Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Kothy

Sylvester Stallone se vrací a je pořád ve formě. A to do staré dobré džungle. Opět s rákosníkama pěkně zatočí. S lukem mu to opravdu jde. ()

AllShallFall

Návrat do doby akčních filmů je tu! A sním i John Rambo! Po propadáku Rambo III se Stallone probudil a ukázal, že lidi už nebaví koukat na filmečky, kde si jeden vylévá srdíčko druhému na rameno. Je třeba těžkého masakru, který vyráží dech. a to se v těchto 80-ti minutách právě děje. Člověk by si řekl, že čím jsou herci starší a vydávají se na cestu režisérů, že si je ještě neužijeme. A ono se podívejme jakou vlnu lidí to zvedlo ze židle. Ještě teď slyším aplaus. Bravo! ()

boshke

Barmská junta musí mít z Ramba radost. Vedle jejich filmových vojáků vypadají nacisti jako beránci... U všech předchozích Rambů jsem střízlivou stopáž oceňoval, ale tady mi to přišlo málo. Možná proto, že jsem se nejvíce bavil a konec nevyhlížel, což se mi tedy nestalo ani u jedničky. Stallone, a Rambo s ním, dospěl. A je to vidět na výsledku, neb po nevýrazné dvojce a prachbídné trojce stoupáme opět vzhůru. Film má švih, akci, i trochu toho neškodného politického podtextu. Pro mne nejlepší Rambo... 90% ()

teutates

"Z idealizovaný epický hrdina", ktorý všetkým ukázal, že ešte rozhodne nepatrí do starého železa... Pokus o návrat Sylvestra som nebral veľmi vážne, ale po vzhliadnutí tohto snímku v kine som mal doslova "otvorenú papuľu" a "adrenalín na maxime"... Pojem akčný hrdina sa vracia späť do naších kín pod taktovkom Johna Ramba, ktorý ohuruje svojím citom pre česť, spravedlnosť a brutalitu... Pre mňa osobne jedno veľké prekvapenie, nečakal som takýto postmoderný akčný zážitok, ktorý vo mne doznieva ešte v tejto chvíli... Sylvester Stallone ma neprekvapil, len ako herec, ale aj ako režisér - jeho cit pre okamih, brutalitu, reálnosť... je na správnom mieste. Teším sa na ďalšie snímky z jeho dielne. Návrat Ramba mu vyšiel na 100%! 9/10 ()

swamp

Popravdě..už si moc nepamatuju předchozí díly, prosím, ukamenujte mě. Ale nový Rambo mě neunudil, a navíc jsem se místy příjemně nasmál. :) Takže proč ne.. ()

Ant

Trochu moc prvoplánové. Prostoje mezi (skvělými)akčními scénami byly uspávající. Jednička pořád vládne. ()

Campbell

Rambo je zpět, a ve vrcholové formě. Béčková jatka která jsou fakt neuvěřitelná. jen ten Stallone mi přijde divně "mastnej", ale to je jen malá výtka, a navíc hudba od Tylera nemá chybu. Asi druhý nejlepší díl. ()

