Proč žít... a proč umírat

• Česko Důvod žít a zemřít (více)
Itálie / Španělsko / Francie / Západní Německo, 1972, 79 min (Director's Cut: 119 min, Alternativní 113 min)

Roku 1862 se banda odsouzenců na smrt – vrahů a hochštaplerů – ze Severu snaží pod velením plukovníka Pembrocka dobýt zpět pevnost Fort Holman, kterou ztratili podlou lstí jižanského majora Wortha. Major zajal plukovníkova syna a slíbil, že jej propustí, pokud se plukovník, i se svou pevností, vzdá. Svůj slib však nedodržel – mladíka zabil. Plukovník si po útěku ze zajateckého tábora nyní přichází pro svou pomstu… (Česká televize)

Jizni Tlapa

Je to jiné a tím výjimečné! Žádné souboje na kolty, žádné klasické desperados a žádní, větrem vyloženě ošlehaní frajeři! Skvělé obsazení tradičních hereckých es v netradičních polohách? Jednoduchý příběh a vleklé momenty berou pátou v hodnocení! ()

Mrkvič

Dlouhé čekání na něco zajímavého a když začala akce, usnul jsem defnitivně. Možná místy až moc vážná struna byla na škodu a více vtipu by bylo lepší volbou. ()

Kubaso

Teoreticky skvělé spaghetti od režiséra "Mé jméno je Nikdo " s dobrou kamerou, obsazením i hudbou, které brutálně zabíjí mimořádně ospalý děj. Když ve dvě hodiny trvajícím výpravném westernu (se zápletkou vypůjčenou z Tuctu špinavců) přijde jediná akce až v jeho závěru, bude asi něco špatně. Asi scénář. Někteří z Coburnovy dvanáctky v průběhu filmu zmizí sami od sebe, jiné zabijí tak rutinně, že to člověk stejně sotva postřehne. Co se herců týče, Savalas se objeví až ve druhé polovině a bohužel v ní moc času nestráví. Coburn se jen tak líně courá z jedné scény do druhé, takže snad jen Spencer vyvíjí nějakou snahu, díky níž byla alespoň jeho postava sympatická. Inu, škoda. ()

JohnSmith

Zajímavá hlavní trojice je tak všechno co je na filmu zajímavé. Je to průměrný western o záškodnické akci, ale než k té dojde, tak se člověk ukouše nudou. ()

Autogram

Bud Spencer je tu naozaj v celkom inej úlohe, ako zvykol hrať po celý život. Len mi to prehnané trvanie filmu v dlhšej verzii dosť kazilo zážitok, osemdesiat minút by úplne stačilo na takýto bežný western. ()

indiano

..skvelý klasický príbeh,skvelí herci,prostredie......avšak niečo tomu chýba. Akcia- tá nastúpi až v 93 min, dovtedy bohužiaľ len kecy, čo je na takéto obsadenie a príbeh primálo. Savalas v závere nečinne pozerá na padájúcich vojakov,namiesto toho aby sa chytil zbrane..no a záver je riaden blaf....Coburn prepichne bezbranného Savalasa a povie,, za moju dcéru".. a celý film o tom ani zmienka..a nakoniec odídu bez zlata....veľké sklamanie od Valeriho..Dve hviezdičky za ukážku Coburna a Spencera... škoda... ()

Mikino00

Inspirace válečnými klasikami je tady jasná, inu proč ne. Horší už je mizerný scénář, neskutečně přepálený konec a některé herecké výkony zcela bez zájmu v čele s Coburnem. Na druhé straně zachraňují film Spencer a jeho herecké etúdy společně se správným záporákem Savalasem. ()

jilda

Vcelku slušná nuda, jediná věc, proč se vyplatí film vidět, je výborný Bud Spencer. Jako ulhaný a přesvědčivý zlodějíček zvedá film z prachu. ()

sadlokan

Bezohledný western z občanské války.Bud Spencer zde překvapivě jako plnohodnotný(obdivuji ho,i když dává"pouze"KLADIVA!)charakterní herec.J.Coburn,jako vždy ve frajerském ohozu tak trochu nad věcí.A D.Pleasence ve své zřejmě nejcharakternější a zároveň nejkratší mluvené filmové roli. ()

kkarx

Nenápaditá rutina a unavený znuděný Coburn v hlavní roli. Spencer má hodně prostoru a snaží se hrát, ale vytáhnout film z podprůměru by se nepovedlo asi nikomu. 2/5 ()

