Svoboda je nade vše. Kovboj je jedním z nejoblíbenějších hrdinů filmového plátna, ale málokdo si uvědomuje, že to bylo celkem běžné povolání, které přetrvalo bouřlivé období dobývání Divokého západu a objevuje se i v relativně moderní době. O skomírání a zániku honáckého řemesla vypovídaly např. filmy Will Penny (1967) nebo Monte Walsh (1970), jejichž titulní protagonisté se marně snažili držet krok s dobou. Jejich souputníkem je také Jack Burns, hrdina snímku Stateční jsou osamělí (1962), natočeného podle románu Edwarda Abbeyho Statečný kovboj (1956), který měl výstižný podtitul „starý příběh z nových časů". Osamělý honák se toulá Novým Mexikem (natáčelo se poblíž Albuquerque), a když chce navštívit starého přítele Paula, zjistí, že je za mřížemi. Vyprovokovat rvačku a nechat se zavřít do stejného vězení je pro Jacka maličkost, ale Paul jeho nezištnou nabídku na společný útěk odmítá. Jack tedy odchází sám. Neuvědomí si však, že být psancem už není, co bývalo. Byť se rychle dostane do hornaté krajiny, jen těžko může s koněm unikat terénním autům a helikoptérám... Stateční jsou osamělí patří k oblíbeným snímkům hlavního představitele Kirka Douglase, jehož na příběhu údajně zaujalo, „jak je těžké být dneska svobodným jednotlivcem". Zkušený herec přesvědčivě ztvárnil postavu nezdolného honáka, který je schopen nasadit život nejen pro přítele ale i pro svého koně. I ve vedlejších rolích účinkují přední herci. V rané dramatické úloze tu uvidíme pozdějšího slavného komika Waltera Matthaua (šerif Johnson), figurku násilnického zástupce šerifa vystřihl svým typickým způsobem George Kennedy (známý především oscarovou postavou spoluvězně Draka ve Frajeru Lukeovi) a v roli přítelovy ženy Jerri se objevuje neokoukaná tvář Geny Rowlandsové, manželky proslulého režiséra a herce Johna Cassavetese. (Česká televize)

Mirokukii

Fantastický Kirk Douglas, jako poslední kovboj, který se odmítá smířit s nově příchozí dobou, a se vším co obnáší, se všemi jejími potížemi, povinnostmi a nařízeními. Stále v sedle svého krásného, ikdyž trochu neposlušného (o to více jsem si ho zamiloval) koně, touží, snad trochu lehkovážně, po svobodě a nezávislosti. Jako ten svěží vítr se hnát po nekonečné prérii, kamkoliv ho nohy jeho koně donesou. Úžasně emotivní, silný a napínavý příběh, s dobrými postavami a dialogy. Kamera, a všechno to krkolomné stoupání horami, každá rozlehlá scénérie, je nasnímána úchvatně. Krásný film. ADP. ()

VanTom

Nostalgický western nepokrytě vzývá zašlé časy chlapáckých kovbojů a neoplocených prérií. Bezstarostný, nespoutaný Jack zatvrzele žije tímto způsobem života, přestože moderní doba mu již nepřeje; pro kamaráda se nechá zavřít do vězení, aby mu pomohl utéct, skončí však sám se svou kobylkou (nebohé zvíře si muselo zlézání všech těch kamenitých strží fakt užít), pronásledován policií s džípem a vrtulníkem. Nadbytečně dramatizovaná pátrací akce v horách (jež opravdu mohla inspirovat 'Ramba: První krev' :-)) ovšem značně porušila onen odlehčeně smířlivý tón vyprávění a mně zrovna nezaimponovala. Lepší 3*. ()

vitekpe

Hezky natocenej film s kovbojem Douglasem, ktery uznava hodnoty starych casu, a o jeho stretu s moderni civilizaci. Chtel jsem hlavne videt mladou Genu. :-) Docela peknej film, musim rict. K videni na YT. 3+ ()

Han22

Výborný film o chlapech pro chlapy. Perfektní Kirk Douglas hraje stárnoucího kovboje, který se v moderním světě neusadil a je neustále na cestách. Když se jeho kamarád dostane do vězení, neváhá se nechat zavřít aby ho dostal ven. Kamarád odmítá, kovboj prchá a stává se štvancem. Jak už tady zaznělo, připomínalo mi to prvního Ramba, k tom parádní hudba začínajícího Jerryho Goldsmithe, na straně pronásledovatelů sadistický George Kennedy a chápavý Walter Mathau, naháněčka ve skalách. A smutné finále. Jen do westernu bych to neřadil pokud se to odehrává v naší době, spíše drama/dobrodružný. ()

