Iluzionista, který si dal umělecké jméno Eisenheim se narodil jako syn truhláře. V dětství se potkal s kouzelníkem, který ho naučil pár triků a ovlivnil tím jeho celý život. Jako mladý chlapec se seznámil s vévodkyní Sophií a zamilovali se do sebe. Vzhledem k rozdílnému původu obou mladých lidí, nebylo jejich lásce přáno a Eisenheim utekl z domova, aby si zachránil život. Asi po patnácti letech, kdy se živil jako velmi úspěšný iluzionista se vrací z cest po světě do Vídně. O jeho představení je velký zájem a jednoho večera se dostaví i korunní princ Leopold se svou snoubenkou Sophie von Teschen. Sophie se přihlásí jako dobrovolnice a vystoupí na pódium k Eisenheimovi. Později se dozvídá, že princ Leopold se ke svým přítelkyním nechová zrovna džentlmensky a je říká se, že jednu z nich dokonce zabil. Nicméně představení prince natolik zaujalo, že pozval Eisenheima, aby vystoupil na jeho soukromém večírku. Eisenheimovi se nelíbí princovo chování a tak ho veřejně poníží. Samozřejmě tak chytrým způsobem, že to není přímo napadnutelné. Princ se přesto urazí a podnikne vše pro to, aby Eisenheimovi byla další představení ve Vídni zakázána. Sophie a Eisenheim se setkají a Eisenheim ji žádá, aby s ním odešla. To se Sophie z obavy před Leopoldovou pomstou bojí udělat a prozradí, že Leopold plánuje puč proti svému otci císaři Franzi Josefovi I. Přestože má obavy, rozhodne se Sophie ukončit vztah s Leopoldem. Princ není zvyklý na odpor a hrozně reaguje velmi nepřiměřeně. Po pár dnech je vévodkyně nalezena mrtvá. Je očividné, že se jedná o vraždu. Princ je v podezření, ale chybí důkazy a navíc se k vraždě přizná jiný muž. Eisenheim je ze smrti Sophie zoufalý. Kupuje divadlo a zde vyvolá duchy zemřelých a také ducha Sophie. Na jedno z představení dorazí v přestrojení i Leopold a Sophiin duch řekne, že její vrah je mezi diváky a přitom ve vězení je muž, který se k její vraždě přiznal. Představení Leopolda velmi rozruší a tlačí na policejního inspektora Uhla, aby Eisenheima zatkl za podvod, ale Eisenheim se z obvinění dostane protože  se veřejně přizná k tomu, že se jednalo pouze o iluzi, nešlo o skutečné duše zemřelých. Je propuštěn, ale Uhl ho varuje, pokud bude s tímto představením pokračovat, vězení už neujde. Eisenheim však znovu vyvolá ducha Sophie a pak k úžasu všech přítomných zmizí. Jako by se rozplynul... (TV Prima)

Jillen

Na film se vyplatí koukat pouze kvůli české koprodukci a kvůli dobré pointě nazávěr...jinak však nuda, utahaná a laciná...Dávám 40% ()

Riddick77

Pěkně odvýpravěná romantická pohádka, která má bohužel ve své druhé polovině až příliš mnoho děr ve scénáři. Ten doslovný konec je opět plivnutím do tváře a degraduje film na hloupoučkou frašku, ve které nevíte, zda je hlavní hrdina geniální manipulátor a s vskutku iluzionista (ať už si pod tím představíme cokoli) nebo pouhý zručný podvodník, přičemž režisér to asi neví také... A ta linka s "přízraky", ta je nedotažená, nevysvětlená a zcela ji zabíjí zmíněný konec. 5/10! ()

numi

Iluzionista je špatný film. Bohužel. Edward Norton je herec k pohledání, ale do této role se nehodil ani náhodou. Totéž by se dalo říct o Paulu Giamattim, ale toho zachraňuje závěrečná vysvětlovačka, ve které předvedl doslova ďábelský úsměv - sice jen jedna minuta, ale jde o stěžejní bod filmu, bez kterého by už celý tenhle umělý a roztržitě natočený spektákl šel rovnou do kanálu. Celý děj je dopředu předvídatelný, což by nevadilo, kdyby se ho nesnažil Neil Burger za každou cenu zamaskovat. Bohužel se mu to nedaří a s každou minutou tápe čím dál tím víc. Až si nakonec přejete, aby to všechno skončilo tak, jak to na první pohled vypadá. Jenže - bohužel. Pochválit musím alespoň hudbu, která je o dvě třídy lepší než film samotný. [leden 2007] ()

