Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Slovensko, 2006, 15 h 20 min (Minutáž: 24–27 min)

Epizody(36)

Boli ich desaťtisíce. Od drobných prečinov až po tie najhroznejšie zločiny. Z toho množstva prípadov je však iba niekoľko takých, ktoré si zapamätali celé generácie. Súčasný pohľad na dvadsaťštyri najznámejších kriminálnych prípadov na Slovensku očami expertov, vyšetrovateľov, aj pôvodných svedkov. Tušili by ste napríklad, že v čase najhlbšieho komunizmu hrozil našej krajine teroristický útok priamo z Ministerstva spravodlivosti? Spomínate si ešte na krvavú vzburu väzňov v Leopoldove a ešte stále vám vlasy dupkom vstvávajú pri zmienke Causa Čubírková? Pôvodný dokumentárny seriál Slovenskej televízie vás v nasledujúpcich týždňoch oboznámi o tom najzaujímavejšom z policajných spisov...
Jednotlivé časti:  1.-Vietnamský masaker
32.-Vražda v nočnom parku
33.-Rozsudok smrť
34.-Vinný, nevinný
35.-Zrodený zabíjať
36.-Neobjasnená smrť kurtizány (oficiální text distributora)

flawi.f

Konkrétně zde obzvlášť platí, že to není nic pro slabé povahy a slabé žaludky. Dokument se nesnaží nijak skrýt zmasakrované oběti, vše ukazuje skutečně podrobně, takže občas není sledování v žádném případě příjemné. Jinak každý díl je zdařilou rekonstrukcí zajímavých případů, některé jsou známy všeobecně, ale některé pro mě byly novinkou. Jako čtenář časopisu Krimi revue, v němž se některé případy podrobně rozebíraly, tak v porovnání můžu říct, že i přes krátkou stopáž jsou i zde obsažené informace vyčerpávající. Vyzní to asi divně, vzhledem k tématu, ale toto je skutečně skvělý dokument. ()

anderson

V roku 2002 odvysielala ČESKÁ TELEVÍZIA 4-dielny dokument "HRDELNÍ ZLOČINY". Keď SLOVENSKÁ TELEVÍZIA ohlásila premiéru podobného projektu, mal som obavu či nepôjde len o chudobnejšiu napodobeninu. Už prvé epizódy ma ale presvedčili o opaku. Každá epizóda sa venuje jednému desivému prípadu a rozoberá ho naozaj dopodrobna. Výpovede vyšetrovateľov, psychológov, svedkov, obvinených, ... To všetko kombinované s dobovými materiálmi o prípade a novonakrútenými rekonštrukciami. Skvele bol zvolený aj komentátor, ktorým je v tomto prípade TOMÁŠ MAŠTALÍR (okrem iného skvele dabuje WARRICKa BROWNa z CSI či agenta DiNOZZOa z Navy NCIS). Aj v dnešnej dobe je neuveriteľné čoho všetkého sme my ľudia schopní. Mám chuť zvracať po každej epizóde, no aj tak sa musím dívať na ďalšiu aby som si utvrdil svoj názor. Technická poznámka: Tento cyklus má názov "Najväčšie kriminálne prípady Slovenska" a nie iba "Najväčšie kriminálne prípady". (21.2.2006) ()

borec999

Tak toto ma rozložilo ako už dlho nič. Drsný,brutálny,znepokojujúci a veľmi nepríjemný dokument, ktorý dopozerá a strávi len naozaj veľmi malá skupina ľudí. Šveda a Bebjak spracovali látku vynikajúco- ani minúta nie je navyše, pričom sa vždy dozvieme z prípadu všetko podstatné, reálne zábery umne dokresľujú hrané scénky a rozhovory s forenznými kriminalistami, resp, psychológmi, no a nesmiem zabudnúť ani na hlas rozprávača Tomáša Maštalíra, ktorý perfektne dotvára celkovú ponurú atmosféru a chirurgicky presne sedí k zobrazovaným udalostiam. Prežitok a znechutenie samozrejme vždy kolíše v závislosti od prípadu. Úprimne však hovorím, že epizódy ako napr. Vietnamský masaker,Horehronský rozparovač,Vražda bezdomovcov či Škrtič žien patria bezpochyby k tomu najhoršiemu čo som kedy videl. Smutný dôkaz toho, že nielen v USA žili/žijú rôzni psychopati a brutálni vrahovia. U nás sa ich našlo tiež pomerne dosť, akurát sme o nich až doteraz nevedeli. Celkovo považujem Najväčšie kriminálne prípady Slovenska za neskutočný hardcore len pre najotrlejších, ale zároveň aj za najlepší kriminalistický dokument, aký som kedy videl. Klobúk dole pred STV, že mali odvahu do podobného projektu ísť...100% ()

