O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

mosnak

Neskutečná nuda, která nezaujme skoro ničím,ani mě nevtáhla do děje a postavy ve filmu mi byli jednoduše u prd... :-( Osobně si nemyslím,že to není příliš kvalitní holt 11.východnímu československému praporu,jak se všude praví :-( 15% za snahu! Nic víc! ()

mira007

Už jen ten výběr tématu zaslouží hvězdy, zpracování moderní, řemeslně profesionální, herecké výkony dobré, relativně výpravné, točené v exotické lokaci na českou kinematografii. Jenže je to takové nudnější a nezáživné. Hvězdy dávám hlavně za to téma. ()

Rejže

Formát typu 20% dialogů a 80% obrazu; avšak i tento styl vyprávění zafungoval! 102 minut pro válečný film byl tak jako akorát, ale překvapuje mi, že na konci jsem čekala zda nebude něco dál... to byla trošku škoda. Ale zajímavé obsazení včetně Petra Stacha tomu dalo správnou šťávu! ()

Renfield

Žádný Hollywood, žádné přehánění, či snad patos. Pouze realita, realita války, vlastně nejen té u Tobruku, když zavzpomínám na deníky z jiných končin, které jsem měl možnost číst. Václav Marhoul vtáhne do děje, zažívám všudypřítomné vedro, válečné hrůzy, ale občas i nějaký ten vtip, často samozřejmě vojenský. Tobruk není nepřehledný, stačí dobře sledovat, zvyknout si na střih scén, které jsou opravdu jakoby z pohledu zpravodaje, či dalšího vojáka. Potom je možné se i více dozvědět o postavách, ale především jejich myšlenkových pochodech a pochopit tak jejich konání. Mnoho scén je brutálních, zase ta realita... nejsilnější snad voják bez nohou, či závěr, kdy je to i o vnitřním psychologickém boji, ten jde ovšem ruku v ruce s válkou. K autentičnosti scén značně dopomáhá i okolní krajina, poušť, horko, prázdno... vše podpořeno výbornou kamerou. Technicky je Tobruk značně povedený, totiž ke kameře má i kvalitní hudbu, ale i tu předčí výborné zvukové efekty, které vtáhnou do děje, jakoby obraz nestačil. Herecky nemám výhrad, sázka na méně známé herce vyšla na výbornou, vlastně si to s těmi, co jsou pomalu v každém českém filmu ("komedii") ani nedovedu představit. Václavu Marhoulovi patří dík nejen za film, ale i za připomenutí hrdinů, na které se snad i díky filmovému Tobruku nezapomene. Těším se na příští zhlédnutí a věřím, že po něm hodnocení ještě zvýším. 80% ()

Phillo

Piesok. Kopa piesku. A pod ním? Piesok... Tobruk je scenáristicky plochý až strach, no inak mu nejde čo vytknúť. Kameru má výbornú, hercov primerane civilných a réžiu skúsenú a miestami originálnu. Plus jedna scéna, ktorú z pamäti len tak nevymažem a skutočne nechápem ako sa dá v "československých" podmienkach natočiť. Ale ako vojnová dráma, ktorá nepozostáva z davových scén a chce niečo viac pôsobí Tobruk smiešne, brutálne neoriginálne a v závere je neuveriteľne zle strihnutý (apropo, strih nie je najšikovnejší v celom filme). Je síce medzinárodne porovnávateľný, vizuálne pekný no ukrutne plytký. 60% ()

Brejlil

Podivně nečeský film, prakticky překopírovaný podle podobných, dnes většinou čtyřicet let starých snímků. Model je notoricky známý, nováček nastoupí do jednotky, projde vycvikem, selže v první bojové akci, ale pochlapí se... České je na filmu jen zasazení do bojů o Tobruk, ale mohlo se to odehrávat kdekoli a kdykoli (třeba u legií za 1. sv. to mohlo být pěkné maso). Když poušť je ale tak fotogenická... Tři hvězdičky za provedení a odvahu, jedna za připomenutí "neznámého" bojiště československých vojáků. Z hereckých výkonů bych snad vyzdvihl jen Nebřenského, jeho zarputilý desátník (nebo co to bylo za šarži) byl dost uvěřitelný, ostatní ani tak nepředstavují jedince, jako spíše určité typy. Bohužel hlavní hrdina poměrně neobratně. ()

VencaS

Na ceske pomery skvele natoceny valecny film. Bombardovani zakopu-fantasticke, v techto scenach pociti divak strach na vlastni kuzi. Krvelacna scena s ustrhnutyma nohama me prisla, na tom obrovskem platne v kine, jako dost silny kafe, mel jsem co delat abych se udrzel v klidu. Dobova technika i kostymi se mi libili, hudba sedela a byla v tech okamzicich, ve kterych byla treba. Zkratka atmosfera pusobiva a vtahla me presne tam kam mela, a to do poustni oblasti Tobruku v Libyi, ale trochu jsem postradal emoce. Vaclav Marhoul se snazil nastinit jak udalosti jednotlivce, tak celeho oddilu, ale vice mene s hlavnim hrdinou jsem se az tak nezzil. Jak rikam vice emotivni a byla by pata hvezda. ()

