Životopisný / Historický / Mysteriózní / Krimi / Romantický / Thriller / Drama

USA, 2006, 121 min

Louis Simo, soukromé vočko, žádný drsňák, žádný cynický hláškař jako Sam Spade. Duše, která zabloudila příliš blízko Hollywoodu. Proto se nyní živí přehrabováním ve splaškách vyplavených továrnou na sny, doufaje, že taky pochytí trochu toho lesku. Nikdy nebude slavný, nikdy nebude patřit do světa „těch druhých“, ale může se mu přiblížit. Nebezpečně blízko. Že Hollywoodland není typickou detektivkou, nýbrž jakousi meta-noirovou psychologickou sondáží, je nám trochu zrádně vyjeveno až v samém závěru. Vzhledem k nejasnostem dodnes obestírajícím Reevesovu smrt si osobně nedokážu představit lepší zakončení než právě ono „probuzení do reality“. Hollywoodland tak stejnou měrou bádá (což je vzhledem k množství slov myslím příhodný výraz) nad nepoznatelností pravdy, jako nad věčnou polarizací světa. Doposud televizně orientovaný Allen Coulter nepředvádí za kamerou zázraky, ale budiž mu přičteno k dobru, že film také neředí vizuálním olejem a plně se soustředí na „dějposunující“ dialogy. (Na škodu není ani opačný přístup, jak svou podobně pojatou Černou Dahlií předvedl Brian De Palma.) Nikterak zázračné nejsou ani herecké výkony, jimž dominují psí oči Adriena Brodyho, který buď pořád přijímá stejný typ rolí, nebo jednoduše neumí zahrát nic jiného. Své roličky manipulujících mršek slušně zvládly Diane Lane a Robin Tunney, nejpozoruhodnější je tak jako tak poměrně sympatický Ben Affleck. Nemáte vidiny, poměrně sympatický Ben Affleck! Apendix: Kdoví, možná je nakonec nejblíže pravdě populární městská legenda, podle které Reeves nabyl dojmu, že vážně disponuje supermanskými schopnostmi, pročež se je rozhodl ozkoušet v praxi. 75% Zajímavé komentáře: Nathalie, genetique(23.1.2010)

Už kvůli Benu Affleckovi v roli Supermana to prostě stojí za vidění. Škoda toho Daredevila, mohl urvat jinou komiksovou roli. Hollywoodland je jinak lehce nadprůměrným dramatem/detektivkou zasazenou do "starého" Hollywoodu. Feelingem evokuje Dahlii, takové to staré v novém kabátku. Sledujeme dvě linie, v první se Brody jako soukromý detektiv šťourá v údajné sebevraždě Reevese (Affleck) a řeší u toho problémy s vlastní rodinou a ve vlastním životě. V té druhé jsme svědky Reevesovi cestičky od neznámého herce po televizní ikonu - Supermana, což znamená hodně měnění partnerek a traumat ze škatulkování do jedné role. Mozaika naštěstí funguje a nikdy snad nemáte pocit, že jste vytaženi z jedné linie do druhé násilně. Rozhodně důstojný přírůstek do žánru.(22.3.2007)

Ben Affleck jako Superman, Diane Lane jako sexy milenka, a Adrien Brody v úloze detektiva na vlastní pěst bez hranic. A všechno se to tváří jako nejmladší bráška takových pecek, jako je LA: Přísně tajné nebo Čínská čtvrť - cigaretový kouř a špinavé uličky jsou z toho cítit na míle daleko. Chcete vědět víc? Ale no tak..!(4.4.2011)

O hollywoodskych svinstvách sa tunajší divák dozvedá len prostredníctvom takýchto filmov. Keďže doteraz (pokiaľ som film videl), nebola na ČSFD ani zmienka o Georgovi Reevesovi, ktorý stvárnil prvého hraného Supermana, myslel som, že pôjde len o ďalší fiktívny krimi príbeh. Na mušku vzatý skutočný prípad je spracovaný trošku netradične v noirovom tempe. Na tento štýl vznikli v roku '06 okrem tohto ešte dva snímky ('Lonely Hearts' a 'The Black Dahlia'), no žiadny z nich neprerazil do červených čísel a aj tento vyčnieva z priemeru len výnimočne. Popri pomalom tempe sa však divák nenudí, za čo divák vďači hlavne pútavému prerozprávaniu a hercom. 75%.(10.7.2008)

Zvolna ubíhající krimi, beroucí si na paškál prostředí Hollywoodu se všemi jeho zápornými stránkami. Soukromé očko se zde snaží osvětlit údajnou sebevraždu George Reevese, představitele Supermana z kraje 50tých let. Během svého vyšetřování se zamotává do osidel milenek, manažerů či agentů, kteří by z různých důvodů mohli mít na Reevesově smrti zájem. Výborný Adrien Brody, ale marná sláva, já ho pořád vidím v Pianistovi a ani tentokrát se téhle nálepky nezbavil. Affleckův výkon neurazil, ale pro mě byla největší hvězdou Diane Lane. 80%(29.7.2010)

• - Slavný nápis Hollywood byl původně Hollywoodland, podporující opravdový projekt s nemovitostmy ve 20. letech 20. stol. Poslední 4 písmena byla odstraněna v roce 1949. (c.tucker)

• - Původně měl roli George Reevese hrát Hugh Jackman, ale musel to odvolat kvůli jiným závazkům. Stejně tak Benicio Del Toro se ucházel o roli detektiva, ale nakonec musel z projektu vycouvat. (c.tucker)

• - Alternatívnymi názvami snímky boli aj názvy Truth, Justice, and the American Way a Untitled George Reeves Project. (MikaelSVK)