I v lásce platí pravidla aneb Těžký život rozhodčího. Americký komik Billy Crystal, známý mj. pravidelným uváděním oscarových ceremoniálů, se v 90. letech s úspěchem postavil na druhou stranu kamery. Jeho druhým režijním počinem je romantická komedie Zapomeň na Paříž, k níž ho podle jeho slov inspirovalo vlastní šťastné manželství – „chtěl jsem ukázat, jak ohromné ale také těžké může být manželství a co všechno musejí dva lidé podstoupit, když se opravdu milují“. Ve spolupráci s renomovanou autorskou dvojicí Lowell Ganz a Babaloo Mandel (např. úspěšné komedie Noční směna, Žbluňk, Špióni jako my, Rodičovství, Dobrodruzi z velkoměsta, Velké vítězství, Jako vejce vejci a naposledy EDtv) napsal příběh basketbalového rozhodčího, který se romanticky zamiluje, ale teprve po svatbě poznává, zač je toho loket... Billy Crystal sám hrával košíkovou při studiu na střední škole a jeho velkým přáním, jež si tímto sám splnil, bylo ztělesnit někdy basketbalového rozhodčího, neboť jejich práci dobře zná. Navíc se mu do příběhu hodil ten fakt, že rozhodčí tráví v sezóně hodně času na cestách, což do jeho manželství vnáší řadu problémů. Natáčení basketbalových scén bylo posvěceno funkcionáři NBA a ve filmu se také objevuje celá řada předních profesionálních hráčů, např. Charles Barkley, Kevin Johnson, Dan Majerle, Patrick Ewing, John Starks, Charles Oakley, Chris Mullen, Tim Hardaway, Spud Webb a Kareem Abdul-Jabbar. Crystalovou partnerkou ve filmu je Debra Wingerová, která do té doby vynikala především jako dramatická herečka (oscarové nominace za snímky Důstojník a gentleman, Cena za něžnost) a jejíž výrazný zastřený hlas Spielberg využil při tvorbě hlasového projevu E.T. – Mimozemšťana.
Příběh seznámení a následného manželství se odvíjí jako retrospektiva, kterou vypráví Mickeyho přítel Andy (Joe Mantegna) své snoubence Liz (Cynthia Stevensonová) v manhattanské restauraci, a kterou svými postřehy doplňují další páry jeho přátel Craig a Lucy (Richard Masur a Julie Kavnerová) a Jack s Lois (John Spencer a Cathy Moriartyová). Crystalův pohled na soužití pohlaví v lecčems připomíná Woodyho Allena, ovšem zbaveného filozofujícího nánosu a všudypřítomného existenciálního strachu. Zapomeň na Paříž sice pojednává i o vážných věcech, ale především je to komedie, která chce bavit (což se jí daří). V epizodní úloze Ellenina senilního tatínka září William Hickey (nominovaný na Oscara za postavu mafiánského Dona Corrada ve Cti rodu Prizziů). Film zdařile střídá situační humor (scéna s přilepeným holubem) s verbální komikou, jež v sobě mnohdy obsahuje hlubší podtexty, jako např. v Andyho pozoruhodně pravdivé replice – „manželství nemůže fungovat, když je jeden šťastnej a druhýmu je mizerně, v manželství má bejt oběma stejně… mizerně“. (Česká televize)

ZnalecH

Příběh je sám o sobě fascinující, ale nelíbila se mi nadsázka a způsob, jak byl příběh uveden. V tomto případě bylo to, že si to vyprávěli přátelé opravdu na škodu a vždy, když se děj přenesl na ně, tak jsem skoro od filmu odcházel. 70% ()

maoc

Komedie nejen podle jména - tahle opravdu baví. U mnoha skvělých vtípků jsem se smál nahlas. Navíc použito několik neotřelých filmařských postupů - příběh v příběhu, opravy vypravěčů a jejich vstup do děje. Jinak klasická romantika, která pohladí i poučí. Příjemné. ()

