Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Mattezs

Při sledování Fincherových filmů jsem si vždycky přál, aby nikdy neskončily...u tohohle tomu bylo přesně naopak (podobné náznaky byly už u Zodiaca)...zkrátka s Fincherem to jde poslední dobou z kopce, doufám, že až dostane toho Oscara, vrátí se k příběhům, které točil dřív a které mu jdou lépe... ()

Colleague

Na tomhle filmu se museli maskéři opravdu vyřádit. Možná, že zrovna nyní zažívá tohle povolání zlaté časy. Za pár let to už může být pouze počítač. ()

keebl

Zpočátku jsem se usmíval, pak jsem začal být lehce napjatý, následně jsem byl poněkud v rozpacích a místy se nudil, ale nakonec jsem musel uronit slzičku... Pro konzumního diváka asi nezapomenutelný biják, pro mě největším mínusem do očí bijící výtvarně-emoční perfekcionismus až umělohmotnost a doslovný "americký" vyprávěcí styl, jinak po stránce příběhové a herecké jsem spokojen. Kratší metráž by neškodila. Cate Blanchett chvílemi jakoby do příběhu nepatřila, ale je tam tak mrazivě krásná, až jsem z toho úplně odzbrojen. 75% ()

Wargoo

Tak tu sa asi ani nedá dat menej, ako 5*****. Okaté: Prosím, dajte mi Oscara je tu isto menšie, ako pri Výmene s A. Jolie, a to je chvalabohu pozitívne. Veľmi pekne vymyslený scénár, réžia a vlastne asi všetko čo je nominované na Oscara, a myslím že aj zaslúžene. Brad Pitt s Cate Blanchett síce stárli rovnako, len naopak.. :) Ozaj sympatický film s plynulým dejom, a veľké množstvo minút odsýpa akosi fajn, ani ma to nerušilo, že je to tak dlhý film. Austrália bola horšia... Celkovo: Fincherov ďalší podarený film, ktorý je TAKMER dokonalý po každej stránke. Uvidíme, ako sa Mladému Deduškovi B. Buttonovi bude dariť pošas Oscarovového večera... 5***** a 86,737% ()

fixaman

S přehledem nejpřeceňovanější film poslední doby. Ačkoliv přináší jen velmi stručný příběh (mírně řečeno), je neskutečně dlouhý a vlekoucí se šnečím tempem. Postavy jsou také velmi nesympatické (zejména Cate Blanchett "zamlada"). Masky se povedly, to samé se však bohužel nedá říct o zbytku - vizualizaci - scény na lodi, kdy vše obklopuje mlha se snahou co nejvíce ušetřit - reálně pak vypadají jen scény z poslední části filmu. Celkově dávám 2 hvězdy, a to za zajímavý nápad (byť nepříliš vydařeně převedený na plátno). Nominace na Oscary jsou dle mého soudu zcela neoprávněné.. Changeling a Revolutionary Road jsou na mnohem vyšší úrovni. ()

FilmWave

Eric Roth napsal dalšího "Forresta Gumpa", ubral na humoru a přidal na poetice a romantice. Fincher spíš než Zemeckise připomíná Tima Burtona v nejlepší formě. Po pomalejším a nenápadném začátku vás tato krásná pohádka pro dospělé pevně stiskne a vymáčkne i tu poslední slzu dojetí. ()

Judas

David Fincher dokazuje, že je zřejmě nejnápaditější a nejtalentovanější tvůrce, který dokáže překvapit a přinést něco nového a neokoukaného. V dnešní konkurenci podobnosti si važme tohoto génia. ()

Radek.SCH

Forrest to nebyl. Vím, že to už napsali skoro všichni, ale já to musím říct taky. Nesrovnávám je pro to, že mají stejného scénáristu, že jsou vyprávěny retrospektivně nebo že je hlavní hrdina trochu jiný, ale proto, že tvůrci chtěli být za každou cenu stejně dobří, stejně oscarově úspěšní a aby se z B. B. stala stejná klasika, jako tomu bylo u Gumpa. Ten film je ale "pouze" technicky dokonalý, místy (= skoro vůbec) vtipný a Brada si prostě a jednoduše NEMŮŽETE zamilovat ta, jako Toma Hankse (ale že se chudák Brad sakra snažil). A v tom to právě je. Forrest se tak nějak přirozeně, sám o sobě, vyšvihl na vrchol, ale Benjamin se tam zoufale (zuby, nehty) drápe. A když se na to podívate s odstupem času zjistíte, že BB na to prostě nemá. ()

koniklecka

Film skoro tříhodinový a přesto příliš krátký. Příliš krátký na to, o čem pojednává. Shrnuje lidský život od začátku až do konce anebo od konce do začátku. Je to film, který Vám náladu nezvedne. To není zrovna můj šálek čaje. Nicméně je to film dobrý. Občas i nenuceně vtipný, občas drásavý, často neveselý. A také celkem neobvyklý. Zaslouží vysoké hodnocení, ale ode mě ne to nejvyšší. ()

