Země Alagaësie byla po tisíc let chráněna jezdci na dracích. Pak ale tito jezdci začli mezi sebou soupeřit o moc, až proradný Galbatorix zradil a všechny pobil v jedné velké bitvě. Od té doby vládne zemi a válčí s Vardeny – bojovníky za svobodu, kteří se museli uchýlit do skrýší v horách. Arya, spojenkyně Vardenů, veze vzácný kámen, který byl ukraden samotnému králi. Stín Durza jí spolu se svými služebníky urgaly během cesty přepadnou. Chtějí zpět to, co patří Galbatorixovi. Arya mu ale kámen nedá, raději ho kouzlem pošle tisíc mil daleko a nechá se Durzou zajmout… Mezitím se kdesi v Dračích horách mladý čeledín Eragon chystá ulovit srnu. Těsně před vystřelením šípu jej oslní záblesk a přímo před ním se v doutnajícím kráteru objeví modrý a dokonale vyhlazený kámen. Eragon se ho ve vesnici pokusí vyměnit u řezníka za jídlo pro rodinu. Řezník ale pozná, že se jedná o králův majetek, a nechce s ním mít nic společného. Tak se Eragon vrací domů s nepořízenou. Jeho bratranec Roran se chystá opustit farmu, protože královi vojáci odvádějí mládež do armády a jeho osud není stát se bojovníkem. Strýc Eragona ujišťuje, že jeho čas také přijde, až bude starší. Později se Eragon blíže podívá na neznámý kámen. Při dotyku se objeví modrý záblesk, který dá Arye, Durzovi a dalším zasvěceným osobám vědět, že dračí vejce bylo objeveno. Zanedlouho se z něj doopravdy vyklube malý drak, který vypálí Eragonovi na dlani znamení spirály... Durza dostane nový úkol. Když nedokázal získat zpět ukradené vejce, musí zabránit Vardenům, aby se o jeho existenci dozvěděli. Durza vyvolá temné bojovníky Razaky a pošle je zabít Eragona a přinést vejce… (TV Prima)

depony

Hlas Rachel Weisz coby Safiry je naprosto úžasný. Jeremy Irons je skvělý herec, John Malkovich taky, ale pozlátko v podobě mladého Edwarda Speleerse absolutně nestačí. Ve filmu chybí hromada důležitých faktů, prostředí mnohdy neodpovídá ani nejčernějším představám, které při četbě Eragona mohly vyvstat. Prostě celkové zklamání z filmu, který původní velmi dobrý příběh překoval v cosi naprosto nesmyslného. Za Safiru si to zaslouží dvě hvězdičku, za herecké obsazení vedlejších rolí jednu hvězdičku a za vybrakovaného Eragona hvězdička mínus = suma sumárum 2* ()

zdepapepa

Plagiát jako hrom. Pro urychlení - představte si Hvězdné Války posazené do prostředí Pána Prstenů a dostanete zhruba celý Eragonův (nejspíš i potažmo celé Inheritance trilogie...kvadralogie....cyklu spolu s Eldest a Brisingerem) příběh. Je tam všechno - elfové, trpaslíci, draci , zlé impérium, zlí členové rodiny, zlá rasa válečníků, "vyvolený je ten jediný, který může udělat tento epický čin", kterýžto je kluk a ke všemu sirotek. A je z obyčejného lidu - farmář. A nezapomínat na mentora ve stylu Obi-Wana Kenobiho, který (spoiler alert, jestli jste teda neviděli SW) umře. Vskutku "originální." Na druhou stranu může být fajn, aspoň vás nic nepřekvapí. Pochopitelně, jelikož je to film podle knihy, je zde jistá zkratkovitost a od jednoho zdroje jsem se dozvěděl i o tom, jak autor vesele stínítkuje v knize ohledně schopnosti koní jet plnou rychlostí omezenou dobu. (přičemž ve filmu o tom nebyla ani řeč, koníčci tam pořád vesele sprintujou) Cituji: "Heleď jako, víš jak... koně takhle dlouho plnou rychlostí jet nemohou, takže jsem si to jenom vymyslel a vlastně co vás to zajímá. Čtěte dál, parchanti. (Murtagh je bratr Eragona. Ups, spoiler. No nic, vaše chyba, nemáte číst malá písmenka.)" Opět připomínám, že film je ovšem víceméně složen z klišé, do toho se hlavní hrdina, jelikož je ten vyvolený (a protože se to autorovi hodí do děje), učí podezřele snadno boj s mečem (ač bojuje jen s Bromem) a magii. (kterážto je mu dost k ničemu, jelikož nedokáže udělat nic pořádně aniž by se oslabil, případně hodil do bezvědomí. Nebo rovnou zabil) Nicméně záporáci vypadají dobře záporácky. John Malkovich jako Evil Overlord Galbatorix mi tam dobře sedí. Ty ostatní neznám, ale pomocí černé magie si udělat jezdítko a la drak je jasný CMOA, takže tak. Pak je jasné, že aby ho Eragon porazil musí být něco extra. Ano, díky všem jeho schopnostem, jimiž ho autor obdařil, je to jasná Mary Sue. God Mode Mary Sue. Už jen ve filmu se kamera soustředila na fajtku na dracích (WDYMINA, dých) a ty hordy válečníků hrnoucích se na klaďase byl nějak pozapomenut, potencionální Double KO, střih a vítězný konec. (opět uplatňujíc "schopnost" při jakékoliv užitečné činnosti Eragonovy padnout do bezvědomí) ()