Chosé85

TOBRUK. Film, který měl pozměnit směr v české kinematografii a oživit válečný český film. Myslím, že se to Marhoulovi podařilo. Na české poměry opravdu přízrak. Netradičně pojatý snímek, který několikrát změní směr a rytmus. A znovu podotýkám na české poměry věc dosti nevídaná. Nejprve pohled do základního tábora a poté přesun do pevnosti Tobruk. Tam by většina diváků čekala pouze obranu pozice, ale režisér náhle udělá kličku a sledujeme vlastně příběh o odvaze a spravedlnosti jednoho člověka. Jinak natočeno a to se cení! Film opravdu podpořen svébytnou atmosférou saharské pouště. Evidentní (neurážlivé) odkazy na Malicka a hraní si místy pouze s obrazem. Technicky skvěle zvládnuté (zvuk, střelba a výbuchy) a naturalistické. Herecké obsazení hlavních rolí jakbysmet (až na toho Michala Novotného). Jen bych měl jednu větší výhradu, a to takovou, že by neškodilo do toho dát i pohled z italských zákopů. Ale jinak dobrý český film, který neřeší pořád jakési rádoby vztahy mezi civilisty (Hřebejk a tak). Nic proti němu...Chtělo to prostě změnu a tu mi Tobruk dal. 75% ()

Simgal

Asi první český film, kvůli kterému jsem šel do kina. Utrácet peníze za takové blbosti jako Chyťte doktora nebo Poslední plavky se mi zdá naprosto zbytečné. Ale když vejde snímek pojednávající o našich vojácích za druhé světové války, kteří bojují u města Tobruk proti Rommelovým Africakorps, na co jiného z české tvorby už do toho kina jít? Samozřejmě nemůžete očekávat nějaké strhující válečné scény (ikdyž pár jich tu je), ale spíš bližší pohled do duší těch statečných mužů. Škoda jen, že se Tobruk snaží být hned několika věcmi najednou. Cvíli je to akční drama, pak zase psychologické drama a ty přechody mezi žánry jsou velice rušivé. Problém taky je, že film v podstatě nemá hlavního hrdinu. První polovinu to vypadá, že to je židovský vojin Lieberman, ale poté zjistíme, že to ve skutečnosti je jeho kamarád, mladý idealistický vojín Pospíchal. Taky mě trochu zarazilo, co všechno vydrží český voják. Například i několika denní pobyt na poušti bez jídla, vody nebo přikrývek. To ale nemění nic na tom, že se jedná na české poměry o velice solidní film, který se vyplatí vidět v kině. ()

Greg25

100% Smekám před panem Marhoulem klobouk, dlouho předlouho jsem čekala na opravdu opravdu dobrý český film a hle Tobruk jím je. Tobruk je důkazem toho, že dobrý vojenský film lze natočit i s relativně malým rozpočtem a vlastním pohledem. Zároveň jsem ráda, že českoslovenští veterání 2. světové války, kteří hrdině válčili u Tobruku konečně mají vlastní film. Nezbývá než smeknout klobouk a doporučit ke shlédnutí americkým režisérům, aby věděli, že na válečný film není potřeba několikaset milionový rozpočet, stovky tun trhaviny a hektolitry červené barvy simulující krev. ()

CamperCz

Tobruk jsem videl v exkluzivnim seminari pro nasi skolu primo s V.Marhoulem, ktery tvrdil, ze se nejcasteji setkava s komentarem "Ten film byl silny." Ano, ten film byl neskutecne silny. A skvely. ()

crozet

Český výpravný válečný film všeobecně potřebuje podporu a ocenění za statečnost jeho tvůrců. Co se týká hodnocení konkrétně tohoto snímku, i mimo zmíněný kontext můžeme být relativně spokojeni. Dějová kompozice, střih, obsahy dialogů a většina hereckých výkonů sice nezapřou svůj řemeslný původ (tj. fabula byla často spíše řídká), k pozitivům ale patří Smutného kamera. Solidní výsledky byly dosaženy ve ztvárnění expresívních válečných momentů, kontrastu a propojení některých scén s minimalistickou hudbou. 75% (míra relativní). ()

D@ve

Příjemné překvapení na české filmové scéně. Sice to bylo na válečný film pro mě trochu pomalé co se děje týče, nicméně jinak velmi dobré. Jediné co bych trochu vytknul je konec...20% navíc přidávám za záběr, kdy jednoho vojáka trefila mina. ()

maty39

No, na jednu stranu uznávám, že se konečně natočil český film, který nevypadá jako další sériový produkt těch našich Svěráků a Hřebejků. Na druhou stranu, dialogy stále zní jako z výše zmíněné školy. Herci přednášejí své repliky strojeně, jako by přednášeli Shakespeara v divadle. To divadlo... to je mor českého filmu. Těším se na film, kde lidi budou mluvit normálně a ne jako by měli v zadku zaražené pravítko. Možná, že to tak připadá jen mě. Zajímavé je, že když poslouchám dabing cizích filmů, tak dialogy najednou působí přirozeně. Buď by se měly české filmy dodatečně dabovat a nebo je to textem, co musí ti chudáci na plátně pronášet. Ke zbytku filmu výhrady moc nemam. Chápu, že nebyly peníze, tak nemůžu očekávat klasický válečný film s válečnou akcí, ale trochu artovější podobu. I když... tempo by mohlo být o trochu rychlejší. PS: Tobruk se mi líbil víc, než Tmavomodrý svět. ()

Aldanar

Jak napsal Tosim, asi to je nejprofesionálnější čeký film za loňský rok, bohužel je dle mého názoru dost bídnej. Je prostě vidět, že česká kinematografie na kvalitní válečný film prostě zatím nemá. Ze spousty scén čpí, že jsou natočené ve studiu, a tak málo bitevních scén ve válečném filmu, to je až na pováženou. Co se týče děje, přijde mi příliš pomalu plynoucí, což asi mělo přinést hutnou atmosféru. Tu se však nedaří dobře budovat. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka