Barevný závoj

„Myšlenka života ve světě svázaném přísnými pravidly, je stále aktuální. Na dvou lidech, kteří nalézají pokoru a učí se odpouštět jeden druhému, je něco dojemného...“ - Edward Norton.

Kitty (Naomi Watts) se musí neodkladně vdát. Proto si bere seriózního doktora Waltera (Edward Norton), se kterým odjíždí do Šanghaje. Protože se tady ale Kitty nudí, najde si milence. Walter nevěru odhaluje a jako pomstu přijímá práci v odlehlé čínské vesnici, kam bere Kitty s sebou. Teprve tady se mohou naučit jeden druhého chápat, milovat a odpouštět... Film vznikl podle stejnojmenného románu W. Somerseta Maughama, podle jehož knih bylo natočeno hned několik titulů (The Razors Edge, Being Julia). Snímek je zároveň remakem stejnojmenného filmu Richarda Boleslawskiho z roku 1934. Tehdy ztvárnili ústřední dvojici slavná hvězda Greta Garbo a Herbert Marshall. Nadějný režisér John Curran obsadil do hlavních rolí svého filmu neobyčejně nadané herce: Naomi Watts a Edwarda Nortona. Barevný závoj má již na svém kontě mimo jiné Zlatý Globus pro Alexandra Desplata za nejlepší filmovou hudbu. (oficiální text distributora)

danliofer

Hodnocení píšu začerstva a možná proto bude i emotivnější:-) Jeden by řekl zase jedna milostná story, kterých už tu byly mraky... jenže lásce neporučíš... a když to zrovna někde přesně vystihne nějakou osobní vzpomínku, pak ten film nebyl natočen zbytečně... Možná láska za časů cholery na britsko-čínský způsob... ne snad tak příliš komplikovaná a zachycující celý život - a právě možná v tom krátkém výseku o to intenzivnější. Co by si dva lidé nebyli nikdy schopni říct v "běžných podmínkách", kde by i nadále oba žili v sebeklamu... možná staré otřepané, leč tolik pravdivé rčení, že v nouzi poznáš přítele, a proto dík za každý takovýto příběh, i kdyby jich měly být další mraky... ()

vesper001

Fascinuje mě, jak když On nečekaně zazvoní u dveří, Ona je perfektně učesaná, nalíčená, má na sobě šaty a lodičky. Mně zazvonit osud u dveří, vypadala bych nejspíš jako mořská obluda, takže by s křikem utekl. No nic. Beztak bych asi chlapa, co „je příliš hrdý, aby bojoval“ a tvářil se stejně žalostně jako Edward Norton, asi poslala o dům dál. Film má velký potenciál i silné téma, ale oboje zůstalo na půli cesty, po kolena zabřednuté v rýžovém poli. Závěr je evidentní asi po půl hodině a čekání na něj dlouhé jak Čínská zeď. ()

Copacabana

Darmo, tieto filmové adaptácie kníh majú niečo do seba. O tomto som sa zase raz presvedčila a doteraz nesklamala. Keď film stojí na kvalitnom a prepracovanom scenári, čo v tomto prípade nepochybne bolo tak, na doplnenie dokonalosti „stačia“ presvedčiví herci. E. Norton sa dokáže do každej postavy vžiť s takou vervou, že zakaždým som presvedčená, že toto je úloha presne pre ňho. A nesmiem zabudnúť pochváliť očarujúcu N. Watts, ktorá bola ako krásny, no nemenej kvalitný doplnok celého dojmu. Jednoducho, na toto som im skočila všetkými desiatimi, nezabudnuteľný zážitok. ()

Tosi

Nádherně a jemně natočené melodrama o lásce, zradě a vykoupení. Všechno do sebe tak hladce zapadalo, herci, krajina i způsob, jakým se příběh rozvinul...a smutný, ale uvěřitelný konec. Jeden z filmů, na který nechci zapomenout... ()

Cushing

Dobře se rozjelo, pak ale umdlelo. Krásné obrazy... -- asi jako z National Geographic. Drama výborné, kdyby se nakonec neproměnilo v melodrama a kdyby tam tak nelezla dobová politika, kterou vypravěč filmového příběhu prostě nedopověděl. Nevím, jak to měl Maugham rozehrané ve svém kdysi slavném, dnes už polozapomenutém románu, ale kdyby se tvůrci filmu zaměřili pouze na postavy, vyšlo by to myslím o něco přesvědčivěji. Promarněná šance, pro mě zklamání. Naomi Watts je jistě jedna z nejlepších filmových hereček současnosti, tady jí ale chybí přesnější vedení; herecká intuice se může taky mýlit. A někdy prostě nevědět kudy kam (což ještě víc platí pro Nortona). ()

uiu

Nemám ráda herectví Edwarda Nortona. Ve filmech je strojený a prkenný, ale právě v tomto filmu se tato jeho osobní vlastnost hodila. Roli upjatého doktora, který neumí dávat najevo city zvládl skvěle. Film ovšem sám o sobě není ničím průlomovým - manželská krize ve 30. letech 20. století nepřináší nic nového. Naivní rozmazlená Naomi Watts, která se musela provdat za Edwarda Nortona a neustále mu dokazuje, jak moc ho nesnáší a její soužití s ním ji tíží, aby nakonec zjistila, že ho přece jen v koutku duše milovala. Neurazí, ale ani nenadchne. Zítra si už ani nebudu pamatovat, o čem to bylo. ()