Krt.Ek

Sice to je už docela dávno, co jsem tenhle fantasy snímek viděl a z děje si už téměř nic nepamatuji, ale přesto mám chuť film okomentovat. Protože si dost dobře vzpomínám na to, co jsem si po konci řekl. - Obrovský průšvih. Ale jak jinak to může dopadnout, když se velké filmové studio rozhodne rýžovat peníze z čtenářsky úspěšného, ale literárně nedokončeného díla? Scénárista příběh zbytečně rozsekal a upravil do podoby, která alespoň mě, fanouška literární předlohy zklamala. Doufám v reboot, který by teď, když už známe docela dost (nebo možná všechno, poslední díl jsem nečetl, takže nevím) měl být kvalitativně lepší. 20% ()

keddy79

Fuj. Hrůzostrašné zpracování výborné knižní předlohy Odkazu dračích jezdců. Hlavní postava Eragona jak vystřižená jak z pohádky pro malé děti a naopak podoba důraz na boj a sekání končetin, za který by se nestyděl ani Kill Bill (s nadsázku samozřejmě). Jedna hvězdička za Safiru a za závěrečné střetnutí Druzy a Eragona. ()

Bakllazaan

imf dobře podotkl že může být vždycky hůř. Mohlo to dopadnout jako černošská komedie o zhulencích:) Začátek se mi fakt líbil, ale každou minutu co odbíjela mi bylo z toho čím dál tím víc blbě. ()

Alqarin

Maglajz a celkem nepokrytá vykrádačka všeho možného (tudíž se film drží předlohy). Co ovšem Eragonovi i přes některé kvality nejvíc podráží nohy, je scénář spolu s herci. Ti neznámí v nejmenším nezaujmou a ostřílení matadoři působí nehorázně prkenně či křečovitě (jakby taky ne, když musí recitovat tak rádoby dramatické repliky, až to celé vyznívá jako vtip). Přesto Eragon coby nenáročná fantasy celkem funguje, protože mu nemůžeme upřít slušné digitální efekty (okay, Safira se povedla) a celkově "hezké obrázky", tudíž i přes nemotornost a roztříštěnost se na něj dá dívat a dvojka by mi nevadila. ()

Z0oMb3E

Vypatlaná rozprávka pre vypatlané decká o tom, že vždy sa nájde nejaký idiot ktorý zmákne vec čo sa nedá urobiť bez ohľadu na to, koľko krát chcípne. A jediné pozitívum je, že drak je baba. Rozmýšľal som koľko tejto jednohubke frcnem, ale zaúradoval patriotický nerv a s odvovodnením, že na reálnu scenériu Oravského hradu sa nejaké počítačové animácie ani nechytajú hádžem podpriemer! ()

cielnyl

Důkaz toho, jak moc se dá zprasit výborná knížka. Kdyby ten film dobře udělali, mohla by sága o Eragonovi konkurovat sérii Harryho Pottera. Ale, kdyby. Tenhle film totiž dopad fakt špatně. Další díly pro jistotu ani nenatočili. Mně tak nezbývá než se modlit, že se Eragona ještě někdy ujme nějaký šikovný režisér a natočí to celý znova! To bych si přál.... ()

