscarový Hanks + kontroverzní a velmi populární námět přece nemůže dopadnout jinak než skvělým filmem. Přesto se tak nestalo. Především Hanks mi připadal jako by ve filmu nehrál, jen tam prostě byl. Z herců mě nejvíc potěšil McKellen a Bettany. Příběh a chování postav je občas trochu nelogické. A hlavní poselství filmu a kontroverze, která pobouřila církev zas tak bombastická není. Mohlo vzniknout napínávé krimi ve stylu třeba Jméno růže, ale bohužel se tak nestalo, vznikl jen průměrný film. 5/10 ()

Pjotrik

Dan Brown si prostě trochu pěkopal historii, aby mohl přijít s opravdovým trhákem. A když to člověk zbytečně neřeší a nechá se unášet vírem konspirací, hádanek a odhalování dalších indicií, nabízí se mu velice solidní dávka zábavy. Silas je nechutný až hanba, belhající Teabing s pistolkou zase legrační a Jean Reno se musí spokojit s úlohou průměrného poldy. Kdyby mu nechali postavu Niemanse (Purpurové řeky), Langdon by si ani neškrtnul:) 75% ()

blekekeke

Jean Reno, Audrey Tautou, Tom Hanks a jedna šifra od Leonarda. Já si myslím, že všemi velmi dobře zahraný ... a děj se taky neflákal ... takže 1+1+1=4 PS: knihy nečtu ... ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno