Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

mysterinka

Já si myslim že rambo je ůžasnej fiml sice zrovna rambo do pekla a zpět je trochu krvavější takže pro děti to neni ale já si myslim že rabmo má úžasnej scénář co se týče všech dílů takže ***** rambo je můj asi nejlepší film a to sem jich viděla spoustu a spoustu ještě nemam ohodnocených. ()

Jack_F.

Asi jsem úchyl, ale jak tam kosil tím těžkým kulometem nepřátelé, tak jsem dostal lehce uchýlný úsměv. Mimochodem bezkonkurenčně nejlepší díl série...ale přiznám se, že předešlé díly zrovna nežeru. ()

Hanz_knife

Skvěle jsem se u této komedie bavil ;) Kombinace smrtelně vážného pohledu a poletujích kousků masa nenechá bránici ani chvíli klidnou... ()

DansteR

"You know what you are... what you're made of. War is in your blood. Don't fight it. You didn't kill for your country. You killed for yourself. God's never gonna make that go away. When you're pushed, killing's as easy as breathing"...Rambo je zpět po 20 letech a stále ve formě. Pohled je sice na něj trochu zvlášní, přece jen už je to skoro děda, ale výkonem to v pohodě dožene. Pořád skvělý výkon, takže film si zaslouží i těch 80% ()

Braga

Film je dobrý, fakt starý dobrý Rambo, ale je absolutně bez zápletky. Prostě je to film "Přišel, vymasil, odešel." Pořád jsem čekal na ten zádrhel, na tu nečekanou překážku a ono nic. Najednou už nebylo koho zabít a sly titulky. Trochu mě to zklamalo, protože jinak je to dobrý reprezentant svého žánru a pokračovatel série. ()

Desmi

Fat docela dobrej akčňák, ale dvě výtky k němu přece jen mám. Tou první je, že mohl trvat déle ! =) Tou druhou, kvůli které odebírám hvězdičku, je fakt, že tam bylo až moc mrtvol a usekaných částí těla létajících vzduchem. Kolik tam umřelo lidí ? Průměrně 2 za minutu ? =D Lítá to tam prostě šíleně, trochu bych ubral no.. ale jinak dobrý.. =)) ()

Schneeman

Předchozí díly pro mi nic moc neříkají, ale konec celé série bylo pro mne překvapením. Rambo, dalo by se říci dospěl a celá série dostává důstojné zakončení. Po druhém shlédnutí navyšuji ze 4 na 5*. Neskonale jsem si to vychutnával, zvláště poslední dech beroucí bitvu, která se náramně povedla. A to nemluvím o senzačním hudebním doprovodu. Co dodat - Sylvester Stallone to prostě umí. ()

bmx6

Pamatuji si časy,kdy pro mě existoval jenom Rambo a Rocky a když si to chci jednou za čas připomenout,tak to zkrátka není ono.Ale tento starý John Rambo mi připomene mnohem více vzpomínek a ještě si k tomu navíc užiju skvělou akční jízdu.Pecka!!! ()

Miko55555

Návrat Ramba vo veľkom štýle. Tento rambo je omnoho akčnejší a drsnejší ako jeho predchodcovia. Rambo si tu drsne podá partiu "žltých parchantov" a to bez mnohých morálnych zamyslení a zbytočných vedľajších postáv. Pre mňa najlepší rambo, aj keď to mohlo byť ešte lepšie (a aj dlhšie), ale je to masaker :) ()

Merenre

Důstojná tečka, ale za srdce už mě příliš nechytla. Rozhodně nesrovnatelně lepší než naprosto zbytečná trojka a řekl bych, že i mnohem brutálnější než všechny předchozí díly. Nicméně, poslední rocky balboa se povedl mnohonásobně víc a rád se k němu vracím, zatímco tady jsem zůstal u jediného shlédnutí. ()

hony23

Nejbrutálnější důchodce této planety vzdává poctu akčnímu žánru a důstojně zakončuje sérii o Johnu Rambovi. Natočil to moderně a pokud máte rádi cákance krve a utrhané končetiny, přijdete si na své. ()

cobislav

Žádné složité mezilidské vztahy ani propletené osudy, ale přímá brutální akce. Skvěle vypadající, strhující řežba. Přesně to co u Ramba chceš vidět. ()

morepower

Pro milovníky žánru je jednička srdcovou záležitostí, dvojka a trojka nutností a povinností a Rambo čtyřka skvělým návratem do akční vřavy a to bez zbytečné melancholie a patosu. John nám zestárl, zmoudřel a stal se z něho největší borec vojensko-nevojenských akcí typu "one man show". Je jedno, že scénář je lineární a postavy jednoduché, Rambo IV je prostě největší akční nářez roku 2008 a zároveň opět pořádný útok na vaší "TOP five" akčních filmů. ()

petr.al

Barmská, krvavá mise Johna Ramba rozhodně není filmovou cestou do pekel. Režisér/ scénárista/ herec s pohledem nešťastného baseta a kdo ví co ještě všechno se se svým legendárním hrdinou z Vietnamu popasoval více než na pohodu. Čím je válečník starší, tím více by tlachal a rozumbradoval o bezpráví ve světě či nesmrtelnosti chrousta, posléze si však naštěstí uvědomí, že od toho tu přeci není, vztyčí hlavu, do svých svalnatých, žilnatých pazourů drapne svůj toulec s oštěpy a bez servítků jde řešit problémy nikoli slovy, ale pořádně bolestivými činy. John Rambo je legenda a proto mu rád odpustím nejednu minelu, jelikož vím, že i přes jeho chyby, minimálně jeho střely vždy najdou svůj cíl. Pokud se Rambo dostal ,,Do pekla", klidně uvítám jeho návrat ,,Zpět." 3,7*. ()

Winster

Jojo, přesně tohle se mi líbí. Vezměte ze všech předchozích dílů tu nejlepší, hoďte to kotle zalejte krví smíchanou s benzínem...a máte tento film. Né, že by se mi předchozí dva díly nelíbili...Ale, tenhle má zase duši jako měla jednička. ()

tybro

U dalšího pokračování to chtělo asi více a brutálněji zobrazené násilí. To by sedělo. Toho tu bylo dostatek. Co mi ale vadilo byly tzv. skupina osvoboditelů, jež byly ve skupině se Slyem. Jeden byl jako druhej, žádné rozeznání charakterů postav. Trošku to chtělo více naznačit proč právě oni, ale to by asi sežralo všechnu stopáž. Výběr toho barmského konfliktu jakožto kulisy byl určitě trefou do černého. Tohle pokračování se mi líbilo tak na 50-60 %. Snad se "Last Blood" povede líp, bude-li. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)