AGAMENON

Ty mrchy žlutý si nedají říct a nedají, ničí naše fabriky, zaplavují naše trhy výrobky, vedle nichž je označení šmejd vyznamenáním, díky nim mají děti zas křivici, kterou se nám podařilo skoro vymítit, dokonce vytáhli svou nejstrašnejší zbraň, Pokémony, jejich infantilní kresba, přihřáté barvičky, epileptické efekty s ďábelským bojovým pokřikem Pika Pika Pikačůůůůůůůů. Bůh je však mocný, neopouští své věrné ovečky a trestá bezbožníky, proto na ně vypustil příšeru, jakou svět dosud nepoznal, Godzillu. Ta ničí, bourá, dupe, vraždí, ale co naplat, je jenom jedna, holka to sama nezvládne, dokonce se jí ty opovážlivci pořád snaží zabít, naštěstí se jim to nikdy nepodařilo, avšak dokáží ji na nějaký ten čas vyřadit ze hry. Pýcha předchází pád, tohle však už přehnali, nakrkli chlapa, kolem kterého je lepší chodit potichu a mlčky, nejlépe kolem něj nechodit vůbec. Nasrat chlapa, který rukami za zády a párátkem v hubě dokáže vymlátit celou armádu, tomu se říká drzost, oni tu chybu udělali, teď za ní musí pykat. Jet do Barmy, kde se 60 let bojuje, nezní jako moc dobrý nápad, ty černoprdelníci mají fakt divný nápady, naštěstí si vzali dobrou drožku (to však zjistí až později), každému jen trochu uvažujícímu jedinci je jasné, že je zajmou ty nejsadističtější vojáci, co kdy tahle zasraná zěmě zplodila a ty rádoby drsní žoldíci, co je mají osvobodit, se převozníkovi neměli posmívat. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě, možná už není nejmladší, vrásek přibylo, vlasy si musí barvit šmejdem z nejbližší drogešky, pořád je to však ten největší masák pod sluncem, kdyby nebylo jeho, všichni by chcípli s držkou v zemi, to on ale nedopustí, se svým vlastoručně vykovaným mesrem (žádnej krám co nám každej večer vnucuje Horst Fuchs), lukem a šípy, vymlátí každou žlutou svini v okruhu padesáti kiláků. Sly to dokázal, oživil dvě své nesmrtelné role, klobouk dolů, navíc jak, něco takového se jen tak nevidí, ten chlápek ví co jeho fanoušci chtějí, pořádnej akčňák, krev a maso, žádný sračky co dnes produkuje Hollywood, co to kurva je, smradi do 13. let vstup zakázaný, to má být akce, žádný sprostý hlášky, krev, ceckatý baby, který se pořád někdo snaží znázilňovat? Sly se nenechal odradit a natočil násilnej, krvavej, setsakra zábavnej biják, jaký sem už dlouho neviděl, 80. léta vrací úder a to tak drtivý, proti nimž všichni ti unylý panáci, kteří se nás snaží neuměle snaží přesvědčovat, jak nejsou sexy a cool (to slovo z duše nesnáším), vypadají jako malí usmrkaní haranti. Scénář není důležitý, nikdy nebyl, stejně jsu na tom herecké výkony, nikoho nezajímají, nejdůležitější je počet mrtvol a co nejrafinovanější zprovození ze světa. Bohužel původní skladatel Jerry Goldsmith se odebral do věčných lovišť, na jeho uvolněné míso byl pozván Brian Tyler, okolo hudby se vedla vášnivá debata, spousta fanoušků byla znepokojena angažováním muže, kterého nelze označit za nic jiného, než rutinéra, což se i potvrdilo, hudba je nezajímavá, to jediné opravdu zajímavé, jsou původní Goldsmithovi motivy, které však dostávají malý prostor, taktéž bez té rozklepané ruční kamery, se žádný moderní film neobejde, musím říct, že ji z duše nesnáším, člověk je potvora, vždycky si musí najít něco, co by šlo zkritizovat, přesto jsem nadšen. AVE RAMBO! AVE SLY! () (méně) (více)

predators

Tak to byla paráda. Nemyslím tím hektolitry krve stříkající Johnovi do tváře:-), ale tento film měl všechno, co má pořádné pokračování mít. Vynikající herci, akce, hudba, příběh...a super dlouhé závěrečné titulky(pozn. HRANÉ:-)), no prostě všechno. Zvedám oba palce a snad mi je nikdo za to hodnocení neodstřelí:-)85% ()

Němi

Přesto, že má film jen nějakých 85 minut děje, jsem se dost často nudil. Klasický příběh akčních filmů, který drží nad vodou jen stále velmi drsně působící (možná víc než kdy jindy) Stallone, atraktivní prostředí džungle a opravdová řežba, která sice dnes už nikoho extra nešokuje, ale z pohledu stále méně krvavých filmů současnosti je určitě osvěžující. Stalloneho můžu, film rozhodně svoje kvality v rámci akčního žánru má, ale vzhledem k oslavným ohlasům a i zdejšímu nadprůměrnému hodnocení (aktuálně 81%), musím prostě říct, že mi Něco chybělo. I díky tomu filmu dávám jen tři, nicméně silné, tři hvězdičky. Uvidíme, jak se nám poštěstí s pětkou... ()

nash.