MickeyStuma

Známý námět tentokrát ve spaghetti westernovém provedení a vůbec ne špatném. Ano, opět se jedná o skupinku odsouzenců k trestu smrti, kteří dostanou poslední životní šanci. Za cenu prominutí trestu půjdou na sebevražednou misi. Poprvé zpracováno asi v roce 1964 ve snímku ´Tajná invaze´, ale nejznámější je samozřejmě pozdější z roku 1967 ´Tucet špinavců´. James Coburn vs. Telly Savalas. Chamtivost, smrt a pomsta. Přímočarý příběh odehrávající se v době občanské války, kdy prach skřípe mezi zuby, nepřetržitě hučí vítr a nikdo nikým a ničím si není jist, vypráví systematický děj na téma pomsty a vykoupení. “Poprvé jsem zabil člověka.” “ Já naposled.” Poslední věty posledního dialogu hodné k zamyšlení.  Dějová linka si všímá svého a jedinkrát nevybočuje jinam. Všemu se dává patřičný čas a důraz, takže po scenáristické stránce se tu klasicky vypráví i obrazem. Chybí tomu však jediné a to výrazná až chytlavá melodie, která by snímek vždy připomněla. Mezi výraznými spaghetti westerny se však i přesto v žádném případě neztrácí. A ještě jedna věc. Bud Spencer tu opět dokazuje, že na dramatické role ještě stále nezanevřel. ()

Belmondicek

Během občanské války Severu proti Jihu unikne různá skvadra zlodějů a vrahů trestu smrti oběšením a dostane milost výměnou za nebezpečný úkol. Mají se dostat do nepřátelské pevnosti Fort Holman a následně ji dobýt. Akci vede plukovník Pembroke, který se chce pomstít veliteli pevnosti majoru Wardovi za smrt syna. Telly Savalas jako velitel pevnosti má bohužel moc málo prostoru, Rene Kolldehoff se zase ukáže jako parchant. Hlavní hvězda filmu James Coburn mi přišel dost upozaděn, ale zato Bud Spencer je výbornej. Tentokráte nepoužívá svoje pěsti, ale používá svůj důvtip a na konci se chopí kulometu..."Poprvé jsem zabil člověka...Já naposled!" ()

kyLuke

Myslím si , že tenhle film Spencerovi sliboval hodně , setkání Jamese Coburna s Telly Savalasem ve válečném westernu . Mohl z toho být jeho nejslavnější film , ale on konec spíše upadl v zapomnění . Ale strejně je pro mě výborný . Spencer zde podle mě podává svůj nejlepší herecký výkon za celou jeho kariéru , je skvěle jiný a jeho zlodějíčka , který se jen tak ničeho nezalekne , ani když mu hrozí o krk ztvárnil dokonale . Jinak James Coburn není nějak vynikající a mezi Spencerem a výborným Savalasem ( který ztvárnil svého majora naprosto dokonale ) se i docela ztrácí , ale rozhodně je postačující , narozdíl od např . Reinharda Koldehoffa . Jinak do toho hraje výborná "pohřební" až válečná hudba Rize Ortolaniho , ktgerý jinak skládal hudbu např . k Mayovce Old Shatterhand . A režie Tonina Valeriho tradičně výborná . Takže ten film sliboval hodně a hodně jsem dostal , takže jsem nadmíru spokojen a myslím , že dál už se vyjadřovat nemusím . ()

topi80

Mě to bavilo. Od docela vtipného úvodu přes vybírání špinavců (včetně toho nejhoršího ze všech) z pod oprátky až po nenucenou konverzaci těchto intelektuálů při cestě za plněním úkolu. Bud Spencer v jedné ze svých tradičních rolí hláškujícího chytráka, tentokrát bez užívání pěstí. Film plynul pozvolna, ale nenudil jsem se ani chvíli. Jen při tom závěrečném dobývání dostala veškerá logika a matematika brutálně na frak, ale dojem to nezkazilo. Ostatně, Rambo byl taky schopen vystřílet půl Vietnamu. ()

MirkaP

Námět sám o sobě nudný nebyl, ale režijní rozvleklost z toho udělala nudu v písku. Korunu všemu nasadila závěrečná smrt, kdy skon je pojat jak baletní číslo na tři minuty. ()

Pitryx

Ono to je zdánlivě děsně pomalé, než se dostanou k pevnosti, ale zase to není nějak moc hluché. Mně se film líbil, ačkoli Bud Spencer tu nehraje, co obvykle. Ale to jsem čekal, takže jsem nebyl zklamán. Zato závěrem ano. Ten pohnojili dokonale. Za to musím dvacítku ze šedesáti sundat. ()

VanBradley89

Tenhle typ filmů mám rád. Skupina vydávající se na sebevražednou misi. Je to prostě Tucet špinavců, ale za občanské války. Taky dobrovolníků je míň a jejich plán mi nepřišel tak promyšlený. Má to dlouhý úvod. Skoro hodinu se nic moc neděje. Je tam málo Kojaka a scéna na farmě byla zbytečná. Za co má film plus je závěrečný masakr a výborný Bud Spencer. ()