Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (TV seriál)

Dokumentární

Slovensko, 2006, 36x26 min

Po prezretí všetkých epizód môžem napísať obsiahlejší komentár, je to veľmi dobre, niektoré epizódy až výborne spracované, autentické zábery, rekonštrukcie prípadov, každá epizóda je komentovaná psychológmi, ktorí sa snažia prísť na koreň veci, prečo páchateľ svoj čin vlastne spáchal, prípadne zopakoval. Komentár Tomáša Maštalíra do deja zapadol perfektne, veľmi dobrá je aj ponurá hudba, ktorá v jednotlivých dieloch zaznie. Chronologický zoznam epizód poľa rokov, kedy sa vraždy udiali (niektoré epizódy sú uvedené dva krát, že keďže vrahovia svoj čin zopakovali): 36. Neobjasnená smrť kurtizány (1933) // 4. Čubirková (1951) // 7. Krutý osud taxikára (1952) // 5. Nedokončená modlitba (1960) // 4. Čubirková (1964) // 13. Sedem rokov nestačilo (1968) // 32. Vražda v nočnom parku (1968) // 35. Zrodený zabíjať (1970) // 16. Unínska lúpež (1971) // 30. Nikdy neprečítaná pošta (1971) // 31. Pištolník z Považia (1972) // 17. Teror na Ministerstve spravodlivosti (1973) // 6. Dvojnásobná poprava (1973) // 35. Zrodený zabíjať (1975) // 14. Nenapraviteľný (1975) // 33. Rozsudok: smrť (1976) // 19. Vrah stopárok (1976) // 24. Liečiteľ (1977) // 21. Manžel a milenci (1978) // 9. Smrť prichádza z hôr (1978) // 12. Odsudení na smrť (1978-79) // 13. Sedem rokov nestačilo (1979) // 24. Liečiteľ (1979) // 18. Vopred ohlásená vražda (1981) // 9. Smrť prichádza z hôr (1982) // 34. Vinný, nevinný (1983) // 27. Krvavé meniny (1983) // 26. Medea (1984) // 29. Žena na balkóne (1985) // 23. Smrť v plameňoch (1985) // 10. Nemilosrdní (1986) // 28. Manipulovateľný (1986) // 11. Horehronský rozparovač (1987) // 22. Leopoldovská vzbura (1990) // 2. Škrtič žien (1990-91) // 3. Nočný vrah (1990-92) // 14. Nenapraviteľný (1992) // 1. Vietnamský masaker (1994) // 15. Vraždiaci novinár (1994) // 20. Otec...? (1994) // 8. Vražda bezdomovcov (1997) // 25. Prípad Kaplná (2003). Vybrať najlepšiu epizódu je skutočné zložité, lebo každá mala svoje špecifikum, ale keby som mal zobrať pár, ktoré na mňa najviac spravili dojem, tak by to boli asi tieto epizódy - 26. Medea: Mladá žena sníva o dokonalom, harmonickom manželstve, nájde si muža snov, majú spolu dve deti, ale jej vzdušné zámky v oblakoch sa dostávajú do čoraz väčších konfliktov s mužovým reálnym svetom. Jej chorobná žiarlivosť skončí strašnou pomstou. 27. Krvavé meniny: Zo začiatku šťastné manželstvo sa začne kaziť v momente, keď muž prepadne alkoholu a svoju manželku začne týrať. Zlomený nos a znásilnenie práve na Vianoce sú len jedným z príkladov. Žena to jedného dňa nezvládne a mlynček na mäso sa v jej rukách premení na vraždiacu zbraň. 11. Horehronský rozparovač: Ako asi dopadne tehotná žena so svojimi dvoma deťmi, keď vynadá svojmu manželovi, zoofilnému psychopatovi, ktorý sa v noci vrátil ožratý z krčmy? Nasledujúci scenár by nevymysleli ani v Hollywoode. 8. Vražda bezdomovcov: Týždenné týranie a mučenie dvoch bezdomovcov ďalšími štyrmi zrejme bolo asi to najhoršie, čo sme v tomto seriáli mohli vidieť. Niektorí ľudia dokážu byť veľmi krutí. 20. Otec...?: Mať málo peňazí, zadĺžiť sa a nemať jasnú víziu o budúcnosti prinúti niektorých ľudí spáchať činy, ktoré sa nedajú ani predstaviť. Najmä ak obeťami sú deti. 5. Nedokončená modlitba: Psychopat, ktorému chýbajú peniaze dostane skvelý nápad, vykradne pokladničky v kostole. Prežiť nesmie ani jeden svedok.(15.10.2013)

