Doba ledová

Ice Age

Doba ľadová

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2002, 78 min

Film bol nominovany na Oscara za najlepsi animovany film, avsak zvitazil japonsky animovany film CESTA DO FANTAZIE (2002) od rezisera Hayao Miyazaki. _________ Ray Romano - (Manfred) +++ John Leguizamo - (Sid) +++ Denis Leary - (Diego) +++ Goran Visnjic - (Soto) +++ Jack Black - (Zeke) +++ Lorri Bagley - (Jennifer) +++ Jane Krakowski - (Rachel) +++ Chris Wedge - (Dodo / Scrat) +++ Produkcia: Lori Forte +++(26.3.2013)

Ačkoli hlavně v závěru začal můj mozek proti šťastné rodince čítající šavlozubého tygra, lenochoda, mamuta a dítě poněkud protestovat a neustále mne obtěžoval cynickými upomínkami na Tennysona a jeho "nature red in tooth and claw", stejně jsem se bavila výborně. ...a ta scéna, kde Manny hledí na jeskynní malby, patří mezi nejpůsobivější filmové dojáky, co znám. Dobrý.(28.12.2006)

Pri záchrane života malého pračloveka spojí svoje sily podivná zvieracia trojica. Mocný mamut Manny, nebezpečný šabľozubý tiger Diego a prostoreký prehistorický leňochod Sid. Rozhodnú sa, že ľudské mláďa privedú späť k jeho rodičom. Zažijú pri tom mnoho zábavy a rôzne dobrodružstvá. Animovaný film "Doba ľadová" vyprodukovala v roku 2002 americká filmová spoločnosť Blue Sky Studio. Vďaka jeho komerčnému úspechu, boli neskôr natočené ďalšie štyri diely. Tento prvý, pôvodný snímok, je z nich najlepší. ***(6.12.2016)

Jeden z nejroztomilejších a nejpovedenějších animáků poslední doby, který se (narozdíl od vyloženě cool "Shreka") soustředí jak na malé děti, tak na jejich odrostlejší doprovod. A přesně tak to má u pohádek/animáků být - děti obdivují roztomilé postavičky a užívají si jejich dobrodružství a dospělí obdivují vizuální stránku a užívají si krásně dojemný příběh... "Aha, chápu. Vlastní mít nemůžete, tak chcete adoptovat." (I love you, Diego) ♥♥♥(27.12.2011)

Rozpočet $59miliónovTržby USA $176,387,405Tržby Celosvetovo $383,257,136Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD od roku 2006 v USA $15,611,651 //počet predaných kusov 1,255,223║ Možno po grafickej stránke trošku štúdio 20th Century Fox zaostáva za konkurenciou ale príbehovo dokáže upútať a hlavne do sýtosti pobaviť. /95%/(8.6.2005)

• - Chris Wedge, který film režíroval zároveň namluvil i postavu Scrata. Tedy spíš ty zvuky. (don corleone)

• - Úvodní scéna s Kryserkou byla vložena, když si tvůrci uvědomili, že bez ní by ve filmu poprvé sněžilo až po více než půl hodině, což se jim, vzhledem k názvu, zdálo nevhodné. (cariada)

• - Jméno malého dítěte je údajně Roshan. (don corleone)