Doba ledová

Ice Age

Doba ľadová

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2002, 78 min

95% - Bijte mě, mučte mě, ale nepolevím ve svém přehnaně vysokém hodnocení tohoto krásného kýče. Ze všech animovaných amerických blockbusterů poslední doby je pro mě Ice Age (dnes již s odstupem času) úplně nejlepší. Je originální nikoli svým dějem, ale svým zpracováním, perfektní dynamikou, atmosférou, vypracovaností postav -jak grafickým tak charakterovým... Co bych se rozepisoval... prostě jsem to sežral i s navijákem. Nejsou zde žádné rušivé elementy (jako např. laciný pop, či jeho ještě lacinější parodie), ani narážky na kohokoli, na cokoli... Vše je zkrátka úsměvné a milé SAMO O SOBĚ, a to v dnešním světě filmové tvorby není příliš častý jev. Proto dávám pět hvězdiček a třesu se strachy, aby druhé pokračování neshodilo tak vysoko nasazenou laťku.(27.1.2006)

Můj nejoblíbenější animák, který mě, nevím jak, vždycky dokáže dostat. To prapodivné trio pravěkých tvorů doplněné o roztomilého prcka má v sobě takovou tuze zvláštní poetiku, humor, laskavost i napětí, které často funguje na animák až neuvěřitelně náznakově – třeba bezeslovná Mannyho vzpomínka v ledové jeskyni... Oční hra těch počítačem stvořených tvorečků je bezchybná a člověk se je naučí milovat. Dokonce tak, že jim promine i ten řidší děj, který je nastavován výbornými (ale stále jen) odbočkami. Hovořit o tragické postavě veverky Scrat je zřejmě zbytečné, nad tou by i bezvěký a bloudící Ahasver slzu uronil.(26.12.2006)

Film, ktorý priniesol medzi dnešných najvýznamnejších animovaných a komediálnych filmových hrdinov veveričku. Trochu infantilné oproti Pixarovkám a Shrekovi, ale nemože byť všetko pre cynických dospelákov. Navyše postavičky sú roztomilé spôsobom, ktorý nie je pre nich (nás) otravný. Už je to desať rokov, čo film urobil dieru do sveta a oproti oným Pixarovkám predsa len trochu zostarol. V Blue sky ale pochopili, poučení starými Disneyovkami, že ak animák primárne pre deti, nemá zmysel ho príliš naťahovať cez jednu hodinu.(7.7.2007)

Ačkoli hlavně v závěru začal můj mozek proti šťastné rodince čítající šavlozubého tygra, lenochoda, mamuta a dítě poněkud protestovat a neustále mne obtěžoval cynickými upomínkami na Tennysona a jeho "nature red in tooth and claw", stejně jsem se bavila výborně. ...a ta scéna, kde Manny hledí na jeskynní malby, patří mezi nejpůsobivější filmové dojáky, co znám. Dobrý.(28.12.2006)

Parádní pohádka na kterou se vždy rád podívám. Poprvé jsem jí viděl v kině a od té doby na ní nedám dopustit. Technicky je pěkně vytvořená, má skvělý hudební doprovod a jednoduchý příběh. Vtípky, které skupina při svém putování říká i předvádí jsou super. Šavlozubá veverka a její žalud jsou krásně vloženy do příběhu a jsou hodně vtipné. Za mě 100% :)(1.12.2012)

• - Film měl být původně žánrově spíš drama, ale Fox chtěli komedii pro děti. (don corleone)

• - Jedná sa o najkratší film štúdia Blue Sky. (Kejo)

• - Přípravy na film trvaly celý rok, než se nakreslila první animace. (don corleone)