Doba ledová

Ice Age

Doba ľadová

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2002, 78 min

S animovanými filmami sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Pardon, chcel som povedať - v posledných rokoch. Ale skutočne dobrý animák aby človek pohľadal. Medzi tú menšinu môžme jednoznačne zaradiť Ice Age. Kratučká stopáž v kombinácii s krásnou animáciou a jednoduchým, no originálnym príbehom tvorí slasť pre oči (i uši), na ktorej si pochutia deti, dorast, dospelí, a dokonca aj seniori. Jednoducho zábava pre každú vekovú kategóriu. Vrelo odporúčam!(11.5.2010)

• Dudek

Doba ledová je filmem, který se snaží tvářit jako skvělá komedie pro děti i dospělé, pro ženy a muže dokonce i pro zvířata. Ale je to opravdu tak? Je to spíše snímek, do kterého se tvůrci pokusili vtěsnat co nejvíce všeobecného humoru a pak ještě gagů adresovaným jen určitým skupinám lidí (většinou vtip pro starší a v zápětí vtip pro mladší), to vše svázáno jednoduchým příběhem o partě více či méně zábavných zvířat, která se pokouší zachránit malé dítko a donést ho rodičům. Ačkoli je to velice slabá podívaná, u které bych se bez té rozkošné veverky unudil k smrti, musím zmínit, že obsahuje i několik silných momentů, které mě dohnaly k slzám (!), zvláště pak ta smutná historka s tygrem. Škoda jen, že nebylo více prostoru věnováno veverce a jejímu oříšku, pak by si možná film vysloužil i větší hodnocení.(9.1.2006)

První Doba ledová je možná nejkvalitnějším rodinným filmem z celé série a disponuje krásným dojemným příběhem, který vedle ústředního putování za tlupou lidí, kterým je třeba vrátit jejich smradlavé mládě, nabízí perfektní seznámení s vesměs úžasnými postavami a jejich rozdílnými životními postoji, přičemž krátká stopáž mu sedí jako ulitá a nudit se nebude ani čtyřleté dítě, ani opatrující sedmdesátiletá babička. Ale aby tenhle veleslavný animák atakoval nejpřednější žánrové příčky, musel by jednak aplikovat méně vyloženě dětinského humoru (přestože některé dospělácké fóry jsou geniální - "Moderní architektura?.... Dlouho nevydrží"), a jednak by musel trochu ubrat na samoúčelnosti a sentimentu, který se poněkud bije s největším highlightem filmu, bláznivou veverkou snažící se najít nejvhodnější místo, kam strčit svůj žalud... ehm, opravdu je to film pro děti, nemusíte se bát žádných prasečinek ;) Z mého pohledu vyhrává odvázanější trojka, která je mnohem více nadupaná a příběhově zajímavější... 85%(18.4.2011)

Doba ledová se s odstupem času může tvářit jako vtipná animovaná komedie pro celou rodinu. S odstupem času si totiž většina lidí pamatuje jenom tu malou a zatraceně vtipnou mršku s majetnickými sklony – veverku. Ta je dnes přímo kultovním stvořením, avšak 99% filmu za jejími kousky znatelně zaostává, což je celkem nefér podvrh. Na dospěláky. Děcka budou nudou zívat minimálně. 60% Zajímavé komentáře: Amarcord_1, numi, Aiax, wipeout(10.10.2005)

Můj nejoblíbenější animák, který mě, nevím jak, vždycky dokáže dostat. To prapodivné trio pravěkých tvorů doplněné o roztomilého prcka má v sobě takovou tuze zvláštní poetiku, humor, laskavost i napětí, které často funguje na animák až neuvěřitelně náznakově – třeba bezeslovná Mannyho vzpomínka v ledové jeskyni... Oční hra těch počítačem stvořených tvorečků je bezchybná a člověk se je naučí milovat. Dokonce tak, že jim promine i ten řidší děj, který je nastavován výbornými (ale stále jen) odbočkami. Hovořit o tragické postavě veverky Scrat je zřejmě zbytečné, nad tou by i bezvěký a bloudící Ahasver slzu uronil.(26.12.2006)

• - Chris Wedge, který film režíroval zároveň namluvil i postavu Scrata. Tedy spíš ty zvuky. (don corleone)

• - 20th Century Fox spustil film na domácom trhu s marketingovým rozpočtom vo výške 85 miliónov amerických dolárov, čo je najvyššia suma, ktorú dovtedy spoločnosť vynaložila na vydanie DVD. (WalterIK7)

• - Film měl premiéru v březnu 2002, během tří týdnů vydělal 100 milionů na tržbách. Stal se tak nejúspěšnějším filmem toho roku do té doby. (don corleone)