Mikino00

Výborný snímek o posledním kovboji, který se potýká s novou, ale neméně krutou dobou. Douglas si natáčení evidentně užíval, celý snímek je taková nostalgie za divokým západem. Závěrečná scéna i scéna přechodu hřebene jsou nezapomenutelné. ()

Vesecký

Příběh muže, který se obětoval pro přítele; chtěl jej dostat z vězení, ale prchá něho sám přes hory, záhy pronásledován policí, aby snad nakonec zahynul pod koly kamiónu, když se svým koněm přejížděl dálnici... Filmový western pouze průměrný, bez nějakého náboje napětí, se zbytečně dlouhou honičkou v horách, ovšem se skvělým výkonem Kirka Douglase (jak jsou si podobni se synem Michaelem). Zaujal mě však spíš začátek, když se Jack Burns rozčiluje, jak je země spoutána dráty, ploty a zákazy, jak je ta celá kdysi volná země kořistěna do soukromého vlastnictví, které ve skutečnosti bere člověku skutečnou svobodu. ()

Alex

Hezký film pro staromilce... Určitě to není klasický western i když je v hlavní roli kovboj. Trošku mi to připomnělo Elektrického jezdce s R.Redfordem, ale je to v mnoha směrech lepší. Vlastní příběh je stěží uvěřitelný, směřující k jasnému konci, ale ta směs ryzí čestnosti, dobroty, lásky k přírodě a víry ve spravedlnost u hlavní postavy je až dojemná. Určitě se s ním ztotožní všichni, kteří vidí na pokroku lidstva také ty stinné stránky. ()

neo93

Neobyklé westernové drama se zcela typickým hrdinou. Sledujeme kovboje, který si žije svým bezstarostným, svobodným stylem života bez ohledu na dobu a své okolí. A je ochoten udělat cokoli, aby si zachoval svoji svobodu. Klidně se nechat zmlátit a zavřít se do vězení jen proto, aby nábidl volnost také svému přiteli. Příjemný film s výborným Kirkem Douglasem, který uhání krásnou americkou krajinou se svoji klisnou Whisky vstříc novým zítřkům, kterých se však nedočkají. ()

bearmeedek

Ani tak western, jako spíš nostalgické drama a pěkný film "pro pamětníky". Docela silná herecká trojka, kde Kirk nepřekvapí, ale Matthau dobrý, v této pro něj netypické poloze. Tento ČB film jsem si pustil jen tak na zkoušku, ale překvapilo mě, jak to bylo pohodové. ()

r007

Moc milý i když smutný film. Hlavní hrdina mi připomíná Monte Walshe z knihy Muž se srdcem kovboje.( Byla zfilmovaná ne moc dobře...) Příběh je dojemný hlavně ve chvílích, kdy je Jack sám se svou klisnou a kdy můžeme pochopit, co je pro něj v životě to nejdůležitější, Ale občas je těžko uvěřitelný , až pohádkový. Nebýt toho konce, dala bych 5 hvězd. Každý koňák přece ví, že pokud se kůň něčeho bojí, je vždycky lepší slézt a vést ho na ruce. Že by to nevěděl ostřílený kovboj ? Ale i tak moc krásný film pro ty, co utíkají od reality do starých dobrých časů. ()

Svadbos

Symbolika v scenári Daltona Trumba (spisovateľa na čiernej listine) sa stáva príliš zrejmou, najmä na konci, ale lokality a kamera (od Philipa Lathropa) sú ohromujúce. Herecké obsadenie, ktoré zahŕňa Gena Rowlands, George Kennedy a Carroll O’Connor, je vynikajúce. ()

bertrand

Nejen jeden z nejlepších westernů, ale také jeden z nejlepších filmů o osamělé vzpouře jedince proti společnosti vůbec. Kirk Douglas exceluje, po tomhle kousku se pan Bertrand nediví, že tak dlouho toužil ztvárnit (ve filmu, na divadle ji hrál) i hlavní roli v Přeletu. Jeho neúnavný kovboj a Nicholsonův McMurphy jsou z jednoho kusu dřeva stromu Svobody. Je třeba zmínit také vynikajícího Matthaua v roli pronásledovatele a rozhodně i George Kennedyho coby rozkošně sadistického bachaře. Mimochodem, tento film musel být také značnou inspirací pro Ramba: První krev :-). Shlédněte a uvidíte. ()

StaryMech

Chvílemi i nakonec jsem si říkal: scházelo málo a místo žalozpěvu nad zánikem starého dobrého Divokého západu (rozumějme toho v představách Hollywoodu) jsme dostali škodolibý rozklad žánrových vzorečků a zprávu o údělu ženy v područí mužů s principy, rovněji řečeno bambulů v zajetí báchorek o mužnosti, cti a svobodě. Divočina, jíž vede napínavá honička, je přitažlivá stejně jako Gena Rowlandsová zamlada, Lathropova kamera a Goldsmithova hudba. ()