Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví... Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil. (Česká televize)

_aandyy_

Tento film je pro mě velkým překvapením... Podle přečtení obsahu jsem čekala, že půjde jen o další uhlazený historický film s krásnou výpravou, ale bez hlubšího významu... Opak byl pravdou, hlavní myšlenky jsou krásně vyjádřeny a film mě opravdu strhl natolik, že jsem vydržela sedět u televize celé dvě hodiny. Miloš Forman se nezapře... ()

PaRi

Z tohoto filmu jsem byl na rozpacích a nedokázal jsem moc dobře definovat proč. Až sám Miloš Forman to definoval v dokumentu Co tě nezabije... : "Já vlastně sám nevím, kdo je u tohoto filmu hlavní hrdina." O co sevřeněji a působivěji vyzníval Vávrův film, také na téma inkvizice, Kladivo na čarodějnice. Přesto je na filmu znát, že na režisérské židli seděl velký režisér. ()

Dampfer

Nevím co chtěl básník říct. Film vypadající jako drama k zamyšlení, tudíž snímek který by bylo dobré vidět mě zklamal. Nechci zpochybňovat pěkné kostýmy, dobré výkony herců i zajímavost tématu inkvizice ve Španělsku na přelomu 18. a 19. století, ale tvůrci (nejen Forman), to zkazili. Tak vůbec žádný centrální děj, nevím na co se měl člověk přesně soustředit, film mi připadal jako hromada jednotlivých scén nějak zpatlaných k sobě, pocity brutálně kolísaly mezi šokem a smíchem, což určitě nebyl účel. V konečném důsledku mi celé Goyovy přízraky (i přes ne zrovna vtipný námět), připomínaly směsku historické satiry a komedie. Shrnuto, další film se skvělým námětem, ale naprosto zkažen mizerným natočením, marně se pokoušející o hloubku. Třetí hvězdičku dávám za občasné zasmání, i když to asi v plánu režiséra nebylo. Nu... škoda. ()

-henry-

Napoprvé snímek nesplnil očekávání (čekal jsem větší syrovost, v názvu slibovanou přízračnost a samozřejmě více Goyi). Napodruhé jsem už vnímal velmi niterný snímek drsný pro vnitřní život postav. Není to "vnějškový" film a pokud přijmeme i upozaděného ranně senilního Goyu (není důvod proč ne), je to výborné doplnění k jeho obrazům. ()

stuplik20

Drsný pohľad na Španielsko počas doby revulúcia a vlády Inkvizície. Mám silný dojem že "Natalie Portman" je najviac mučená herečka vo filme vôbec. Svoju roľu zahrala veľmi dobre taktiež aj "Javier Bardem" v podstate ako vždy. Film bol pútavý len s pár nudnejšími miestami a menej zaplateným dejom ,ktorý bol viac-menej prehľadný od začiatku. Konečné hodnotenie 3*. ()

Margerie

Pane Formane, co se Vám to stalo? :-( Hrůzu, kterou měl film v divákovi vyvolat, jsem pochopila až při závěrečných titulcích, pod nimiž běží Goyovy obrazy. Jinak to byla filmová hrůza od začátku do konce. Natalie Portman ukázala, že neumí hrát, kostýmy byly příšerné a nedůvěryhodné, onen časový posun dopředu řešený skokem, aniž by divákovi bylo cokoliv vysvětleno, byl cokoliv jen ne efektivní... Velké zklamání a lítost nad nevyužitým potenciálem vynikajícího námětu. ()

altaica

PRO MUŽE:Největší zastánci útrpného práva, jsou největší hrdinové v mučírně. Tedy pokud mučí a vyslýchají. A když se pro jednou role obrátí, vidíme jen hromadu sr*ček ochotnou podepsat cokoliv. Jak bezzubá by byla církev, kdyby otcové inkvizitoři mohli používat jen to, co sami na sobě vyzkouší a vydrží. A když nevydrží – očistná síla plamenů. Byl by klid. Ostatní známe z vlastní historie – bývalý inkvizitor, dnešní stoupenec revoluce a servilní sluha okupantů. A zase teče krev. A karta se obrátí a toč se, toč se korouhvičko. Otočí se? Perfektně vykreslený charakter dokonalého kripla. Jo, a taky tam bylo pár věcí o nějakém mazalovi, co dělal obrazy na zakázku. Navrch závěr filmu je dokonalým výbuchem veškeré snad až surrealistické směsky absurdit, že by to ocenil i Luis Buñuel. Kdo si myslí, že katolická církev je nejstarší a největší zločineckou organizací všech dob, bude tleskat. Kdo rád v kleče kousek oplatky od chlápka v legračním hábitu, co mu šahal na prdýlku i jinam, když byl malej ministrant, polkněte pár dávek živočišného uhlí před projekcí. Hrozí, že byste se mohli posr*t.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: PIZDA, jak se vám líbí? I ve velmi ošklivé babizně může být kousek krásy, nebo snad vnitřní kouzlo. Namalujte realistický, kritický pohled na dotyčnou, absolutně bez příkras a máte, dle vás, krásný obraz, dle mě krásný průser. Zvláště, když je to velký jako kráva, vy jste dvorní malíř a premiéra obrazu je s pompou před celým dvorem. No a aby toho nebylo málo, namalovaná ježibaba tam sedí s hubou dokořán a královskou korunou na hlavě. Nepomáhá ani to, že na obraze sedí na koni a ne na koštěti, což by podle vizáže evidentně lépe odpovídalo. Někdy člověka zachrání ještě větší průšvih, revoluce, válka... Ale vážně, madam, nespravedlivě stíhaná a mučená dívka, zoufalý otec schopný zoufalých činů, aby ji zachránil. Banda mnichů schopných všeho. Vězení. Svoboda. Válka. Láska. Útěky. Hledání dítěte. Směs mnoha ingrediencí a vůbec nevadí, že to s Formanem na tuty pekli i pejsek a kočička.          HLÁŠKA:Nikdy jsem nestál královně tak blízko.. ále, je opravdu tak ošklivá? O co ti jde? Obraz je krásný! To ano, to ale naší královně na kráse nepřidá. Nepřátelé svobody si žádnou svobodu nezaslouží. ()

dkas

Lepší než Kladivo na čarodějnice? Ale kdeže... Docela nudný film, který mě celkem minul. Výprava hezká, ale to je asi tak všechno. ()

Paviozo

Velké zklamání. Poměrně slabý film a na Formana vysloveně mizerný. Goya od Liona Feuchtwangera je skvost světové literatury a doufal jsem že Formanův snímek se mu alespoň trošku přiblíží. Po přečtení knihy jsem šel zjišťovat všechno o osudech jednoho z největších španělských mistrů, ale po shlédnutí filmu jsem dostal akorát náladu ztrhat ho tady. ()

topi80

Oproti jiným Formanovým filmům mi tady nějak nedrží příběh pohromadě. Ovšem, řemeslná stránka opět na jedničku. Všechno ladí. Detaily, kostýmy, působivost... A s církví si to Miloš Forman vyřídil důkladně, smutné je, že tato absurdita na absolutně nesmyslných základech pořád na světě je. ()

Mahowny

Imho na čsfd podhodnocené, komentátoři zde kritizují málo špinavé ulice a další nesmysly. Mohlo to být temnější a špinavější a možná by se mi to tak líbilo více, to ale neznamená, že takhle to je špatně.....pro mě super historický film, kde si zaslouží vyzdvihnout herecké výkony, hudba, kamera i scénář, kde jsme spolu s Goyou pozorovateli zajímavého lidského příběhu. ()

1mArc0

Forman by sa po viac ako 5-ročnej pauze nepustil do kadejakej hatlaniny, a s čistým svedomím vypustil do sveta veľmi dobré zrežírovanú historickú fresku, v časoch kedy náboženstvo, resp. ľudia v nej dosiahli vrchol svoje hlúposti. Niekto nemá rád, že sa zbalil a vyrazil na západ, Tomu podalo na druhú stranu rozmer Niektoré momenty film boli až hrane seriózne kruté. Aj napriek tomu, že sú to Gyove prízraky , samotný Goya nie ten hlavným prostredníkom vo filme, a to bolo skutočne veľmi dobrým ťahom, je to hlavná postava, ktorá je nestranná. Čo môže zaujať diváka sú premakaný vizuál, brilantná kamera v podaní Javiera Aguirresaroba, brilantný výkon v podaní Natalie Portman, detailne zahraný Javier Bardem, k tomu chameleón Stellan Skarsgård, kde sa na monštrum dokáže premeniť za niekoľko hodín. Je šťastím, že tento fil m nie je španielskou inkvizíciu, a že film oslavuje- Rovnosť, bratstvo, sloboda. Fomran celý ilm vsadil na diváka, presne vedel čo robí, koho obsadzuje, a to ako má vyzerať posledná cievka. Už pred natáčaním filmu bol Forman v situácií, že si mohol začať s produkciou filme, keď sa mu CHCELO. Forman nestagnuje, 4 v filmografii má kvalitnejšie historické filmy, na Vašom mieste neohrniem nosom, ani nad týmto,. /80 %/ ()

