Země Alagaësie byla po tisíc let chráněna jezdci na dracích. Pak ale tito jezdci začli mezi sebou soupeřit o moc, až proradný Galbatorix zradil a všechny pobil v jedné velké bitvě. Od té doby vládne zemi a válčí s Vardeny – bojovníky za svobodu, kteří se museli uchýlit do skrýší v horách. Arya, spojenkyně Vardenů, veze vzácný kámen, který byl ukraden samotnému králi. Stín Durza jí spolu se svými služebníky urgaly během cesty přepadnou. Chtějí zpět to, co patří Galbatorixovi. Arya mu ale kámen nedá, raději ho kouzlem pošle tisíc mil daleko a nechá se Durzou zajmout… Mezitím se kdesi v Dračích horách mladý čeledín Eragon chystá ulovit srnu. Těsně před vystřelením šípu jej oslní záblesk a přímo před ním se v doutnajícím kráteru objeví modrý a dokonale vyhlazený kámen. Eragon se ho ve vesnici pokusí vyměnit u řezníka za jídlo pro rodinu. Řezník ale pozná, že se jedná o králův majetek, a nechce s ním mít nic společného. Tak se Eragon vrací domů s nepořízenou. Jeho bratranec Roran se chystá opustit farmu, protože královi vojáci odvádějí mládež do armády a jeho osud není stát se bojovníkem. Strýc Eragona ujišťuje, že jeho čas také přijde, až bude starší. Později se Eragon blíže podívá na neznámý kámen. Při dotyku se objeví modrý záblesk, který dá Arye, Durzovi a dalším zasvěceným osobám vědět, že dračí vejce bylo objeveno. Zanedlouho se z něj doopravdy vyklube malý drak, který vypálí Eragonovi na dlani znamení spirály... Durza dostane nový úkol. Když nedokázal získat zpět ukradené vejce, musí zabránit Vardenům, aby se o jeho existenci dozvěděli. Durza vyvolá temné bojovníky Razaky a pošle je zabít Eragona a přinést vejce… (TV Prima)

Gary

Po všech recenzích a odezvách jsem čekal katastrofální fantasy blbost s digitálním drakem a výpravou televizní Xeny. Naštěstí to tak špatně nedopadlo. Hlavní hrdina je celkem sympaťák, výprava ujde (tedy až na několik scének z vesnice) a to kopírování záběrů a situací mi tentokrát ani nijak nevadilo. Co se týče toho hvězdného obsazení, zase tak vážně bych to nebral. Malkovich si na natáčení nejspíš vyloženě odskočil a odříkal těch pár replik v jednom studiu. Carlyle už snad ani hvězda není a Hounsou má taky takovou epizodní roličku a mohl ji hrát kdokoliv jiný. Jediný kdo tedy stojí za řeč je Jeremy Irons. Sympaťák každým coulem, jediná vykreslenější postava a mentor Eragona. Když přičtu dobrou hudbu "potterovského" Patricka Doylea a slušné triky, které vypadají dobře i na televizní obrazovce (narozdíl třeba od prvního Spider-mana), vyjde mi lehce nadsazených 80%. Dobře, je to hodně nadsazených 80, ale pro sobotní odpoledne to úplně stačí. Tak. ()

PROROK14

Obyčajný, priemerný film ktorý mi stačí vidieť raz a po zhliadnutí na ňho zabudnem. Nič ma tu neprekvapilo, nič ma nezaujalo. Slovo nuda nie je na mieste. Sem tam sa niečo deje ale nie je to nič čo by si zaslúžilo môj obdiv. 50% ()

