Šarlotina pavučinka patří mezi nejoblíbenější dětské knížky vůbec. Vyšla už ve 23 jazycích, včetně češtiny, a v úctyhodném počtu 45 miliónů výtisků. I proto podle této nesmrtelné předlohy, kterou napsal autor Myšáka Stuarta Littlea E. B. White, vznikl stejnojmenný film, jehož ambice nejsou o nic menší. Hlavním hrdinou Šarlotiny pavučinky je malé prasátko Wilbur, které zjistí, že přísloví "V nouzi poznáš přítele" opravdu platí. Jako první mu pomůže malá Fern (Dakota Fanning - Válka světů, Muž v ohni), která mu krátce poté, co přijde na svět, zachrání život. Lidé mají sice prasátka rádi, jenže v drtivé většině v podobě vypečené kýty. A ty Wilburovy by se měly stát kulinářskou ozdobou vánočního stolu Ferniných rodičů. Naštěstí má Wilbur v rodné stáji partu skvělých a věrných přátel (cynický potkan Templeton, autoritativní beran Samuel, kůň Ike, který má fóbii z pavouků, mateřská husa Gussy a hlavně chytrá pavoučice Šarlota), kteří ho v průšvihu nenechají. Ve chvíli, kdy Wilburův život visí doslova na špejli od jitrnice a zachránit ho může už jenom zázrak, se společnými silami o jeden zázrak pokusí. Stačí dát najevo jeho lidským pánům, že Wilbur není jen tak obyčejné prase. Jenže všimnou si toho Wilburovi majitelé dřív, než bude pozdě?

Protože pro Spojené státy je Šarlotina pavučinka něco jako Rumcajs pro Česko, sešla se při namlouvání hlasů zvířátek hvězdná sestava, která považovala za čest, že se projektu může zúčastnit. Pavoučici propůjčila svůj hlas Julia Roberts, Robert Redford se stal dobrovolně koněm, John Cleese ovcí a Steve Buscemi dokonce potkanem. "Natáčení Šarlotiny pavučinky jednoznačně patřilo k nejnáročnějším projektům, které za posledních pár let vznikly. Museli jsme kombinovat hrané scény, loutky, děti, zvířata, triky a počítačovou animaci - často v jediném záběru," říká producent filmu Jordan Kerner, podle kterého ale bylo ze všeho nejtěžší vyprávět klasický příběh moderním jazykem jednadvacátého století a přitom se od předlohy příliš neodchýlit. "Kdykoliv na nás přišla nějaká krize, řekli jsme si, že Šarlotinu pavučinku točíme jednou za život, a prostě jsme se z ní vyhrabali," říká režisér Gary Winick. Přesto považuje dokončení filmu tak trochu za zázrak. Hodně podobný tomu, který ve filmu potkal jeho hrdinu Wilbura. (oficiální text distributora)

Trailer

Trellíno

Zabijeme prasátko! Ne, počkat, je tu nějaký nápis! Hm fajn, ale už mě nudí. Zabijeme prasátko!! Ne, počkat, je tu další nápis! Hm, ten je lepší než minulej, ale už mě taky omrzel. Takže zabijeme prasátko!!! Ne, počkat, je tu další nápis. Pošleme ho na soutěž! Ale jestli nevyhraje, tak ho zabijeme!!! OK. Jo, takže tohle je to veledílo, který mělo na rajčatech takový super hodnocení? Ok, říkal jsem si, třeba se to bude líbit aspoň dětem, ale když jsem se rozhlédnul po kině, tak se evidentně až na pár výjimek nudili úplně stejně jako já, a to už je co říct. ()

Dever

Soundtrack Danny Elfman: 1. Everything You Ever Wanted - Hawk Nelson [4:05] ,2. Now That You've Come Into My Life - Mark Schultz [3:13] ,3. I Wonder - Billy Ray Cyrus [3:47] ,4. I Will Be Your Friend - Amy Grant [4:01] ,5. Make a Wish - Bob Carlisle/Lucy Kane [5:18] ,6. Beautiful World - Leign Nash [4:00] ,7. Never Alone - BarlowGirl [4:31] ,8. Circle of Friends - Point of Grace [4:14] ,9. Long Way Home - Ginny Owens [4:16] ,10. Home - Natalie Grant [4:47] ,11. There Is a Fountain - Selah [3:56] ,12. The Fall - The Send [3:25], ()

MM_Ramone

Od amerického spisovateľa Elwyna Brooks Whitea som bohužiaľ neprečítal ani knihu o myšiakovi Stuartovi Littlovi a ani tú o malom prasiatku Wilburovi. Zrejme sa už ku tímto literárnym titulom asi ani nedostanem. Nevadí. Videl som však hollywoodske filmové spracovania oboch týchto diel. No a musím priznať, že omnoho viacej na mňa zapôsobila "Šarlotina pavučinka". Jednoduchý, detský príbeh, v ktorom sú hlavnými hrdinami rozprávajúce zvieratá žijúce na peknej farme, je nádherne vizuálne spracovaný. Miestami som v tom cítil ľahký závan burtonovskej poetiky. *** ()

Falko

Sarlotina pavucinka je mily rodinny film, ktory skor pobavi tych mensich, ako dospelych, pretoze ak by som ho porovnal s trosku podobnym filmom BABE - GALANTNI PRASATKO (1995), ktory dokonca ziskal Oscara za vizualne efekty a este mal 6 dalsich nominacii na Oscara vratane najlepsieho filmu roka 1995, tak je medzi nimi velky rozdiel a to ten, ze Galantni prasatko dokazalo pobavit skutocne celu rodinu, teda aj vratane dospelych. V tomto filme som sa skor nudil, hlavne v strede filmu a to aj napriek kratkej minutazi, ale myslim si, ze ako rodinny film na jedno pozrietie stoji za to a hlavne musim pochvalit krasnu hudbu Dannyho Elfmana... 15.04.2010 ________ Dakota Fanning - (Fern Arable) +++ Kevin Anderson - (Pán Arable) +++ Essie Davis - (Pani Arableová) +++ Beau Bridges - (Dr. Dorian) +++ Len hlasy hercov: Julia Roberts - (Šarlota - pavúk) +++ Steve Buscemi - (Templeton - potkan) +++ John Cleese - (Samuel - ovca) +++ Oprah Winfrey - (Gussy - hus) +++ Kathy Bates - (Bitsy - krava) +++ Sam Shepard - (Vyprávač) +++ Hudba: Danny Elfman +++ ()

T2

Rozpočet $85miliónovTržby USA $82,985,708Tržby Celosvetovo $145,322,519Tržby za predaj DVD v USA $83,507,066 //počet predaných kusov 4,932,446║ Maximálne jednoduchý dej a neobratný režisér robia z tejto fantasy takmer nudnú záležitosť, ako tak nad vodou to držia zvieratká buď tie skutočné ale aj počítačovo animované boli na úrovni, nejaké tie vtipy potešia ale dohromady to fakt nemá čo ponúknuť, dokonca aj ináč celkom príjemne hravá Dakota Fanning tu akási neviditeľná. /50%/ ()

• 85-milionová adaptace dětské knížky vydělala Paramountu během prvního víkendu promítání (15. – 17. 12. 2006) sotva 11,4 mil. dolarů. Stačilo to jen na třetí příčku žebříčku. Pozornost diváků si ale udržela i během následujících týdnů a celkový obrat se vyšplhal až na 82,5 milionu. (imro)