Reklama

Reklama

Rambo: Do pekla a zpět

  • USA Rambo (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

(více)

Videa (5)

Trailer 2

Recenze (1 577)

Radyo 

všechny recenze uživatele

"Kam se hrabe Kill Bill, to se nedá srovnat!" - aneb jak vyplýtvat ve filmu "catchup" v množství, odpovídajícím zhruba roční spotřebě celého Lucemburska. John Rambo je kabrňák, což mohli jeho fandové vidět už v předchozích třech epizodách této romantické telenovely, v jejímž aktuálně posledním dílu John svým unylým pohledem okouzlí nejednu, ehm, chci říci jednu krasavici. Ta je však pohříchu katolicky rozpoložená a tudíž se jí nelíbí styl Johnovy přípravy večeře (zaživa vytáhneme vnitřnosti, nahrubo mačetou posekáme maso i s kostmi, vše napíchneme na špíz, vystřelený z luku a poté naprudko oflambujeme plamenometem - pozor tento recept je chráněn autorskými právy a jeho zneužití přijde ztrestat sám velký John osobně!). John nicméně své stravovací zvyky měnit nehodlá a tak se jeho fandové dočkají pravých gurmánských (v tomto případě tedy spíše barmánských) orgií. Na mě toho masa bylo ale až trochu moc, chyběla nějaká příloha a aspoň trocha zeleniny (byť se to John snažil aspoň barevně dozdobit cáry vojenských uniforem). Takže čtyřka má u mě za tři. Ale s hvězdičkou. ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Stejně jako v případě posledního Rockyho jde o důstojný návrat (a zároveň snad i završení) legendy. Stallone boduje důrazem na fyzično, maso, krev, špínu a déšť, za což mu v současné "vydezinfikované" akci patří dík. Na pět hvězd to ale zdaleka nevidím (ani po druhém zhlédnutí), dvanáct mi totiž bylo už strašně dávno... ()

Reklama

Bluntman 

všechny recenze uživatele

Transgresivnější než cokoliv od Cronenberga, adrenalinovější než celá bourneovská trilogie. Poslední půlhodinu jsem i kvůli jednoduché, ale o to funkčnější fabuli a práci se zvukovými efekty výskal nadšením. Pro fanouška 80. let splněný sen, který po Rockym Balboovi, filmu o simulacích a simulakrách, dává pocítit realitu v její nejryzejší podobě a tentokrát to není prohra se vztyčenou hlavou, vypořádání se s vnitřními démony, ale freudovské vytěsnění vytěsněného, v nichž RAMBO dá pocítit aktuálnost dané problematiky. A nepotřebuje k tomu ani "montáž". Fuck Yeah!_____ Napodruhé, spolu s předchozími díly, je to ještě výrazně lepší: vyloženě mě baví, jak celá série pracuje s fabulí westernů (jednička: jak psanec přišel do městečka, dvojka: jak kovboj jede zachránit bělochy před zlými Indiány...) a uzpůsobuje ji syžetům akčních, popř. exploatačních podívaných. Tenhle díl RAMBA: DO PEKLA A ZPĚT by se Reaganovi nelíbil (byl by živ), protože neužívá comicsovou nadsázku a nedává tak pocítit pravičákům, že když nevyhráli ve skutečnosti, docílili toho alespoň ve fikci. Přestože se děj odehrává v Barmě-Asii, jedná se o přenesení Vietnamu a vietnamského syndromu z džunglí do města (RAMBO I: PRVNÍ KREV) a zpátky na místo původního dění (RAMBO II a III) do džungle (RAMBO: DO PEKLA A ZPĚT). I když zde nepadne ani jedna narážka na 9/11, teroristické organizace apod., je jasné, že přiběh o navrácení pravých, křesťanských hodnot pomocí rozesračkování východňářů na hnůj komentuje právě tuhle bushovskou politickou rétoriku._____ Rambo tak zažil "regeneraci skrze násilí" a přestože boří pravidla sedmdesátek a osmdesátek (homosexualita mezi naolejovanými muži se zde změnila v homofóbii, protože homosexuální je pouze vedoucí záporáků, žena zde slouží jako základní zdroj konfliktů), závěrečným uzavřením jak jednoho kinematografického období, tak série dává najevo, že se konečně po letech "vrací domů". A s ním i divák. P.S. Nechápu, proč se na poslední díl série kouká nékdo, kdo neviděl předchozí díly a k akčním filmům se staví jako snob. Takoví by zasloužili vytrhnout zaživa ohryzek z krku... Viď, Silásku? P.P.S. Plakal jsem. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Je vidět, že Rambovi zatím pumpa funguje, kardiologa nepotřebuje a stárne s grácií sobě vlastní, tj. v žádným případě se s tím nepáře a ohryzky z krku vytrhává, jako kdyby kupoval rohlíky v krámu. Problém ale je, že už od druhého dílu jede pořád podle stejného mustru (s malými nuancemi) - někde se něco podělá, Rambo je požádán o pomoc, chvílí se cuká, ale pak v záchvatu altruismu podlehne a nastupuje osvobozovací nekompromisní řežba až do závěrečných titulků. Zřejmě čekat od něho něco jiného by bylo asi naivní, ale mě už potřetí vylouhovaný ten samý čajíček prostě nešmakuje, jak by měl. Že je něco „totální masakr“ a „jatka“, to není pro mě žádné měřítko kvality filmu, i když uznávám, že ta syrovost, špinavost a do jisté míry realističnost zde předkládané akce asi nemá v současném filmovém mainstremu obdoby. De facto, pokud bych chtěl srovnávat, tak zde závěrečné Rambovo „kázání těžkým kulometem“ vypadá jako krátká sekvence ze ´Zachraňte vojína Ryana´ (moment, kdy se na Omaha Beach otevře vyloďovací tanker a v něm sedící vojáci dostanou kulometnou spršku ze samopalů), akorát s tím rozdílem, že zde je natažena na cca 10 minut času, se všemi těmi čistými průstřely a odpadávajícími částmi těla. Díky tomu nabývá až jakéhosi surrealistického rozměru, který nelze brát vážně. Pro milovníky brutálních akčních nátěrů tohle musí být učiněná nirvána.___PS: Jestli tenhle film v reálu nasral barmskou despotickou juntu, tak přihazuju 10 hvězdiček..... ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale poslední díl Ramba se mi prostě líbil nejvíc. Tady poprvé jsem dokázal přijmout důvody, kvůli kterým se John zapojil do konfliktu. V tomto díle nezněly Rambovy řeči (či jiných postav) tak hloupě a pateticky. Ve čtyřce bylo nejmíň přestřelených či vyloženě dementních scén. V Rambovi: Do pekla zpět jsem neměl takovou potřebu se smát skrz trapné pasáže, nenudil se a plně fandil hlavním hrdinům. A přestože se dá nejen v případě závěrečných jatek diskutovat nad tím, zda má tahle nezřízená brutalita a zabíjení své opodstatnění, jestli to není jenom chorá zábava a potěšení, která snímek degraduje, mně se film celkově líbil a s čistým svědomím mu dávám slabší 4*. ()

Galerie (149)

Zajímavosti (49)

  • Původně měl Rambo (Sylvester Stallone) držet obrovský kulomet M2 ráže .50 v ruce, ale bylo těžké s ním manipulovat, proto zůstal upevněn na džípu. (HellFire)
  • Vzhledem k situaci v Barmě (Myanmaru) se natáčelo v sousedním Thajsku. Konkrétně v provincii Chiang Mai ležící na severu Thajského království blízko hranic s Barmou. Dále se natáčelo v Mexiku a v Arizoně. Natáčení probíhalo od 23. února do 4. května 2007. (DaViD´82)
  • Nôž, ktorý používa John Rambo (Sylvester Stallone), navrhol a vyrobil Gil Hibben. (ČSFD)

Související novinky

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

06.11.2017

Už řadu měsíců je jasné, že úspěch amazonské princezny přižene do kin další superhrdinky. V Sony chystají týmovku s Black Cat a Silver Sable, v 20th Century Fox řeší spin-off Logana s X-23, a jak… (více)

Creeda 2 natočí Stallone

Creeda 2 natočí Stallone

10.10.2017

Boxerská sága o Rockym se před dvěma lety dočkala spin-offu se synem Apolla Creeda. Film za 35 milionů dolarů vydělal 173 milionů a dovedl Stalloneho ke Zlatému glóbu a nominaci na Oscara, takže není… (více)

Rambo se přesouvá do televize

Rambo se přesouvá do televize

23.08.2013

Rambo: Do pekla a zpět z roku 2008 nebyl žádný komerční trhák, ale fanoušci akce ocenili jeho žánrovou čistotu a snímek si pamatujeme jako důstojný návrate Slye do slavné role. Dlouho se mluvilo o… (více)

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)

Reklama

Reklama