Odvážny, ale predovšetkým nesmierne zaujímavý a pútavý dokumentárny cyklus, snád najlepší aký som na slovenských obrazovskách v pôvodnej produkcii videl. Rekonštrukcia tých najbrutálnejších deliktov, znázornená viac než dôveryhodne, popretkávaná skutočnými zábermi a momentkami z miesta činu, prípadne obete. Ako vyštudovaného "psycháča" ma nesmierne potešila účasť popredných slovenských forenzných znalcov a psychológov, najmä môjho bývalého učiteľa-Antiho Heretika...Dokument fantastický po každej stránke!(21.8.2006)

Dnes môže divák vzhliadnuť množstvo dokumentov o hrôzostrašných činoch, ktoré otriasli rôznymi krajinami, no jedna z epizód tohto seriálu: "Horehronský rozparovač" je ten najväčší hnus čo som doposiaľ vidiel. Taktiež musím vyzdvihnúť kvalitu, akým spôsobom je vďaka autentickým záberom či flaschbeckom z miest činov spracovaný, pričom (či už si to niekto uvedomuje, alebo nie) obrovský podiel na úspechu dokumentu má "hlas" Tomáša Maštalíra.(9.11.2015)

Najväčšie kriminálne prípady Slovenska. Skutočne veľmi výstižný názov relácie, ktorá nemá v našich končinách obdobu. Klobúk dole pred jej tvorcami, ako aj nad kompetentnými autoritami z Policajného zboru SR, ktorí spolupracovali pri zrodení tohto projektu a umožnili odtajnenie pôvodných vyšetrovacích spisov. Osobitne treba vyzdvihnúť prítomnosť prof. Heretika, ktorého komentáre sú exaktné, avšak pútavé a prístupné širšej verejnosti, čo sa nedá povedať o Mgr. Dančiakovej, ktorá z prípadu na prípad vyzerá byť unavenejšia a unudenejšia. Škoda len, že sa v relácii častejšie neobjavovali kriminalisti, ktorí sa podieľali na riešení daných skutkov. Pokiaľ ide o jednotlivé prípady, samozrejme treba povedať, že ako boli tie úvodné pútavejšie z obsahovej stránky, tak tie blížiace sa ku konci boli na podstatne vyššej audiovizuálnej úrovni.(14.12.2006)

Videl som zatial iba jeden diel a nemôžem uveriť, že tento brilantný dokument sa natočil na Slovensku. Fakt nemôžem. Aspoň niečo dobré vzniká v našej televíznej produkcii. ::::::31.1.2007::::::: hááááá...až teraz som si všimol, že mám tu iba týchto pár viet z nejakého októbra. No videl som cez desať častí a vážne ... pýtam sa, boli to vôbec ľudia, čo dokázali vykonať takéto desivé zverstvá? Toisté sa pýtam o tvorcoch, ale v súvislosti s tým, že človek snáď ani nemôže tak fajný dokument nakrútiť. Ale ... asi môže. A ja som rád, že to bolo tentokrát na Slovensku. Teším sa na markízácky projekt "Najväčšie katastrofy Slovenska", ktorý bude točiť rovnaká produkčná spoločnosť.(31.7.2006)

• - V 19. epizóde Vrah stopárok sa míňajú viaceré zdroje. Ten seriálový zobrazuje incident tak, že vrah Somora vyzve stopárky, aby sa tvárou otočili k pravým dverám auta, následne im zviaže ruky, jednu zvalí na zem a druhú sa pokúsi znásilniť. Dievča sa ale vyslobodí a zaútočí na Somoru. Dochádza k potýčke, počas ktorej Somora obe dobodá a následne ubije montážnym kľúčom. Jednu očistí od krvi a znásilní. Podľa zdroja "kriminalistika.eu" dochádza k incidentu inak, Somora si má počkať, kým stopárky nezaspia, aby zobral do ruky masívny uťahovací kľúč, po upadnutí do bezvedomia - nôž a vykonať spomínaný akt. (AxelWers)

• - V prvej časti Vietnamský masaker boli vrahmi Viliam Hauser a Róbert Matta, ktorí vraždili samopalom vzor 61, prezývaným Škorpión. Obaja boli odsúdení na doživotie. Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu v roku 2013 uznal sťažovateľovi Viliamovi Hauserovi sťažnosť na neposkytnutie bezplatnej právnej pomoci, za čo mu Slovenská republika zaplatí odškodnenie 5 200 €. (Raccoon.city)

• - V 1. epizóde Vietnamský masaker, v 20. minúte, zaznie melódia "The Frail" od skupiny Nine Inch Nails. (AxelWers)