Temný obraz

Jak hluboko vidí snímač? Do vaší hlavy? Do vašeho srdce? Přichází Temný obraz, natočený podle románu legendárního autora žánru sci-fi Philipa K. Dicka, jehož podpis najdete na předlohách k filmům Blade Runner, Total Recall a Minority Report. Režisér Richard Linklater přenáší na plátno provokativní komiksovou formu. Čas: Blízká budoucnost. Místo: Předměstí. Příběh: Propletený, zábavný příběh o lidech závislých na látce D, příběh o vládě, která drze ničí své voliče – jejich občanská práva a osobní vztahy – jen aby je ochránila. Robert Downey Jr., Woody Harrelson, Winona Ryder a Rory Cochrane v rolích vyčerpaných přátel, ktěří se děsí špehů i jeden druhého. Keanu Reeves jako agent, který je zároveň jedním z přátel…až do chvíle, kdy se jeho osobnost rozdvojí. Vítejte ve světě paranoii. Buďte klidní, nikdo Vás nesleduje. Vážně! (oficiální text distributora)

IvoB

Trošičku podivně uchopená "animovaná" krimi, která nabízí docela kostrbatě odvyprávěnou zápletku s velmi působivým (a občas psycho) vizuálem. Podle mého se jedná o zajímavý počin, přesto mi ta animace trošku vadila – ač moc pěkná a efektní, dost odvádí pozornost od zápletky, která občas dokáže zamotat hlavu. Navíc se zde dost kecá. Ne že bych neměl rád ukecaný filmy, ale tady se mi zdálo, že hovorům schází jakýsi hlubší smysl. Postavy prostě jen tak tokají. Opravdového docenění (ať už špatného či dobrého) se film dočká asi až po dalším zhlédnutí. Já prozatím hodnotím jako lepší průměr – 6/10. ()

Macik

Nemůžu si pomoct, ale kdyby tenhle film byl natočenej normálně, tak by to možná byla hvězda navíc.. Bohužel mi až moc věcí připomínalo Strach a hnus v LV a Trainspotting.. Točit filmy o závisloti už není in, nehledě na to, že to není téma o kterým se může nakrůtit víc filmů .. Je to až moc specifický a neubráníte se srovnávání .. ;-) ()

Mekgrůdr

Člověk by řekl, že s předlohou od P. K. Dicka nemůžete šlápnout vedle. Jen si vezměte ty jména: Scott, Verhoeven, Spielberg. Ti všichni díky němu svůj věhlas značně zobjemnili, popřípadě si vůbec neudělali ostudu. Znamená to tedy, že Linklater si vedl stejně? Znamená! Aspoň pro mě. Dokonce natolik, že Temný obraz považuju za vůbec nejlepší "dikovku". Celá kniha má velkou hloubku a přenést ji na plátno je proto o to těžší. Linklater navíc použil metodu rotoskopii a celý film převádí do animované podoby a to filmu sakra sluší!!! Páteř úspěchu ale tvoří herecké výkony - Keanu Reeves, Robert Downey Jr. a Woody Harrelson jsou naprosto nepřekonatelní a výstižní. Takže nemám, co bych vytknul! ()

mazadlo

Neskutečně ,,citově" silný film založený na Dickově (ne)podstatě jeho života. ,, Ten jeho feťácký dům ...ajajaj " tak přesně takhle vznikaly ty jeho schizofrenní povídky a podivnost se kterou se ztrácel od svého sci-fi. A tenhle film by se dal chápat jako takové requiem pro Dicka i pro všechny jeho zamilované čtenáře. A právě proto je potřeba ho tak brát protože pak funguje skvěle! Film který ve mě vyvolal - herecky , stylově i hudebně dlouhé a dlouhé zamyšlení nad tím jak pomíjivé to všechno kolem nás je a že nestačí jen se navlíct do jiné kůže...protože někteří z nás ty květiny v kukuřici už našli. ()

LBsmoke

asi sme se stekali v nesprávný čas.. ale animace mi příjde v některých místech tak nevkusná a celkově jen nadbytečné pozlátko, že nehodlám dát ani druhou šanci příběhu.. ()

Mikino00

Sice zajímavý a opravdu temný obraz o společnosti ovlivněné drogami s dobrými herci, jenomže celé je to takové jako na drogách, dialogy místy postrádají smysl a lezly mi na nervy. ()

