Posedlost

• Francie Possession (více)

Anna opustila svého manžela Marka i jejich syna Boba. Mark je rozhodnut vypátrat pravdu a začne svou ženu sledovat. Zprvu si myslí, že je za vším jiný muž. Brzy ale poznává, že Anna našla něco jiného, co miluje a nehodlá se toho vzdát. Její podivné chování a bizarní události naznačují, že jde o něco temného a znepokojivého... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Nick Tow

Skôr než o horor ide o nervovoparalytickú sondu do hlbín jedného odumierajúceho manželského vzťahu. A hoci sa režisér nevyhýba ani hororovým rekvizitám (slizké monštrum, s ktorým protagonistka zdieľa ruiny bytu, vrátane manželskej postele), slúžia mu skôr ako metafora, než žánrová ingrediencia. Považujem sa za dosť otrlého diváka, ale Zulawského film ma chvíľami naťahoval na škripec s väčšou intenzitou, než s akou Leatherface štartuje pílu po zaklopaní neohlásenej návštevy. Zmar, bezútešnosť a koncentrovaná vyšinutosť prýšti z každej sekvencie filmu a ak veríte známej Nietzscheho sentencii („ak človek nazrie do priepasti, aj priepasť nazrie doňho) potom verte tomu, že Possession sa vám zavŕta do duše ako červotoč. Keď som videl nádhernú Isabellu Adjani v Herzogovom Nosferatovi, bol som presvedčený, že už nikdy neuvidím čitateľnejšie stopy šialenstva v ženských očiach, ale v Possession svoj vlastný svetový rekord niekoľkonásobne prekonala. Uff, toto je poriadne hustá šálka kávy. Keby som bol citlivka, tak si to pri záverečných titulkoch nechám prejsť hlavou ako Kurt Cobain. ()

corpsy

Niektorým divákom môže byť toto pozoruhodné dielo dosť nepríjemné už len z toho dôvodu, že sa všetci vo filme chovajú a tvária ako vyšinutý psychopati. Snímok nekompromisný v zobrazovaní násilia a hystérie, ťažko definovateľný a ešte viac nezrozumiteľný a nič nevysvetľujúci. ()

ledzepfan

No teda těpic=Tohle je ale hodně těžká vysoká škola....Je evidentní, že vše od herců přes kameru až třeba ke střihu má naprosto pod kontrolou pan od režie a z jeho umělecké vize se nic neuhnulo ani o píď.....Herci předvádí extrémní(!) herectví, které záměrně působí jako z jiného světa a za které zaslouží minimálně smeknout klobouk...Flipnic to přirovnal ke Cronenbergovi a nutno říct, že to není vůbec scestné..ono to na diváka opravdu útočí pomocí čudlíků a kontrolek schovaných někde v hlubinách podvědomí-tak jak to známe právě od Cronenberga......Nebudu předstírat, že jsem všechno pochopil, odhalil symboliku a že dokážu jasně vysvětlit co tím chtěl umělec říci= nepochopil,neodhalil,neumím =Ale něco skrytého v mé hlavě celou dobu souhlasně přikyvovalo, spokojeně mručelo a na konci to zatleskalo... ()

garmon

"Viděl jsem strašlivě špatný film: Posedlost, směs hororu, detektivky, násilí, satanismu a kdoví čeho ještě. Hnus. Prachy, prachy, prachy... Nic skutečného, pravdivého. Ani krása, ani pravda, ani upřímnost, nic, jen aby z toho byly prachy... Dívat se na to je jako mučení..." Andrej Tarkovskij, Deník 1970-1986, Větrné mlýny, Brno, 1997, str. 371:  ...po deseti letech dospívání jsem znechuceně vypnul opakované shlédnutí Nostalgie po asi dvaceti minutách jako překombinovaný intelektuálský žvást, zatímco Posedlost mi dnes přijde jako Čin. ()

nirvanafan odpad!