Javad

< Citlivo natočená romantická dráma > Rozprávkovo nádherné prostredie Šanghaja, skvelý herci a pekná hudba – to sú hlavné atribúty tohto filmu. ()

alyssa18

Líbil se mi bohužel jenom konec filmu, to si totiž hlavní hrdinka konečně dokázala aspoň z části získat mé sympatie, každopádně nic to nemění na tom, že než ten konec nastal, tak jsem netrpělivě podupávala nohou a dokonce jsem si stihla vyfoukat vlasy (a o nic zásadního jsem nepřišla). Do té doby to bylo všechno tak nějak rozvleklé, utahané, nudné. Hudba byla krásná, výkon Naomi Watts byl také velmi přesvědčivý, ale ve finále musím říct, že tomu filmu chybělo něco, čím by si získal mou plnou pozornost a víc než tři hvězdy, kterými ho hodnotím. ()

Thommie

Skvělý příběh, úžasné herecké výkony Naomi Watts a Edwarda Nortona. Přestože mě čínské prostředí ani reálie doby nijak neoslovily, příběh to vynahradil. ()

Monoxid

Nuda, taková strašná nuda! Zabedněnec a znuděná ženuška. Dvě malé děti, co moc rychle vyrostly a teď, když si teda hrají na dospělé a trucovat je omrzelo, se musí nejdřív naučit mluvit... Determinovaná depresivní atmosféra mě potichoučku přemlouvala, abych to vypla už pár minut po začátku. Pro mě zbytečný film. ()

lennyd

Když během své praxe v Šanghaji doktor Walter (Edward Norton) zjistí, že je mu jeho žena Kitty (Naomi Watts) nevěrná s místním velvyslancem (Liev Schreiber), rozhodne se pro radikální řešení. Buď jej Kitty bude následovat do odlehlé čínské vesnice sužované cholerou, kde urgentně potřebují lékaře, nebo se s ní rozvede. Kitty odmítá přijmout ostudu rozvedené ženy, a tak následuje svého manžela. Zde, daleko od moderní civilizace, se budou muset naučit jeden druhého respektovat, ba i milovat ... Film by se klidně mohl jmenovat Láska za časů cholery, a ačkoliv se odehrává v podobném čase jako výše zmíněný snímek, tak jiné prostředí, mnohem hlubší a zajímavější příběh a v neposlední řadě úžasný herecký koncert obou hlavních představitelů tento film staví na mnohem vyšší příčku. Od Edwarda Nortona jiný než bezchybný výkon ani nečekám, ale mile mne překvapila i - zde tentokrát tmavovlasá - Naomi Watts. Oběma jsem věřil každé slovo, a fakt jsem jim držel palce, aby jim to začalo klapat. Trochu mne zamrzela ona předvídatelnost celého příběhu, a vlastně i ona tragédie na konci... ()

BoncheR

Veľmi pekné prostredie je niečo, prečo si divák tento film zapamätá. Inak je zápletka dosť tuctová. No film ako celok sa preto nedá hodnotiť negatívne. 75% ()

terunka003

Vztahové, čínské, cholera, manželství, láska, úcta. Tento film je neskutečně smutný a depresivní už od první minuty, a je úplně jasné, že to skončí úplně na prd. Nicméně je v tom velká láska, jak k životu, tak mezi dvěma lidmi. Navíc se vše odehrává v Číně. Film je to koukatelný, herecky dobrý, Edward je charismatický, ale znovu tu bolest prožívat nechci. ..hmm, a můžu se teď napít z vodovodu nebo to musím převařit? ()

Beatle

PAINTED VEIL je sám o sobě uměleckým dílem. Záběry malebné čínské krajiny, prostřídané dramatickými záběry umírajících vesničanů. Tento kontrast uvádí diváka do jakéhosi stavu zmatení. Člověk by na jednu stranu rád sledoval zelené pahorky a čistotu přírody, ale na stranu druhou pořád dobře ví, že v příští minutě může kohokoli z hlavních či vedlejších postav uchvátit strašlivá nemoc. Se svým dramatickým projevem pak nezůstávají pozadu ani představitelé Waltera a Kitty. Nortonovo herecké umění je rok od roku kvalitnější a dívat se na jeho výkon je neskutečný zážitek. Všechny pohyby, výrazy i zabarvení hlasu zní přesně tak, jak by znít měly, proto je mnohem jednodušší se do snímku (a především do charakteru postav) lépe vžít. Stejně tak Noami Watts se ujala role rozmazlené paničky Kitty s velkou parádou a zcela jistě drží v PAINTED VEIL s Nortonem krok. Jestli je něco, co bych na tomto filmu ráda vyzdvihla, tak je to fakt, že (dle mého) nelze přesně říct, na straně čího hrdiny by člověk chtěl stát. Oba mají něco do sebe, oba mají své právo na tom, jak se chovají a tento nedělící efekt je na PAINTED VEIL asi to nejkrásnější. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem