Proč žít... a proč umírat

• Česko Důvod žít a zemřít (více)
Itálie / Španělsko / Francie / Západní Německo, 1972, 79 min (Director's Cut: 119 min, Alternativní 113 min)

Roku 1862 se banda odsouzenců na smrt – vrahů a hochštaplerů – ze Severu snaží pod velením plukovníka Pembrocka dobýt zpět pevnost Fort Holman, kterou ztratili podlou lstí jižanského majora Wortha. Major zajal plukovníkova syna a slíbil, že jej propustí, pokud se plukovník, i se svou pevností, vzdá. Svůj slib však nedodržel – mladíka zabil. Plukovník si po útěku ze zajateckého tábora nyní přichází pro svou pomstu… (Česká televize)

4567arthur

Od komedií se vracíme zpátky k vážnosti spaghetti westernu. Ze začátku jsem si nebyl moc jistý, zda mě tento snímek potěší nebo naopak zklame a nakonec to byla ta první varianta. Důvod žít a zemřít je naprosto skvělý počin, který určitě stojí za zhlédnutí a za větší známost. Bud Spencer je tu opravdu ukázkový. James Coburn v českém znění Pavla Soukupa se moc hodí a Telly Savalas si zahrál dalšího výrazného záporáka. Český dabing je tu taktéž bezchybný. Jsem víc než nadšen! 80% "Proč si jí sundaváš ?... Potřebuju nakoupit.. a ne dělat ementál." ()

brasek odpad!

Tento snímok je dosť nudný, nezáživný a postráda westernovú dušu. Každému sa páči niečo iné, ale naozaj nerozumiem vysokým hodnoteniam snímku kedže väčšinu stopáže sa absolútne nič nedeje a koniec je lacná naivita. Nuž keď niekto považuje prevrátený kotlík fazule za skvelý western, tak niekde musí byť chyba. U mňa jednoznačne jeden z najhorších westernov. ()

PTuranyi

Vojnový western z obdobia vojny severu proti juhu. Hoci sa spočiatku zdá, že hlavnú rolu tu hrá Bud Spencer, skutočným hlavným hrdinom je plukovník Pembroke. Ten má za úlohu dobyť späť pevnosť Fort Holman, ktorú sám bez jediného výstrelu odovzdal nepriateľovi. Pomôcť mu v tom má banda odsúdencov, v ktorej sa nachádza aj Eli Sampson v Spencerovom podaní. Hoci použijú lesť, dôjde aj na strelné zbrane. S prvými mŕtvymi je jasné, že toto prežijú len hlavní hrdinovia. Režisér sa snažil spraviť z toho poriadny masaker, takže viac ako kolty sa tu hrá s dynamitom a guľometmi. Napriek dramatickému deju, tragickej motivácii a Spencerovej snahe byť vtipný niečo tomu chýba. ()

e-arthworm

Nudný, nevýrazný a v řadě momentů nedotažený film. Nebýt účasti Spencera (který - jak správně zohlednili Němci na výše umístěném plakátě - je skutečnou hlavní hvězdou filmu; zbytek vč. Coburna tvoří pouze kompars, o Savalasovi a jeho max. 10-ti minutovém intermezzu nemluvě), bych jej zřejmě přešel bez povšimnutí. Dovolím si upřesnit některé zdejší komentáře v otázce počtu hlavních hrdinů - nebylo jich 10 ani 12, ale 9 : plukovník (Coburn), seržant z pevnosti a 7 trestanců (z celkových 8 odsouzených, poslední v řadě pod šibenicí - náboženský fanatik - byl oběšen). SPOILER Prvního zabili na jakési farmě, kam šel koupit mulu (jedna z neuzavřených věcí - jak skupina následně naložila s jeho vrahy), zbytek padl v pevnosti. KONEC SPOILERU Spencerovi to zde nečekaně "zapaluje" (člověk jej má tak nějak zaškatulkovaného jako méně chápavého a myšlenkově pomalejšího ranaře) a namluví se víc, než snad ve všech komediích s Hillem dohromady. I přesto není ve filmu jediná zapamatováníhodná hláška, snad jen... "Seržant Brent...se hlásí dobrovolně !" ()

Sa.sa

Hodně dobrý film o pomstě jediného muže, který se mstí za smrt svého syna... "Najme" si partu vyvrhelů a chtějí dobít pevnost pro ukryté peníze, které tam samozřejmě nejsou... :))) Ta závěrečná bitva byla epická, teda spíše to byl masakr, i když to k tomu patří... ()

Bohdy67

Jedna z lepších věcí kde byl Bud bez Terence. Dobré obsazení spolu se Savalasem a Coburnem tu je Bud Spencer ve vedlejší roli. Ale na opakované shlédnutí to asi není. 59% ()

pekkanik

Tucet špinavcov som nevidel, takže ma tento film hodne prekvapil. Keď som tam videl meno Bud Spencer, myslel som si, že to bude klasická komediálna mlátička, lenže toto je skôr dráma ako western. Aj Bud Spencer ma prekvapil - nie je to síce excelentný herec, ale so svojou rolou si poradil dobre. Coburn je trošku nevýrazný a Savalas sa objaví len na chvíľu, takže film stojí na Spencerovi. Tempo filmu je presne podľa môjho gusta - nikam sa neženie, v správnych intervaloch máme dávkované primerané udalosti, takže záverečná prestrelka je vlastne až príliš "akčná", vzhľadom na to, o čo vlastne Coburnovi išlo. Nečakal som veľa a dostal som hodne. ()

PORTER44

Válečnému westernu vevodí dvě jména Coburn,Spencer a potom trochu Savalas ostatní herecké výkony nic moc,akce povedená,závěrečná přestřelka pěkně krvavá. ()