poster

Okna vesmíru dokořán (TV pořad)

 • slovenský

  Okná vesmíru dokorán

Publicistický / Dokumentární

Československo, 1981, 32x20 min

Komentáře uživatelů k TV pořadu (49)

 • flanker.27
  *****

  Populárně naučná těžká váha. Jeho kvality dostatečně vyzdvihuje gudaulinův komentář, za sebe dodávám, že obdobné pořady teď u nás zoufale chybí.(27.5.2015)

 • Lima
  *****

  Na svoji dobu naprosto ojedinělý projekt, který se za bolševika zjevoval na obrazovkách českých televizorů. Zábavnou a přitažlivou formou (i za pomocí Saudkových obrázků) přibližoval běžným dovákům taje vesmíru (bez zdůrazňování vedoucí úlohy SSSR ve výzkumu vesmíru), to vše s puncem vědecké seriózností, oproštěné od senzachtivosti a pod dohledem a s průvodcovským slovem našeho nejvýznačnějšího astronoma Dr.Jiřího Grygara. Nebylo by od věci dát si na ČT repete, i když za těch 25 let se znalosti o vesmíru a přeci jenom posunuly trochu jiným směrem a některé tehdejší údaje by asi působily trochu archaicky.(25.1.2006)

 • Tosim
  ****

  Snad jediná dobrá věc, na které spolupracoval nejlepší ředitel komerčního média všech dob, doktor Železný.(12.1.2006)

 • DaViD´82
  ****

  Navzdory více jak třem dekádám na krku a s nebývalým pokrokem vědy v této oblasti jde dodnes o pořad, který je stále podnětný i informativní. Nejeden (nejen) kluk totiž díky tomuto u nás podlehl "kouzlu vesmíru/vědy". A třeba se za tři dekády bude to samé říkat i o neoficiálním speciálu, který činí to samé ve formátu uzpůsobenému "duchu doby".(27.5.2015)

 • Pohrobek
  *****

  Špička populárně vědeckého filmu nejen osmdesátých let. Na tenhle seriál jsem se nemohl dost vynatěšit už jako malý kluk, i když mně byly samozřejmě záhady nejrůznějších paradoxů relativistického vesmíru španělskou vesnicí. Grygar pro mě ale zůstal špičkou dosud - i co se jeho filosofie týče.(11.1.2006)

 • gudaulin
  *****

  Vrchol populárně naučné tvorby Československé televize, na svoji dobu moderně pojatý, dovedně režírovaný a s nadhledem moderovaný pořad, který stavěl na schopnosti našeho předního astronoma a popularizátora vědy Jiřího Grygara zprostředkovat nejnovější vědecké poznatky způsobem přijatelným i pro naprosté laiky, aniž by se podbízel povrchní senzachtivostí. Velmi zajímavá hudební znělka a kresby výtvarníka Káji Saudka napomohly vytvořit zvláštní tajemnou atmosféru. Celkový dojem 90 %.(1.8.2008)

 • Gilmour93
  *****

  Nauka o vesmíru podávána zábavnou formou českým Stephenem Hawkingem. Teď už víte, že Merkur není pouze dětská stavebnice a Bílý trpaslík s Červeným obrem nejsou další koráby Jupiterské důlní společnosti..(3.9.2008)

 • ripo
  *****

  Na svoju dobu, veľmi pútavo a otvorene pripravený publicistický seriál, ktorý držal pevne vo svojich rukách známy astronóm ČSAV Jiří Grygar. Perličky : veľmi pútavé kreby Kaju Saudka . K prvým dielom písal scénar Vovka Železný.(10.1.2006)

 • troufalka
  *****

  Animace Kája Saudek(17.5.2015)

 • MM_Ramone
  ***

  Náučná relácia "Okná vesmíru dokorán" sa začala objavovať na televíznych obrazovkách v osemdesiatých rokoch minulého storočia. V dobách socialistickej šedi a cenzúry to bol jeden z mála zaujímavých titulov, ktorý diváka mal čím obohatiť. Prebudilo to vo mne záujem spoznávať tajomstvá vesmíru a preniknúť hlbšie do tejto tématiky. Nebolo to plné dramatických digitálnych animácií, ani bombastických dramatizácii, ale obsahovalo to množstvo faktov a zrozumyteľných informácií. ***(9.7.2018)

 • swamp
  *****

  Já tohle jako dítě (v současné době si troufnu říct už jako fyzik / nanotechnolog) zkrátka zbožňoval - Grygar byl něco jako můj idol.(24.9.2011)

 • nascendi
  ****

  Na ČSFD sa už hodnotia aj videoklipy a televízne noviny, a tak svoju zásadu nepridávať sa k týmto chybným krokom poruším aspoň v prípade spomienky na tento výnimočný seriál, ktorý vznikol iba vďaka zvláštnej zhode okolností a dokázal, že keď takéto niečo nastane, tak ani popularizácia astronómie nemusí byť neprekonateľnou prekážkou.(28.5.2015)

 • WANDRWALL
  *****

  Jeden z pořadů, na které jsem se jako dítě obzvláště těšil, a pak si ho i naplno užíval. I nyní ho mám rád, protože tyhle základy z astronomie nikdy nemohou zestárnout.***(2.12.2010)(2.12.2010)

 • Snorlax
  *****

  Tomuhle říkám popularizace vědy, vědeckého výzkumu a jeho výsledků par excelence.(8.9.2011)

 • Flego
  *****

  Dr. Grygar musel "utiecť" v ťažkých socialistických dobách do Slovenskej televízie, ktorá mu umožnila natočiť jedinečný, zrozumiteľný seriál.(25.4.2007)

 • Anderton
  *****

  Niekto v 80. rokoch fičal na Kittovi, niekto na Okná vesmíru dokorán....patril som k tej druhej skupine a niektoré veci o našom vesmíre si vďaka tomuto programu pamätám dodnes. Zreprízoval som aj v neskoršom veku.(23.5.2014)

 • corona
  *****

  Vďaka tomuto seriálu som ako dieťa zdvihla oči k oblohe a dvíham ich doteraz(16.4.2008)

 • Nick Tow
  *****

  Aj za socíku našťastie vznikali vďaka hŕstke "pozitívnych deviantov" dobré veci, dokonca aj na televíznych obrazovkách. Tejto relácii pomohol k celkovému "jedlému" dojmu aj civilno-sympatický prejav J. Grygara. Ten si ma nedávno naprosto získal jednou replikou - tá ale nepadla v tejto, ale inej relácii - ktorou reagoval na dotieravé otázky moderátora, ktorý vo svojej naivite dúfal, že Grygar má patent na rozum a zodpovie úplne každú otázku. Po jednej takejto brisknej otázočke na pôvod vesmíru sa Grygar zamyslel a odpovedal: "Sem už věda nesahá, tady je už jenom Bůh". Toľko pokory sa medzi vedátormi tak často nevidí - a to nehovorím ako pánbičkár, ale agnostik...(12.9.2006)

 • Kryton
  *****

  Grygar rulezzz!(1.1.2009)

 • NinonL
  *****

  Pro doktora Grygara jsem měla slabost už jako dítě a dodnes mě nepřešla.(31.5.2013)

 • L_O_U_S
  ****

  Fakta podávaná populární a nesmírně zajímavou formou. Jó, pan Grygar je machr. Navíc skvělá skladba "To the Unknown Man" od Vangelise jako znělka. (47.)(28.9.2006)

<< předchozí 1 2 3