Temný obraz

Jak hluboko vidí snímač? Do vaší hlavy? Do vašeho srdce? Přichází Temný obraz, natočený podle románu legendárního autora žánru sci-fi Philipa K. Dicka, jehož podpis najdete na předlohách k filmům Blade Runner, Total Recall a Minority Report. Režisér Richard Linklater přenáší na plátno provokativní komiksovou formu. Čas: Blízká budoucnost. Místo: Předměstí. Příběh: Propletený, zábavný příběh o lidech závislých na látce D, příběh o vládě, která drze ničí své voliče – jejich občanská práva a osobní vztahy – jen aby je ochránila. Robert Downey Jr., Woody Harrelson, Winona Ryder a Rory Cochrane v rolích vyčerpaných přátel, ktěří se děsí špehů i jeden druhého. Keanu Reeves jako agent, který je zároveň jedním z přátel…až do chvíle, kdy se jeho osobnost rozdvojí. Vítejte ve světě paranoii. Buďte klidní, nikdo Vás nesleduje. Vážně! (oficiální text distributora)

Wallas

Kniha byla jedna velká psychojízda, jablko filmové adaptace nepadlo moc daleko od stromu, což pseudo animované ztvárnění jenom podtrhuje. Sice jsme už viděli hodně jiných snímků, v nichž trpí psychózou (Čistá duše, Mechanik, ...), ale tenhle je až tajemně jiný. ()

matezzz

Poctivé 4* ... depresivita a temnota je všudypřítomná, příběh zajímavý a filtr, kterým byly původní záběry prohnány, funguje podle mě skvěle. NEtušil jsem dopředu o tomto filmu zcela nic, ale zaujal mě a do jisté míry i nadchl. Paranoidní to bylo víc než dost a to mě bavilo ... ()

Triple H

Výborná adaptácia asi najčudnejšej Dickovej knihy. Drogy, bezútešná budúcnosť, paranoia- toto dielo ani nie je klasickým sci-fi dielom (technologických hračičiek si tam veľmi neužijete), ale skôr na papieri dostupným dôkazom, akými smermi sa pohybovali Dickove myšlienky. Film je pomerne verným (a často doslovným) prevodom knihy, len je dej pochopiteľne oklieštenejší. Neviem ako by sa mi film páčil, keby som knihu nečítal. Herci boli dobrí všetci a do svojich úloh sa hodili (Robert Downey Jr. bol asi najlepší). Nemôžem nespomenúť geniálnu a neopozeranú vizuálnu stránku, ktorá mňa osobne v priebehu filmu neprestala ohromovať. Na tom sa museli tvorcovia sakra narobiť, ale výsledok stojí za to. Ak máte radi čudné, tripové filmy je to pre vás (pozor, to však neznamená, že film neobsahuje množstvo zaujímavých myšlienok a nápadov). Ak nie, alebo od Dicka preferujete klasickejšie strihnutú tvorbu, Temnému obrazu sa môžete vyhnúť. ()

Cedr

Velmi silná paranoia v originalním grafickém hávu s příběhem od kterého čekáte hodně, během filmu jste zklamáni, že nic moc víc nepřichází, ale ke konci máte takový "aha" pocit a máte chuť dát čtyři hvězdičky i když vlastně ani pořádně nevíte proč. ()

drexik

To co je nejvíc vyzdvyhováno tak to mě nejvíc vadilo. Animace vhodná možná pro nějaké víkendové ranní komiksy ale ne pro celovečerní film. ()

Jizni Tlapa

Zpracováním po zásluze nadprůměr. Animačně dotažený Downey Jr. vysoce převyšuje ostatní postavy. Scénář disponuje kvalitními hláškami a sem tam film nabídne i pár zvratů, které příjemně zaskočí. Celý tenhle výčet má ale jeden zásadní nedostatek a sice absolutně zbytečně překroucený příběh, který Vás ukope a utahá k absolutnímu filmovému vysílení. Zpět vás pak nenahodí ani dealující Reeves, který se sice snaží, ale jeho snaha už není nic platná.... ()

karlik4801

Nic na tom nevidím, žádný dobrý příběh, nebo spíš dobře zrežírovaný, ale myslím, že kdybych si četl scénář, tak by se mi taky nelíbil. Nebylo vyloženě utrpení na to koukat, ale nic mě nezaujalo. Myšlenka příběhu mě nijak neoslovila. Takže mi to přijde jako zbytečný snímek, věřím ale že se mnozí bavili. ()

