Historická televizní hra byla napsána podle Vančurových Obrazů z dějin národa českého a odvíjí se na pozadí evropské situace počátku třináctého století. Přemysl Otakar I., otec Anežky Přemyslovny, usiloval o uznání českých zemí jako dědičného království. A jak to bylo s jeho láskou a vrtkavostí? Na to nám odpoví příběh, v němž se báseň a pravda rozcházejí jen v míře citových hnutí, v záchvěvech duší, jež vedou stejně tak k láskám jako k nenávsti. (oficiální text distributora)

Mantegna

Text od Vančury vychází z jeho vrcholného díla Obrazů z dějin národa českého. Text je pravou masturbační záležitostí, tak jak to ve vrcholných kouscích mistrových bývá vždy. Když slyšíte Kamilu Slunéčkovou co by Adlétu Míšeňskou z rodu Wettinů pronášet: KRUTOST BIJÍCÍ BEZ HNĚVU,JE JAK MRAZIVÉ PEKLO! POHANA JÍŽ SE DOPOUŠTÍME S DOBRÝM ÚMYSLEM, PÁLÍ A BOLÍ VÍC NEŽ NENÁVIST! uvědomíte si, že autor tohoto textu toho hodně prožil a promyslel. Tohle je vážení jiná liga!!! Přemysl Otakar je tu napsán zcela nereálně a tak to má být. Je to pragmatik i génius dohromady, což by se v reálném životě nedalo uskutečnit. Vančura to ví, a stejně neodolá a zkombinuje to dohromady. Génius!🍾👍👌😉 ()

axelson

Podprůměrný film. Přemysla Otakara I. nezahrál Josef Somr dobře. Nevím, že by byl zlatou bulou ověnčený král český tak přívětivý a usměvavý. Možná, že kdyby byl o tomto panovníkovi natočen celovečerní film, bylo by to jistě daleko lepší. Takto to byla jen ne příliš dobrá inscenace, kterou nezachránila ani půvabná Hana Maciuchová v roli Konstancie Uherské. ()

horskejvlk

Vrtkavý král: TV inscenace nám šly nejlépe, snad je to tím že jsme národ divadel a divadelní pojetí tak jako i nastudování hry máme, nebo snad měly v malíčku. Pan Jiří Somr jako Přemysl Otakar I je sympaťák a chytrý lišák což byl i ve skutečnosti, paní Slunéčková jako stárnoucí Adléta je dokonalá ano tak jsem si její tragickou postavu představoval a paní Slunéčková ji zahrála věrně. Moc se mi líbil i František Němec jako moudrý Markrabě Jindřich který bratrovi přenechal vládu v Čechách a celý život zůstal jeho spojenec.Škoda že tyto TV inscenace již netočíme ()