jojinecko

Odvážny, ale predovšetkým nesmierne zaujímavý a pútavý dokumentárny cyklus, snád najlepší aký som na slovenských obrazovskách v pôvodnej produkcii videl. Rekonštrukcia tých najbrutálnejších deliktov, znázornená viac než dôveryhodne, popretkávaná skutočnými zábermi a momentkami z miesta činu, prípadne obete. Ako vyštudovaného "psycháča" ma nesmierne potešila účasť popredných slovenských forenzných znalcov a psychológov, najmä môjho bývalého učiteľa-Antiho Heretika...Dokument fantastický po každej stránke! ()

Fiftis

Neskutočný "mini" seriál, spracovaný skvostne. Je neuveriteľné čo všetko sa odohralo aj na Slovensku. Rozsekaní aziati sekerou, manželka odrezala hlavu manželovi a odložila ju na záchode vo vlaku, vojna bezdomovcov, ktorí odrezali jednému genitálie, či znásilnenia v uliciach, kde by to nik neočakával. Maštalír tomu dodal dobrý dabing, vizuál je tiež dobrý. Každá časť je zaujímavá a hovoríte si, že tá nasledujúca už bude asi oproti tejto nuda. Ale ono nie. Rozhodne takéto slovenské dokumenty vieme točiť, je to vysoká úroveň. Rozhodne si tento seriál ešte minimálne raz zopakujem a to cez to všetko, že je tak morbídny a nechutný. Môžem odporučiť všetkým, ktorí ešte len zvažujú pozerať, ale radím bez popcornu. ()

• V epizóde sa míňajú viaceré zdroje. Ten seriálový zobrazuje incident tak, že vrah Somora vyzve stopárky, aby sa tvárou otočili k pravým dverám auta, následne im zviaže ruky, jednu zvalí na zem a druhú sa pokúsi znásilniť. Dievča sa ale vyslobodí a zaútočí na Somoru. Dochádza k potýčke, počas ktorej Somora obe dobodá a následne ubije montážnym kľúčom. Jednu očistí od krvi a znásilní. Podľa zdroja "kriminalistika.eu" dochádza k incidentu inak, Somora si má počkať, kým stopárky nezaspia, aby zobral do ruky masívny uťahovací kľúč, po upadnutí do bezvedomia - nôž a vykonať spomínaný akt. (AxelWers)
  • Jednej žene sa útok viacnásobného vraha podarilo prežiť. Šťastím v nešťastí pre ňu bolo, že po prvom údere sa páchateľovi zlomilo porisko, ktoré malo slúžiť ako vražedná zbraň. (Patrik200s)
  • 14.6.2022 vo veku 66 rokov Ondrej Rigo zomrel vo väzenskej nemocnici v Trenčíne na zlyhanie srdca. Vo väzení strávil viac ako 28 rokov. Príbuzní Riga sa k nemu po smrti neprihlásili. Zbor väzenskej a justičnej stráže kontaktoval jeho dcéru, ktorá však odpovedala, že „takého nepozná“. V danom prípade táto povinnosť ostala na meste Trenčín, ktoré zabezpečilo pohreb na vlastné náklady. Žiaden oficiálny obrad však nebol, išlo len o spopolnenie jeho pozostatkov, nazýva sa to aj tzv. sociálny pohreb. Urna bude v pohrebnej službe jeden rok. Ak sa o ňu do 12 mesiacov nikto neprihlási, krematórium má právo na to, aby urnu otvorilo a popol uložilo do spoločného hrobu na cintoríne. V prípade Riga by malo ísť o spoločné pohrebisko na trenčianskom mestskom cintoríne sídlisko Juh. [Zdroj: Pluska] (Raccoon.city)