buldock

Nadprůměrný film který nepostrádá skoro nic , ale k plnému hondocení mu přece jenom trošku chybí. Jinak se ovšem můžete těšit na velice dobré herecké výkony , podmanivou hudbu , výbornou atmosféru , vynikající pointu která nádherně podtrhuje nadprůměrnou úroveň celého díla a v neposlední řadě vizuální stránku filmu která je na vysoké úrovni. Prostě doporučuji ke shlédnutí. 85% ()

Vojcl

Mám z toho takový rozpačitý dojem... na jedné straně perfektní zápletka s velmi překvapivým vyvrcholením, tradičně skvěle hrající Norton a krásná Jessica Biel, ale na straně druhé několik nelogičností v příběhu, skutečně nesmírně škaredé vizuální efekty,které vypadají strašně digitálně a taktéž vydávat Prahu za Vídeň mi jako středoevropanovi připadá směšné... vzhledem k potenciálu jaký film mohl mít jsou to slabší tři... ()

zipper111

Norton mě mile překvapil, velmi zajímavý snímek, mystický, lehce romantický...jedinej, kdo mě doopravdy štval byl Rufus Sewell, nemám ho rád, přehrával, nebylo to vůbec ono. Takže jestli jste sami doma s vaší dívkou a "nemáte co dělat", Iluzionista je dobrá volba ;) ()

Orlau32

Bezvadný film, který diváka vtáhne do děje. Takoví nadaní iluzionisté zde opravdu byli, ať se jedná o Hanussena nebo Houdiniho. Dodnes některá jejich kouzla a triky nebyla ojasněna. O Hanussenovi se vypráví, že byl jasnovidec a že předvídal zkázu Hitlerovi osobně v době, kdy Wehrmacht měla za sebou vítězná tažení. Edward NORTON, který zde hrál Eisenheima, zvládl svou úlohu brilantně. I ostatní herci neměli chybu, zvláště Jessica Biel se mi velmi líbila. Film byl částečně filmován v Praze, částečně na zámku Konopiště. Nejlepší ovšem je závěr filmu, který je nečekaně úžasně překvapující a smíchem policejního rady (který ve své podstatě "fandil" Eisenheimovi) nám prozrazuje, jak geniální to byl plán od geniálního iluzionisty. Film si opravdu zaslouží 5*. ()

Freemind

Americký divák si zřejmě ucvrkne z romantické, "evropské" atmosféry, jinak je ale "Iluzionista" v podstatě klišoidní pohádka s unaveným dějem a nezajímavými postavami. Bylo by to za jednu hvězdu, druhou jsem přidal za herecký výkon Paula Giamattiho. ()

kaylin

Celkem zajímavý námět. Kouzelníky jsem měl vždycky rád, zasazení do éry Franze Josefa je celkem příhodné, jsou zde zajímaví herci a navíc je magie dána do souvislosti s případem úmrtí. Ono to na první pohled není špatné, jenže je to celé udělané tak nějak nekonzistentně. Není to ani pořádný thriller, ani pořádná romance a i to kouzlení je takové až moc trikové. Edward Norton je výborný, stejně tak i Giamatti, ale ten vždycky. Celkově ale spíše rozporuplné pocity než nadšení. ()

RAiken

Pro filmového laika a příležitostného diváka velice záživné, chutné a lahodné s uhlazeně vypadajícími herci a famózním závěrem. Pro diváka filmem protřelého naopak dosti šedivé a bohužel i dosti předvídavé, neboť po celou dobu vám režisér Neil Burger nabízí dosti okaté scény, které jsou pro otřelého diváka jasným vodítkem a jednoduchou nápovědou, kam se bude příběh ubírat dále a kam až může příběh zajít. Ve výsledku je film až nebezpečně klišovitý a při trošce přemýšlení a domýšlení logicky děravý jak cedník od špaget. Ale spoilerovat se mi nechce už kvůli těm neprotřelým davům. :-) Navíc většina herců se do snímku jakoby nehodí (vyjma Paula Giamattiho a Rufuse Sewella) a dokonce je to hraní snad ani nebaví. Co ty na to Edíku Nortone? Výsledek je tak sychravý a šedivý jako nedělní odpoledne na Vídeňském náměstí. Ale i na tomhle náměstíčko se dá užít trochu srandy a pobavit se... ()

