Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

Divočák

Starouš Mel už zase jednou všechny pěkně vypekl. Zatímco první trailery a obrázky z filmu nás lákaly na gigantickou epickou podívanou, on si hezky vyleze z jungle s komorním příběhem několika vesničanů a s výrazem téměř "A co jste jako čekali?". Ale ať už si o tomhle starém australském fašistovi myslíte cokoliv, v Apocalyptu opět dokazuje, jak výborným režisérem se za těch pár let na druhém konci kamery stal. Apocalypto nestaví na nějakém silném příběhu a ani si na to nehraje. Gibson se jednoznačně řídil heslem, že velké události jdou nejlépe ukázat na osudu lidí, kteří je prožívají. Hned na začátek nás tedy blíže seznámí s několika jihoamerickými vesničany, ale to vše jen proto, aby pro nás už nebyli pouze anonymními tvářemi a daleko více nás zasáhlo, když je pak o několik okamžiků později vidíme v trýznivých mukách umírat. Gibson v několika málo krutých okamžicích bourá celý svět, do kterého nás na začátku uvedl, a nemilosrdně nás vhazuje do světa jiného, kde neexistuje nic lepšího, než rychlá bezbolestná smrt. Scéna s vypleněním vesnice má opravdu silný existenciální přesah. Ale příběh pokračuje a my během něj navštívíme efektně vykreslené mayské město a posléze držíme palce jedinému přeživšímu vesničanovi na cestě za záchranou svých blízkých. Gibson se naštěstí nenechal ukolébat úspěchem "Umučení Krista" a vkládá do Apocalypta všechny režisérské triky, kterým se stačil naučit, a film tak působí velice svěžím a dynamickým dojmem. Vše navíc podpořeno výbornou digitální kamerou, která vám dává pocit, jakobyste vy sami byli uprostřed jungle a scénami jako brození řekou nebo útěk kukuřičným polem pohladí oko každého zhýčkaného diváka. Ano, Gibson se ani tentokrát neobešel bez velice realistického násilí, ale popravdě řečeno, do filmu se vyloženě hodí. Všeobecná kritka jeho praktik mě už opravdu začíná silně lézt na nervy. Když totiž natočí krvavý film Tarantino, jde o geniální počin, ale když natočí něco takového Gibson, hned ho mají všichni za sadistu. Pánové kritici, příště bych prosil nepoužívat dvojí metr.***Věděli jste, že: Natáčecí podmínky byly velice různorodé. Při teplotě 53° C se rozbil teploměr, jindy naopak udeřila taková zima, že se dítěti z komparzu omotal kolem nohy had, aby se zahřál.//Jen několik dní před premiérou zatkla dopravní policie v Malibu Mela Gibsona. Ten se řítil v půl třetí ráno stočtyřicetikilometrovou rychlostí s 1,2 promile alkoholu v krvi. Při zatýkání obšťastnil strážníka památnou větou: "Židi jsou odpovědní za všechny války světa..."*** ()

-bad-mad-wolf-

Nevím, zda je řeč indiánů ve filmu věrná skutečnosti. Nevím, kolik času strávil Gibson studiem dávných kultur. Nevím, zda by propracovaný příběh filmu pomohl. Vím jen, že je Apocalypto skvělá historická akce, která bere dech v momentech, kdy sama chytá druhý. P.S.: Nádherný plakát. ()

Phobia

Na můj vkus příliš zběsile akční, jednoduché a místy až naivně nelogické (pokud už musel neúnavný hlavní superhrdina běžet sprintem maratón, bylo nutné ho k tomu zranit šípem a udělat to celé ještě méně věrohodné?). Velmi kladně hodnotím autenticky působící postavy, žádné přeleštěné celebrity, ale primitivové, jak se patří. Zrovna tak prostředí a brutalita se jeví přirozeně. Celkově jsem však mírně zklamaná, protože je to "celkem o hovnu, soudruhu Bláho". Hrdina je odvlečen z bodu A do bodu B a (jaké překvapení) podaří se mu uprchnout, běží tedy zpátky z bodu B do bodu A... a má při tom běhu několik soupeřů. Taková krvavá atletika v neobvyklých dresech, místo stadionu džungle:-). Nenudila jsem se, ale opravdu to stačí ke kvalitnímu diváckému zážitku? 69% EDIT: Ale jo, stačí. Na kus jsem mrkla podruhé a navzdory jednoduchému scénáři je za tím vidět skutečně spousta dobře odvedené práce, takže vracím čtvrtou hvězdičku. 71% ()

