Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Mincek

Yeah! Tomuto hovorim akcny "nařez" :) Sly po Rocky Balboovi len potvrdil, ze ma svoje kvality a serviruje nam zanrovu chutovku z kuchyne akcnych "bečok", ktora predcila vsetky ocakavania. Akcne sceny su genialne, su drasticke ale neuveritelne realne, az z toho beha mraz po tele.Pribeh je samozrejme jeden z tych jednoduchsich a prakticky sa zhoduje s predoslymi 2 starsimi bracekmi, cize kto cakal viac, bude mierne sklamany. Najlepsi akcny film noveho milenia! Expendables do toho! :) ()

SamFisher

V dnešním světě cenzury Stallone natočil řezbu která se nebojí ukázat válku jak doopravdy vypadá, takže ustřelené končetiny a podobné si v tomto filmu užijete dosyta. Prostě Rambo udělá v Barmě pořádek a s nikým se nemazlí! Kdyby to bylo o něco delší vůbec bych se nezlobil ale i tak super ()

HarveyDent

Sylvester Stallone to myslí dobře :-) Chce násilným způsobem osmdesátých let ukázat i těm, kteří dodnes jen vymítali videopůjčovny s jeho céčkovými kousky, o skutečných problémech ve skutečném světě. Bohužel však drive je tu stejný jak v trojce a stopáž je krátká, že srdce toho poctivého fanouška zasténá stejně jako srdce létající na plátně. 75% P.S.: Jestli Steven Spielberg dokázal v Ryanovi prvními třiceti minutami co nejlépe zachytit bitevní vřavu 20. století, tak to samé se povedlo Stallonemu, co se týče nemilosrdné genocidy při attacku na vesnici. ()

curfew77

Kdo měl Stalloneho rád vždycky (a to já měl), bude chrochtat blahem (však i já si místy uchrochtl) :). Co na tom, že Sly už je notně oteklý, při jediném delším běhu lesem viditelně funí jako český fotbalista a kromě pana režiséra a scénáristy ve filmu herecky účinkuje v podstatě zástup bezejmenných. Jenže natočené je to tak stylově, jak jen se akční filmy v osmdesátých letech točily, přitom na moderní materiál a s nekompromisní brutalitou. Tucty zaměnitelných Barmanů s velkým B se v džípech mění během vteřiny na krvavý poprašek, těžký kulomet štěká jedna radost a Rambo všem názorně vysvětluje, že svět prostě změnit nejde. Plus roztomilý konec splácející jeden prastarý filmový dluh - ano, já jsem opravdu spokojen :) 80 %. ()

Hollister

Kvůli Stallonemu 3* jinak spíš 2*. Čekal sem alespoň trochu složitejší zápletku, no nestalo se:-) Jasná, přímočará akce bez velkých keců. Film hodně sází na efekty, které jsou úžasně zmáknuté, i když pěkně nechutné. Klasičtí akční hrdinové nám nějak zestráli a podobných filmů ve slušné kvalitě je dnes pomálu, škoda ()

unrocker

Joo tak tohle je tak brutálně dobré že to ani nemůže být horší... :) Každopádně jednoduchý příběh se spoustou skvělých výroků a bez keců tvrdý Rambo co kosí lidi jako figurky.. Nářez!!! ()

Pauliee

Ultimátny nárez od Stallona. Starý dobrý John Rambo je späť a je ešte v lepšej forme ako v minulosti. Tento film je jedna veľká výborná akcia s perfektnými trikmi. Sly je proste macher to sa musí uznať. Jediné čo ma nasralo je to, že je to také krátke. Samá akcia a zrazu koniec. Ubehlo mi to ako keby to malo pol hodinku. ()

Soubi

Loví jedovaté hady, střílí nepřátele lukem, skáče do zákopů a vyhýbá se kulkám. Kdo to je? Ne, Chuck Norris tentokrát ne :). Rambo, jak ho máte rádi. ()

HarlanWade

Stallone je machr. Zatímco se celý svět hádá o tom, jak John Mc Clane s Indym změnili, nebo ne, on si zatím tiše a nepozorovaně natočil nenápadnou oldschoolovou akční řežbu v jejíž prospěch mluví prvotně ten fakt, že s ní překonal VŠECHNY předchozí díly. Rambo se s tím prostě nesral a Do pekla a zpět je film, který si nehraje na nic, čím není, protože mu bohatě stačí to, čím je. Konečně někdo pochopil základy toho, na čem stojí moderní Hollywood. ()

vieriX

Nevěřil jsem tomu, ale Sylvestr Stallone to dokázal opět přivést postavu válečného veterána Johna Ramba ve formě s jakou se mi až zastavuje dech. Takové jatka a brutalitu naprosto bez emocí to nemá obdoby. PS: Ale mezi námi ti vojáci s Barmy si to zasloužili. Díky Johne opět jsi to dokázal. Prostě 5* to je bez debat. ()

