Rozsáhlá poema "Máj" básníka Karla Hynka Máchy patří k stěžejním dílům české literatury a je považována za vrchol českého romantismu. Autor vypráví tragický příběh lásky dvou mužů k jedné ženě zasazený do přírodního rámce kvetoucího jara. Syn pro lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec. Romantické dílo převedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace jiného českého klasika – K. J. Erbena a jeho Kytice. Ve svém filmovém ztvárnění Máje posílil režisér a spoluautor scénáře dějovou linii vytvořením nové postavy kata – aktéra i vypravěče děje. Zásadním vkladem filmu je však jeho obrazová složka, jak u kameramana a režiséra F. A. Brabce bývá dobrým zvykem. Krajina a romantická zákoutí Českého ráje tu souznějí s poryvy duše všech hlavních postav. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. (Česká televize)

Zayl

Tak tohle si Karel Hynek Mácha nezasloužil. Film tvářící se rádoby poeticky s lehce duchovní atmosférou, která se ale míjí účinkem. Jedná se o kýčovitou záležitost. Na to, jak to bylo krátké mi to přišlo neskutečně dlouhé. Už jen to herecké obsazení bez jakéhokoliv charisma. Proboha to byl zas nápad. Hvězda za to, že už jsem viděl i horší paskvily. ()

Cimr

Nebyl jsem tak zklamaný, jako ostatní, výtvarná stránka se mi líbila a instrumentální (!) hudba taky. Problémem je v mých očích hlavně podivná scéna na popravišti poté co Vilém zavraždí svého otce (předpokládám, že nespoiluju) - ten rockový tanec duchů nebo co... A pak také to, že předloha zkrátka není vhodná na zfilmování, protože její děj se dá převyprávět několika větami a film má být hlavně o ději. Takže jsem moc nečekal, a tak ani nebyl moc zklamaný, vlastně spíš naopak. Jen ještě jedna negativní věc - přijde mi divné, že by měl strašný lesů pán, loupežník z Máchovy éry, důkladně vyholené podpáždí:) ()

Adman

Film má fascinující hodnotu z hlediska umění kamery. F. A. Brabec jako režisér, skvostný kameraman a také pedagog kamery na naší škole (FAMO) předvádí se světlem opravdová kouzla. ()

Rosana

Naprosto vynikající film, možná asi nejlepší český výtvarný film. Záběry jeden obraz za druhým nádherně poeticky vypráví příběh inspirovaný jednou básní. Máj od Máchy znám téměř nazpaměť a nevěřila jsem, že se z toho dá udělat celovečerák, ale film mě velmi mile překvapil svojí výtvarností, napínavostí (i když v pomalém spádu), odvážností v oblasti hudby a i v jiných oblastech. Jediné, co mě na filmu zklamalo je vaše hodnocení na ČSFD! ()

CBD

Kytice se Brabcovi povedla, to se o Máji bohužel tvrdit nedá. Po shlédnutí snímku mi došlo, že pan Brabec je v podstatě takový náš český Roland Emmerich. Jistě, každý točí jiné žánry a František nemá prostředky ani v úmyslu točit nějakou destrkuci, ale všimněte si tohoto podobenství: oba milují vlající textil. Brabec je poeta a dělá filmy tak jak sám cítí a vidí bez ohledu na to zda-li to dává logiku. Z jedné strany to není zas tak úplně špatně. Budu držet palce, aby se to příště povedlo lépe - prý to bude zase báseň, takže o jednu položku ze seznamu školní četby budeme mít opět méně. ()