A_FISH

Je Gibson režisér? - tak už snad otázka ani nestojí... kde ale sehnal tolik squaterů? A najde pro ně Kocáb bydlení? ()

Ampi

Originalní historické prostředí, pěkné georgafické a i umělé vytvořené kulisy, zajimavý a poměrně jednoduchý příběh. Jazyková originalita. "Jaguáří tlapa, syn Ohnivého nebe. Jeho otec lovil v tomto lese před ním. Jeho jméno je Jaguáří tlapa. Je lovec. Toto je jeho les. A jeho synové budou zde lovit se svými syny, až zemře. Řekl poďte." A oni šli, ale on z toho moc nadšený nebyl. ()

kinej

Myslím si, že se Gibsonovi podařilo vytvořit velkolepou podívanou. Po většinou negativních recenzích jsem byl filmem příjemně překvapen. Podle nich to vypadalo, že film nemá hlavu ani patu, s čímž však nesouhlasím. Bohužel je fakt, že první téměř polovina filmu je slabá a nudná. Kromě scény přepadení, jejíž potencionál je nevyužit, se nic neděje. A to málo co se děje nemá žádný smysl. Tuhle část bych sestříhal klidně o 20 minut. Pak ale nastává zlom v momentech, kdy jsou zajatci dovedeni do „Kamenného města.“ Tyto scény jsou opravdu velké. Ještě lepší scénou je pak rituální obětování. Takhle má vypadat velkofilm. Nemám na mysli tu krev, ale ony skvěle natočené masové scény se spoustou nádherných masek a kostýmů. Jsou to ty nejlepší momenty snímku, ukazující jak život ve městě doslova pulzuje. Poté se film přepne na jakéhosi indiánského Ramba a zrychlí se tempo. Nechybí napětí a musím přiznat, že jsem byl donucen Jaguáří tlapě opravdu fandit. ()

cheyene

I takhle vypadal život a víra v božstvo ve zrůdné podobě...No, bylo vůbec u nás na starém kontinentě lépe? - V mnohém ano, v mnohém to bylo stejné a v mnohém možná ani ne. Ale už dost úvah. Apocalypto nezapře svého režiséra. Některé scény jsou snad brutálnější než v Kristovi, jsou ovšem perfektně natočeny. Po celou dobu mě snímek bavil, ovšem závěrečná naháněčka byla natolik strhující, že jsem již nepochyboval o jiném hodnocení, než o plném. Oceňuji výkony herců, příběh a jeho zpracování, hudbu, atmosféru, prostředí, samotný závěr.....Apocalypto pro mě bylo opravdovým filmovým zážitkem. ()

Hrabka

Netradiční, dobrodružné, napínavé, ale příběhově to mohlo být bezpochyby nápaditější a místy z toho bylo až moc cítit Gibsonovo Statečné srdce, což na mě nepůsobilo moc dobře. Nicméně se rozhodně jedná o zajímavý počin, moje výtky nejsou nikterak závažné. 80% ()

Jamal

Mě se to líbilo, .... vždy mě lákala kultura a záhadné zmizení celé civilizace Mayů, jejich lidské oběti, pyramidy atd. Také si cením docela dobře zvládnutým rolím, od herců, kteří neměli do tohoto filmu mnoho zkušení.... ba někteří hráli vůbec poprvé a měli celkem podstatné role. Všechen ten prales a okolí, a originální jazyk, dává krásný nádech tomuto filmu. Jen mě trošku mrzí, že ze scény, kdy se tam topí manželka Jaguaří Tlapy se dalo vyždímat více, ale to už je stejně jedno. Ale to musíte vidět stejně sami. ()