Horor sledovat a to především Isabelle Adjani a její hysterické herectví. Nechápu, proč vůbec vznikla takováhle šílenost bez děje, ve které se celou dobu jenom ječí, vraždí a souloží. Většinu scén jsem buďto trpěla nebo mi přišly nechtěně vtipné. Zezačátku jsem měla pocit, že sleduji film o drogově závislých ale ne, v tomhle filmu jenom nikdo není normální. Je mi upřímně jedno, jak moc velké je to umění, a jakou symboliku v tom můžeme nalézt, protože tenhle film je v prvé řadě naprosto nesnesitelný a scény s Isabelle Adjani dvojnásob. ()

MikO_NR_1909

Výborná šablóna nastavená v nadzmyslovom svete, ktorým dokonalým vyvrcholením je prapodivná materinská kaša zväzujúca samotnú fyzickú osobnosť. Možno som ale očakával trochu viacej od primárnej myšlienky filmu alebo aspoň akési prekvapenie z druhej, tretej vlny, ktorá by okrem skvelých herectiev a Nuyttenovej náročnej pozície pri vytváraní nestranného subjektívneho videnia v prekypujúcom šialenstve rozkladu rodiny. Takisto prízvuk evokuje skôr dokonale čistú podfarbivosť anglického jazyka a nie jej vulgárnu podobizeň a explicitný výrazový jazyk naopak násilie nevie za každých okolností pozdvihnúť, ale skôr relativizovať. Každopádne, snímok má neobyčajné kvality a zarezonuje na dlhšiu dobu. ()

Freemind

Tohle je přesně ten případ, kdy si u závěrečných titulků říkám "Do prčic, jak tohle ohodnotím?" Mám jasno ohledně slabin - tento film strašně trpí hlavně tím, že byl natočen v pošahaných 80tých letech, což do jisté míry ospravedlňuje toporné Neillovo herectví (dost možná nejděsivější úkaz tohoto snímku), celkovou teatrálnost ztvárnění všech postav a mizerné masky. Za tohle bych dal s klidným svědomím dvě hvězdičky. Zulawski ale exceluje v jiných disciplínách - v těch prokletých 80tkách, kdy většina evropských filmů vypadala jako televizní inscenace, nám Ondra servíruje klouzavé pohyby kamery, atmosférickou práci se světlem a místy vysloveně krásnou kompozici záběrů. Isabelle Adjani, která se většinu filmu chová jako ztělesněný model PMS, předvede několik záchvatů, které by měly vejít do dějin horroru (viz. naprosto strhující scéna v metru). Ale co už, prostě se na to podívejte. Když si to srovnám a vzpomenu si na posledních 10 letošních horrorů, které jsem viděl, tak se mi chce brečet. ()

iolaos

Mistrovska Rezie Zulawskiego....film podobneho rangu se vyprodukuje jednou za x roku ... absolutni spicka !!!!!! diktat emotivniho pretlaku Sama Neilla a totalniho herectvi mi dodnes nezname Isabelle Adjani katapultuje Posedlost k nejblyskavejsim klenotum filmoveho platna, ktery jsem kdy videl... ()

harfuska

Jedná veľká psychopatická hystéria. Inak sa to ani nedá nazvať. Tak odpudzujúca a iritujúca, až vás z toho začne bolieť brucho a prajete si, aby ste miesto toho kriku mali rašej zalahnuté v ušiach. ()

de_FACTO

Ok. V herbáři hrůzy jedna z nejtajemnějších stránek. Povahou teroru v něčem pro mě podobné The Brood - a ten film ve mně hnije roky. Zároveň zde vše zuří v podobných kruzích jako v Enemy. Z těch stínů snad vylézá velký film. ()

