Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

tom88

Už to nie je síce ten klasický Rambo, ktorého poznáme, ale aj tento diel má niečo do seba. Mňa teší, že Stallone je stále schopný zahrať si a dokonca si aj sám natočiť takýto akčňák plný brutálnych prestreliek a krvi. Dejovo film určite nedominuje a povedal by som, že je možno v tomto najslabší diel. Má to, svoje kúzlo a Sly sa tu s ničím neserie. Z guľometu šije o sto šesť, z luku páli ako Legolas a stále je odborník na všetky druhy zbraní a vozidiel. Síce nám od tretieho dielu trocha zostarol, ale stále vyzerá dobre a je vo forme, džungľou uteká ako lesom v prvom dieli. Akčnosť filmu rozhodne nechýba aj keď škoda, že nie je počas celej dĺžky ale až v poslednej tretine alebo skoro polovičke. Rambo znova vykosil polovicu národa podobne ako v predošlých dieloch, tentokrát to je Barma. Neviem či sa dá film nazvať ako akčný film roka alebo najkrvavejší poslednej doby, ale je pravda, že v záberoch červenou tekutinou nešetrili (hlavy , nohy a ruky v povetrí lietajú po desiatkach) Ja som celkom spokojný. V kine som si to užil a doma taktiež. 75% ()

Radiq

Konečně důstojnej nástupce prvního Ramba, první krve. Zaujmou už autentické záběry na začátku. Ale to ještě nevíte, co vás čeká dál (pokud jste neviděli trailer). Nemá cenu to moc okecávat, protože to se musí vidět. Zejména poslední bitva, kde se to mele jedna báseň (a ta se jmenuje Krev, vnitřnosti, kusy těl a hlav pryč). Nedělám si z toho srandu, protože se to dá vzít vážně a nepohoršujete se nad nesmyslností a přehnaností, možná jen nad brutalitou. Ale jak říkám - ta je vypečená jak z děla, nebo spíš z těžkýho kulometu. Vůbec - různorodých zbraní si užijete během celýho filmu - od těžkejch až po klasickou AK-47. Kéž by se nenatočil Rambo 2, no ale hlavně Rambo 3 - pak by to tvořilo dokonalou symfonii. PS: v druhé polovině se skoro nemluví ()

Sabrewulf

Mám slabost pro Stalloneho, slabost pro Ramba jako takového.... když se ozvaly první tóny Rambova motivu, běhal mi příjemný mráz po zádech. Příběh je sice ze všech dílů nejobyčejnější, to vše si ale vynahrazuje jatkama. Jsem rád, že se Stallone vrátil a nakopal tak zadek všem těm rádobyakčním Vin Dieselům, Dwayne Johnsonům aj. ()

SeanLSD

Rambo je teda skutočne späť, plný sily, málovravný, porazený – neporazený, politicky nekorektný, s hlasom hlbokým ako dunenie hromu, nesentimentálny a rozhodný odložený stroj na zabíjanie, vždy na správnom mieste, aj keby nechcel, ale potom už plný spravodlivého hnevu, keď sa ako plamenný meč boží vrhá do vlastnej malej genocídy a ako démon pomsty rozsieva smrť kdesi v Barme. Škoda len, že ho nemohli nasadiť proti nacistom . . alebo Hunom . . alebo Turkom . . alebo hocikomu . . hocikedy. ( ok, ok, škoda viac vecí, ale o tom až inokedy . . ) ()

Benjamin-L

-Snad nejkrvavější film z celé série. Sylvester Stallone nejenom v tomto filmu hrál ale i film režíroval. Na filmu jsem byl v kině a můžu vám říct že to bylo prostě bomba. Zvuk byl skvělý obraz též a Rambo snad v nejlepší formě. ()

3n3my

Len v niekoľkých prípadoch sa dá dať plné hodnotenie filmu, u ktorého už na začiatku viete ako skončí. Rambo 4 je práve tento prípad, kedy jeho priamočiarosť a brutalita zničí všetko ostatné. Potom je zbytočné sa k niečomu vracať, hľadať nejakú logiku a podobne. ()

Noviik

Hodně drsný akční nářez, skvělé efekty, jednoduše bych to vystihl, že se Sly s ničím nesral. Jen ten příběh je zase takový mdlý... Ale určitě velmi příjemné překvapení. ()

