Sympatický chasník Matěj má dobré srdce, chytrosti na rozdávání a kromě hádanek má rád také Majdalenku, dceru sedláka, u kterého pracuje. Majdalenka jeho lásku opětuje, ale otec už pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodí, vydá se mladík na zámek, kde se zrovna soutěží v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky. Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekne, když král vyhlásí dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku hravě uhodne, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokáže a musí mu dát políbení. Stejně to dopadne i druhý den. To se Matěj seznámí s vojákem Ondrou, který princeznu tajně miluje, a také s generálem, hofmistrem a dvorní dámou, kteří jsou chamtiví a neustále kují pikle. Donutí Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je převeze a ještě vytrestá. Rozhodne se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadnou loupežníci s náčelníkem Madlafousem a donutí ho, aby se k nim přidal. Pomůže jim uloupit zlato, loupežníci ho zradí a on skončí v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těší na popravu. S pomocí Ondry odhalí Matěj všechny intriky, potrestá loupežníky, princezně ukáže toho pravého ženicha a vyslouží si Majdalenku. (TV Nova)

BMAJTZ

Bylo to asi jako sledovat hodně špatný mix tak šesti pohádek. Troška evidentně neví o čem vlastně chce vyprávět o pyšné princezně, loupežnících nebo proradných královských pomocnících a nebo chytrém Honzovi, který s zde jmenuje Matěj. Fakt nevím co tímhle chtěl pan mistr říci. Nemůžu říci, že by to bylo celé úplně špatné, ale podruhé vidět to už fakt nepotřebuji. Pán Troška by už měl svou režisérskou stoličku pro jednou pohřbít a věnovat se třeba zahradničení. ()

slovan1

Pohádka, kde ani tak nejde o boj mezi dobrem a zlém, nýbrž o to, jakou "povedenou" hádanku si to filmu tvůrci dosadí. Dolanský je sympaťák, o tom není pochyb. Princezna taky fešanda ale ostatní (snad až na Ládislava Potměšila) jako banda sekundujících pablbů, kteří asi něco odkoukali od amerických kolegu z jejích, někdy uhozených, filmů (estrád - hihi-ha, ojoj, ja padáám...) - no to mě pos..! ()

gutshoter

Veliké překvapení pro určité jedince. Já jsem vždycky tvrdil, že Troškovo pohádky jsou jedny z nejlepších a Nejkrásnější hádanka to jen potvrzuje. ()

vitekpe

Ja mam zkratka problem s Dolanskym, ktery zde mel hlavni roli. Ale jinak to byla docela dobra, hezky koukatelna, Troskovska pohadka. A misty i vtipna. Vyzdvihnout pak muzu napr. krale Potmesila nebo Medveckou v roli dvoranky. Princezna Kubarova se dala prekousnout a Majdalenky (Krchovova) jsem si vlastne ani nevsiml. Ale asi tam byla. ()

bari68

Je až k poľutovaniu hodné kam spadá tak ,,kedysi výborný režisér,,.Tento film nemá s rozprávkou takmer nič spoločného.Toto je vážne trápnosť nad trápnosť,gýčovitosť a topornosť.Od sračiek, kde sa film miestami topil zachránil charizmatický Dolanský a vcelku slušná dejová zložka s nápadmi a zápletkami. ()

Pavlík

03. 01. 2010 (4.); Pavel Kikinčuk je asi oblíbeným hercem režiséra Zdeňka Trošky, ,,Princezna ze mlejna" byla dívatelnější ()

šalenka

Troška vzal od každého něco - tu kousek té pohádky, tu a tu, kostýmy z Pekla štěstí anebo Princezny ze mlejna, namíchal pár správných jihočechů - dudy, tance - z princezen udělal rajdy a prostě ne a ne a ne se trefit...takhle by to tedy nešlo.. ()

Roby

Jedna z nejlepších pohádek za posledních deset let a od Zděnka trošky nejlepší pohádka od Princezny ze mlejna z roku 1994. Pekných 71%. ()

Han22

Kouknul jsem se na svátky na jednu z mnoha novějších pohádek co jsem neviděl a nestačil jsem zírat jaká je to pěkná pohádka. Dvojice sympatických hrdinů, příjemná a krásná princezna, pohodový král, zamotaný propletenec vztahů a také záporáků. Mezi nimi jsou jednak trojice z hradu a jednak vykutálená banda loupežníků. Je to pěkná pohádka s hezkou výpravou, občas vtipná, občas napínavá, nechybí ani nějaké ty souboje a pěkná hudba. Výborní především Potměšil a Táborský, ale i Dolanský je fajn hrdina. Jo je tu nějaké to pitvoření dvorních dam, občas dementní vtip (míč do hlavy) a úpřimně ta Majdalenka vypadá fakt jak selka - obtloustlá a nehezká, radši bych si vybral charismatickou princeznu. Nicméně na Trošku super film a těch 55% tady je asi jen kvůli nenávisti k němu. ()