ArsenalEagle

Fuj tajbl :D To je ale sakra kýč, bylo mi jasné, že se to nevyrovná knižní předloze, ale doufal, jsem, že to dopadne alespon průměrně.. Toto byla akorát hodinová ******* (doplnte si sami), ze které, pokud bych nevěděl o čem to bude, a pokud by Jan Tříska nerecitoval ty verše, bych vůbec nevěděl, o čem že to vlastně je ()

sta

ne, já tohle TO prostě hodnotit nebudu (kdyby mi to nebylo jedno, bal bych se, ze mi zase nejaky grafoman napise rozhorceny mail).. nechápu, co lidé, co TO viděli, dělali, že mohou hodnotit tak příznivě, ale tenhle film je podobně špatný jako Jakubiskovo Post coitum.. kamera přehnaná, onanistická a stoprocentně naplňuje definici kýče.. Brabcův Máj si hraje na symboličnost, ale pouze tím, že zachycuje symboly věky provařené (sochy, kříže), snaží se vzbudit dojem jakési éteričnosti, poetičnosti, ovšem podobně jako u Jakubiska, vyznívají tyto snahy trapně, ne, spíše hloupě.. opět přichází hra na umění, která se naivně uchyluje k pseudosložitosti (bizarnost postav, jejich stylizovanost) a pseudoartovosti (sen, který je až tak pitomý, že se člověk musí smát), navíc za užití tradičních prostředků, což je přístup s uměním se vylučující.. Kytice vlastně byla formálně úplně stejná, ale na kratší ploše několika minut pro každou baladu se nestačila naplno projevit prázdnota konceptu, navíc se tam skutečně občas něco dělo (takže nemá smysl natáčet podobný film znovu); to se v Máji neděje, Vilém a Jarmila jsou zcela hloupé postavy (on blb, ona nevěstka, mlynář slizkej úchylák) a to platí i o všech ostatních postavách, navíc jejich herecké ztvárnění je prostě nesnesitelné (hlavně "romantická dvojice").. kam se poděla romantická rozháranost? kde je osudovost? romantický hrdina 21. století v podání F. A. Brabce je přeslazený naivní blbeček, který zasněně kouká kamsi.. do prdele.. ()

befelemepsvz

Brabcovo přízvisko režirující kameraman se ukázuje přesné, jde-li vůbec v případě Máje mluvit o nějaké režii. Příběh je zmršený, herecké výkony nulové a i vizuální a zvuková stránka filmu mě zklamala, ač tomu u jiných filmů F.A bylo naopak. Zkrátka Karel Hynek Mácha rotuje v hrobě a tento snímek je dobré navštívit jen jako ukázkový příklad toho jak by film neměl vypadat... ()

Pierre

Třeba Brabec tehdy věděl, co dělá a proč to dělá. S kamerou to určitě umí. Pořád lepší natáčet tohle, než Kameňák. Bohužel, film působí jako parodie. Když začal hrát nefalšovaný tuctový rock, mé zmatené pocity se nedaly popsat slovy. A Matěj Stropnický je vážně Matěj. Stejně dobrý politik jak herec (snad bude aspoň dobrý zámecký pán.) Ale Tříska s Javorským jsou dobří. ()

fragre

Pan Brabec je dobrý kameraman (obrazy umí), ale ruce by mu měly být přeraženy, sáhne-li po režii. Hynek, Vilém i Jarmila by jej měli v řiť nakopat za toto klasika zprznění!!! Duch díla Máchova zcela se míjí s duchem tohoto nováckého "zfilmování". Kde je vznícený romantismus živený temnou a morbidní stránkou barokní obraznosti? Místo strašného lesů pána jen módní chcípáček Stropnický, Jarmila je jen další plakátová (obálková) instantní kráska, Tříska snad paroduje sám sebe a Kukura by měl být konečně komisionálně utracen. Děs!!! ()