JohnMiller

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 2/72☠ Je toto Video nasty určite ??.... Nejde o nejaký preklep alebo zámenu filmov ? Viac krát som si to po pozretí overil a podľa mnohých zdrojov je to tak. Počas sledovania som mal ten nepríjemný pocit akoby som znova sledoval Trierovho Antikrista (A toho už nechcem nikdy vidieť !). temné myšlienkové pochody toho najhoršieho, zvráteného dna ľudskej mysle spolu s psychickou vypätosťou a fantastickým hereckým výkonom ženskej hlavnej úlohe robia s tohoto filmu skvost medzi temnejšími artovými surrealistickými dielami . Scénky ako roztápanie sa anni, či sex z nedokonalou slizkou postavou ma pri najmenšom zmiatli. Je to jeden s tých filmov ktoré buď zbožňujete alebo nepochopíte a nenávidíte..A som si vedomí toho že v tomto prípade to bude viac tých nepochopených keďže sa snímka dostala neprávom na listinu z úplnými lacnými brakmi svojej doby. ()

Hamaradža

Scenár akoby ťažiaci z najdesivejších a najhlbších hlbín ľudského podvedomia, no kamera sa hýbe tak pravítkovo vypočítanými cestami že sa iba sťažka dá hovoriť o automatickom písaní či improvizácii. Prekrásna Isabelle Adjani, nadpozemské a desivé teatrálne vedenie hercov. Scéna v metre mi nedá spať. Masterpiece. ()

radektejkal

Anna žije ve zpočátku utajeném (mileneckém) bytě s podívným zvířetem, které se jmenuje iracionál obecný, bežně známý pod jménem ďábel. A ďábelské bludy, když se neléčí (nevymýtají), tak se šíří dál a dál. Posedne tak i jejího manžela, v počátku navýsost racionálního Marka, který se domnívá, že o věcech si stačí jen promluvit, převést je tím na artikulovanou rovinu, a tím se jakýkoli problém vyřeší. Żuławski svými silně emotivními, šílenými a krvavými obrazy dokazuje, že tomu tak není. Zobrazuje jimi horní mez, pod níž leží obrovská množina iracionálních motivů a popudů, které podporují Ďábla v jeho věčném boji s Bohem. A to je ovšem vždy spojeno se sebedestrukcí. Po druhém shlédnutí: A jaké je jméno této příšery? Lež! Anna mládí kolem sebe lživými znaky (gesty, signály, slovy), aby uchránila tu velkou LEŽ, kterou je posedlá a která vtahuje do sebe vše, co se jí protiví. ()

kinderman

Zpočátku to vypadá, že zešílela postava hraná S. Neillem, pak I. Adjaniová. Asi uprostřed filmu je jasné, že blázen je režisér, a nakonec pravděpodobně zešílí diváci. Způsob, jakým Zulawski zachází s porcelánovou panenkou I. Adjaniovou, mi silně připomněl Larse von Triera. ()

easaque

výjimečný a nevšední divácký zážitek, z kterého budete posednutí i Vy sami - aspoň u mě to platilo, když jsem se snažil pochopit na konci, co tím chtěl režisér říct. Bizarní drama o rozpadajícím se vztahu se v průběhu změní na pořádný horor, který dokáže ty současné hravě zastínit. Vizuální stránka stojí za to, stejně jako herecké projevy hlavních protagonistů, i když mi hlavně dlouhé hysterické a psychotické stavy Anny už ke konci lezly krkem. Kvůli depresívní atmosféře nemůžu tento film ohodnotit ani zařadit do svých srdcovek, proto jen silné 4*, ale věřte, že je velmi působivý a dlouho budete nepochopitelně kroutit hlavou, co se tam sakra děje ;-) Oproti tady připodobňovanému Antikristovi není tak brutální a nechutný - takže rozhodně doporučuji tento film. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

BoredSeal

Prvotřídní artové šílenství s výbornou kamerou, ponurým prostředím Západního Berlína, skvělými herci a fungující i jakýmsi absurdním humorem. Zcela jistě ne pro každého, ale je to jeden z filmů, u kterého si řeknete, že jste na takový film ještě nenatrefili a ani neuvidíte. ()

Martin741

Ty kokos, presne taketo prechadzky cvokhousom, psychiatrickou liecebnou - tak presne taketo stretavanie polosalenych existencii, ktore maju o koliesko viac alebo menej ma na filmoch sialene bavi. Silny zazitok na psychiku, ale genialne. 95 % ()