SoolenJV

Nekompromisní návrat akční legendy. John Rambo je sice zavalitější, vrásčitější, ale energie má na rozdávání a v podstatě sám (společně se stacionárním kulometem) si poradí s celou menší armádou. Příběh jak vystřižený ze strých "rambovek" je namíchaný s aktuálními problémy a celé je to nasnímané moderní, svižnou kamerou. ()

panMartin

Dokonalost sama. Čekal jsem cokoliv, ale ne takovýto vysokooktanový masakr. Zapůsobila nostalgie a zase jsem se viděl, jak jsem jako malý žral příběhy Johna Ramba. Sylvester bez příkras ukazuje brutální realitu občanské války v Barmě a to se cení. Každopádně je to úspěšně zakončená kapitola o nesmrtelném veteránovi. Jedinou věc bych vytkl a to krátkou stopáž. ()

Nivenx

Paráda. Konečně nějaký akční film, který stojí zato. Sylvester si sedl na režisérskou židli a ukázal nám jak se točí Rambo. Jeho herecký výkon sice není nějak oslnivý, ale nesklamal. Akce jsou naprosto brutální - všude lítají kusy těl, ruce, nohy. Jediné co tomu musím vytknout je děj, který v půli filmu při prvním shlédnutí jsem doslova zapoměl a nevěděl proč tam vlastně jsou. Jinak krátká stopáž je fajn, protože film nenudí ani v jediný okamžik, pořád se tam něco děje a konec, kdy se Rambo konečně vrátí domů, je ten nejlepší konec co mohl být. Pátý díl snad nikdy nevznikne. Lepší zakončení už snad být ani nemohlo. 80% ()

URBAN

Toto bylo mé první setkání s Rabem a bohůžel musím říct že to působilo tak nemastně neslaně navíc proloženo kolísavou kvalitou v jednu chvíli jsem se náramně bavil a to hlavně v akčních scénách a druhou chvíli jsem si říkal sakra kdy se bude něco dít . Kromě toho v tomto filmu nevynikl drsný charakter Stalloneho kterého mám tak rád . Jeho postava na mě působila něják neobvykle . Zamlklá role mu sice sedí , ale tady mi to přišlo trochu od věci . Akce a těch pár Stalloneho replik bylo provedeno na výbornou , ale ten příběh opravdu nebyl to pravé ořechové . ( 13.2.14/MAC ) ()

Aargh

Skvělá a sugestivní akční jízda v klasickém stylu. Dávám poctivé čtyři body plus půlbod za Stalloneho odvahu přijít v dnešní době s něčím tak neskrývaně brutálním. ()

ing.Frosty

Slye sem měl vždycky rád. I v dobách, kdy sbíral jednu malinu za druhou. Návratem svých legend si mě ale ještě více získal. Jeho nový Rambo je zdaleka ze všech nejrealističtější a není tady téměř žádný typický "Rambo" kousek, jaký známe z předešlých dílů. Neskutečná brutalita přesahující o stupeň i takovou podívanou jako je třeba vojín Ryan je místy až na hranici koukatelnosti (zabíjení dětí, létající končetiny, prasata požírající obšence, krev, kam jen pohlédnete ... FUJ). Hlavní nepřátele sem opravdu se srdce nenáviděl a doufal jsem, že se s nimi na konci Johny vypořádá jak se patří. Těsně před koncem nám Rambo předvede efektní trik s leteckou pumou a vše zakončuje závěrečný masakr na břehu řeky, který svým naturalismem předčil všechny akční scény, jaký sem kdy viděl. Létání těl po zásahu kulkou si však Stallone mohl odpusit. Na to sem už dost alergickej. Rozhodně by Sylvester měl pokračovat v režijním křesílku, ale jako akční hrdina už má to nejlepší za sebou. I když tady pořád válí jako za starých časů. A ta nostalgická hudba ? To je něco pro fanoušky :-). ()

trojtmberk

Čistě z nostalgie hodnotim jak hodnotim, marně jsem čekal třeba na něco novýho, ale jak tak koukám tak od Johna se ničeho jinýho než zabíjení na všechny způsoby nedočkám. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)