haack

Romantická komedie, ale zdaleka ne „slaďák“, nebo něco takového. Pro mě jedna z nejlepších komedií tohoto žánru vůbec. U máločeho jsem se tolik zasmál a pobavil. Podle mě také nejlepší role Billyho Crystla, který tu přímo exceluje a to jak na poli režisérském, tak i v hlavní roli, u které mám pocit, že mu nadmíru sedla a dokázal mě přesvědčit v rychlém tempu zábavných scén, kdy se prostě nemáte čas nudit. Neustále se něco děje a přitom to nepůsobí hekticky, nebo nahodile. Příběh se krásně rýsuje, jak osoby přicházejí do restaurace… I způsob vyprávění mě nadchnul. Film s mnohem většími ambicemi, než stát se „pouhou“ televizní zábavou… Pro mě nezapomenutelná komedie, ke které se budu rád vracet. 9/10 ()

kolodej1

opravdu podařená komedie, se spoustou dobrých vtípků, při které jsem se s chutí zasmál, mnohdy nahlas. Nejlepší byl asi dědek Toyota, ten mě spolehlivě odboural. Navíc ústřední téma jsou vztahy, což mi skvěle sedí. Vše je bráno s humorem, nadhledem, laskavě a přitom ne hloupě, ani příliš klišovitě. Prostě mi tahle starší komedie, kterou jsem viděl prvně až teď, velmi sedla. Nemám tedy důvod hodnotit za plný počet ()

Gregor_Samsa

Přestože z bijáku ty zoufalé devadesátky úplně čiší, je to nakonec fajn. Nepředlouhé, s mnoha vtipnými momenty, s Debrou a Billym, kteří se k sobě hodí, přestože jemu by člověk dal korunu a ji poslal ke kadeřníkovi a koupit si něco na sebe. No devadesátky no. Ocenil jsem vtipné momenty se Sirem Charlesem, Admirálem Robinsonem, Patrickem Ewingem a Reggie Millerem; ten byl můj favorit, škoda, že to s Indianou nikdy nevyhráli. No ale zpátky k filmu. Milé, vtipné, nesednu si z toho na zadek, ale na obyčejný podzimní nedělní podvečer příjemné… [60%; 2019-11-24 Home sweet home] ()

Radek273

Originálně pojatý, retrospektivní příběh o seznámení rozhodčího s američankou pobývající v Paříži. Asi nejlepší a zároveň nejkomičtější pasáž celého snímku se zdá být ta, která ukazuje profesionální a hravý vztah rozhodčí-hráči. Jinak se však nejedná o nijak průlomový, zvlášť poutavý nebo napínavý film. Takže vlastně průměr. ()

vrgulnik

Já se bavil, i když jsem zažíval mocný pocit, že se jedná o sloučeninu "Když Harry potkal Sally" a scénáře z pera Woodyho Allena. ()

revere

Asi bych měl dát čtyři hvězdičky, ale způsob vyprávění nese nádech geniality, herci jsou znamenití a dialogy místy excelentní. Jedna z nejlepších romantických komedií. A kdo má doma nějaké to letité manželsví, popřípadě kdo ho pár let měl, ten pocítí i jistý filosofický přesah. ()

gizi

Než se to trochu rozjelo, byl jsem na rozpacích, ale pak se začal bavit a i té romantiky tam bylo... A je to tak trochu Woody Alen, a to já můžu. Nic není nemožné,,,Toyota. 75%. ()

Sejkorka

Slušná romantika trochu šmrnclá Harrym co potkal Sally, kde Billy Crystal hraje právě Harryho (a perfektně mu to sedí s Meg Ryan). Tady je jeho protějškem Debra Winger, a nevede si špatně. Metoda vrstevnatého vyprávění o osudu této dvojice prostřednictvím přátel, kteří na ně čekají v restauraci, není zas tak originální. Ale dobrá je proto pointa. Když Mickey s ....Debrou .... chtějí vyprávět svůj příběh, ostatní ho už dopodrobna znají.  Natáčení basketbalových scén bylo posvěceno funkcionáři NBA a ve filmu se také objevuje celá řada předních profesionálních hráčů, např. Charles Barkley, Kevin Johnson, Dan Majerle, Patrick Ewing, John Starks, Charles Oakley, Chris Mullen, Tim Hardaway, Spud Webb a Kareem Abdul-Jabbar. ()