Tirion

Bohužel, asi jsem se na Máj těšil víc než je zdrávo. Konečný efekt tak byla pouhá desiluze. Když jsem shlédnul trailer, myslel jsem, že hudba Support Lesbiens bude tou největší kaňkou na filmu. Ale opak byl pravdou. "Supporti" byli snad jediným pozitivem na filmu. Hudba se povedla. Jinak to po zvukové stránce byla bída. Mluvený projev byl prostě omyl filmu. Jediní, kdo zachraňují jméno hereckého kumštu jsou Kryštof Hádek a Jan Tříska (recituje božsky). Divíšková, Kukura (o Lehnertové, Stropnickém a dalších radši nemluvě) nechali svůj herecký um doma. Vizuální stránka byla vždycky Brabcovou devízou, ale tohle už je moc. Brabec vytvořil pouhý kýč, což vlastně možná i chtěl a nebo se mu prostě přemíra snahy vymstila a slátala podivné umělecké dílo, které by ocenil kdejaký impresionista. Prvoplánovitá kamera neskrývá žádný hlubší smysl. Jediné silnější místo scénáře jsou originální Máchovi verše, to, co vytvořil Brabec-scénárista (říkejme tomu dialogy) jsou okovy, kterých se herci nedokázali zbavit. Sečteno, podtrženo - F.A. Brabec je kameraman, ne scénárista a režisér. Jedna hvězdička za hudbu, Třískovu recitaci a nahou Lehnertovou. ()

blackrain

Vizuální stránka mě uchvátila, i když zaváněla klipovotistí. Průlety a oblety kamerou také neměly chybu. Dokonce mi nevadily ani snové vize. Co mi teda hodně vadilo, bylo vylíčení Jarmily jako lehké holky (slušně řečeno), která se chvíli válí s mlynářem, pak s jeho synáčkem Vilémem. Vilém byl strašný lesů pán? K smíchu. Přepadl s bandou procesí v kostele a podřízl hrdlo vlastnímu otci. To toho na svém triku moc neměl. Jediná postava, která za něco stála, byl kat Jana Třísky, i když dost dobře nehápu, jak se mohl pan Tříska takovému divadlu propůjčit. Pan Brabec je prostě svéráz, který si jde vlastní cestou. Ovšem, to asi nebude ten správný směr. Na tohle jsem chtěla jít do kina? Tak jedině opilá jako dělo. ()

slunicko2

Brak nebo umění? Těžko říci... 1)  Slavný český romantický běsník (to není překlep) Karel Hynek Mácha nebyl žádné neviňátko ani v morálce, sexu a ani jako básník. Dokazují to jeho deníky i celé dílo. Nepohoršuje mě tudíž ani erotizující tvář filmu. Konec konců kombinace romantiky a sexu je báječná věc, jak mi potvrdí všichni, kteří to zažili._____ 2)  Příjemná trochu okázalá kamera spolu se zajímavě obsazenými postavami rovněž přidává na dojmu, stejně jako příroda (nejenom) Českého ráje._____ 3)  A přesto jsem se u filmu nudil. Asi za to může rozvleklost zpracování, nedostatek děje, mudrování těch či oněch. Navzdory očividné snaze autorů mě film neoslovil, nedotkl se mého srdce, nechal mě stát opodál, zatímco si sám pro sebe přehrával nejrůznější scény._____ 4)  Zpěvy i hudba jsou příliš odtrženy od reálných zvuků, nejvíce to bylo slyšet u křídlovky. Je to věc zvukaře, ale i režisér si to má pohlídat._____ 5)  Zaujal mě vskutku příkladný přednes veršů od 71letého Jana Třísky (kat). Konečně jsem slyšel, jak se Máj má recitovat._____ 6)  I další herci mě oslovili. 24letý Matěj Stropnický (šéf lupičů Vilém) předvádí sexy jízdu na koni (nic víc, bohužel). 25letý Kryštof Hádek (lupič Valdemar) mu pěkně sekunduje. 70letý Jan Přeučil (štamgast Hindl) jako vždy nehraje, ale předvádí, jak se jeho postava má hrát. 45letý Vladimír Javorský (kněz) pojal svou roli s lehkou ironií, která věci velmi svědčí. K nepřehlédnutí je i 71letá Nina Divíšková (hostinská Tietzeová).   7)  53letý režisér, spoluscenárista a kameraman František Antonín Brabec mě, jako obvykle, příliš neoslovil._____ 8)  Věk protagonistů uvádím k roku natáčení 2007._____ 9)  Výstižný koment: Marthos***, liborek_*, tomtomtoma**, marhoul*****. ()