Scraffy

Uff, tak toto bolo naozaj dlhé. Má to ambiciózny námet, ale scenár je naozaj nedotiahnutý. Ešteže to má kvalitných hercov, inak by to nebolo ani na priemer. Miloš Forman má aj lepšie filmy... ()

LdaVinci

Za mě parádní pohled do doby a pohled na to, jak církev byla krutá a využívala svou moc pro svoje potřeby.  Druhá půlka s naháněním dcery a matky mi přišla lehce bizarní a skoro až depresivní. Ale rozhodně ten film má co nabídnout. ()

epoh

Nemuzu rict, ze se mi to nelibilo. Snad proto, ze tady neni srovnani s knihou, dokonce musim rict, ze mi to prislo (ale jde samozrejme o jiny zanr, byt tema prizpusobivosti obsahuji oba filmy) lepsi nez Anglicky kral. Nestrannost Goyi mi vubec nevadila a Bardem i Portmanova byli podle me skveli. Jen me mrzela ta urcita mechanicnost celeho filmu. Nejak jsem se nedokazal dostat do nej a celou dobu jsem se na to dival jako nestranny pozorovatel. Prislo mi, ze Forman serviruje ty veci zbytecne primo, ze si s nimi mel hrat. Treba kdyz je Ines propustena z vezeni, tak je zaber na vchod, ze ktereho vychazi. Ale kdyby sla kamera nejprve za ni temnou chodbou a stejne jako ji by divaka oslepovalo denni svetlo, kdyby kamera nejdriv zabirala jen jeji nohy a teprve pozdeji by najela na jeji zubozenou tvar, bylo by to dramatictejsi a melo by to vetsi emocionalni dopad. A na nekterych mistech mi ta hudba prisla prilis soucasna. Az jsem si rikal, ze kdyby se pouzila dobova, bylo by to lepsi. Ale chapu, ze nekomu se jmenem Varhanovic proste Forman praci dat musel :))))) ()

Marat

Podle mě horší průměr. Film začal velkolepě, fakt jsem si o něm dle prvních minut myslel hodně. ale jak se děj posunul o 15 let později, děj se začal chaotizovat a nějak odbočovat od tematu. Nechapu proč film získal tento název, když Goya není prakticky vůbec hlavní postavou. Konec byl tak nějak bez konce:-( bohužel film mě zklamal. Sand se Miloš vrátí zpátky do starých kolejí ()

Blotto

Řekl bych, že to nakonec nebyl zase takový propadák, jak píšou mnozí recenzenti. Pravda, na Formana trochu slabší, ale stále v normě. Děj, který je místy roztěkaný a nedotažený, sice působí podivně, ale ani Goya přece nemohl být u všeho ;) Dávám 3 a 1/2* ()

Tico

Na film jsem byla celkem zvědavá a tohle jsem vážne nečekala. Jak se mohl Miloš Forman tak trefit vedle? Nebo to nebyla jen trefa vedle? Doufám, že ano, a už očekávám jeho nový film. Začátek Goyových přízraků byl přijatelný, ale to co začalo po propuštění Natalie Portman z věznice.. to byla hotová šaškárna. Film měl potom radši hned a ještě důstojně skončit. V kině jsem se takhle nenudila už hodně dlouho... 50% ()

Dzun

Na tenhle film jsem se vyloženě těšil, protože tvorbu Miloše Formana mám opravdu rád, ale o to bylo větší zklamání, když jsem zjistil, že tentokráte se mistr opravdu utnul. Zajímavý námět rozhodně nebyl zpracován tak, jak by si zasluhoval. Pohled na Španělsko 18. století očima malíře Goyi mě připadal ustrnulý a bez atmosféry. Celou dobu jsem bojoval s tím, kdo je vlastně hlavní postovou filmu, a vnitřní představy a tolik slibované Goyovy múzy jsem si musel jenom domýšlet. Co se týče atmosféry "inkvizičních procesů", Kladivo na čarodějnice je pro Goyovo přízraky nedosažitelným cílem. ()

Rent

Když jsem poprvé uviděla trailer,řekla jsem si páni to je napínavý,to musím vidět.Pusitla jsem si film a čekala na přízraky,které jsou tolik slibované.A ono kde nic tu nic...Nechápala jsem,přesto všechno byl film čímsi dojemný,možná až poslední scénou,ale byl. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (více)