Tommassi3

"Lépe žádat odpuštění než svolení.." To vysvětluje mnohé..;) Knihy, myslím ty dnešní bestsellercancy, co se hodí akorát tak k podepření stolu, mě iritují vlastně úplně stejně jako jejich logicky se nabízející filmové adaptace.. Takže špatná adaptace velmi špatné fantasy - Sorry, Pa(ch)olini, ale děcko prostě dobrý epos nenapíše !! - mě prostě musela nadchnout.. V mnoha ohledech Eragon, co naivně a tupě krade, kde může, napovídá snad jen, jak by vypadal naopak výborný dračí biják Jak vycvičit draka mixnutý Tolkienem, kdyby ho točil třeba überkýčar z Hoštic.. Ačkoli to Z pekla štěstí už český divák vlastně jednou měl.. Trikař Fangmeier si to triko při svém debutu pohonil až moc, zvlášť když i právě ty triky krutě nezvládl, a tak zaujme snad jen skvostný Jeremy Irons, tradičně (a) nad věcí.. ()

MoiJe

Strašidelne naivné, hrozné poučné dialógy či monológy a podivný strih, zjednodušenosť bitiek, premeny i vobec všetkého.... ale. Ale pekný drak (i keď mi vadil hlas Weisz) a pekný úplně pravovodný príbeh. Našťastie som mala mizivé očakávania, nijak extra sklamaná som teda nebola. 63% ()

Terva

Podoba knihám Anne McCaffreyové o dracích z Pernu, odsoudila tento snímek k záhubě. Mimochodem, ve filmu je strašná spousta chyb, jak technického tak logického rázu. ()

MrCreosote

Jediný opravdu dobrý herecký výkon zde předvedl Jeremy Irons. Ale opravdu nechápu proč zde dali Johnu Malkovichovi tak malý prostor. ()

moviesfan

Od Eragona jsem čekal víc. Mnohem víc. Hlavně jsem nečekal nudnou várku. A že tý várky nebylo po málu. Hodnocení: 40% ()

JohnCZ

Nevím, zda jsem viděl jiný film, než většina ČSFD uživatelů, ale Eragon rozhodně není tak špatný, jak by se z hodnocení mohlo zdát. Jako člověk předlohou nezasažený hodnotím čistě film a ten splňoval vše, co jsem od něj očekával (s ohledem na hodnocení skoro nic) a dokonce má očekávání předčil. Příběhově je to sice vykrádačka všeho možného (co dneska není?), ale po audiovizuální stránce nemám nic, co bych vytkl. Krásná příroda, citlivě zakomponované CGI, pěkná kompozice obrazu a hrátky barvami, krásná hudba a roztomilá dračice. Samotnej Ed Speelers v roli Eragona není zrovna úplně nejšťastnější volbou, ale jinak nemám výhrady ani k hereckému obsazení. Jeremy Irons jakožto mentor, kterého by si přál každý začínající dobrodruh a démonický Robert Carlyle. Škoda jen, že postava Johna Malkoviche nedostala téměř žádný prostor a bylo evidentní, že ten se na scénu dostane až později jako finální boss. Bohužel, pokračování se Eragon nejspíše nedočká. Škoda, pohádkových fantasy není nikdy dost. ()

corpsy

Ďalšie fantasy fiasko. Už trailer mi napovedal, že to nebude presne ono. Zdĺhavé, herecké výkony sú aj v rámci žánru chudé a rozpočet tu rozhodne nevidno. Záverečné bojové orgie aspoň minimálne zachránia snímok od ešte nižšieho hodnotenia. ()

Crazer

Docela pěkně zpracovaný dobrodružný příběh. Draci pěkně zpracovaní a Jeremy Irons mě přesvědčoval o nadprůměrnosti filmu. I když jsem se nenudil, byly tam jistá slabá místa, ale vše zachraňovala Safira :) ()

F.man

Vůbec nechápu proč se někdo obtěžuje porovnáváním s Pánem Prstenů, když mu Eragon nešáhá ani po kotníky hobita. I suffer without my stone. Do not prolong my suffering. ()

PauloZ

Tohle je šílený fantasy odvar, který strádá snad ve všech ohledech. Začátek je sice celkem pěkný, takový pohádkový, ale potom se to zvrhne v nehoráznou blbost. Jedno s nejslabších fantasy co jsem viděl, možná nejslabší. ()