Damiel

40 % - Musím přiznat, že pro filmové "vidění" F. A. Brabce mám slabost a Kyticí jsem byl nadšený. Na Máj jsem se dost těšil, ale pak jsem jím byl dost zklamaný. Ve srovnání s Kyticí - jemuž se prostě nedá vyhnout - totiž prohrává na všech frontách. 1) Naprosto postrádá výtvarnou vizuální pestrost Kytice, byť v jejích šlépějích se snaží jít; tady se pořád dokola používají de facto jen dva přechodové filtry, snímaní "nočních" záběrů přes filtr modrý vypadá skutečně dost amatérsky, přechodové filtry v dynamičtějších scénách také nejsou to pravé ořechové; 2) Zatímco v Kytici byl děj povídek koncentrován do několika minut, tady je to jako malý kousek másla namazaný na obrovský krajíc chleba - byly pasáže, kdy mé myšlenky unikaly úplně jinými směry... Snaha o epické vyprávění křížená se snahou zachovat lyrický rozměr básně. Výsledkem je kočkopes. 3) Byť z básně tryskají emoce, z plátna jde chlad - Matěj Stropnický je určitě pro řadu divaček prototyp hezouna, Sandra Lehnertová je z mého osobního pohledu nejen opravdu moc krásná, ale i oduševnělá žena... ale z jejich filmových postav jsem necítil zhola nic. Dva hezcí lidé a víc nic. Z neherců nedokázal F. A. Brabec dostat to, co bylo pro hlavní postavy třeba. Jediná skutečně zajímavá a živá postava je poutník / kat mistra Třísky. To nestačí. 4) Snaha udělat z Máje dynamickou podívanou mi neseděla. Akčnější střih se k příběhu nehodil, stejně tak jako rocková hudba Support Lesbiens. Některé nápady nebyly špatné, ale celkově vzato - opět oproti Kytici - nic moc. Taková praskající lávka ve Vodníkovi zachycená z několika úhlů kamery ve slow motion - nic podobného jsem tu nezažil. *** Podtrženo a sečteno: kdyby Máj vznikl před Kyticí, chápal bych jej jako mezikrok k vrcholnému dílu. Takhle se podle mě jedná - bohužel - o markantní sestup. ()

stration

Obrázky pěkné, jak malované. Ale co je to naplat, když mě to vůbec nebavilo, nezaujalo a ikdyž je stopáž velmi střízlivá, díval jsem se na hodinky. Většina herců mi tam taky nepasovala. A na konci, jak Jan Tříska zvedá nad hlavu kolo, jsem se fakt obával spíš o to, aby mu neluplo v kříži, než o Viléma. Škoda. ()

veronikav

Režisér F.A.Brabec se pokusil převést na filmové plátno jednu z nejkrásnějších básní, ale moc se mu to nepodařilo. Z Jarmily se najednou stala padlá děva, celý děj je nastíněn pouze v symbolech a scéna z vězení, kde Vilém čeká na popravu je jako z feťackého filmu, kde hrdinu přepadávají halucinace. Láska hlavních hrdinů byla skoro nepostřehnutelná a Jan Tříska jako všudypřítomný kat, to bylo moc. Režisér sice ukázal krásnou přírodu a lehce nastínil děj, ale to je vše. Matěj Stropnický a Sandra Lehnertová sice krásně vypadají na plátně, ale to očividně k zfilmování tak krásného díla nestačí. ()

YURAyura odpad!

0/10 NTP!!! Macha se musi na Petrine lamat v pase! Ty krasne filtry, ty bradavky, ten fesak - ehm vsichni tri,... no krasa nesmirna. Po dvaceti minutach utrpeni nastoupil na svou nezastupitelnou cestu velmi rychly rychloposuv, ktery se zastavil az u titulku. Takovy dlouhy videoklip pro jeden hudebni motiv... ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (více)