Marci

Slibný námět, začátek. Chyběla mi ale větší rozpracovanost postav, kromě Paula Giamattiho v roli inspektora Uhla mě nezaujaly nijak zvlášť herecké výkony - ani Ed Norton ne. ()

Kreeki

Škoda, nápad dobrý, nicméně na jednu stranu celý děj, postavený na jedné jednoduché romantické zápletce, bohužel nemá sílu utáhnout celý film, aby neupadl k přímočaré plošnosti - na druhou mu na poutavosti však neubírá. Na jednu stranu charismatický Edward Norton a pražské exteriéry ovšem jen z části dokáží kompenzovat nedotažený scénář, jenž je zdá během filmu být kamenem úrazu, nicméně na stranu druhou ve finiši exceluje. Po dokoukání jsem lehce v rozpacích, stejně jako musel být rozpačitý i scénárista po napsání díla. ()

Maq

Zíral jsem na tento film jako na úžasnou kouzelnickou produkci. Jistěže si uvědomuji, že příběh patří spíš do románů 19. století, a to ještě ne moc dobrých. Přesto jsem se nechal vtáhnout do hry - však jsou to kouzla, tak co? Obvykle se mi to nestává. Snad mám slabost pro tu dobu imaginárních velikánů Sherlocka Holmese a Járy Cimrmana. Snad to způsobila kamera a výprava - světlo, exteriéry, interiéry, kostýmy, dialogy, všechno harmonicky spolupůsobí při vytváření atmosféry… inu, kouzelné. Příběh o kouzelníkovi na jevišti dělal kouzelník na režisérské židli. Na konci jsem měl přesně ten příjemně ošálený pocit jako ten policejní inspektor. ()

Dr. Hawkeye

Původně jsem (přestože zmlsán Nolanovým Dokonalým trikem) chtěl dát tři hvězdičky, ale ještě tentýž den jsem si jej znova pustil a došlo mi, že jde o naprosto nesrovnatelné filmy a Iluzionista prostě nemá tu pořádnou Prestige... ()

gojackill

Edward Norton je příšerný iluzionista. Iluzionista musí být věčný šibal a také je svým zbůsobem nesympatická karikatura. Edwarda si umím představit na školní besídce, nic většího neutáhne. ()

René.girl

Slabší průměr. Film mi jednoduše vůbec nesedl - od ústřední dvojice, která se k sobě podle mě naprosto nehodí (navíc Edward Norton a Jessica Beil nepatří mezi mé oblíbence) až přes celkové pojetí filmu, které bylo nemastné a neslané. Cením si nápadu a celkové zápletky, ale mohlo to být natočeno mnohem lépe. 50% ()

italka63

Byla jsem spokojena, co jsem očekávala, toho se mi dostalo, slušného Nortona, sympaťáka Giamattiho, krásnou Jessicu Biel a jako bonbonek Rufuse Sewella, to vše v našem domácím prostředí, tak nač hledat další blechy? ()

slunicko2

Příjemná nenáročná podívaná na pomezí magie a reality. 1) Film má pseudohistorický background s dobovými kostýmy. Nese i výrazný podíl české produkce - kromě peněz, šéfů a většiny herců._____ 2) Praha místo Vídně, Konopiště jako princovo sídlo, Český Krumlov jako domov mladého Eisenheima (kouzelníka) a další lokace přibližují Českou republiku americkému publiku. Nothing is what it seems. Zajímavosti obsahují rozsáhlý výčet filmovacích míst a spoustu dalších, věru, zajímavých informací._____ 3) 37letý Edward Norton (titulní role) nepřekvapil ani nezklamal._____ 4) Výstižný koment: castor**._____ 5) Neberte snímek zase moc vážně. Je to limonáda. Nezapomeňte, že everything you have seen here has been an illusion. ()

PF 2014

PF 2014