Když se poprvé objevily zprávy, že se Stallone vrátí jako Rambo, nešetřilo se úsměšky. Jenže to co se stalo připomíná malý div. Po pozvolném rozjezdu, který natáhne strunu napětí stejně zručně jako Rambo svůj luk, vypustí Stallone šíp který prosviští lebkou diváka v podobě ultrazběsilé přesto dokonale zvládnuté a přehledné akce. Brutální, krvavé, nekompromisní. A totéž lze říci o postavě samotného Ramba, která si navzodry všemu zachovala úžasnou auru (skvělá scéna "nemluvný lodník" kontra ukecaný žoldák) a definitivně se zařadila mezi nejdrsnější hrdiny filmového plátna (konkurovat by mu mohl snad jen Snake Plisken, posílající v Útěku z L.A. lidstvo do háje stisknutím tlačítka). Navzdory drobným nedotaženostem, dědek Stallone zkrátka přišel a nakopal zadek všem těm současným uhlazeným trendy supercool akčním umělotinám, natáčeným tak jako by jejich cílovou skupinou měšly být hlavně hospodyňky a metrosexuální panáci. ()

Tomco

Myslím, že v iných komentároch sa už pospomínalo všetko podstatné. Realita je proste taká, že som Slyovi absolútne neveril, že dokáže atraktívne oživiť svojich dvoch najväčších hrdinov. No stal sa opak. Posledný Rocky je bezchybný a to isté platí aj o Johnovi Rambovi. Prijateľná stopáž, dobre nasnímaná akcia, akčná zábava ako sa patrí. 2:0 pre Stalloneho. ()

Slarque

Sylvester Stallone je v na šedesátiletého dědka obdivuhodné kondici, ale film až zas tak skvělý není. Rozhodně se nevyrovná novému Rockymu. Může za to zejména dost dlouhá expozice a přemíra dialogů, které vyloženě tahají za uši. Když už se ale rozjede akce, tak to vážně stojí za to! ()

Claw

Absolutní akční majstrštyk, kterým Stallone jasně potvrdil svoje celoživotní prvenství ve světě akčního filmu. Ultradrsné, ultraakční, ultrarychlé... Stallone oživil starou dobrou řemeslnou práci, a přitom ji dokonale, ale opravdu DOKONALE namixoval s dnešní dynamičností a rychlostí. Takové filmy se už v současné době nedělají. Je to návrat klasického akčního filmu 80. a 90. let, ale s nádechem moderní režie. Někdo řekne, že je to krvavé, někdo řekne, že to nemá děj. Ale buďme upřímní, nikdo nechce dramatický zvrat nebo hlubší smysl, když jde na Ramba! A i kdybyste chtěli, stejně ho ve stopáži najdete. John Rambo je stroj na zabíjení, ale je to také chlapík se silnými morálními hodnotami, takže pokud opravdu hledáte nějaké poselství, je tam vidět. Líbí se mi, že film nevybočuje nikam bokem, jinam, nijak neexperimentuje... pořád zde máme starého Johna Ramba, atmosféru jeho dobrodružství a mix toho nejlepšího, co zřejmě akční žánr v dějinách kdy vůbec vyplodil... /100% + FILM ROKU/ ()

