No jo, už to prostě není ono. Shrek ztratil své jedinečné kouzlo. Příběh nic moc, chvílemi dokonce nudí, a dobrých vtipů nebo spíš okamžiků k pousmání pomálu, přičemž některé z nich jsou navíc neúnosně natahované. Není to vyloženě špatné, ale už mi to povětšinou připadalo spíše jako jednoduchá zábava pro děti s typicky dětinským humorem a hrozně okatou didaktičností, která si prostě dospělé nezíská.(16.6.2007)

• Bluntman

The Wait is Ogre! První díl zeleného zlobra Shreka obracel fikční filmový svět pohádek na ruby a vysmíval se jejich klišé a schématům, druhý zasazoval pohádkové bytosti do světa, který není vzdálen tomu našemu a humor převážně těžil z parodických scén nejenom pohádek. Shrek Třetí těží z vypravěčskýh modelů nastolených minulými díly a a pohrává si s vlastním, předchozími dvěma díly vytvořeným světem, i když ten je nesoudržný. Oni si toho jsou i vědomi tvůrci, a tak máme úvodní divadelní scénu a v závěru musí přijít její variace, kouzelné přiznání toho, že Shrek je jenom takovou hrou na pohádky, které nechybí sebeironie. Písně zde nejsou tak poplatné době, jako tomu bylo u předchozích dvou dílů a parodických scén značně ubylo, což je na jednu stranu veliká škoda (nelze si na DVD zvolit oblíbenou pasáž a tu si pouštěl pořád dokola - záchrana princezny Fiony z jedničky či obléhání hradu z dvojky), na tu druhou však Shrek Třetí funguje dobře jako vyprávění. Příběh je prostinký, ale samotný nápad geniální - co když se spojí záporné postavy, které prohrály v pohádkových přibězích a rozhodnou se pro vendetu; třetí Shrek nám díky tomu mírně potemněl a od infantilního humoru se přešlo k tomu pubertálnějšímu. Vážně jsem byl fascinován tím, jak dobře a účelně jsou do filmu vkládány muzikálové výstupy, aniž by to narušovalo tok vyprávění, ustanovený svět se za pomocí dodržování žánrových schém předchozích dílů (road-movie) varioval (viz jen záměna Oslík - Kocour) a většina scén byla shozena až neuvěřitelně sofistikovaným a kouzelně ironockým fórkem. V tomto případě nedejte na trailery a pokud možno vyhledejte povedenou titulkovou kopii ("Paroubshrek" si dokonce vysloužil v kině potlesk), protože si neumím a ani nechci představit, co s tím filmem udělá dabing.(29.5.2007)

Třetí Spidey a třetí Piráti toho měli požehnaně a třetímu Shrekovi to naopak chybí... Co je to?? Minuty! Resp. stopáž. Je toho docela dost, co se musí v zemi Far Far Away během těch necelých devadesáti minut odehrát a jednotlivé scény tímto faktem hrozně moc trpí. Nejsou odfláknuté, ale jsou příliš hrrr. Tohle však považuji za jediný nedostatek filmu. Animace je opět perfektní, zlobří miminka jsou snad ještě roztomilejší než "smutné oči" Kocoura v botách, písničkový soundtrack je výrazný, mnohé sekvence mají díky rychlému střihu doslova akční ráz. Hlasitý řehot by z Vás měl vyjít při sledování skopičin malých zlobříků, úsměv na tváři Vám (snad) vyloudí spousta drobných maličkostí, jimiž jsou odlehčeny sekvence s poměrně drsnějším či filozofičtějším charakterem. Jedna scéna zbytečně a navíc příšerně natahovaná. Výborný český dabing. 70% "Černý kůň" letošních třetích pokračování, co se výdělků týče (hodně potrápí Spideyho i kapitána Sparrowa). 160 miliónů dolarů(rozpočet)/799 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(15.6.2007)

• Isherwood

Koncentrát trapnosti a ubohosti se potkali ve vlezlé taškařici, která svou odporností trumfuje i rodinné tajtrlíkování s dětmi a zvířátky z Disneyho produkce. Děti se zřejmě budou smát a tleskat, ale pop-kulturních narážek chtivý divák zapláče jako nikdy. Z milovaných postaviček jsou loseři, které litujete za to, že během redendrování neměli k dispozici scénář k přečtení - po tomhle by do toho nešli ani za rekordní finanční nabídky. Zároveň bych chtěl vědět, kdo zpronevěřil rozpočet ve výši 160 mil. dolarů, na filmu to totiž vidět není ani omylem.(11.10.2007)

Nemůžu říct, že bych to nečekal. Už podle traileru to vypadalo strašně nuceně vtipný a jinej neni ani film, teda až na to, že to co bylo v traileru shrnutý do 2 minut, tak ve filmu je to rozmělněný do hodiny a půl a musim říct, že to už chvilkama nudí a vtipný to je fakt minimálně. Je to fakt velkej propad oproti předochozím dílům a na postavě Shreka je bohužel naprosto nesmyslně pro maý dětí ukázaný, co je dobrý a co ne, co by se jak mělo dělat a takový ty podobný kázaání, pak stupidní řeči o tom jak si musí vážit sám sebe a další podobný kraviny, dělaj z tohohle filmu ještě větší sračku, než by to z toho udělal jenom samotnej trošku slabej příběh a nevtipný vtipy...No, to teda chci vidět, jak na tom bude Shrek4. Podle mě, buď to bude naprosteá zkáza Shreka a nebo návrat na vrchol, nic mezi tim.(29.6.2007)

• - Tým animátorů o 150 lidech strávil prací na filmu dohromady milion hodin. Výroba jedné scény trvala v závislosti na její délce 6 až 8 týdnů. Zhruba tři sekundy animace tudíž zabrali jednomu týmu celý týden práce. (imro)

• - Shrek Třetí je první v sérii, který nezačíná otevíráním knihy příběhů. (imro)

• - Antonio Banderas nadaboval Kocoura v botách v anglické, španělské, mexické, italské a japonské verzi filmu. (Karlsberger)