Stejšn

Je to velmi... jak to napsat... naturalistické. Velmi. Mlýnek na maso podaný šokujícím způsobem. Jinak v podstatě Rambo 2 na druhou. Ale - nemělo by to mít, když už ne příběh, tak aspoň nějakou myšlenku? ()

Marcus.das

Cekal jsem, ze to bude stat za to, ale nikdy by me nenapadlo, ze az tak. Rozhodne nejlepsi dil Ramba co jsem kdy videl. Stalone se tady objevil v jeho nejlepsi forme-ostatni oproti nemu vypadali jako anorekticke slecinky v pokrocilem stadiu rozkladu. Rozhodne ukazal, ze i v jeho veku ma na to, aby uhral tuhle roli. A ze si k tomu dopomohl krapet zakazane? Vem to cert-v jeho veku uz mu to snad nijak neublizi, a kdyz to nevadi jemu, tak proc by melo jinym. Scenar nebyl nikterak slozity, ale napaditost se mu uprit neda. Reziji Stalone taky zvladl bravurne-a timto filmem se pro me stal NAPROSTYM KRALEM "namakachych hercu", ktery umi nejenom natrasat tu horu svalu, ale i hrat a vyborne rezirovat. Patri do moji TOP 5 ()

MeGab

Co mě na tomto filmu zaujalo nejvíc, je střet idealistů s realitou :-D. Pitomej Američan s mozkem vymytým náboženstvím a vírou v neodporování zlu vynadá Rambovi, že zabil ty, kteří chtěli zabít je. Obdivuju Stalloneho, že se mu něco takového podařilo natočit. ()

Murphy123 odpad!

Celkem jsem očekával příchod nového příběhu jehož hlavním hrdinou je nikdo jiný než samotný Rambo s jistým napětím. Tento film považuji za odpad, neboť v něm nebylo nic, co by mojí osobu jakkoliv oslovilo. Příběh nulový, tisíc a jedna varianta na to samé. Napětí nulové. Zpracování akčních zcén potažmo samotné zabíjení bylo pojato velice realisticky asi za účelem aby v divákovy vyvolalo lepší představu o tom jak kruté to v podobných podmínkách asi musí být. Ale tento film asi neměl poukazovat na tragické problémy dnešního světa, nebo se pletu? Tedy tyto scény byli zbytečné a do filmu se nehodily. O tom Rambo nebyl. Klasické ztvárnění akčnosti / zabíjení mohlo být pojato trochu normálně. Ale to by potom už film skutečně ničím nepřekvapil. Herecký výkon Stalloneho, spíše smutný. Samotná představa 60tníka držící, 40 kg zbraň …smutná…Dialogy směšné. Nepamatuji se, že bych se někdy nad filmem nahlas rozesmál a položil si v duchu otázku „to jako vážně?“ Film byl krátký, no nedivím se, to bych hodnotil jako jediné plus. Ani z nostalgie nemohu dát vetší hodnocení. Tohle se Stallonemu nepovedlo. ()

herrbierer

Tak teda ty čtyři. Ve čtvrtém Rambovi se Stallone pokusil vzkřísit ducha akčních filmů 80. let a víceméně se mu to i povedlo. Tak především, scénář je tupost sama. Děj se kostrbatě vyvíjí podle toho, jak se hlavní hrdina rozhoduje, zda se vrátí k zabíjení, nebo ne, a střídavě se přiklání k jedné, tu k druhé myšlence, než se konečně plně rozhoupe k té první (snad jsem někomu nezkazil převapení, ale tohle se snad ani nedá považovat za spoiler). Tupou lineárnost děje se Stallone snaží maskovat jakýmsi filozofováním na téma "může člověk překonat to, čím je", což, zsazeno do kontextu tohoto filmu, vyznívá skutečně strašidelně a radši nad tím nepřemýšlím. Tohle všechno se však nedá filmu příliš vyčítat, protože se ve své podstatě jedná o rekvizity žánru, jehož vzkříšením má čtvrtý Rambo být. Hlavní devizou tohoto žánru je samozřejmě samotná akce a zde Stallone rozhodně neselhává. Akce tu je, a je pořádně naturalistická. Občas natolik, až mi z toho nebylo dobře od žaludku. Neakční pasáže jsou pak o poznání slabší, ale naštěstí je film natolik krátký, že se člověk nestihne moc nudit. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)