ConanVJ

Eragon by se mohl líbit lidem, kteří nepřišli do styku s knižní předlohou. Celkově je to povedený fantasy filmek s pěknými efekty, kterým vévodí počítačová dračice Safira. Příběh je hodně jednoduchý, bez jediného zvratu. Hudba je celkem povedená a výprava taky ujde. Bohužel se diváci nedozví, jak sága dopadne, protože se film dalšího pokračování asi těžko dočká. Jelikož mám rád draky a filmů s nimi je opravdu málo, hodnotil jsem film pěknými třemi hvězdičkami.............. . Teď pro ty, kdo knižní ságu četli a film ještě neviděli. K čtenářům již patřím taky a musím říct, že film je totální průser. Nejen, že je na obsahu o dost chudší než kniha díky stopáži (Aby to bylo jakž takž v pořádku, film by musel být rozdělen na dvo po třech hodinách nejmíň), ale nezůstal zde kámen na kameni. Dobrá, dráče se promění během jednoho letu v dospělou dračici, ale co se děje po tom, z toho zůstává hlava stát. To nikdo tu knihu nečetl? Hodně zásadních věcí zde chybí, jsou dokonce vyseknuti i trpaslíci a to e finálová bitva koná v jejich domovině, která ji zde ani v nejmenším nepřipomíná. To jako měli být Urgalové? A kde jsou Kulove? Finální fight se Stínem taky nesmysl. Dialogy humus a nezůstalo zde nic, co by aspoň vzdáleně připomělo úryvky z knihy. Korunu tomu všemu nasadil rozhovor Eragona s Ariou na konci..................... Prostě na jedné straně pěkný filmek pro neznalce knihy, na druhé totální sračka, která dle skvělé knižní předlohy neměla vzniknout. Doufám, že už nikdo takovouto ságu vezme do pazour, aniž by byl minimálně tak zabraný do dané látky jako Peter Jackson. A že těch ság je........ Jako milovník knižní předlohy dávám 5% za Safiru, jinak by to šlo do odpadu :( ()

Kryton

To bylo tak blbé ! Nemá v tomto skrýté prsti temný lord Uwe? Nuda+efekty par let staré+prehravajici Jeremy Irons+chaotický strih = ztrata casu a znechucení vsem fandu knihy. ()

draggo

Mám rád fantasy a kniha Eragon se mi celkem líbila (spolu s Roranovým příběhem v Eldest, zbytek už za moc nestál). A měl jsem to štěstí/smůlu jí číst ještě před tím, než se do kin přiřítil tenhle film, takže jsem nevyhnutelně byl ovlivněnej předlohou a srovnával. A to srovnání nedopadá pro film vůbec dobře, slušně a mírně řečeno. Jako dá se pochopit, když adaptace vyškrtne nějakou míň důležitou postavu nebo vynechá některý nepodstatný události, ale aby ZCELA vypustili děj, který v knize zabíral cca 3/4 obsahu (tím myslím hledání ra'zaků), posbírali pár vedlejších událostí, ty slepili dohromady a udělali z nich scénář? Začátek filmu, kdy Safira jako mládě vylítne do mraků, párkrát bouchne hrom a najednou je z ní dospělej drak tak nějak hezky ilustruje, jak to s celým tímhle filmem je, všechno uspěchaný, nic nepořádně nevyzní a zanechává to pro mě jako čtenáře jenom trpkou pachuť, protože takhle snad ještě nikdo žádnou adaptaci nezprznil. Pro nečtenáře knihy to pak je průměrný fantasy, který je ale díky dobrým trikům a povedený hudbě docela i koukatelný. Za to ty dvě hvězdy, jinak je to napřesdržku a jsem rád, že nikoho nenapadlo se pouštět do dvojky. /45% a 2*/ ()

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

20.04.2011

Když se plive na Eragona, většinou se poukazuje na to, že jde o plagiát všeho možného, zejména pak knižní série Dragonriders of Pern spisovatelky Anne McCaffreyové. Inu, filmový Eragon propadl,… (více)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)