kinghome

Kecy o tom, že to nemuselo být animovaný, nebo že to bylo moc ukecaný si nechte. Když chcete koukat na normální film, rozhodně si nepouštějte Temný obraz. Animace je naprosto úžasná a do filmu se ukázkově hodí a doplňuje to děj. Nemusí být přidaný nějaký extra efekty, protože jsou zanimovaný a vypadá to božsky. Herci krásně přehrávají a tím dodávají sílu jejich feťáckým postavám. Keanu Reeves hrál dobře hlavní roli, ale nejvíc mě překvapil Robert Downey Jr. který zahrál ukázkovýho feťáka a hajzla, jeho grimasy byli ukázkové. Joo film byl možná ukecanější, ale naprosto to filmu sedlo a byli tu scény, u kterých jsem se zasmál a scény u kterých jsem nechápal co se děje. Příběh je dost zamotaný a vypadá to, že každej podráží někoho, nikdo neví kdo je kdo a to je taky jeden z faktorů, kvůli kterým jsem přemýšlel nad plným počtem. Nakonec jdu ale "jen" na 4*, protože se mi klasicky nezdál konec. Já nevím co proti těm koncům mám, ale vždycky mi to akorát posere film. 85% ()

Raven0

Dechberoucí vizuální zpracování literární předlohy, kterou místy kazí nepřehledný děj. Ve všech těch jménech jsem se občas ztrácel... Jinak, pointa byla výborná a docela u ní i zamrazilo. ()

galba

Opravdu brilantní, řekl bych velice odvážný kousek který se povedl, pokud někomu nevadí hodně keců a málo akce. Já jsem si to užíval nejen opravdu nevšední pojetí, ale i ty, pro většinu zde, aspoň podle komentářů nudné monology/dialogy. Tohle vše by dalo dohromady 4 hvězdy, ale celý film sem se bál zévěru, ale ten mě překvapil tím, že byl jednoduchý a měl smysl... ()

tomxxx

Film plný "okecávaček", které nejsou zas tak otravné, jak jsem čekal. Při sledování jsem se těšil na vyvrcholení celé zápletky, ale kde nic tu nic, v postedních 10ti minutách takové rychlé vysvětlení. Jinak animace excelentní, takže jen kvůli tomu 80%. ()

tnp101

Alespoň u mě se pocit z filmu postupně zhoršoval kvůli stylu animace, na který samozřejmě sází - Sám si takto podráží nohy. Ta se totiž docela rychle okouká a postupem času jsem jí už měl plné zuby. Díkybohu je docela dobře využita (oblek "tisíce tváří"), což její zvolení alespoň částečně ospravedlňuje. Výprava je sice lehce utahaná a upovídaná, ale nemůžu říct, že bych se nudil. Pokud se člověk během úvodu naladí na tempo a celkový způsob výpravy, závěrečných 20 minut je minimálně potěšujících. Velice realisticky (alespoň myslím, sám závislák nejsem :-D) jsou podané i fáze závislosti, což má svou souvislost i v podrobném interpretování postav. Pokud se tedy správně naladíte na výborný závěr a styl animace vám po několika minutách vyloženě nezačne lézt na nervy, zklamaní byste být neměli. 70% ()

marvan

Zřejmě vůbec nejvěrnější adaptace Philipa K. Dicka. Teprve Linklaterovi se podařilo přenést na plátno samotnou esenci Dicka, na rozdíl od jiných, včetně mnohem slavnějšího Blade Runnera nebo Minority Report, ve kterých tvůrci pouze vytěžili nosnou zápletku a pominuli Dickův významově bohatý myšlenkový svět. Převod filmu do "animované" podoby považuji za nešťastný. Rotoskopie setřela z tváří herců jemné výrazové odstíny, což by mohlo mrzet především Roberta Downey jr., který tu zřejmě podal jeden ze svých životních výkonů, z něhož zbylo jen to animované torzo. ()

Bobik9

Příliš zdlouhavé. Začíná to velice slibně, ale postupem času místo gradace se stále jen kecá, kecá a kecá. Nic se prakticky neděje a ponurá atmosféra je v celém filmu od první do poslední minuty. Žádné vyústění. Pravdou je, že ten nápad je až děsivě reálný, ovšem příběh, který z toho vznikl není příliš povedený. ()

noriaki

Typická psychárna P.K. Dicka, tentokrát v prapodivném hávu. Forma je bezpochyby úchvatná, škoda jen že obsah za ní pokulhává. Síla mistra halucinogenních vizí tkví v bizarních nápadech a v drtivých pointách. Linklater je naproti tomu známý svými dialogy a filosofickým rozjímáním. Tyhle dva přístupy se spolu trochu tlučou, tak místo aby děj spěchal dopředu a omračoval diváka smrští neobvyklostí, tak se zasekává v dlouhých ukecaných scénách. Je to škoda, protože všechno ostatní je skvělé. Herci jsou do jednoho perfektní, a vše se topí v silně paranoidní atmosféře protkané nitkami absurdna. Film bohužel působí trochu rozbředle a roztahaně, čímž příběh ztrácí svou údernost. ()

demented

Knižná predloha ma nijak nenadchla a myslím, že to bol jediný P.K.Dick, ktorého som nedočítal do konca. Čo sa týka filmového spracovania - dobrá forma, no obsahová stránka rovnako ako v prípade knihy - atmosferická nuda. ()