Tajemná vražda na pokyn tajných služeb vede k otevření dvacet let starého případu. Ve vysílání západoněmecké tajné služby se objeví šifrovaná zpráva, která znamená usmrcení jisté osoby na českém území. Československá kontrašpionážní služba poselství zachytí a prověří neobvyklá úmrtí, k nimž dojde v následujících hodinách. Jednou z nich je autonehoda jednoho automechanika a jeho dívky. Jejich vůz měl totiž zjevně poškozené brzdy. Auto však patří cizímu státnímu příslušníkovi jménem Mertens, automechanik si je pouze bez dovolení půjčil. Mertens je nicméně vzápětí nalezen mrtvý. Ve svém pokoji v brněnském hotelu jej zabil elektrický proud z holicího strojku. I ten byl úmyslně poškozený. Vyšetřovatelé se tedy vydávají po stopách osob, které se s Mertensem stýkaly. A postupně odhalují souvislosti s dvacet let starým případem, který zůstal nevyřešený… (Česká televize)

Chřástal

Nevyjasněné události z konce nacistické okupace, barokní socha Anděla blažené smrti, fotky hřbitovů… komu by se u těchhle ingrediencí nesbíhaly sliny? Potenciál ale ubíjí způsob vyprávění - detektiva nebo skupinu vyšetřovatelů tu supluje anonymní voice-over mluvící za celý barák zpravodajské služby, navíc místy sklouzává do dikce připomínající budovatelské týdeníky. Často se pak spíš suše popisují události, než napínavě vypráví příběh, který sám o sobě je rozhodně zajímavý. ()

MickeyStuma

Práce kontrarozvědky v dobách hluboké totality. Snímek je natočen ve stylu hraného dokumentu, což znamená, že je celý příběh vyprávěn komentátorem a celé je to ztvárněno tak, aby to vypadalo co nejvíce realisticky. Hrané sekvence jsou záměrně toporné, aby se tyto scény viditelně odlišily od použitých skutečných archivních záběrů. Postupy tajné služby a práce tajného agenta jsou natočeny vskutku velmi dobře. A co víc, přesvědčivě. Ona temná doba ze snímku doslova dýchá. Nějaké napětí z pochopitelných důvodů vůbec nemá své místo. Uvěřitelnost prezentovaného případu je už na diskuzi. Znalci historie ví, jak se tehdy veřejnost manipulovala nepravdami. I když, natočit něco takového dnes, současná tajná služba by taktéž vše v zájmu bezpečnosti neodtajnila. Snímek je zkrátka natočen dobře a jako na filmové dílo je potřeba i na tento počin přihlížet. Režim a politika je už otázka druhá. ()

Schlierkamp

Československé krimi, natočené v osobitém netradičním stylu, pojednávající téměř dokumentaristicky o konkrétní trestné činnosti, související s ukrytým nacistickým pokladem. Snímek se vyznačuje totální neosobní anonymitou vyšetřovatelů, děj samotný je složen z mnoha sérií sledů fotografií či krátkých záběrů a hlavně, celá kriminalistická činnost je komentována tendenčně velmi uvědomělým vypravěčem. Herecké výkony ve snímku nelze hodnotit, neboť v podstatě neexistují, z účinkujících herců jsem rozpoznal pouze mladého J. Větrovce (když nepočítám jugoslávského herce R. Markoviče v roli tajného). Z těchto důvodů příběh, kriminalisticky zajímavý, ač zbytečně složitý, je naprosto odcizený a nemá velkou pravděpodobnost, že diváka zatáhne do děje, navíc jsem neustále měl dojem, že krimi je podáváno navzdory datu svého vzniku příliš normalizačně a ideologicky podbízivě. Film s mnohoznačným ušlechtilým názvem pro mě skrývá zklamání, experimantálně natočené krimi proběhlo kolem mne bez většího povšimnutí, charakteristická Liškova hudba nedokázala vytáhnout snímek ani do průměru. ()

Rattlehead

Skvělý film s krásně odpoutanou kamerou Stanislava Miloty. Jaká škoda, že Milota natočil tak málo snímků, jeho výkon ve Spalovači mrtvol už dávno vešel do dějin naší kinematografie. Syrový dokumentární styl, málo známých herců (a zjevně i neherci, což filmu dodává na uvěřitelnosti, že sledujeme skutečný příběh), krásná varhanní hudba Zdeňka Lišky... opravdu nechápu, proč je tento film tak málo známý, zdejší hodnocení snad raději nekomentovat. To nejlepší z nové vlny a špionážních snímků v jednom balení. Příjemné překvapení a velká paráda! ()

Pitryx odpad!

