Hollywoodland

Hollywoodland

Životopisný / Historický / Mysteriózní / Krimi / Romantický / Thriller / Drama

USA, 2006, 121 min

od tohto filmu sm dostal viac ako som ocakaval. brody je perfektny a predstavte si, da sa pozerat aj na v poslednej dobe podpriemerneho afflecka...ostatok hra nadstandardne..diane laneova je stale velmi okuzlujuca a nieco do seba ma aj hoskins..pribeh je dobre napisany a celkom prijemne zamotany...na jedno pozretie urcite neuskodi..ja si o par rokov neodpustim veru tento film este raz. 80%(8.2.2007)

"Kto žije v Hollywoode, môže byť hviezdou. Kto zomrie v Hollywoode, môže sa stať legendou." Celovečerná prvotina seriálového tvorcu Allena Coultera ma od začiatku mimoriadne lákala. Obsadenie vyzeralo výborne a filmy s dobovou atmosférou obzvlášť milujem. Príbeh filmu sa točí okolo samovraždy (alebo vraždy?) populárneho predstaviteľa televízneho Supermana Georgea Reevesa. Film pozostáva z dvoch paralelných časových línií, ktoré plynú pomaly, sú však zručne natočené a film nikdy neskĺzne k nudnosti. Ako som vravel, obsadenie ma taktiež nesklamalo, oscarový Adrien Brody je tradične výborný, prekvapil Ben Affleck v Supermanovom obleku a slušní boli aj "šťastní manželia" Bob Hoskins a Diane Lane. Režisér však stavia hlavne na vykreslenie atmosféry, ktoré mu po väčšinu času vychádza výborne. Často mi pripomínal konkurenta od De Palmu Čiernu Dahlia, okrem "noir atmosféry" majú filmy spoločne ešte jednu vec: Obidve su výborné. V posledných rokoch tu podobné filmy chýbali ako soľ, tak dúfajme, že sa ešte podobných "fajnotiek" v budúcnosti dočkáme. Ak budú minimálne také dobré ako toto, zaiste sa nielen priaznivci žánru majú na čo tešiť.(21.10.2007)

O hollywoodskych svinstvách sa tunajší divák dozvedá len prostredníctvom takýchto filmov. Keďže doteraz (pokiaľ som film videl), nebola na ČSFD ani zmienka o Georgovi Reevesovi, ktorý stvárnil prvého hraného Supermana, myslel som, že pôjde len o ďalší fiktívny krimi príbeh. Na mušku vzatý skutočný prípad je spracovaný trošku netradične v noirovom tempe. Na tento štýl vznikli v roku '06 okrem tohto ešte dva snímky ('Lonely Hearts' a 'The Black Dahlia'), no žiadny z nich neprerazil do červených čísel a aj tento vyčnieva z priemeru len výnimočne. Popri pomalom tempe sa však divák nenudí, za čo divák vďači hlavne pútavému prerozprávaniu a hercom. 75%.(10.7.2008)

• Slarque

Smutné a bezútěšné drama, které se dost dlouho tváří jako detektivka. Jen je na jeho konci vlastně úplně nepodstatné, kdo vlastně zastřelil slavného představitele televizního Supermana. Trochu mate, že něco z toho, co se tváří jako retrospektiva, jsou jen představy hlavního hrdiny. Pomalé tempo se k vyprávění hodí, ale chtělo by to výrazněji zkrátit. Příběh mne zase nezaujal tolik, abych s ním musel strávit dvě hodiny (50%).(12.5.2011)

Spíš zajímavý než výrazně dobrý film je postavený především na hercích - Brody je tradičně dobrý, stejně jako Lane či Hoskins, překvapí především manýr zbavený Affleck. Bohužel filmu chybí větší sevřenost, vyostřenost, dramatičnost - kvůli dvěma velmi nenápaditě se prolínajícím časovým rovinám začíná místy nudit. Upřímně řečeno, Brodyho příběh bych klidně oželel a díval se na biják pouze o životě George Reevese.(31.3.2007)

• - Slavný nápis Hollywood byl původně Hollywoodland, podporující opravdový projekt s nemovitostmy ve 20. letech 20. stol. Poslední 4 písmena byla odstraněna v roce 1949. (c.tucker)

• - V dobe, kedy sa odohráva dej filmu, neboli v Kalifornii čerpacie stanice značky Esso, ale Enco. (MikaelSVK)

• - Fľaša likéru, z ktorej popíja detektív Simo (Adrien Brody), je označená čiarovým kódom UPC, ktorý sa začal používať až na začiatku 70-tych rokov. (MikaelSVK)