Gimp

pokud jste neviděli tak nečtěte: Nolanovi se skvěle podařilo vybalancovat postavy tak, že nevíte kterému iluzionistovi fandit víc i když Hugh Jackman mi přeci jen připadal o něco málo větší sympaťák, než schizofrenní démon Bale (dejte mu někdo zápornou roli, je na to jako stvořený!!!). Co mně vyloženě nevyhovovalo byl způsob polopatického vyprávění kdy jsem téměř přesně věděl co se stane v příštích deseti minutách. Věc, která mě pak definitvně odradila bylo, když mi ve filmu sám vypraveč začal vysvětlovat čeho všeho jsem si mohl všimnout pomocí retrospektiv - FUJ! K tomu jsou přeci opakované projekce! Tříhvězdičkové hodnocení budiž pohlavkem pro Nolana(y) scénáristy, aby pitomoučkým divákům už příště tolik nelezli do zadku a nechali je taky trochu přemýšlet! ()

kinej

Tento snímek mě nesmírně potěšil. Jedná se o skvěle zfilmovanou směsici žánrů. Eskalující souboj jsem sledoval se zatajeným dechem. Celou dobu jsem tušil, že konec určitě nabídne něco překvapivého, nějakou tu „prestiž“ a přestože jsem čekal ledacos konec mě fakt rozsekal. Už v prvních minutách je zřejmé, že režisér je talentovaný jedinec. Jackmana i Balea jsem viděl poprvé v neakčních, dramatičtějších rolích a musím říct, že oba byli skvělí. A velké překvapení je i výkon Davida Bowieho, který roli Nikoly Tesly ztvárnil opravdu dobře. Takovéto originality, bych potřeboval vidět ve filmech více. ()

Hrabka

Famózní jízda od začátku do konce. Má to šťávu, má to vychytaný děj, má to skvělé herce, má to bezva konec, má to náboj. Kouzelnické megapředstavení. 90% ()

nunka

Veľmi rafinovane predvedený trik pred zvedavým auditóriom, no nie až tak dokonalým, pretože sa dá prekuknúť a potom až tak neočarí....inteligentný a premyslený filmový počin, ktorému nie je čo vyčítať, až na záver, ktorý ho trošku zdevalvoval na nižšiu mentálnu úroveň. ()

juta

Dokonalý trik je asi nejlepší vidět dvakrát, aby jste už od začátku věděli o čem to je, u prvního sledování je sice divák na konci mile překvapen, ale když neví ten závěrečný zvrat, tak si film užije tak nějak méně. Možná že kdybych se na film podíval znova, tak by hodnocení bylo už vyšší. Jen já toho Christiana moc nemusím. :D ()

Kass

"Obsession is a young man's game." Trik. Ovšem né kouzelnický, ale výsostně filmařský. Režisér se diváka hned zpočátku zeptá - "Díváte se pozorně?". Budete se dívat skutečně pozorně, a/nebo chcete být kouzelníkem (filmařem) klamáni a užívat si jeho představení, v jehož finále budete uvedeni v úžas "dokonalým trikem"? ()

Fiftis

Ako to už v amerických filmoch býva, koniec vždy musí niečim prekvapiť, aj keď veľa krát aj nasilu, tentokrát v podobe sci-fi prvku. Celkovo tu však chýbala akási iskra, ktorou však vedia zasiahnuť iba máloktoré filmy. Ak sa niekomu zdá kúzelnícky kumšt zaujímavý, a túži nazrieť do jeho tajov, film je tým pravým spestrením voľného večera. ()

Hunt

HUDBA: David Julyan; Každý snímek Christophera Nolena vyvolává očekávání-a to oprávněné a často vyslyšené. Nolan patří skutečně mezi pár režisérů, u kterých každý film stojí minimálně za shlédnutí a velmi často je to zážitek. I Dokonalý trik je velice působivě natočený a má chytlavý příběh a za shlédnutí stojí. ()

ajuska

Perfektní film o rivalitě mezi kouzelníky. Líbilo se mi roztříštění příběhu do několika časových linií a promyšlená hra s divákem, která donutí přemýšlet a ani na okamžik nespustit oči z plátna. Jen se bojím, že to bude snímek pouze na jedno použití, jsem zvědavá, jestli dokáže snímek tak zapůsobit, i když už bude pointa známá (pokud ne, jednu hvězdu uberu, ale první dojem je určitě za 5). P.S. I na další shlédnutí skvělý film, takže plné hodnocení zůstává... ()