Kass

Překvapivě dost povedený snímek. Prvotním kladem "Apocalypta" se pro mně jeví především místo a doba kde se film odehrává. No kdy jste naposledy viděli dvouhodinový výpravný film z doby Mayů? Některé pasáže (především průchod jejich hl. sídlem) mi tedy přišly víc než zajímavé už jen z tohohle prostého hlediska. Samozřejmě nevím do jaké míry se zvyklosti tam zobrazované rovnaly tehdejší známé skutečnosti... ale i tak jde o značně poutavou podívanou. Další kladem je fakt, že Gibson enormně fyzické filmy umí, což lze v případě "Apocalypta" přičíst jen k dobru, jelikož se jedná o čistokrevně akční záležitost, jíž tenhle surový naturalismus více než sedí. Složitější je to pochopitelně s tou věčně omílanou mírou násilí v jeho filmech. Mě osobně zvlášť nevadí, natož aby mě pohoršovala... s ohledem na dění v prostředí kde se film odehrává není pár litrů krve úplně od věci, že? :-) To, že má ale Gibson ke krvi více než vřelý a detailní vztah je zjevné. No, snad se z toho ale v životě "léčí" jen tímhle exhibionistickým způsobem. Jako možný a oprávněný zápor by se mohla nabízet extrémní řídkost příběhu, který se dá shrnout ve dvou holých větách. Ale ani tady nějakou vážnou výtkou metat nemůžu, zvlášť když ona přímočarost slouží Gibsonovi jako základní stavební kámen umě sestaveného obětního oltáře :-). ()

Fiftis

Nesporným pozitívom snímky je určite fakt, že v podstate od úvodného útoku na prírodný kmeň a následnú „cestu na smrť“ vás Apocalypto drží v napätí až do úplného konca. Záver prenasledovania je prekvapujúci (očakával som trochu iné finále), ale aj tak som bol s „novým Gibsonom“ nadmieru spokojný. Ako film na romantický večer vo dvojici si však radšej vyberte niečo iné... ()

Hunt

HUDBA: James Horner; Nakonec se přikláním ke třem, vzhledem k odvažnému tématu, občasným dobrým scénám, zajimavému obsazení, ale stejně Apocalypto považuji za nejslabší režijní počin Mela Gibsona. ()

lamps

Gibson očividně nemá své postavy z neznámých důvodů příliš v lásce. Jaguar Paw si projde peklem, vidí umírat své přátele a těžce raněn bojuje o holý život na souši, pod vodopády nebo ve smrtících bažinách, jen aby dosáhl naplnění jednoduchého mainstreamového příběhu a uspokojil popkornového diváka lačnícího po krvi, akci a pohodlném klišé. Nutno uznat, že každý v sobě máme větší či menší kousek právě takového fanouška a že APOCALYPTO je bezesporu unikátním hollywoodským dobrodružstvím, které nenudí, je nabité fyzickým adrenalinem a přináší náhled do jedné dnes již mýtické etapy lidských dějin, jaký jsme zde dosud neměli. Potěší chvályhodné záměry pana Mela podpořené snahou o těžký naturalismus a korunované neoddiskutovatelnou formální precizností a efektivitou, starobylým jazykem a věrohodnými herci počínaje a agresivní hudbou, střihem a atraktivitou prostředí konče, ale ve výsledku hrozně negativně vynikají a cílenou autenticitu narušují jednak místy zbytečně přepálená "filmová" brutalita, jednak příliš nápadně digitální sekvence (hlavně opičí fight nad propastí byl úplně mimo) a konečně i samotný příběh, který je až příliš vyumělkovaný pro masy a sází na jakési nadpřirozeno, jehož zásluhou hlavní hrdina vždy vyvázne živý navzdory méně než nulovým šancím. Výborně se na to dívá a jsem moc rád, že něco takového mohlo vzniknout, příště by to jen chtělo dotáhnout k osobitějšímu, méně okoukanému konceptu... 80% ()

Big Bear

Jo panečku! Člověk by si už řekl že režijí výborného Umučení Krista si Gibson splnil nějaký masochistický sen, protože těžko vymyslet komplikovanější a náročnější film. Jenže Gibsonovi to asi nestačilo a vrhl se na Máye! A zvládnul to zase skvěle. Film vás hned od úvodního lovu nebohého tapíra doslova vcucne do sebe a vy se ocitnete ve věčně vlhké zelené džungli v jedné z mayských vesnic. Ta je ale posléze napadena jinou tlupou a divák s přeživšími zajatci absolvuje strastiplnou cestu kamsi, kde na ně čeká neznámý osud. Už sama cesta je zajímavá a divák se seznámí blíže nejen se zajatci, ale i jejich uchvatiteli. To ale není nic proti tomu co je cílem cesty. Opravdu jsem žasl. Film si celou dobu drží velmi napínavé tempo, ale bylo tam pár momentů kdy jsem mu nevěřil a proto nedám tu pátou hvězdu. Jednak to byl úprk před černou micinou a jednak průzračná voda řinoucí se do skalnatého kaňonu z bahnité džungle při dešti. Chápu, že muselo být skrze vodu v kaňonu vidět, ale to už bylo moc filmové.. :-). Každopádně parádní počin z éry začátku konce jedné civilizace... Dávám za 4 šipky namočené v jedu pralesničky. * * * * ()

JohnnyD

Veľmi zmiešané dojmy. Striedajú sa tu mizerne nakrútené scény ako z nejakej inscenácie na Viasat History s úplne famóznymi scénami, ako je apokalyptická pasáž v meste a jeho okolí. Každopádne oceňujem odvahu nakrútiť takúto špecifickú dobovku. ()

Boogeyman

Tentokrát se Gibson trefil do černého a po onanistickém žalo(chvalo)zpěvu Umučení Krista natočil skutečný film, ačkoli zachoval formu naprosté dobové a geografické přesnosti, která je ovšem značně relativní. Každopádně to reálně vypadá a skutečný jazyk tomu taky napomáhá. Jenže oproti Umučení má Apocalypto vystavěný děj, který ač značně primitivní, nepostrádá dramatičnost a spád a především se jakoby nevědomky proplétá tragickým zánikem jedné velké civilizace, což mu dává skutečnou sílu. V akčních pasážích to občas zaskřípe, především pokud sledujeme někoho když běží džunglí, ale většinou jsou natočeny s jistotou a přehledem. Herci, kteří zřejmě natáčeli film poprvé a naposled jsou většinou velmi přesvědčiví, dost jim k tomu ale napomáhají geniální masky a kostýmy. 9/10, 5 hvězdiček - především proto, jak je malý příběh zapleten do velké historie. ()

Madsbender

Teda musím uznať, že Mel Gibson má na skvelé námety čuch, a vie ich aj skĺbiť v kombinácii zo zvyšnými elementami do výborného filmu s maximálne neznámymi hercami. Bravo! ()

hippyman

příšerně tááááhloooouuuuu první část už prostě mnohem lepší akční zbytek nemá šanci dohnat. příběh je samozřejmě hodně jednoduchý, kdo by ale čekal opak, že? rád bych ocenil precizní masky a na celkem nízký rozpočet slušně velkolepou podívanou. ale ta stopáž, mele, stopáž... no a o (spoiler alert) pohádkovém sprintovaném maratonu s dírou v pupku a ramboidně-predátorovém vypořádání se ani snad zmiňovat nebudu (spoiler alert end)... prostě jenom průměr. 60% [1. PFF Čakovická Be(´)čka] ()

salahadin

Ťuk, ťuk, dobrý den, vy jste Mayové? Nešli byste si zaběhat? Musíme trénovat na přátelák proti přespolním, teda pardon přesmořským hochům. Už sem valí. Díky. ()

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 9/10/// +brutální, krvavé, realistické, překavpivé, napínavé -zatraceně proč jsem na to nešel do kina/// To je bomba, tak tohle jsem nečekal. Když jsem mohl jít na film do kina, tak jsem váhal, nevěděl co mě čeká a tak raději nešel. Protože koho bude zajímat nějaká slátanina o indiánech? A taky dá se o nich něco vyprávět? Moc jsem tomu nevěřil. Ale začalo to dobře. Do děje jsem se rychle ponořil a potom už jen hltal a vše si užíval. Nejsou tu žádní akční hrdinové, žádné nepravděpodobné finesy, vše je tak nechutně opravdové a přitom tak barbarské. Fakt někdy chuťovka. A co mě čekalo v samotném závěru, to mě docela vyrazilo dech. Klidně kdyby po této události film další 3 hodiny pokračoval, vůbec by mi to nevadilo. Dále by sice odkril příběh, který už všici známe, ale přesto bych rád nakouk jak to dělá Mel Gibson ve svém režíjním podání. Na tenhe film hned tak nezapomenu./// Celkem 82%/// ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)