Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

RomanHyde

Po druhé projekci zvyšujji hodnocení na pět hvězd a poprvé přepisuji komentář. Možná pohodlí domova a bonusové DVD udělalo své. Každopádně prvotřídní filmařina (David Fincher jak jinak :) originální příběh, skvělí a pohlední herci a emoce. Vše zabaleno do "pohádkového" děje, který směřuje k slzavému konci, ovšem to je to, co romantici chtějí..a já jsem romantik už jménem :) Poprvé jsem nebyl asi v tom správném rozpoložení a asi je to jeden z těch filmů, které budu mít čím dál radši :) ()

thunnus

Velice příjemný, romanticko-fantastický film, který se zároveň dokáže vyhnout kýči a přílišnému sentimentu. Brad Pitt mě mile překvapil a ukázal že umí hrát i něco jiného než jen namakané borečky jako třeba ve Troji. (byť už Babel ukázal, že nějaký ten talent má). Trochu mi ale přišla mdlá nebo ještě spíš nevýrazná Cate Blanchetová, ale je fakt, že to bylo i tím, že její postava není tak zajímavá, jako Button. Taky celé vyprávění v nemocnici mi přišlo trochu nešťastně zvolené a jeho pointa na mě tak nezapůsobila. Škoda, je to skvělý film, ale na plné hodnocení u mě nemá. ()

Jendus

Víte, jak to chodí, když jste v očekávání... Bohužel jsem se k filmu dostal až poté, co světem prolétl obrovský ozvuk o tomhle díle. Tím větší potom bylo mé zklamání. Nemohu filmu odpustit staticky vyhlížejícího hlavního hrdinu a stejně tak mi tady chybělo větší zaměření na jeho mentální vývoj. Maskéři se sice vyřádili víc než slušně, ale člověka dělá jeho charakter, stav mysli a projevu atd. a né jeho vzhled. Celý film se Benjamin chová naprosto stejně (pominu-li jeho "dětskou" zvědavost a hru s vojáčky - jediný záblesk chování dítěte). Kde jsou všechny ty emoce spojeny s jeho psychickým růstem a novými zkušenostmi??? Na to, jak silně většinou filmy prožívám, mě tenhle nechal téměř zcela chladným. Výjimkou snad byla jen scéna setkání s dcerou. Abych jen nekritizoval, tak výborná Cate Blanchett, stařec, učící se chodit (jak pak pěkně běhá s těma holema:)) a zajímavý námět, který zůstal daleko za očekáváním, alespoň tedy pro mně. ()

cherita

Tak už dostali i Davida Finchera. Zato Fincher tentokrát nedostal mě. Nejsem fanynka metody jedna postava-časové rozmezí 80ti let-jeden herec, takže film, který založí na takovém efektu celých svých 166 minut, ve mně už z principu nemůže vyvolat žádnou silnější odezvu. Člověk totiž musí mít opravdu velkou představivost, aby v Pittovi viděl starého muže a ne jenom namaskovaného Brada Pitta. Mě se to povedlo málokdy a z toho důvodu na mě zřejmě celkový výsledek tak zoufale málo fungoval. Hereckými výkony film nijak zvlášť neoslňuje, některé postavy jsou celkem nesympatické (taková Cate Blanchett na to dost doplácí) a scénář vyloženě křičí: „jsem tady, abych vás dojal! Vytáhněte kapesníky a navalte Oscara!!!“ Tak na to nehraju. Jediná scéna, kdy mnou zacloumaly nějaké emoce, bylo odhalení „zpátečních“ hodin hned v úvodu. Takže Davide, prosím, vrať se ke kontroverzním a temným filmům a neplýtvej svým talentem na takovéhle sentimentální pohádky. ()

Aldanar

Nemám co moc vytknout tomuto filmu. Příběh byl originální, výprava famózní, masky a herectví velice, ale velice dobré. Ale asi jsem čekal příliš a abych byl upřímný, první hodinu jsem přečkal jen díky sirkám, kterými jsem zapřel víčka aby mi nepadla. David Fincher byl a je jedním z mých nejoblíbenějších režisérů, a ačkoliv odvedl brilantní práci, na filmu, jako celku mi něco vadilo a nebavilo mě. Navíc 3 dlouhé, předlouhé hodiny... dobré pro ságu která střídá rychlé a pomalé pasáže, ale ne pro jemný, srdceberoucí film, který má až (na škodu) moc křehkou atmosféru... ()

Gore

Až moc viditelný tah na oscarové emoce, kdy vlastně Fincher okopíroval model Titanicu (vyprávění příběhu staré umírající hrdinky, ždímání emocí do poslední kapky a posledního záběru, rozsáhlá epika i ta loď tu byla), ale co zafungovalo jednou, podruhé už nemusí fungovat, což Fincher viděl i při rozdávání zlatých sošek, když ho převálcoval Milionář z chatrče (kterej byl osobitější). Svým způsobem mě Fincher zklamal, že to nepojal svým videoklipovým stylem, nezkrátil o hodinu, a mohl z toho být úplně jiný film, kterej mohl být kultem. Zde je to jeden z epických děl, o kterých se bude mluvit rok dva, a pak po něm ani pes neštěkne. V žebříčkách top charts bude jen z úcty, ale pochybuju, že si ho někdo bude za pár let opakovaně pouštět, stejně jako Titanic. Navíc Cate Blanchett mě herecky nikdy neoslnila a zde opět dokázala, že její obsazení bylo největší chybou filmu. Brad Pitt hraje dost dobře (i když jak mnozí tvrdí, tak oscarový výkon to není). Potěší i několik herců vedlejších rolí jako Jason Flemyng nebo Jared Harris. Suma sumárum - přehnaná ždímačka emocí, kdy přes přehršle umělých pozlátek se ztrácí samotná podstata příběhu. ()

