Král Harold leží na smrtelné posteli a chce, aby jeho následovníkem byl Shrek a princezna Fiona. Shrek, který chce pouze zpět z království do své bažiny, to odmítá, a tak mu Harold těsně před svou smrtí prozradí, že existuje ještě jeden dědic – jeho synovec Artuš. Shrek, spolu s Oslíkem a Koucourem, se ho vydá hledat. Když odplouvají z přístavu, Fiona na něj zakřičí, že je těhotná. Shreka to vyděsí a začne mít noční můry o dětech. Shrek nakonec Artuše najde v internátní škole Worchesterovka, kde je ale Artuš jen za ztroskotance a vyvrhela. Shrek Artušovi oznámí, že bude novým panovníkem v království Za sedmero horami. Artie je z toho nejprve nadšený, ale potom, co se od Oslíka a Kocoura dozví, jaké povinnosti ho čekají, vyděsí se. Začne panikařit a pokusí se loď otočit a vrátit se zpět. Bohužel jeho pokus skončí ztroskotáním lodi na ostrově, kde potkají Artušova starého učitele, Merlina. Mezitím princ Krasoň v baru přemluví několik pohádkových padouchů, aby se přidali na jeho stranu a bojovali proti Shrekovi, a získali tak konečně svůj šťastný konec. Všichni společně napadnou království, které začnou plenit, a uvězní všechny Shrekovy kamarády. Fioně, spolu s několika dalšími princeznami, se povede uprchnout. Jsou však Zlatovláskou nalákány do pasti, a tak je Krasoň dopadne. Mezitím Krasoň vyšle několik svých kompliců, aby našli Shreka a budoucího dědice trůnu. Ty je sice najdou, ale nepodaří se jim Shreka porazit. Díky tomu se Shrek ale dozví, co se děje v království, a tak se tam nechá spolu s Oslíkem, Kocourem a Artušem přenést pomocí Merlinových kouzel. Přenos se vyvede, avšak Oslík s Kocourem si vymění těla. Všichni se spolu vydají na hrad, kde jsou ale dopadeni. Krasoň chce Artuše popravit, a tak Shrek sehraje divadlo a řekne mu, že je jen hloupý kluk, který ho měl nahradit. Krasoň i Artuš mu uvěří. Artuš se urazí a odejde z království. Oslík s Kocourem jsou zavřeni do cely, kde je i Fiona se svou matkou a ostatními princeznami. Fionina matka, královna Lilian, se rozčílí poté, co ji Sněhurka nazve stařenou a prorazí dvě kamenné zdi vězení. Oslík a Kocour po útěku z vězení potkají Artuše a vše mu vysvětlí. Ten se rozhodne se do království vrátit... (TV Prima)

Trailer 2

Malarkey

Svým způsobem se to dalo čekat. Shrek nedokáže mít stále tak skvělý životní příběh jaký mu autoři napíší. Ve třetím díle je to nádherně znát a rázem se z aktivní, bláznivé a příjemně vtipné pohádky stane nudný mišmaš, kde už ani oslíka smutné oči nepomůžou, můj oblíbený kocour se taky moc neobjeví a celkově Shrek a jeho rodinka spíše nudí než pobaví. Jediný opravdu důležitý fakt hlavně je ve výběru hudby, který v prvním a druhém díle nádherně zněl, zde už neexistuje scéna, co by si člověk zapamatoval, nic co by stálo za to, milovat film právě kvůli ní a je to rozhodně škoda. Jestli jsem se zasmál, opravdu zasmál třikrát, tak už je to hodně. Je mi to líto, už jen z toho důvodu, že Shrekovu kreslenou sérii mám hodně rád. Teď už asi nejde jen o radost z toho vytvořit něco originálního, ale zkásnost co nejvíce peněz, což se tvůrcům na trojce daří i když neobvykle o trochu méně než by se čekalo. -- Chlape neposlouchej ho, mít dítě neznamená, že ti to zrujnuje tvůj život. ()