Za poslechu jakýchsi odporných pazvuků sledujeme vyprávění, nebo hraný dokument, který je tak zamotaný, že se v něm asi nevyznal ani sám autor. Proto přidává další a další info, až jsem se přestal snažit se z toho vymotat. Blbina na entou, škoda času sledovat. ()

carl.oesch

Hodnocení filmu bych rozdělil na dvě části. Tou pozitivní je režijní provedení, tady zcela na místě dynamická kamera a kvalitní střih. Za pozitivum pokládám i herce a především fakt, že se film kupodivu (až na tu estébáckou kachlíkárnu v Praze na Letné) odehrává v Brně a člověk může zkoušet identifikovat místa, která i pozná, ač odtamtud není. Připomínky k oněm "nevýrazným" hercům nechápu, na podobných kauzách rozhodně nepracuje několik geniálních mozků, ale skora až masa obyčejných průměrných lidí, kteří skládají celkový obraz dohromady. Vadil mi ale scénář (nechám stranou, že to až příliš tematicky připomíná Strach) a určitá nelogičnost a nepochopitelnost v chování a jednání osob, jimiž ale nejsou oni estébáci, ale naopak de facto pachatelé. Nevím, jstli v půlce šedesátek by bylo možné sebrat západního Němce a pomalu na hranici ho zatknout pro špionáž, stejně jako jsem úplně nepochopil jednání a motivaci onoho agenta BND Mertense. Chtěl mstít vraždu svého otce, na kterou narazil náhodou? Procházka na závěr své kariery sice napsal scénář k Uchu, pro mě sice poněkud přeceňovaný film, ale také se podílel na spoustě sraček. Každopádně, Big Bear upozorňuje na jednu z věcí, které tyhle filmy vždycky přinášejí jako přidanou hodnoty - ono dobře zachycené retro tehdejší doby. Nakonec i ten hotel International v Brně je ukázkou, kam se doba od padesátých let dostala. Jednalo se totiž o první skutečně moderní hotel v republice a od zrůdných hotelových staveb typu Internacionálu v Praze (zmenšenina Lomonosovovy univerzity) ho dělí snad světlené roky... ()

brasek

Zaujímavých je prvých pár minút... potom otrasná nuda. 12/2016 - videné druhýkrát a zvyšujem hodnotenie. Je to taká jednoduchá dokumentárna krimi, nemá silný potenciál osloviť ale niektorých jedincov môže zaujať. ()

Mestrey

herecky to nebyla žádná opera, ale děj a scenario celkem ujde. Jistě, je to taková ta oslava práce našich 'orgánů' ,ale co... ()

honza.g

Podle mne je to světový unikát: film má formu hraného dokumentu, dnes poměrně oblíbenou v populárně naučných TV pořadech, na rozdíl od nich ale dokáže vyvolat napětí a zájem dovědět se, jak to dopadne. Samozřejmě je nutné se oprostit od předsudků znehodnocujících předem filmařskou práci ooukazováním na kontext prostředí - totalitní socialistické Československo. Tento kontext ale nijak z filmu netrčí, kdo tu dobu nezažil, snadno se vžije do děje - kriminální zápletka se špionážním šmrncem se mohla odehrát kdekoliv. Strohost a zároveň podmanivost dokumentárního stylu podtrhuje výběr (ne)herců - nikdo na sebe nestrhává pozornost. A sama Milotova kamera je dostatečným důvodem ke shlédnutí. Milota prohlásil, že nemá rýd barvu, protože mu to připadá, jako když někdo slovy vysvětluje výtvarné dílo - a u tohoto filmu máte šanci jeho postoj pochopit. ()

Scott67

Naprosto ojedinělý filmový počin. Autorům se zadařilo vtisknout filmu naprosto syrovou autentičnost. Použili k tomu všechny prostředky. Za prvé se natáčelo v Brně. S výjimkou několika záběrů (Letná atd) Většina herců také brněnských, nebo dokonce neherců. Vypravěč a Milotova kamera. Zkrátka ve výsledku naprosto ojedinělá věc. Námět skvělý. Konec neurčitý. Dávám šest hvězdiček. ()

Monicina

Mne sa to moc páčilo. Ten dokumentárny doprovod bol super a Markovič tu hral výborne. Akurát ten koniec bol taký neuzavretý. Milujem tieto špionážne krimi z čias socíku. ()

jan152

Přiliš schematické, suchopárné, žádný hlavní hrdina ani překvapivý obrat. Asi jako boj našich kombajnérů o zrno. Ale dá se to skouknout. ()

milos.bradik odpad!

Naprosto nesmyslná propaganda činnosti estébáků. Je v tom spousta nesmyslů a chyb. Pokusili se to natočit tak, aby to působilo jako dokument a mělo to o to větší propagandistický účinek. Nechápu, jak někdo může tuto čistou propagandu označit jako dobrou kriminálku a pár takových hodnocení tady je. Herecké výkony 0, věrohodnost 0, takže jiné hodnocení než odpad to dostat nemůže. ()