Doba ledová

Ice Age

Doba ľadová

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2002, 78 min

Já nevím...lze dát jiné hodnocení? Smál jsem se z plna hrdla a i když mi některé scény připomněly jiné animáky, byl jsem na výsost spokojen. Ona vychvalovaná šavlozubá veverka mě nechytla tak, jako Sid. Viděl jsem na DVD pár cén v původním znění, ale celý film jsem shlédl s dabingem a Lábusova interpretace je naprosto fantastická.(5.6.2004)

"To víte, doba ledová je doba ledová," posmrknul by si pan Buml z Macha a Šebestové. Obávám se, že nostalgicky. Šavlozubá veverka je geniální a faktu, že nedostala Oscara, lze jen stěží uvěřit. Ale ruku na srdce - co dalšího vás rozesmálo? Scratovi bych dal 5* nepodmíněně, zbytku 2*. Celkový dojem 60%(30.11.2006)

Můj nejoblíbenější animák, který mě, nevím jak, vždycky dokáže dostat. To prapodivné trio pravěkých tvorů doplněné o roztomilého prcka má v sobě takovou tuze zvláštní poetiku, humor, laskavost i napětí, které často funguje na animák až neuvěřitelně náznakově – třeba bezeslovná Mannyho vzpomínka v ledové jeskyni... Oční hra těch počítačem stvořených tvorečků je bezchybná a člověk se je naučí milovat. Dokonce tak, že jim promine i ten řidší děj, který je nastavován výbornými (ale stále jen) odbočkami. Hovořit o tragické postavě veverky Scrat je zřejmě zbytečné, nad tou by i bezvěký a bloudící Ahasver slzu uronil.(26.12.2006)

Nebyť šabľozubej veveričky s extrémnou vôľovou potenciou (tomu hovorím Triumf vôle :-), no i ťažkou psychiatrickou diagnózou (pozri posledné dve sekundy filmu), kvalita filmu by šla nekompromisne dole. Asi prvý kinematografický počin, v ktorom je hlavnou hviezdou postava C kategórie. Ak ju niekde na pláži odchytíte, dajte mi, prosím, vedieť. Vymením za môjho Pikačua.(17.10.2004)

• Dudek

Doba ledová je filmem, který se snaží tvářit jako skvělá komedie pro děti i dospělé, pro ženy a muže dokonce i pro zvířata. Ale je to opravdu tak? Je to spíše snímek, do kterého se tvůrci pokusili vtěsnat co nejvíce všeobecného humoru a pak ještě gagů adresovaným jen určitým skupinám lidí (většinou vtip pro starší a v zápětí vtip pro mladší), to vše svázáno jednoduchým příběhem o partě více či méně zábavných zvířat, která se pokouší zachránit malé dítko a donést ho rodičům. Ačkoli je to velice slabá podívaná, u které bych se bez té rozkošné veverky unudil k smrti, musím zmínit, že obsahuje i několik silných momentů, které mě dohnaly k slzám (!), zvláště pak ta smutná historka s tygrem. Škoda jen, že nebylo více prostoru věnováno veverce a jejímu oříšku, pak by si možná film vysloužil i větší hodnocení.(9.1.2006)

• - První kresby v jeskyni vycházely ze skutečných, které byly nalezené na jihu Francie před nějakými 16 tisíci lety. (don corleone)

• - Všichni herci byli nuceni k improvizaci, aby zněly dialogy co nejvěrohodněji. (don corleone)

• - Úvodní scéna s Kryserkou byla vložena, když si tvůrci uvědomili, že bez ní by ve filmu poprvé sněžilo až po více než půl hodině, což se jim, vzhledem k názvu, zdálo nevhodné. (cariada)