chalp

Óda na život, starnutie, osudovú lásku, umieranie...všetky otázky, ktoré si položil Aronofsky vo Fontáne, Fincher s prehľadom zodpovedal.Film roku a Film o ktorom sa za 30-40 rokov bude hovoriť ako o nadčasovom.Fincherovský Forrest Gump! ()

punk_zero

Dobré obsadenie, dobrý dej a nakoniec aj prekvapivý záver. Jedina chybička krásy bola asi v tej dlžke filmu. Ale od môjho hodnotenia to neubralo. Dávam 90 % ()

Furmi

Romantickým filmom (i tým Holywoodskym) sa zvyknem vyhýbať. Keď som ešte zistil že tu hrá Brad Pitt :P tak som sa k tomuto takmer 3 hodinovému filmu veľmi nemal. Robil som veľkú chybu. Jeden z mála dôkazov ktorý hovorí že nové filmy ešte stále nemusia byť i filmami zlými. 87% ()

Pavelos

Naprosto zasloužené nominace ve všech možných kategoriích na Oscara a samozřejmě 3 získané Oscary.. Ale na druhou stranu jsem rád že nevyhrál Oscara za nejlepší film roku. Hlavním důvodem je neskutečná depresivnost celého snímku.. Kdyby scénář byl jen z poloviny tak smutný a nešťastný jak byl, ta by to bohatě stačilo.. Celé tři hodiny jsem se snažil ve filmu nalézt nějaké pozitivum, ale kromě chvilkového štěstí a lásky uprostřed filmu dvou hlavních protagonistů jsem nic jiného nenašel.. Jinak je to samozřejmě famózní snímek, který nabízí úžasný výkon Brada Pitta v hlavní roli a jeho vizuální proměny v průběhu života pozpátku v naprosto autentických podobách.. Ale jak jsem již zmínil, z naprostého nedostatku odlehčujících scén dávám jenom 4*.. ()

JK-Stinger

Fascinující snímek s unikátní myšlenkou. Při jeho sledování mnou proudilo mnoho pocitů od přemýšlení o tom, jak by to ve skutečnosti opravdu fungovalo po dojemné okamžiky, při kterých jsem pochopil, proč spousta mých známých ženského pohlaví uronila při filmu nejednu slzu. Výborná hudba dokonale podbarvuje probíhající děj a činí tak zážitek mnohem emotivnější. ()

kubyno

Moc krásný snímek o tom, jak život plyne, se skvělými vizuálními efekty - Brad je tam vytvořený neuvěřitelně. A Fincher mě také překvapil, u něj nejsme na tenhle žánr zvyklí. ()

kujon

Zvláštní film. Na nic si nehraje a vede vás krůček po krůčku svým příběhem až do konce. Ani minutku jsem se u jeho sledování nenudil, což je u mě v kombinaci s tímto druhem fimů vcelku vzácnost :-) Ne, vážně - je to velmi dobrý, ba co více - možná by se slušelo říci skvělý film, který rozhodně stojí minimálně za shlédnutí. Obrázek si udělejte sami ;] ()

M1k9

Interesantní zdlouhavost v ne příliš příjemné atmosféře, za to však s jedním z nejlepších herců současnosti v hlavní roli. Nejen masivní rozpočet napovídá snaze o nezapomenutelné dílo. Jenže já jsem si nedokázal vytvořit vztah k žádné z postav, natož se více vžít do děje. Brad Pitt pro mě zůstal Bradem Pittem. Zahrál to skvěle a dal tomu filmu šanci. Za to Cate Blanchett mě dokázala jenom rozladit. Velké plus a velké mínus, tak to cítím. 3.5/10 ()

Illy

Vše bylo řečeno. Opět téměř dokonalý film pana Finchera a pro mě se ženou příjemně strávený silvestr u TV. 90% ()

waits

Je to hloupé, ale mě bylo totálně jedno, co se děje s Benjaminem, i co se děje s Daisy, film pomalu končil a mě bylo jasné, že mě vůbec nezasáhnul. Nedotkly se mě ani scény, které se mě viditelně dotknout měly, ani mi po filmu v hlavě nevířila žádná úvaha o lidské pomíjivosti a relativitě času. Ale snad ještě nejsem úplně okoralej, dětem jsem onehdá čet Malýho prince a emoce se ve mě rvaly, tak nevím.. ()

Harpy

Film so zaujímavým námetom, ale nejako extra "mimo" som z neho nebola, znova by som si ho nepozrela.....naozaj sa to celú dobu strašne naťahovalo, a bolo tam veľa zbytočností a sem tam som sa aj nudila, herečka Kate Blanchett mi miestami aj trošku liezla na nervy......inak fajn film, patrí medzi tie lepšie, určite zaujme a nič nepokazí....ale....pre mňa nič viac :) a záver sa mi páčil.... ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010