Vitason

Sly se vrátil, aby oživil Ramba a ukázal nám, že i v důchodovém věku to není obyčejný, americký turista, který se jen shodou okolností pohybuje na horké půdě. Stallone i v pokročilejším věku dokazuje, že na to má, ale ruku na srdce: zase nemusí předvádět nic fyzicky extra náročného. Ze tří filmařských postů, které si zde Italský hřebec vyzkoušel, z toho nejlépe vychází Stallone-režisér, který dokáže chvilku kolébat nádhernými scenériemi, aby se pak vytasil s monstrózní řežbou, kde můžete vidět více utržených údů než v kterékoliv drůbežárně. Stallone-herec si vystačí se dvěma pózami. 1) klidný stařík, který pronáší věty typu: ,,Seru na svět" 2) nemilosrdný stroj na zabíjení. A asi nejhůře je na tom Stallone-scénárista. Když Sly odmítne pomoci dobrodincům s léky a vzápětí změní názor díky pětiminutovému pomrkávání fešné blondýny, tak jsem se silně plácal do čela. Navíc je to opět to samé v bleděmodrém. Největší slabinou filmu je asi to, že celý snímek působí jen jako trochu větší jednohubka, které obsahuje jenom předehru a jeden velký boj. Žádná gradace. Celé mi to uteklo tak rychle, že jsem si říkal jestli náhodou nesleduju pilot nějakého seriálu. Nikdy bych nečekal, že to řeknu, ale tady to chtělo delší stopáž. Přesto jsem se po letech vrátil do doby, kdy byl pro mě Van Damme nejlepší herec a obdivoval jsem herce, kteří uměli během minuty vyprázdnit jakýkoliv zásobník, i když po formální stránce to nejsou 80.léta ani náhodou. ()

klerik

V poslednej dobe ma veľa vecí prekvapuje. Najviac užívatelia čsfd... RÍM vynášajú do nebies, ATTILU zatratili. Z nového Ramba sa idú vypázdniť, rovnako nabušený Za nepriateľskou líniou (takmer) ignorujú... Rambo je späť. Scenár sympaticky osekaný na kosť. Na klasickú béčkovú kosť, ktorá však má v sebe čosi viac. To viac sú brutality. Rambo je starý, nemá čas ani chuť kázať - už len zabíja. A nepriateľov likviduje ozaj bravúrne. O ČIERNY JASTRAB ZOSTRELENÝ sa vravelo ako o vojne v priamom prenose, s posledným Rambom je to podobne. John sa na nič nehrá, je sám sebou. Trailer bol päťhviezdičkový, film je "len" skvelá akčná nakladačka... ()

Visáč

Stallone je HRDINA. Posledné minúty filmu po apokalyptickom zúčtovaní predstavujú tie najemotívnejšie chvíle v krvavom žánri od čias nervy drásajúceho výkriku Warrena Oatesa vo finále Divokej bandy. ()

dopitak

Brilantní akční podívaná. Scéna s osvobozením zajatců je jako celek dechberoucí a skvělá hudba atmosféru ještě umocňuje. Přesto považuju první půlhodinu za nejlepší část filmu, Stallone vypadá možná líp než v jedničce, chtěl bych ve dvaašedesáti mít jeho formu,a k tomu jeho chraplák celému příběhu sedí jak pr*el na hrnec. Spousta krve není v tomto případě na škodu, tvůrci se naštěstí nepitvali v (odporných) detailech typu Saving Private Ryan. Ještě musím ocenit dobrou práci kamery (polodetail na vodu s odrážející se oblohou např.) a je to všechno podtrženo sečteno výborně odvedená práce, kde nic nechybí ani nepřebývá. Holt pan Stallonic ví, jak na to :-) ()

Chrustyn

Sly se hned po Rockym rozhodl vzkřísit druhou ze svých nejznámějších postav a vzkříšení to nebylo natolik nostalgické jako příběh boxerského outseidera ale na druhou stránku bylo maximálně krvavé. Už podle trailerů bylo vidět, že nás po dlouhé době čeká akčňák, který se opravdu s ničím nese*e a taky že ne. Krev teče proudem, při přestřelkách ulétají končetiny, zabíjejí se ženy, děti a mrtvoly se počítají na desítky (ne-li stovky). Avšak nevím proč ale asi jsem čekal trochu více. Sly je ve filmu až moc odměřený a moc nám toho nepoví a i když je film velice krátký docela trvá než se rozjede. Tu nejlepší akční řež už všichni znají z krvavých trailerů a tudíž už nepřekvapí. A dá se říct, že právě ona akční scéna na konci filmu je jediná pořádná řežba za celou stopáž. Ale i tak se jedná o povedený akčňák ze staré školy, který tu hodně dlouho chyběl a který se nejspíš nějakou dobu na velkém plátně neobjeví. ()

SeBig

O hodne krvavejsi nez predchozi dily. Stallone uz si tu dělal nášlapy na Expendables. Pecka akčnak v jungli. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)