Matty

Zápletka Shreka Třetího (proč tam jednoduše neflákli trojku s tečkou?) patří k těm snadno ignorovatelným, pokud nebudete chtít, jednoduše si jí všímat nemusíte. Stačí mít potuchy o zlém princi Krasoňovi s nevyslovitelně ďábelským plánem, o hodném Shrekovi, který nechce být králem a o jeho milující těhotné manželce. Všechny ostatní postavy, jakkoliv vtipné v předchozích dílech, byly redukovány na komické figurky a až na jednu rozkošnou retrospektivní sekvenci Perníčka odstrčené kamsi do míst vhodných pro zapomnění (což hlavně u jindy výborně hláškujícího osla zamrzí). Z nových postav dostává zcela neprávem (a nejspíš hlavně kvůli fanynkám Justina Timberlakea) nejvíce prostoru mladší verze Krasoňe pojmenovaná Artie, navštěvující šedivou parodii americké střední školy. Ještě větší rozpaky vzbuzuje senilní (či jednoduše debilní?) kouzelník Merlin, jehož nevtipnou neschopnost nezachraňuje ani dabující Eric Idle. Pokud měl být třetí Shrek skutečně hlavně pro menši děti, nešlo by toto tvrzení dohromady s minimem akčních scén. Ani těch pár za moc nestojí a den po zhlédnutí si již žádnou konkrétní nedokážu vybavit. Místy zde sice prosvítá snaha být další parodií všech pohádek pro všechny věkové kategorie, ale tvůrcům buď došly nápady, nebo (pod nátlakem producenta) hodili bobek na originalitu a jali se kopírovat již osvědčené. Stejně jako u všech pokračování z poslední doby (Smrtonosná past, Piráti z Karibiku), je také tady patrné až ostudné spoléhání se na sílu charismatu některých „ikonických“ hrdinů. Shrek má na rozdíl od Johna McClanea nebo Jacka Sparrowa tu výhodu, že není z masa a kostí a nemusíme tudíž naříkat nad tím, nakolik se komu zaprodal či nezaprodal. Účast v takto nezdařeném pokračování mu nemám za zlou, naopak právě kvůli němu jej nepovažuji za pokračování ještě méně zdařilé. 50% Zajímavé komentáře: Vitason, Torrance, hudryhudry, SharpChick, Weirdman, lakikaki ()