moiiz

Mám pocit, že Fincher natočil multi oscarový biják. Dokonalá režie, kamera, hudba, masky, herci, na konci se Vám opotí oči atd. Bohužel všechno je tak krasné a dokonalé, až se toho člověk přejí .... Z povinnosti 5 (ono je to fakt pěkný:) ), ale z letošní filmové nadílky bych si na opuštěny ostrov vzal raději jiný film. ()

tragos

Jednoduché a roztahané, příliš roztahané. A když si něco podobného říkám už ve třetině filmu, je něco špatně. Absence vyvrcholení a konstantní tempo vyprávění tomu také nepomohou. Děj filmu je rozložený na mnoho menších střípků (ano, v tomhle to připomíná Forresta), které jsou samy o sobě natočeny zručně a s jistotou, ale dohromady tvoří jeden monotónní zvuk. Subjektivně jeden z nejslabších filmů Davida Finchera. 7/10 ()

spriteboy

Trochu nechápu, že tenhle film nemá tak výborné hodnocení jako třeba GRAN TORINO. Že by to bylo tou délkou, nebo tím, že jde trochu o fantasy (nebo se snad někdy narodil někdo, kdo by žil život pozpátku? :-). Benjamin Button je film, který mě zase donutil přemýšlet. Zvlášť se mi v něm líbila jedna pasáž, ve které se říká, jaké maličkosti stačí, aby život člověka vypadal úplně jinak - je to sice něco, co ví každý - ale jen málokdo si to uvědomuje. A při takto pomalu plynoucím příběhu o tom stihnete i přemýšlet. Nejde říct, kdo je NEJ herec - ale Brad Pitt mezi ně u mě už dlouho patří....Jen mi teda jeden krátký okamžik vadilo, že najednou jsem nevěděl, jestli se nekoukám na SEZNAMTE SE, JOE BLACK - Pitt se chvíli tvářil úplně stejně... ()

hazaba

Opravdu podivuhodný... vloženo pár zajímavých myšlenek, vynikající masky (zasloužený Oskar), docela dobrá výprava... ALE dlouhý, moc dlouhý, herecké výkony nijak oslnivé a tak nějak jsem nepochopila, proč na pozadí přicházela Katrina. Líbil se mi kolibřík :-) ()

TETŘEF

Působí to na mně jako kdyby se pan režisér na začátku filmu nechal strhnout tou neuvěřitelnou možností udělat velký film. Smýká se scénářem a uměle přistrkuje nezajímavé scény. A v půlce jsem měl neodbytnou chuť se zvednout z prosezené sedačky komunistického Domu Kultury a vypadnout někam pryč. Druhá půlka (začínající fincherovskou co kdyby v Paříži) , kde se konečně hraje pořádně na city a zápletka Benjamina a Daisy má drive byla už o hodně lepší. Podobnost s Gumpem je spíše smutná než zábavná, touha po tom "být ten velký BB" je taky únavná. Klub Rváčů začíná skvěle. Rozkreslená povídka, která má vnitřní energii. Benjamin začíná jako tlustá bichle jedoucí ze setrvačnosti omalovánkových výjevů. V momentě, kdy se příběh zkomorní je to na 5*. Celkem tedy slabší*. // Fincher podruhé hraje lépe. K slzám. 5* ()

gootchy

Možnosti filmařiny ještě nejsou zdaleka vyčerpány, ještě je toho hodně co zkoušet. V tomto případě jde o zpracování nadmíru předvědčívé a působivé. Ale vzhledem k tomu, že to beru jako celek, musím dát pouze 4. Kvůli přemrštěnému timingu. Tilda válí. ()

jenjan

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona, kterému nezbylo vlastně vůbec nic kromě tohoto podivuhodného příběhu. Hodný podivu je o to víc, že je tvořen proti proudu času, čímž zvýrazňuje úlohu právě času a zkušeností jinak běžného, životního příběhu. Ač však Button putuje právě proti toku neúprosného času, nechává se jím unášet a často jen procítěně pozoruje, či je strháván okolnostmi, až do samého konce svého příběhu hodného podivu. Škoda, že i takovýto námět má tendence býti různě počítačově dokreslován a animován, exteriéry pod rouškou efektů šizeny počítačem atd. Výsledek působí jako dětské leporelo protkané gerontomoudrostí a střiženo na míru zaručeného prožitku.. ()

robo7773

Neviem ako vy ale ked ja som videl tento film, tak som si spomenul na Forresta Gumpa alias Toma Hamksa a Jacka alias Robina Williamsa, podla mna je to akesi sklbenie týchto filmov, a fakt ocenujem ze na vysokej urovni. Je to nezabudnutelny a perfektny pribeh, ktorý odporucam vidiet !!!! ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010