Mafiapau

What the fuck? Jako co to má bejt sakra? :D *SPOILER WARNING* Koukám na Keanu Reevese jako detektiva svou vinou vyfetovanýho tabletkama s černou lebkou dělaný z modrý kytičky, který řeší případ sám o sobě,ale nevím jestli to ví nebo jestli to neví (ze začátku jsem si jen myslel že to hraje na obě strany a k něčemu se dojde,ale jak jsem se na konci dozvěděl,asi ne) Animace je dobrá (až na posouvání objektů ve scéně zoomu) Kalamita dialogů jako v Gilmore Girls jsem taky skousnul (tyhle dokonce dávali smysl). Ovšem co jsem nezkousnul,je dospění celého děje k ničemu,opravdu. (kouknul jsem se na to poprvé,říkám si co to má být,tak jsem hned po tom na to šel koukat ještě jednou jestli tam nejsou nějaký podprahovky říkající: miluj mě!) !NE! Opravdu nevím co se mi v tomto filmu má a nemá vysvětlit,opravdu jsem to nepochopil a že já pochopím hodně věcí. Asi že nemám začínat s drogami. No,myslím že to má opačný efekt,po shlédnutí tohoto filmu bych se raději zfetoval a nebo koukal na Herculese 3D. Ale jinak Výkony Keanu Reevese a Roberta Downeyho jako vždy na výbornou. Jedním slovem: Schíza. ()

Yardie

Opravdu zvláštní film. Jak dějem, tak zpracováním. Animace se mi velmi líbila - je to netradiční, chytlo mě to a je to fakt parádně zpracované. Děj je takový zvláštní, postupem času matoucí a naštěstí nakonec přišlo rozuzlení, protože mít to neurčitý konec, tak mě trefí. Sice jsem část rozuzlení tušil, ale je to fakt tak podané, že se je člověk schopen ztratit a už neví, čemu věřit, co je a není pravda apod. Rovněž vynikající jsou herecké výkony. Každopádně i přeš to, že zde píši samé plusy, jako celek mě to zase až tak neuchvátilo. Nevím proč, protože jednotlivé věci jsou výborné. Ale celkově mi to nějak nesedlo. Možná méně povídání, více psychologie, více krimi, nevím... Ale bylo zajímavé to vidět. Těch 72% je myslím odpovídajících - u mě slabších 70%. Howgh! ()

bobstock

Svět ve své neheské podobě plné všudypřítomné závislosti na droze, která smazává hranici mezi realitou a smyšleným temným obrazem zžírající váš mozek a duši. Snímek je krásně zpodobněný do animované verze, bohužel k lepšímu zážitku chybí nějaký dramatičtější okamžik, který by tomu dal tah na bránu. 90minutová konverzačka skutečně nejednoho uspí. 65%   +za hudbu od Radiohead ()

Thomm

Přišlo mi, že v tomhe filmu se toho nakecalo víc, než ve dvou mexických telenovelách dohromady. Hrozně jsem se nudil a jediné, co mě zaujalo, bylo grafické zpracování a povedený závěr. To mi ale ani zdaleka nestačí ke spokojenosti. ()

Jacek

Vedle Blade Runnera nejlepší filmový přepis Dickova textu. Narozdíl od Blade Runnera ovšem pekelně přesný - s výjimkou závěru, který je překvapivě a k dobru celé věci pěkně "apgrejdován". ()

krypton22

Linklater nezklamal a přestože ho úvodní expozice stojí hodně času, zbyde v první polovině filmu dost prostoru i pro ztvárnění příznaků paranoii, následujících po pravidelném užívání Substance D - drogy, kolem které se celý příběh točí. Tato pasáž ve svých nejzábavnějších momentech připomíná feťáckou roadmovie Fear and Loathing in Las Vegas Terryho Gilliama (který v devadesátých letech o zfilmování Dickovy předlohy také usiloval). Ve druhé polovině, jež popisuje poslední stádium závislosti a završení geniálního plánu protidrogového oddělení Orange County, už všechna legrace končí, což ji ovšem nečiní o nic méně zajímavou - naopak. Za zmínku ještě stojí (kromě způsobu zpracování, jenž Linklater využil už ve snímku Waking Life) casting, zejména trojice Reeves, Downey a Harrelson, která předvádí nejlepší hereckou souhru, jakou jsem měl čest v posledních letech vidět. ()

Pawlisman

3 hvězdičky za filmové zpracování a příběh, jenž je zmatečný a děravý víc než by bylo zdrávo. 2 hvězdy navíc za graficko-animované převedení a originalitu. Práce navíc ve studiu se zkreslením herecké reality. 1 hvězda mínus za ty příšerné chameleonské obleky na což se prostě nedá koukat a ubírá to jinak docela pěkné vizuální stránce filmu. Celkově doporučuji - stojí to za shlédnutí. 8/10 ()

bidja

Konečně něco slušného v roce 8 (moje promítání). Propojení hereckých výkonů a retuší plus téma dává navodit pocitům deprese a zbytečnosti. Ve filmu se nedá příliš orientovat a budou nutné další projekce. ()

Nightbreed

Dokonalé dielo pri ktorom som sa nenudil ani chvíľočku. Keď som si film púšťal prví krát tak som od neho nič neočakával a teraz patrí medzi moje naj. ()

wampire23

Zaujímavé sci-fi spracované zaujímavou formou. Ku koncu som chcel udeliť jasné 3* ale to, čo som videl pred záverečnými titulkami zmenilo môj názor, takže musím za 4*. Drogy sú svinstvo, to nám ukazuje aj Philip K. Dick vo svojej predlohe. Mimochodom niektoré scény mi prišli ako od Tarantina:D. ()