Shakers

Veľmi dobrý dej, ktorý vás ani na chvíľku nepustí. Aspoň u mňa to tak bolo. Nolan dokázal s tých skvelých trikov spraviť skvelú atmosféru, ktorá výborne pasuje k príbehu a ktorú skvelo doplňujú herci. Celý film sa tu nad niečim rozmýšľa a finále je naozaj veľkolepé na oboch frontách. Jeden z najlepších Nolanových filmov. 90% - 5* ()

filmfanouch

Christopher Nolan si pověst jednoho z nejlepších filmařů současnosti bez problémů dokáže obhájit. Zaujmout dokázal již kraťasem Doodlebug či celovečerním debutem Sledování, jeho Memento se poté stalo předzvěstí toho, že o tomto filmaři Hollywood ještě uslyší. Studio Warner Bros. mu ostatně svěřilo start nového Batmana v podobě Batman začíná a i když start Batmana v podání Christiana Balea v době svého uvedení přinesl rozpolcené reakce a nebyl kasovním megahitem v pravém slova smyslu, Nolan si minimálně pojistil nástup do první hollywoodské ligy. Tu mu definitivně posvětil milník s názvem Temný rytíř, právě mezi svým prvním a druhým Batmanem ovšem Nolan realizoval další film, kterým si zajistil vynášení do nebes. Dokonalý trik je přitom ten typ filmu, který se vyplatí vidět hned několikrát a to především díky faktu, že není snadné ho po prvních pár zhlédnutích docenit. S odstupem času se ovšem musí nechat, že Nolanův Dokonalý trik nejen pojednává o kouzlech, ale sám je jedním velkým kouzelnickým číslem, které především na velkém plátně dokáže posadit na prdel. I když na papíře nemusí znít duel inženýrů a kejklířů dvakrát nosně, Nolan v roce 2006 opět potvrdil, že je prostě jinde a dokáže se vyrovnat i těm nejlepším filmovým vypravěčům. Opětovná zhlédnutí navíc potvrdí, že je Nolan filuta v tom, že vlastně pointu a skrytou genialitou celého bijáku servíruje na stříbrném podnose, jako v případě těch nejlepších kouzelnických triků se mu ovšem daří odlákat pozornost a zařídit se o to, že zvládne diváka oklamat a předvést, že málokterý současný filmový tvůrce umí tak výtečně pracovat s filmovými zvraty. Nolan se jednoduše nebojí vzít diváka za flígr a hodit ho do vtahujícího vyprávění, které neustále pokouší důvěru diváka v to, co se ve filmu právě děje. A v tom je Dokonalý trik tolik dokonalý. Brilantnost scénáře Nolana a jeho bratra Jonathana Nolana vycházející ze stejnojmenné novely The Prestige spisovatele Christophera Priesta tkví v tom, že sleduje dva nemorální hrdiny, kdy je vlastně těžké se rozhodnout, který z nich je spíše v právu a který z nich by měl v rivalském utkání vzejít jako vítěz. Christian Bale i Hugh Jackman jsou naštěstí tolik rozmanití herci, že dokáží dodat morálně komplikovaným charakterům potřebnou duši a prodat je v různých světlech. Nolan si ostatně jako vždy zvládl ohlídat kompletní casting, kdy nemohl chybět herecká jistota v podobě Michaela Cainea, tehdy ještě mladičká Scarlett Johansson předvádějící, že nebude muset sázet pouze na pěknou tvářičku či s odstupem času pořád poměrně herecky nedoceněná Rebecca Hall. Andy Serkis se navíc výjimečně nemusel obléct do motion capture a představit se tu jako asistent Nikoly Tesly, kdy bylo jasné, že tak specifickou osobnost může ztvárnit pouze někdo tak specifický jako David Bowie v jedné ze svých nejvýraznějších hereckých rolí. Wally Pfister si po Batman začíná právem došel pro další oscarovou nominaci za nejlepší kameru, kdy si Pfister zvládl vyhrát s osvětlením, jevištním prostředím, výraznou paletou barev a nejvýraznějším vizuálním prvkem filmu dle očekávání zůstávají hrátky s elektřinou. Prozatím naposledy se poté po Sledování, Mementu a Insomnii mohl Nolan spolehnout na soudntrack Davida Julyana, který ukazuje, že vedle Hanse Zimmera, Jamese Newtona Howarda a Ludwiga Göranssona má Nolan mimo jiné čich i na ideální skladatele hudby pro své filmy. Důkazem vždy zůstávají památné hudební motivy, které se nezvládnou omrzet, přispívají emocím už tak silných scén a především fungují na bázi nezaměnitelného doplňku celého filmu. Christopher Nolan navíc opět neodolá u svého filmu s vyprávěním pracovat na principu houpačky, sem tam přijít s nečekaným vývojem událostí, který zvládne změnit i celý pohled na věc a rázem v divákovi vyvolat nejrůznější škálu pocitů, kdy to celé může působit, že Nolan v rámci možností dosáhl vrcholu. Jenže je to jen podcenění schopností tvůrce, který očividně pořád dost nemá a moc dobře ví, že může zajít ještě dál. A otevřený potenciál následně naplno otevře. Je to navíc komplexní podívaná, kdy sice dvě hlavní postavy nejsou žádní andílci, scénář je přesto zvládá polidšťovat a skrze dvě hlavní postavy pracovat s motivy posedlosti, závislosti, lásky či zoufalosti. Nolan už tehdy dokázal, že pracovat s dobovými látkami mu nedělá problém (po Dunkerku to bude moci dokázat i u chystaného Oppenheimera) a po stránce dobových kulis a kostýmů Dokonalý trik nemá jediný nedostatek. Za relativně skromných 40 milionů dolarů Nolan naservíroval velkolepě působící podívanou, kdy je ovšem nejdůležitější, že diváka v součtu skutečně zvládl řádně ne poprvé a ne naposledy řádně obalamutit. A ne poprvé a ne naposledy to udělal strašně krásným způsobem.     V jistých kruzích bude Dokonalý trik jednou patřit mezi to nejlepší z Nolanovy dílny, v jistých kruzích tomu bude naopak, většina se ovšem nejspíš stejně pravděpodobně shodne v tom, že mistr ani u svého 5. celovečerního filmu vedle nešlápl. Jak navíc můžou někteří potvrdit, Dokonalý trik není ten typ filmu, který si zasloužil rozsudek ihned po prvním vidění. Naopak jde o jeden z těch případů, kdy každé zhlédnutí navíc může být polehčující okolností.... () (méně) (více)

