Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (TV seriál)

Dokumentární

Slovensko, 2006, 36x26 min

Tento krimi dokumentarny seriál je podľa môjho názor dosť profesionálne zvládnutý. Jediná vec, ktorá mi na ňom vadí, je zobrazovanie relatívne nových vrážd (80-90roky) a to z jedného prostého dôvodu: ako sa môžu cítiť pozostalí obetí, keď uvidia svojich známych na televíznej obrazovke, rozsekaných, znásilnených ... Nie som žiadna citlivka, ale toto je asi naozaj neetické.(18.4.2008)

Šokující rozbor vražd a mučení, které otřásli i samotnými vyštřovateli na Slovensku. V každém díle se provádí rozbor celého trestného činu bez cenzury s fotkami přímo z místa. Vyprávění je profesionální a snaží se na konci zjistit, proč to vlastně udělali. Nad některými činy zůstává rozum stranou. Viděl jsem případy: Vietnamský masaker, Čubirková, Vražda bezdomovcov a Horehronský rozparovač. Horehronský rozparovač byl nejsilnější zážitek. Téměř všechny díly lze shlédnout na youtube ale nedoporučuji normálním televizním divákům. U většiny případů má velký vliv na činy vrahů jejich špatné dětství či primitivní okolí. Doufám, že nehodaljí točit i v Čechách, protože bych asi nevylezl z domu.(9.6.2012)

Dnes môže divák vzhliadnuť množstvo dokumentov o hrôzostrašných činoch, ktoré otriasli rôznymi krajinami, no jedna z epizód tohto seriálu: "Horehronský rozparovač" je ten najväčší hnus čo som doposiaľ vidiel. Taktiež musím vyzdvihnúť kvalitu, akým spôsobom je vďaka autentickým záberom či flaschbeckom z miest činov spracovaný, pričom (či už si to niekto uvedomuje, alebo nie) obrovský podiel na úspechu dokumentu má "hlas" Tomáša Maštalíra.(9.11.2015)

Odvážny, ale predovšetkým nesmierne zaujímavý a pútavý dokumentárny cyklus, snád najlepší aký som na slovenských obrazovskách v pôvodnej produkcii videl. Rekonštrukcia tých najbrutálnejších deliktov, znázornená viac než dôveryhodne, popretkávaná skutočnými zábermi a momentkami z miesta činu, prípadne obete. Ako vyštudovaného "psycháča" ma nesmierne potešila účasť popredných slovenských forenzných znalcov a psychológov, najmä môjho bývalého učiteľa-Antiho Heretika...Dokument fantastický po každej stránke!(21.8.2006)

O stupeň vyššia kvalita ako o rok novší dokument o najväčších tragédiách Slovenska, viditeľne vyrobený rovnakou produkciou ale tento pre STV. Tá depresia čo z tohto dokumentu sála je buď dielom náhody amatérov, alebo premyslená štylizácia majstrov dokumentov, stále som si neni istý. Každopádne funguje to, a po pár dieloch a hlavne po Nočnom vrahovi som išiel ešte dvakrát skontrolovať či je zamknuté. Odporúčam sledovať na jeseň, cez dlhé šedé dni, vtedy má atmosféra zločinu tipujem ešte väčšiu silu :) (8/10)(20.5.2012)

• - V 11. dieli s názvom Horehronský rozparovač sa stretávame s prípadom Štefana Sviteka, ktorý bol posledným väzňom na Slovensku, ktorý bol odsúdený na trest smrti. (Lukoh)

• - V 5. epizóde Nedokončená modlitba, v 22. a 23. minúte, zaznie skladba "Dies Irae Psichedelico" od Ennio Morriconeho. (AxelWers)

• - V druhej časti Škrtič žien bol päťnásobný vrah Jozef Slovák odsúdený na doživotie. Neskôr z väzenia varuje ženy prostredníctvom časopisu Šarm, ako môžu rozpoznať svojho potencionálneho vraha. Má nadpriemernú inteligenciu a drží niekoľko patentov v elektronike. (Raccoon.city)