T2

Rozpočet $160miliónovTržby USA $322,719,944Tržby Celosvetovo $798,958,162Tržby za predaj DVD v USA $174,355,682 //počet predaných kusov 11,676,411║ Režisér Andrew Adamson(Shrek 1+2, Narnia) v tomto prípade opustil režisérsku stoličku a radšej sa venuje pokračovaniu nádejne sérii o Narnii, namiesto neho tam zasadli neznámi tvorcovia ako Chris Miller a Raman Hui a hneď je to badateľne vidieť, škoda že v tom horšom svetle. Klesajúcu tendenciu tretých častí nezastavili ani oni, zo silného tohtoročného trojlístku Spider-man 3, Piráti Karibiku 3 a spomínaní Shrek 3 neobstál na výbornú nikto, nie že by sme mohli čakať od popcornovej zábavky niečo hlboko oduševnené, to nikto kto pozná čisto komerčné vody ani nemôže čakať ale na tak veľké a dosť drahé projekty je to dosť málo muziky či skôr zábavnosti. Pokiaľ prvé dve časti Shreka mali svoj lesk novodobej rozprávkovej paródie na všetko čo im práve vošlo do cesty, pri poslednom je tu úplne priamočiare. Príbeh nemá čím upútať, nič čo by sme doteraz nevideli ale či to bolo chybou animátorov alebo scenáristov je ťažko určiť, určitý podiel na odfláknutí má asi každý kto sa podieľal na tomto filme. __„Výborné ! Zlobr Shrek ide konečne s dobou, samozrejme že z dnešnou a hláškuje tie najsuchšie žvásti aké sú dnes u mladých ľudí zvykom.“ __Shrek, Fiona, Oslík, Kocúrik a nový objav Artuš to by mala byť najzábavnejšia zostava príbehu ale v tomto príbehu asi len ťažko, vedľajšie postavičky ako Pinochio a Medovníček sú omnoho zábavnejšie a vtipnejšie napísané ako všetko čo je naokolo nich, vrátane asi najväčšieho sklamania čarodejníka Merlina, u tejto postavičky sa aj ťažko dovtípiť čo vlastne zastáva v príbehu. V podstate na tomto príbehu je vidieť že raz aj hlboká studnica všakojakých rozprávok raz dojde a potom slabšia inšpirácia autorov príbehu už nemá čo zaujímavého ponúknuť. Treba aspoň podotknúť že zhruba v strede príbehu prídu občasné záchvevy zábavnosti a keď už to vypadá že príbeh naberá pútavejší spád, príde tak hluché miesto, či dosť nezmyselná scénka alebo suchý vtip, že v momente sa vracia do priemernosti na úrovni Loveckej sezóny či dokonca takej Rodinky Robinsonovcov. Minuloročné Pixarovské Autá či Austrálsky výtvor s fantastickou animáciou ako Happy Feet sú oproti poslednému Shrekovi neporovnateľné skvosty, plné nápaditosti a špičkovej grafiky, ktorá sa u Shreka už nikam neposúva a to mal dosť vysoký rozpočet a jednoznačne premrhaný tak ako to býva v poslednej dobe zvykom. Pochmúrne miesta v príbehu, napríklad keď zomiera žabiak dopĺňajú o to smutnejšie pesničky, ktoré nestoja za nič akoby sa temná stránka sily Sithov znášala nad príbehom. Koniec filmu sa nesie v gulatučkých tváričkách malých miminiek zlobríkov hrajúcich sa z okrídlenými somárikmi čo je celkom milé ale ako bodka za filmom žiadna zábavná pesnička, ktorá by mohla aspoň mierne zahnať pachuť zo sklamania. A potom sa netešte na už dobré 3 roky avizovaného Shreka 4, ktorý dúfam že radšej zatrhnú ale neverím že tak stane lebo pokiaľ aj takéto priemerné filmy zarábajú tak je všetko v poriadku. __"Zbytočne uponáhľaní diel série spravil z hlavného ťahúňa „smutného zabávača“ Shreka len tieň svojej niekdajšej slávy.“ /videl v kine 2x: 60%/ ()

Cervenak

Na moje vlastné prekvapenie som sa obstojne bavil. Samozrejme, na vynikajúcu jednotku ani obstojnú dvojku sa to nechytá ani náhodou, príbeh celkovo je prostoduchá "ftákovina" bez jediného prekvapivého či aspoň zaujímavého zvratu a navyše má film kdesi v strede kritických cca 20 minút (všetko okolo Merlina je uvarené z vody, a to riadne zatuchnutej), ale... Dobrých vtipov je stále dosť a vyvrcholenie je slušne vygradované. Princezné ma bavili v každej scéne (možno preto, že som nedávno videl Snehulienku, takže ma zvieratká privolané na likvidáciu nepriateľa za zvuku Led Zeppelin naozaj potešili) a umierajúci tatko-žabiak je výborná, do absurdity naťahovaná a teda veľmi vtipná scéna. Rozsudok: výrazne slabšie ako prvé dve časti, ale stále stráviteľné. A určite menšie sklamanie ako tretie diely Pirátov a Spider-Mana... ()

Isherwood odpad!

Koncentrát trapnosti a ubohosti se potkali ve vlezlé taškařici, která svou odporností trumfuje i rodinné tajtrlíkování s dětmi a zvířátky z Disneyho produkce. Děti se zřejmě budou smát a tleskat, ale pop-kulturních narážek chtivý divák zapláče jako nikdy. Z milovaných postaviček jsou loseři, které litujete za to, že během redendrování neměli k dispozici scénář k přečtení - po tomhle by do toho nešli ani za rekordní finanční nabídky. Zároveň bych chtěl vědět, kdo zpronevěřil rozpočet ve výši 160 mil. dolarů, na filmu to totiž vidět není ani omylem. ()

• Film zvítězil na People' s Choice 2008 v kategorii nejoblíbenější rodinný film. (Terva)
  • Po uvedení filmu vznikly na jeho motivy počítačové hry na konzole Play Station 2, Xbox, Gamey Boy nebo Wii od Nintenda. (Terva)