Bajda

Eragon je asi největší zklamání letošního roku. Nebudu se rozepisovat o všem, co mi vadilo a vytknu jenom to nejpodstatnější. Děj je osekán prakticky na minimum a bez znalosti knihy vůbec nevíte co a proč se děje nebo jaká je motivace postav. Neštvalo by mě, kdyby byly vynechány nepodstatné části, ale z knihy nezbylo téměř nic. Film má 104 minut, což je na dnešní dobu poměrně málo a přesto si tvůrci neodpustí každou chvíli dlouhý spirálovitý záběr na hlavní postavu jedoucí na koni přírodou, který jakoby z oka vypadl Pánovi prstenů. Tím se dostávám k druhému největšímu problému Eragona a to je vykrádání. Celý film jenom kopíruje jiné fantasy a vy máte pocit, že tohle jste viděli snad už stokrát. Hlavní hrdina mi je nesympatický (což je samozřejmě čistě můj problém) a celý film působí neuvěřitelně levně na to, kolik stál. Doufám, že na natáčení druhého dílu nedojde, popř. že bude svěřen někomu jinému. Já už ale ze strachu do kina určitě nepůjdu. 1* jenom pro to, že existují i větší ptákoviny. ()

Wysch

Kniha byl sh!t, na filmu je koukatelná aspoň Safira a jeji "dabing" a Jeremy Irons. (= **) Naprosto otřesně patetická hudba, masky, kostýmy, vedlejší herecké výkony a vlastně i ten hlavní, nicméně scenérie jsou koukatelné. Když to vezmu kolem a kolem, víc se mi líbil film než kniha. Ale ne, že by to byl nějakej zázrak. Je to taky sh!t. ()

ivishka

Dle mého soudu další dobře zfilmovaná kniha a stálo to za zhlédnutí ale celkově mi tam něco chybělo.Co se týče knihy(knih)tak z té(těch)jsem byla unešena. ()

Karlas

Kulhavé tele z luna báječné knihy, která se dá přečíst za méně než týden dobrodružného napětí. Člověk může jen doufat, že pokud přijde Eldest, bude vada odstraněna... ale co dál, když jsou další dvě zbývající knihy jen mlácením prázdné slámy? ()

Ridick odpad!

uz kniha bola hnusny brak, hnusny zlepenec skopirovanych pribehov napr. pan prstenov, star wars, a paolliny je len hlupy zasrany plagiator, kt. na tom natocil velke prachy a kazdy je z toho paf. ale toto co dokazali posrat s prepacenim vo filme je az na plac. absolutne odflaknuty scenar - ked uz po desiaty krat pocujete: cas dracich jazdcov je spat, az vam pride zle od zaludka. dalej ten hlavny hrdina je odporny uz na pohlad a vlastne vsetci, okrem sienyi guillory, si nevedia poradit so svojimi rolami. napokon tu mame este zafiru a digitalne triky, kt. su na smiech. neostava mi nic ine len dufat, ze druhy diel nebude natoceny a aj ked ano, dufam, ze ho vacsina inteligentnych ludi odignoruje. ()