Pepinec

Bravo, bravo, bravo! Christopher Nolan patří mezi TOP současné režiséry, pokud není úplně nejlepší. A to obsazení... Nenapadá mě nic originálního, co bych o tomto veledíle napsal. Myslím, že název hovoří jasnou řečí. ()

KlárkaS

Držet diváka v domění, že přesně ví, co se děje, ale na poslední dobu to celé převrátit, je ojedinělý jev. Nolanovi jsou frajeři, Christian Bale je sexy herec a Thom Yorke v titulkách je fajn. Víc takhle dokonalých filmů, prosím. ()

DaliX

Christopher Nolan nám v tomto filme naservírval veľkú porciu napätia, trikov (hoci trik s ceruzkou sa mi tiež páčil), trochu fantasy a psychologickej drámy s napínavým rozuzlením nakoniec plus výborné herecké obsadenie. Jednoducho tu nie je čo vytknúť, výborné. ()

JohnnyD

Mrazivé, napínavé, občas i vtipné, s úžasnými hercami (prítomnosť Davida Bowieho poteší), ale hlavne neskutočne prepracované: dokonalo prepracovaný scenár vymetá divákovi rozum pravidelne každých desať minút v srdcetrhajúcich intervaloch. O dokonalých filmoch sa píše ťažko. ()

Boogeyman

Snad poprvé v životě mi byla "šokující" pointa jasná hned od začátku, nicměné na konečném vyznění tohoto jedinečného filmu to nic nemění! ()

kyselina

"Nakonec přemýšlíte, v čem byl trik. Ale nezjistíte to, protože pravdu ve skutečnosti nehledáte. Nechcete ji odhalit. Chcete být klamáni." ()

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel