Hollywoodland

Hollywoodland

Životopisný / Historický / Mysteriózní / Krimi / Romantický / Thriller / Drama

USA, 2006, 121 min

Celkově je to objektivně na tři. Ty snímku ale dát jednoduše nemohu. Na to je to až překvapivě dobře fungující detektivka, která neztrácí dech ani na ploše dvou hodin. K tomu slušná řádka skvělých charakterů a i přesto, že je tam pár chybek a některé postavy jsou slabší, já se nenudil a bavil jsem se od začátku do konce. Takže čtyři.(4.9.2013)

Louis Simo, soukromé vočko, žádný drsňák, žádný cynický hláškař jako Sam Spade. Duše, která zabloudila příliš blízko Hollywoodu. Proto se nyní živí přehrabováním ve splaškách vyplavených továrnou na sny, doufaje, že taky pochytí trochu toho lesku. Nikdy nebude slavný, nikdy nebude patřit do světa „těch druhých“, ale může se mu přiblížit. Nebezpečně blízko. Že Hollywoodland není typickou detektivkou, nýbrž jakousi meta-noirovou psychologickou sondáží, je nám trochu zrádně vyjeveno až v samém závěru. Vzhledem k nejasnostem dodnes obestírajícím Reevesovu smrt si osobně nedokážu představit lepší zakončení než právě ono „probuzení do reality“. Hollywoodland tak stejnou měrou bádá (což je vzhledem k množství slov myslím příhodný výraz) nad nepoznatelností pravdy, jako nad věčnou polarizací světa. Doposud televizně orientovaný Allen Coulter nepředvádí za kamerou zázraky, ale budiž mu přičteno k dobru, že film také neředí vizuálním olejem a plně se soustředí na „dějposunující“ dialogy. (Na škodu není ani opačný přístup, jak svou podobně pojatou Černou Dahlií předvedl Brian De Palma.) Nikterak zázračné nejsou ani herecké výkony, jimž dominují psí oči Adriena Brodyho, který buď pořád přijímá stejný typ rolí, nebo jednoduše neumí zahrát nic jiného. Své roličky manipulujících mršek slušně zvládly Diane Lane a Robin Tunney, nejpozoruhodnější je tak jako tak poměrně sympatický Ben Affleck. Nemáte vidiny, poměrně sympatický Ben Affleck! Apendix: Kdoví, možná je nakonec nejblíže pravdě populární městská legenda, podle které Reeves nabyl dojmu, že vážně disponuje supermanskými schopnostmi, pročež se je rozhodl ozkoušet v praxi. 75% Zajímavé komentáře: Nathalie, genetique(23.1.2010)

Už kvůli Benu Affleckovi v roli Supermana to prostě stojí za vidění. Škoda toho Daredevila, mohl urvat jinou komiksovou roli. Hollywoodland je jinak lehce nadprůměrným dramatem/detektivkou zasazenou do "starého" Hollywoodu. Feelingem evokuje Dahlii, takové to staré v novém kabátku. Sledujeme dvě linie, v první se Brody jako soukromý detektiv šťourá v údajné sebevraždě Reevese (Affleck) a řeší u toho problémy s vlastní rodinou a ve vlastním životě. V té druhé jsme svědky Reevesovi cestičky od neznámého herce po televizní ikonu - Supermana, což znamená hodně měnění partnerek a traumat ze škatulkování do jedné role. Mozaika naštěstí funguje a nikdy snad nemáte pocit, že jste vytaženi z jedné linie do druhé násilně. Rozhodně důstojný přírůstek do žánru.(22.3.2007)

Postnoirové filmy mám hodně rád. Sice nemívají tak dobře napsané postavy, ale atmosférou originály často předčí a ještě k tomu přidávají perfektní vizuální stránku. Hollywoodland zůstal někde na půlce cesty. Postavy jsou sice dobře napsané a dokonce i výborně zahrané, ale příběh je takový chabý, noirová atmosféra a vizuální stránka nic moc a chybí taky několik základních noirových prvků, které by v podobném filmu zkrátka chybět neměly. Hlavní hrdina je klasicky soukromý detektiv, jenomže ne toho typu, jakého by holt noirový detektiv měl být. Brody se zkrátka na tuhle roli nehodí, celou dobu chodí v polorozeplé košili nebo vágusácké bundě a o něčem jako dlouhý kabát nebo klobouk v životě neslyšel. Další složka, která ve filmu citelně chybí, je klasická femme fatale. Najdeme sice nějaké náznaky v podobě přítelkyň Affleckovy postavy, ale žádná z nich nemá výraznější úlohu a žádná z nich nemá na Brodyho detektiva sebemenší vliv. Další složkou je "osudovost" příběhu. Je sice pravda, že případ Brodyho vcucává víc než by chtěl, ale zápletka je prostě tak slabá, že tomu nevěříte a jenom kroutíte hlavou nad tím, co ho na Affleckově smrti tak fascinuje. Tím se dostáváme k tomu nejpovedenějšímu na celém filmu - příběhu George Reevese v podání Bena Affecka. Ten je totiž zajímavější než celé Brodyho pátrání a Affleck to navíc skvěle zahrál a i když hraje celý film mrtvou postavu, dokázal si ho ukrást v podstatě jenom pro sebe. Jako film o životě George Reevese to funguje, jako noirová detektivka už moc ne.(5.9.2007)

noirovka podla skutocnej udalosti, kt. ma zaujala jedine preto, lebo tam hral adrian brody a hral tam velmi dobre, ale inac aj affleck nebol na skodu, no napriek tomu je to skor nuda, pretoze vedlajsie dejove odbocky od vysetrovania ako je napr. vztah otec a syn su uplne naprd a nijako neposuvaju dej dopredu. preto ja odporucam ciernu dahliu...60%(6.9.2007)

• - V dobe, kedy sa odohráva dej filmu, neboli v Kalifornii čerpacie stanice značky Esso, ale Enco. (MikaelSVK)

• - Herec Joaquin Phoenix zkoušel získat roli Louise Sima, ale získal ji Adrien Brody. To je už po druhé, kdy se tito dva muži ucházeli o stejnou roli. Poprvé to bylo o postavu Luciuse Hunta ve filmu Vesnice, kterou získal Joaquin Phoenix. (c.tucker)

• - Původně měl roli George Reevese hrát Hugh Jackman, ale musel to odvolat kvůli jiným závazkům. Stejně tak Benicio Del Toro se ucházel o roli detektiva, ale nakonec musel z projektu vycouvat. (c.tucker)