eagle-eye

Přiznám se, čekal jsem to horší. Je to docela koukatelná troškovina bez hystericky ječících elementů... Ovšem je víc než patrné, že Dolanský a Táborský jsou úplně jinde než zbytek herců, jenž je odsouzen spíše do role statistů (někteří předvádí výkony pod úrovní herce amatéra svalovce Rudy z Pějme píseň dohola). Bez nich by to tak dobré nebylo... Chvílemi mi to přišlo jako komplikovanější Ochránce (Pro hrst dolarů nebo Poslední zůstává - jak je libo), ale dětem by to snad tolik vadit nemuselo... Neznám Drdovu předlohu, ale nechápu odsunutí a vyšumění jedné důležité postavy (nechci spojlerovat)... Celkově však pohodová pohádka. ()

Ripley

Typická dobrá Troškovská první půlhodina ala Princezna ze mlejna,která je příjemná a která mi dala naději,že je tu konečně solidní česká pohádka se zvrtla v typickou Troškovskou špatnou další hodinu ala Z pekla štěstí.Zkrátka,jakmile se tam objevili loupežníci,film šel do háje.Pochválil bych skvělou Taťjanu Medveckou,která mohla dostat více prostoru,hlavně v druhé "loupežnické" polovině filmu.Za 50%. ()

Fary

Osobne Trosku moc nemusim - obzvlaste jeho Kamenaky, ale pohadky tocit umi. Tahle je toho prikladem - dobra hudba, dobra kamera, bezvadne herecke obsazeni, poutavy pribeh a skvostna vyprava. Nevim, jak vam ostatnim, ale me to na ctyri hvezdicky staci a dal bych mozna i pet. :) ()

dopita

Na filmu je jasně poznat, že děj je slepenej ze dvou pohádek, ale nijak zvlášť to nevadí. Zdeněk Troška to poslepoval docela citlivě, i když jisté překotnosti se nevyvaroval. Tempo filmu není nijak závratný, nedá se říct, že by film přímo bavil, ale nuda se taky naštěstí nekoná. Herecký výkony jsou celkem ucházející, nic víc. Co se kladů týče, vyzdvihl bych výbornou kameru. Solidní pohádka, která v porovnání s televiznímy počiny České televize baví o něco víc a hlavně je výrazně výpravnější, což je konkrétně u žánru pohádky věc více než důležitá. Zdeněk Troška po, do žumpy patřících Kameňácích, natočil něco, čím se v mých očích rehabilitoval jen zčásti, ale aspoň tak. ()

wosho

Troška překombinovaný a dramaturgicky zcela přeplapaný scénář natočil svým typickým pohádkovým stylem. Malebné záběry jihočeské krajiny i s barokní zástavbou se mu podařili, ale královský dvůr je hrozně televizní. Herci jsou obšas dobře zvolení, ale výkony anonymních afektovaných dvorních dam spolu hrozným Miroslavem Hrabětem filmu neskonale ubližují. Navíc výprava je místy opravdu odfláknutá a bylo na ní vidět, že to je skoro vše z depozitáře Barandova (uniformy královských vojáků mě nehorázně iritovali-červené-smyšlené mundůry alá baroko u hradní stráže / pruské modro-bílé uniformy splu dohromady bily do očí s oblečením dvořanů, jenž bylo asi zapůjčeno z Z pekla štěstí). Nejkrásnější hádanka je zcela nevýraznou, unylou pohádkou, jenž je dalším hřebíčkem do rakve tohoto našeho žánru. Normálně bych dal ** a konec, naštěstí i zde je trošku té správné pohádkové kvality-krásně vtipná scéná jak Matěj získá vola i zástěru řezníka mě dokonale pobavila a připoměla mě klasiku Honza málem králem a tak přidám * navíc. ()

Paity

Nejkrásnější hádanka měla bát tak o 20 minut kratší a pak by to bylo koukatelné. Ale pro mě naprosto účelově a hlavně umělě nastavovaný děj spěl ke nezajímavému konci, který už nudil. ()

Guzmicz

Za poslední roky konečně pěkná pohádka. Hodně jsem si ji užil. Sice jí k dokonalosti starých českých pohádek chybí hodně, ale bojím se, že lepší (nebo na stejné úrovni) tu dlouho nebude. ()

Hanys_

Fain Troškovina. Hlavně zásluhou pohodových herců (Dolanský, Potměšil, Táborský) se na to docela příjemně koukalo. 6/10 ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě