Temný obraz

Jak hluboko vidí snímač? Do vaší hlavy? Do vašeho srdce? Přichází Temný obraz, natočený podle románu legendárního autora žánru sci-fi Philipa K. Dicka, jehož podpis najdete na předlohách k filmům Blade Runner, Total Recall a Minority Report. Režisér Richard Linklater přenáší na plátno provokativní komiksovou formu. Čas: Blízká budoucnost. Místo: Předměstí. Příběh: Propletený, zábavný příběh o lidech závislých na látce D, příběh o vládě, která drze ničí své voliče – jejich občanská práva a osobní vztahy – jen aby je ochránila. Robert Downey Jr., Woody Harrelson, Winona Ryder a Rory Cochrane v rolích vyčerpaných přátel, ktěří se děsí špehů i jeden druhého. Keanu Reeves jako agent, který je zároveň jedním z přátel…až do chvíle, kdy se jeho osobnost rozdvojí. Vítejte ve světě paranoii. Buďte klidní, nikdo Vás nesleduje. Vážně! (oficiální text distributora)

BuryGol

Psycho. Animovanej thriller se vám dostane pod kůži stejně jako brouci, který pod vlivem D vidíte. Bereme drogy, jsme závislí, ničíme si životy. Lidstvo je zdegenerovaný, práská na sebe, udává. Paranoia. A další. A ještě jedna. Brouci, nájemný vrazi, policie, obří švábi...kde jsou? Teď tu byli! Ale ne, jenom halušky. Máš další várku? Potřebuju to. Hned. Pochopil jsem ten film? Eh, asi ne úplně. Damn... ()

spikey1

Je zajímavé, že takto zajímavý snímek prosvištěl světem takřka bez většího povšimnutí. Po herecké, dějové i kamerové stránce je to skoro dokonalé, na 85% určitě. Měli bychom si užít herecké výkonyWoodyho a Roberta, kteří dlouho předtím takhle neváleli a taktéž velmi zajímavou stylizaci, kvůli níž bylo každé políčko filmu zpracováváno digitálně a zabralo 18 měsíců práce. temná a nesmírně důmyslná sci-fi z pera P. K. Dicka, kterou je dobré vidět. ()

Lektor

Zábavný ale i nesmírně smutný příběh a po pár týdnech očividně má srdcová záležitost. Animace geniální. "Black Swan" hypnotická. ()

Ne__Ty

Nepříjemná vize budoucnosti, kterou Linklater zahalil do ještě víc znepokojujícího vizuálu. Paranoia sílí každou minutou a i přes obrazovku na člověka dolehne. Epizodní roztříštěnost pak zastřešuje dostatečně nosné myšlenkově dění. A kde jinde vedle sebe hrají Keanu Reeves, Robert Downey Jr. a Woody Harrelson? ()

andalin

Na tohle jsem se těšila už jen kvůli autorovi předlohy, obsazení a nevšední animaci. Ale byla to ukecaná nuda, od které mi utíkala pozornost všemi směry a ve finále mi nic nedávalo smysl. ()

lewwin

Skvělá adaptace, ačkoliv pro ty, kteří stejnojmennou knihu nečetli, by mohl být děj trošku komplikovaný. ()

sedm.1

Film,který mi absolutně nic neřekl.Nejsem fanouškem Philipa K. Dicka a podle toho to také dopadlo.Po pravdě moc nevím,jak to mělo vlastně celé vyznít.Jistě to mělo nějaký hlubší význam a kdo se rád hrabe v hlavách druhých,nejspíš si tuto neobvyklost užil,ovšem mě tyto psychedelické,filozofické,paranoidní,na tripu ujíždějící a já nevím co ještě,experimenty fakt dost míjejí a a já na ně nejsem zkrátka schopen zabírat a udělat si o nich valnější názor.Je zde opravdu hodně,ale opravdu hodně mluvení,které je dost často mimo dění,všechno je strašně ultrabizardní,prostředí,děj,postavy a vlastně i celý film jako celek,hlavně pak ono zpracování formou animace živích herců,skutečně neobvyklí tah.Temný obraz není prostě v žádném případě pro každého(tentokrát ani pro mě),je to jedna velká halucinogenní bomba,která ale osloví zas jen halucinogenní bombery :).Jsem mimo! ()

Obivan

Film je svým způsobem výjimečný, protože byl normálně natáčen a pak byl zanimován. Přes shlédnutím tohoto snímku jsem si přečetl knižní předlohu od Philipa K. Dicka, který mistrně popsal prohlubující se paranoickou psychózu hlavního hrdiny a bylo opravdu těžké přenést to na filmové plátno. A musím říct, že se to filmařům podařilo dobře. Asi to nebude pro každého. ()

Dromed

Zajímavé vizuální zpracování,místy si člověk řekne: Je to animované nebo hrané? Příběh ze slabšího soudku. ()

Šakalík

Moc milé překvapení. Obecně mě animáky moc nebaví, ale tenhle vizuálně originální způsob hrané animace mě opravdu zaujal. Ve filmu se objeví několik excelentních herců, kteří v některých pasážích doslova září – kupříkladu veškeré rozhovory Roberta Downey Jr. s Woody Harrelsonem jsou přímo výstavní ukázkou bezprostředního herectví, kteří tihle dva mají prostě v krvi. A když si k tomu připočteme možnosti, které přináší počítačová animace, dostaneme velmi originální filmový počin, který minimálně za jedno podívaní určitě stojí. Samozřejmě, že se tato forma nemusí u všech diváků setkat s pochopením, ostatně tenhle film není určen pro široké publikum. Já jsem se při něm ale doslova kochal, byť samotný příběh je docela tuctový a místy lehce zmatečný. A poznámka na závěr – Winona Ryder je naprosto k sežrání i v animované podobě. :-) ()

Maynard.

Paráda, i se rozmejšlím, že bych píchnul plnou palbu. Ale zatím to ponechám na 4*. Originálnější vizuální snímek bych asi horkotěžko hledal. Tohle je fakt super nápad, napůl kreslenej a na půl hranej film s vynikajícím hereckým obsazením (narážím samozřejmě na Roberta Downey Jr + další, ale Robert je prostě nej :o) ). Co se týče děje, tak též naprosto originální – celý Svět je na drogách a nejvíc na smrtící látce S, která totálně vymeje mozek každému uživateli. Super byly všecky paranoidní rozhovory, které se odehrávaly mezi hlavními aktéry, tomu říkám pořádný plácání nesmyslů :o). Možná, že kdyby bylo ve filmu víc zajímavých stihomamů, tak bych dal plnou. Každopádně tenhle kousek stojí za skouknutí, pro někoho, kdo má rád zajímavý film s netradičním pojetí vizuálku… ()

Melios

Nízkorozpočtové Sci-Fi ,ktoré sa svojou formou môže zrovnávať s klasikami ako Mr. Nobody ,Moon alebo Upgrade. Rovnako ako prvý zmienený film je tento snímok nízkorozpočtový film so známymi hercami ,kde sa príbeh dozvedáte až slimačím tempom a tiež ho nemusíte pochopiť ,alebo v tom zlom prípade ho ani nemusíte dostať. Film veľmi spolieha na to ,že ste veľmi domýšľaví ,takže ak vám toto robí problém a vadí vám tento druh rozprávania príbehu potom budete mať s týmto filmom prúser. Možno ste si všimli ,že som nespomenul možnosť si nepozrieť film a má to svoj dôvod. Príde mi natoľko originálny ,že Sci-Fi nerdi by tento film nemali obísť. A ak ste umelecky založení ,potom sa vám bude páčiť aj jeho vizuál. Celý je totiž spravený cez proces zvaný rotoskópia aliaz to ,keď nafilmujete film a potom ho ručne snímok po snímke dokreslíte ,namaľujete ,alebo inak obzvláštnite. Ak ste videli film S láskou Vincent a páčil sa vám ,potom nemôžete s Temným obrazom spraviť chybu. Film síce nie je dokonalý no ak máte radi všetko ,čo som doteraz spomenul potom mu aj všetko odpustíte. VERDIKT: A Scanner Darkly je béčkové Sci-Fi takého umeleckého kalibru až som fakt prekvapený ,že je tak neznámy. Filmári si fakt dali prácu so všetkým ,čo tento film obsahuje a aj keď to nie je perfektné svojich prívržencov si nájde ( možno aj skalných hejterov ). A fandovia Philipa K. Dicka môžu byť sťastní ,že pri sfilmovaní jeho kníh neostali len u Blade Runnera a Minority Report. Filmu udeľujem kvôli vizuálu a účinkovaniu mojich dvoch obľúbencov ( Keanu Reeves a Robert Downey Jr. ) možno nadhodnotených ,ale v mojich očiach úplne zaslúžených 81% ()

Circumscriptor

“He spent several days deciding on the artifacts. Much longer than he had spent deciding to kill himself, and approximately the same time required to get that many reds. He would be found lying on his back, on his bed, with a copy of Ayn Rand’s The Fountainhead (which would prove he had been a misunderstood superman rejected by the masses and so, in a sense, murdered by their scorn) and an unfinished letter to Exxon protesting the cancellation of his gas credit card. That way he would indict the system and achieve something by his death, over and above what the death itself achieved. Actually, he was not as sure in his mind what the death achieved as what the two artifacts achieved; but anyhow it all added up...” Nádherné a poetické halucinačné delírium. ()

misstake

"Jeden chlápek celý den stál a vyklepával si z hlavy breberky." Další chlápek celý den stál a přemýšlel, jak Dickův skoro geniální román převede na stříbrné plátno. Bohužel tím, co vymyslel, mě ten chlápek, nějaký Linkater, moc nepotěšil. Potkal jsem lidi, i tady na čsfd, co říkali, že animace je super a že jsem blázen, když mám vůči ní předsudky, ale bohužel tento Temný obraz mě nepřesvědčil, že moje předsudky nejsou na místě. Takže proč? Proč si dá někdo tu práci a z už natočeného filmu udělá originální animovanou podivnost? Nebýt přepříliš originálních tvůrců mohl to být fajn film... ()

killjezor

Jedna z mála Dickovin,proti které nemůžu říct křivého slova.Žádná holywoodská slátanina,prostě Dick se vším všudy.Naprosto skvělé zpracování,které asi někomu nesedne.Musím vzdát čest i distributoru,který odvedl skvělou práci na překladu a dabingu. ()

casioa....

Tak tento kúsok od Linklatera ma až tak neoslovil...Síce veta o závislosti platí, ale aj tak som sa v tomto temno svete nevedel zorientovať, možno to chce ďalšie zhliadnutie, uvidzime :) ()