UncleG

*Bacha, komentář může obsahovat spoilery a stopy burských oříšků* Eragon má dva rudimentální nedostatky: Za prvé je to zcela nevhodné obsazení a za druhé děj děravý jak cedník. Obsazením se tady zabývat nebudu, protože na to může mít každý svůj názor. Jenom dodám, že Myšolidní Malkovich a Lolitózní Irons ve „fantasy o dracích“ mi přijdou jako nepovedený vtip. Mnohem vtipnější je ta neuvěřitelná záplava naivity, hovadin, nedotažeností a do očí bijících nelogičností. Předně…Filmaři nám totiž zcela zapomněli říct, že hlavní hrdinové mají k dispozici kouzelný klobouk od tří veteránů, ze kterého si někde v ústraní vždycky „vytlačí“ nové vybavení. A to doslova jak na běžícím pásu. V rukách se jim objevují zbraně, kterými předtím nedisponovali, pokud se potřebují někam nenápadně proplížit, mají najednou pláště s kápěmi …a uprostřed pustiny daruje Brom Eragonovi zčista jasna obrovské dračí sedlo. To je ale tak veliké, že by se mu pod klobouk určitě nevešlo, takže radši nechci vědět, odkud ho (chlapec šikovná) vytlačil. V zápětí zjistíme, že tajemný pronásledovatel Murtagh vlastní taktéž kouzelnou harfičku, protože si v horách mírnyx týrnyx nabrnknul dva koně. Partyzánští odpůrci krále Galbatorixe, vedení drsným pseudoarabem Ajihadem (v podstatě laciná kopie kapitána Faramira), jsou ti nejmaskovanější a nejutajenější,…takže je pochopitelně zvládne najít i dítě s vidličkou v pravým oku. A co víc! Chudák zlý král Galbatorix se příběhem potácí jen v nějakých šedivých umaštěných hadrech. A partyzáni v horách disponují hi-tech zpracovanými zdobenými zbraněmi a naleštěnou zlatou zbrojí. Také oni mají kouzelný klobouk a tak vyrobí Eragornovu drakovi zbroj ze všech zbrojí nejkouzelnější…jak jsem poznal, že je kouzelná? Protože dokáže očividně měnit svůj vzhled. Sundaná vypadá zcela jinak než na drakovi. Tak, teď něco k příběhu, protože to je taky „výživný“… Zlý ošklivý kouzelník Durza je v první polovině líčen jako nejmocnější sorcák všech dob. Pak ale nemají dořešeno, proč nejmocnější kouzelník světa poslouchá plešatýho Malkoviche Galbatorixe, kterej nemá ani na pořádný hadry. Postupem času ale zjistíme, že to s Durzou nebude tak žhavé. Samotný Eragon totiž začne sesílat zhruba stokrát mocnější kouzla (např. jedním kouzlem zlikviduje asi šedesát nepřátel – na což se Durza nezmůže za celý film). Snad vám nezkazím hluboký umělecký zážitek, když prozradím, že největší kouzelník všech dob v závěru umírá tou nejtrapnější smrtí. Dostane jedním šípem a je po něm. Bylo by toho ještě víc, ale nechci unavovat. Tak milé děti. Místo vejrání na tohle veledílo si přečtěte raději nějakou pěknou pohádku. Třeba Jak šlo vejce na špacír. ()

Laxik

Sice mě ovlivňuje to, že jsem si, i přes její chybějící hloubku, zamiloval předlohu, ale stejně je to hrůza děs. Film není mělký, jako Paoliniho kniha, on je naprosto plochý. Malkovich ani Irons prostě nemůžou zachránit nudu a jak vidno, oni se o to ani nesnaží. Oba hrají stejně mizerně, jako Eragon a Arya (jména těchto „herců“ ani nehodlám vzít do úst nebo si s nimi zašpinit monitor). Příjemná je pouze Safira s hlasem Rachel Weisz,démonický stín Durza a Murtagh, u něhož mi ale vadí ten vzhled playboye z planiny. Ostatně stejně, jen trochu vznešeněji vypadá i playboy z vidlákova alias hlavní postava. Jednou a dost. ()

nirvanafan

Hodnotím příkře, neboť nejsem schopna oprostit se od předlohy, a než-li prznit dobrou knihu tak raději netočit nic. Nejvíce to zabíjí asi vyhrazený čas, který neumožňuje prostor prakticky na nic kromě holé kostry příběhu ještě porůznu upravené (= zprzněné), Postavy, které jsou v knize důležité se tu tak objevují naprosto nelogicky, zčistajasna a v jednom případě doslova padají z nebe. Jediný, kdo se tu snaží skutečně hrát je Jeremy Irons (a moc bych mu přála, aby se mu alespoň jednou za život povedlo hrát ve skutečně dobrém fantasy), ostatní neumí hrát nebo nebetyčně přehrávají (zdravím pane Malkovich). Sečteno a podtrženo musím říct, že hloupější adaptaci fantasy jsem neviděla a doufám, že ani neuvidím. ()

Macejko

V dobe, keď som miloval predlohu, som žral aj toto. Chvalabohu (alebo bohužiaľ?), dospel som... Existenciu tohto filmu v podstate ospravedlňuje len skvostný soundtrack Patricka Doylea. Pritom aj z tak tuctového a ohraného námetu sa toho dalo vytrieskať mnoho, pretože, pokiaľ ma pamäť neklame, príbeh knihy aspoň gradoval a spel odniekiaľ niekam. O filmovej verzii sa to povedať nedá. Hlúpa skratkovitosť a mizerná réžia zabili potenciál na sériu, za ktorú sme teoreticky mohli byť oveľa radšej ako za debilnú Narniu. ()

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

20.04.2011

Když se plive na Eragona, většinou se poukazuje na to, že jde o plagiát všeho možného, zejména pak knižní série Dragonriders of Pern spisovatelky Anne McCaffreyové. Inu, filmový Eragon propadl,… (více)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)