Temný obraz

Jak hluboko vidí snímač? Do vaší hlavy? Do vašeho srdce? Přichází Temný obraz, natočený podle románu legendárního autora žánru sci-fi Philipa K. Dicka, jehož podpis najdete na předlohách k filmům Blade Runner, Total Recall a Minority Report. Režisér Richard Linklater přenáší na plátno provokativní komiksovou formu. Čas: Blízká budoucnost. Místo: Předměstí. Příběh: Propletený, zábavný příběh o lidech závislých na látce D, příběh o vládě, která drze ničí své voliče – jejich občanská práva a osobní vztahy – jen aby je ochránila. Robert Downey Jr., Woody Harrelson, Winona Ryder a Rory Cochrane v rolích vyčerpaných přátel, ktěří se děsí špehů i jeden druhého. Keanu Reeves jako agent, který je zároveň jedním z přátel…až do chvíle, kdy se jeho osobnost rozdvojí. Vítejte ve světě paranoii. Buďte klidní, nikdo Vás nesleduje. Vážně! (oficiální text distributora)

starbrejkr

Už jen za revoluční přístup musím ten film hodnotit kladně. Já, zavilý odpůrce současných animáků, jsem si chrochtal potěšením nad touto povedenou animací, které je přesně někde na půli cesty mezi reálným obrazem a klasickou animací. Díky tomu má film onu zvláštní atmosféru a přece jsou zachovány všechny detaily výrazů herců, jež by v klasické animaci vůbec tak nevyzněly a trochu by shodily vážnost filmu. Co se týče příběhu, tak od P.K. Dicka jsem nic nečetl, ale filmy dle jeho děl jsou už tutovkou, takže ani tady se nezklameme. Zvláštní je, že poměrně dlouhou dobu vlastně nevíme, o co ve filmu pořádně jde a co bude jeho hlavním výstupem. Tohle všechno však rozsekává mistrně zvládnutý zvrat v poslední čtvrthodině, ze kterého jsme vytáhnul dvě hlavní myšlenky (samotné téma drogové závislosti a všeho co sebou přináší prostupuje celým filmem, ale ten není jen o ní, ač je i díky zpracování vyobrazena parádně). První je manipulace s lidským jedincem, téma prastaré, zde však prezenrované zase trochu jinak a druhým (možný SPOILER) velice provokativní a přitažlivá teorie o tom, že drogy můžou přicházet z míst, kde byste to absolutně nečekali a přitom při domyšlení souvislostí celkem jasně dojde, že právě tyto organizace drogy potřebují a víceméně z jejich existence mohou profitovat. Nebudu kacíř a zavrhnu myšlenku, že by to takhle ve světě reálně fungovalo, ale teorie je to přinejmenším zajímavá. Zatím zůstanu u velmi silných hvězdiček, protože se sem tam vyskytly místa, kdy mě to až tak nebavilo (hlavně vzájemné handrkování feťáků), ale ta myšlenka je tak zajímavá, že budu o maximu stále uvažovat. ()

enjoi

Tak tohle je pořádný mindfuck. Zašmodrchaný příběh, který vás chytne a nepustí a hltáte z něj každou vteřinu. K tomu herecké výkony a dialogy na jedničku. A samozřejmě i samo technické zpracování. Velmi nedoceněný film. 90 % ()

C0r0ner

Renesance mě navnadila svým geniálním vizuálem a Alois Nebel naopak ukázal, že to je to poslední, co by mě mělo zajímat. Temný obraz jsem si pustil vlastně jenom ze zvědavosti a nebýt právě zajímavé animace, musel bych s hodnocením ještě níž. Nudný scénář, klasická režie, prostě film, jakých se točí sto do roku. 50% ()

Topco

Atmosféra paranoje aj vizuálna stránka zapadli na výbornú. Škoda prvej, príliš ukecanej polovice, ktorá príbeh veľmi neposúvala ďalej. Mohla to byť pecka. ()

Wormboy

Dalsia vydarena adaptacia Dickovej knihy, tentokrat naplnena vybornymi dialogmi, na ktore sme zvyknuti v podstate zo vsetkych Linklaterovych filmov a atmosferou postavenou na kombinacii animacie s realnym hranim. Dovod Linklaterovej volby sa vyjasni v podstate hned na zaciatku filmu, pretoze ak by sa pouzila klasicka forma, kniha by bola len tazko sfilmovatelna. ()

lakikaki

Na tento film som sa tešil odkedy som našiel na internete prvé obrázky, pripadalo mi to, keď už nič iné, tak aspoň inovatívne. Po čase som videl trailer, vďaka ktorému som si myslel, že tento film bude úžasný nielen svojou formou, ale aj obsahom. Teraz som ho však videl celý a bol som sklamaný. Forma je fakt pekná, minimálne kvôli nej sa oplatí A Scanner Darkly vidieť, ale obsah mi nejako nesadol. Bolo to príliš chaotické, miestami prepletené tak, že mi trvalo pár minút, než som zistil, čo sa vlastne deje. Keďže ide o adaptáciu knihy, musela sa držať predlohy, ale niektoré knihy sa podľa mňa na plátno prenášajú ťažko a nie vždy je film rovnako kvalitný ako kniha a myslím, že A Scanner Darkly je jedným z týchto prípadov. Žiaľ. Dávam 3x*, ale to len vďaka úžasnej grafickej stránke. Inak by to bolo o hviezdičku menej. ()

pakobylka

S ohledem na zvolenou stylizaci jsem očekávala propracovanější scénář, z něhož by byly více patrné plíživé destruktivní účinky látky "S". Přes slušnou atmosféru a jasné poselství jakoby film zůstal v některých bodech nedotažený, nicméně vizuální stránka je úchvatná - 3,5*. ()

Andre3000

Takvou budoucnost si nepřejeme, ale stále se blížíme k podobným průšvihům. Tohle je jen jedna z možných alternativ, možná ne ještě tak strašných. Forma jakou byl předveden mě uchvátila. Opravdu sem si to užil až do posledního záběru. Ne nadarmo, říkám, že Keanu neumí hrát ve špatných filmech. ()

Biggy

Velmi kvalitní zpracování filmu dodává minimálně 2 hvězdičky z mého hodnocení. Zbytek je pak zbytečně ukecaný příběh s rychle jdoucím koncem. Při titulcích mě to donutilo k zamyšlení nad vším co se vlastně stalo, chvilku jsem si to přebíral v hlavě. Není to žádné dokonalé dílo, naopak ani nic podprůměrného. Vysokou laťku nenasazuje ale jen animace, ale i herci, kteří si s drogami podle všeho taky prožili svoje. Jen tak dál, víc takových pokusů ! 4/5 ()

messiah

Celou dobu sledování jsem se rozhodoval mezi třema a čtyřma hvězdičkama. Je to film se zvláštní atmosférou kterou tvoří jednak Dickův jak jinak než originální příběh, ale i nezvyklá animace která ten příběh pěkně dokresluje. Nakonec ale za posledních deset minut filmu musím hvězdu přihodit a piklonit se k vyššímu hodnocení, protože v těch posledních deseti minutách včetně citace a věnování P.K.Dicka člověku dojde jaká opravdu je hloubka a poslání toho filmu (respektive knihy, takže řekněme příběhu). Je to skvěle stavěný příběh plný skvělých zvratů který vykresluje beznadějnou zoufalost závyslosti a to jakékoli, ať už na látce D která má totálně destruktivní účinek, tak i na lehčích drogách. Zkrátka závyslosti. A koncem s naznačenou jiskřičkou naděje. Konec při kterém zároveň mrází v zádech. Grafika je zvláštně nedokonalá, kdy i v klidu ležící věci se vám jakoby nedopatřením hýbou, přehnané a jednoduché kreslení odlesků, zvláštní nedotažené kontury a detaily...to vše je v tomhle případě zcela na místě a skvěle zapadá k příběhu. Ještě musím reagovat na omezený a směšný komentář mistra LIVINGDEAD jenž po shlédnutí plných deseti minut filmu dokázal naprosto odborně zhodnotit celý film mimo jiné slovy obsahově katastrofa !!!! Větší hovadinu jsem neviděl k čemuž došel na základě animace která mu nesedla, tleskám. Film hodnotím na 85% ()

dr.fish

Zajímavé zpracování, výborní herci, ale přece jen něco tomu chybělo, asi jsem zrovna nefičel na substance D, když jsem se na to díval. Záznam konverzace tří "smažek" v jednom pokoji nemůže utáhnout celý film.... ()

AdaMM

je to skutečně asi maximum, co se dá očekávat od převedení Dickových knih na film. připomnělo mi to taky hodně Nahý oběd. ta animační technika je hodně zajímavá a sedělo to, a hercům to spíš přidalo než uškodilo :) ()

tomeek

Nějak jsem nepochopil, o čem to bylo. Ze zajímavého vizuálu mě ale bolely oči, protože se tam všecko pořád hýbalo a já (a moje oči) jsem nevěděl, kam se dívat dřív. Podobně divné jako Rennaisance. Forma totálně přebíjí obsah nebo ho minimálně zastiňuje. ()

tom88

Moc zaujímavý počin, zvláštne sci-fi a originálne vizuálne spracovanie. Pre mňa aj trochu psychologické sci-fi s zapleteným dejom. Podané je to mierne zložito aj keď námet nie je až taký zložitý. Atmosféra je vybudovaná dokonale, ale veľa sa na tom podieľala animácia. Herci sú perfektne nasnímaní a zahrali super. Škoda podania snímku, teda scenár by mohol byť prepracovanejší. 4* dávam vďaka jedinečnému vizuálu a hlavným hercom. 70% ()

bartias

Pod animovanou slupkou, na kterou si člověk musí chvíli zvykat, se odehrává paranoidní orwellovský příběh z blízké budoucnosti podle Philipa K. Dicka. Chvíli je to skoro komedie o tajném agentovi ponořeném tak hluboko do případu, že žije a funguje stejně jako jeho feťáčtí kamarádi. Pak se z toho najednou vyloupne thriller o strachu ze sledování. Všechny odbočky ale mají zmást, protože až na konci je jasné, že Temný obraz od začátku mířil úplně jinam. ()

URBAN

Sakra to zpracování bylo tak skvěle že jsem si připadal jako kdybych si taky šlehnul tu jejich látku S , na nové věci se prostě těžko zvyká … To obsazení mi přišlo trochu moc přehnané na tak “ obyčejný film “ nebo bych měl spíš říct nedoceněný pravda nebylo to Sin city , ale něco to v sobě přeci jen mělo sice nedávám plné hodnocení , ale to jen že jsem si spíš užíval vizuálního zpracování než příběhu . ()