Sympatický chasník Matěj má dobré srdce, chytrosti na rozdávání a kromě hádanek má rád také Majdalenku, dceru sedláka, u kterého pracuje. Majdalenka jeho lásku opětuje, ale otec už pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodí, vydá se mladík na zámek, kde se zrovna soutěží v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky. Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekne, když král vyhlásí dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku hravě uhodne, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokáže a musí mu dát políbení. Stejně to dopadne i druhý den. To se Matěj seznámí s vojákem Ondrou, který princeznu tajně miluje, a také s generálem, hofmistrem a dvorní dámou, kteří jsou chamtiví a neustále kují pikle. Donutí Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je převeze a ještě vytrestá. Rozhodne se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadnou loupežníci s náčelníkem Madlafousem a donutí ho, aby se k nim přidal. Pomůže jim uloupit zlato, loupežníci ho zradí a on skončí v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těší na popravu. S pomocí Ondry odhalí Matěj všechny intriky, potrestá loupežníky, princezně ukáže toho pravého ženicha a vyslouží si Majdalenku. (TV Nova)

zette

Pro me urcite nejlepsi pohadka Zdenka Trosky a jedna z nejlepsich od rozdeleni u nas. Vsechny pozitivni postavy jsou sympaticke, coz je dnes ve spouste pohadek velky problem. Matej svou inteligenci preveze, jak kralovsky dvur, tak loupezniky a vse je pojato s vtipem a nadhledem. Sychrov je velmi dobra volba pro nataceni pohadek. ()

Eviator

Od Trošky trošku lepší pohádka, kterou si v tisíci-místném kině plném dětí na zlínském festivalu netroufnete kritizovat. Škoda jen těch plno pohádkových klišé a zoufalý konec ;-) Nicméně koukatelné to rozhodně je a nesouhlasím s některými zdejšími až moc kritickými komentáři. ()

Šimpy

Už před lety jsem se celkem bavil, ale přkvapilo mě, když Madlavous těsně po té, co prohlásí, že Matějovi ustřelí palici, tak jen tak polohlasem mimo kameru dodá.."To jsem ale čtverák!" Kde se Troška inspiroval je více než jasné. Ale hlášky tu jsou, příběh naštěstí není překombinovaný, záporáci správně pitomí, tak to má bejt. ()

campix

Je fakt, že jsem toho od Trošky tolik poslední dobou neviděl a asi se není divit, že se všemu, co se o něj alespoň trošku otřelo vyhýbám jako čert kříži. Nejkrásnější hádanka je nicméně pouze průměrnou pohádkou, která nenabízí nic moc zajímavého, ale na druhou stranu je to žánr, kde se Troška nemusí tolik hledat a nevytváří vyloženě filmový průjem. Dolanský za mě není úplně sympaťák, a tak s klidným srdcem Nejkrásnější hádanku odškrtávám a velmi pravděpodobně se k ní už nevrátím. ()

SeanLSD

Na jednej strane je pekné, že niekto ešte dnes natočí takto otvorenú a priamočiaru filmovú rozprávku podľa klasickej českej predlohy, na druhej je to trochu otravné. Ale tak zase nikto vás nenúti pozerať sa na ňu, že ? Vynadívať sa dá predovšetkým na prirodzene neupravovanú krajinu v až gýčovito krásnych záberoch. Z hľadiska tohoto žánru sa však prikláňam k lepšiemu, poctivému priemeru, ktorý drží hlavne výborný hlavný predstaviteľ. Len škoda, že keď už človek raz za čas počuje z plátna známu reč v takej priamej až archaickej podobe ( dobrého pořízení, pane ! ), musí to byť v nie vždy úplne vydarených postsynchrónoch. Ale aspoň mali na Barrandove zase raz príležitosť vytiahnuť všetky tie krásne kostýmy ! PS - hoci dvorné dámy by som aj tak do jednej nakopal. ()

misulka03

Zdeněk Troška mě Kameňákama velice zklamal, ale české pohádky mám tak ráda, že mě nemohl odradit. Pohádka to byla krásná, podle krásné předlohy. Herci vybraní skvěle - Jan Dolanský se do hl. role náramně hodil a Veronika Kubařová byla nádherná princezna. Filmově to asi pro většinu mít nebude, musíme vzít na vědomí, že hl. diváky budou děti, takže to musí být veselé, barevné a kouzelné. Tomuto jsou obětovány další věci, ale mě se to líbilo až na to, že toho zamotali do sebe děsně moc - hádanky-loupežníci-vězení-zase loupežníci-......No takže mé hodnocejí je 3* ()

otík

Pohádka, která v první polovině vlastně jen velkoobrazově vypráví jednoduchý příběh o chudém chlapci, který měl svou milou, ale aby si ji mohl vzít, šel do světa vydělat nějaký ten zlaťák. A protože uměl hádat, využil toho, že v jednom království si princezna vezme toho, kdo uhodne její hádanky. On uhodl, princeznu si nevzal a svou odměnu 99 ran holí dal třem nevěrným služebníkům krále. Totéž vypráví jednoduchá černobílá pohádka "Hádankář Vojta" s Petrem Kostkou a Hanou Maciuchovou. Zbytek nové pohádky už jsou jen čachry a machry s loupežníky a není to nikterak zajímavé. V celku jde o rozmáchlou, pohodovou, ale ke konci už docela nudící pohádku, které zcela zapadá do Troškovy filmografie. Hudba: Miloš Krkoška ()

HonzaBez

Když jsem tuhle pohádku viděl před řadou let poprvé, nadchl mě vizuál, tedy celkově výborná pohádková výprava a  luxusní lokace (ať už zámky Sychrov a Žleby nebo zřícenina Kostomlaty). A rovněž i hudba (ať už ta královsky majestátní nebo ta lidová). V tomto směru je ale většina Troškových pohádek tak trošku jako "přes kopírák". To samotný příběh je spíš jednodušší, přičemž v případě scén s loupežníky se člověk občas neubrání pocitu, že Troška trochu "vykrádá" Mrazíka. Pokud jde o pitvoření herců (další charakteristický rys Troškových pohádek), tak toho je zde možná o něco méně než jinde (až na "tetku" v podání Medvecké). Za to je zde opravdu hodně sympatická princezna (Veronika Khek Kubařová je prostě Veronika Khek Kubařová). Ale i tak je mi líto, ale neřekl bych, že si pohádka zaslouží mé původní čtyřhvězdičkové hodnocení. ()

rodo

Je to lepší než všechny díly Kameňáků, Princezen ze mlejna, Z pekel štěstí, ale pohádku kvalit Princezny Jasněnky a létajícího ševce už asi Zdeněk Troška nenatočí. Možná by pomohlo, kdyby tak netlačil na pilu, co se dialogů týká, občas by mohl ubrat na kýčovitosti a jistě by nebylo od věci ubrat na strojenosti. Ale i přesto přiznávám, že je tato pohádka alespoň koukatelná oproti např. Z pekla štěstí 2, kterou jsem prostě nerozdejchal. ()

kinghome

Pořád to samý dokola... Kdyť už na to nikdo nekouká. Proč se pořád Troška tolik ztrapňuje? On to neni uplnej odpad ale jde pořád o to samý. Pohádka od pohádky pořád dokola. Takovej fetiš s čertama. On to stejně bude perverzák ten náš milej Troška. ()

Tyny

Příjemná, vtipná a poutavá pohádka, ze které jsem byla velice překvapena. Dolanský mně jako herec v této roli velmi překvapil. Jeho smích je prostě nejlepší. :D ()

Lachtaan

Troška si zaběhl svůj mainstream, kterého už mám plné zuby. Dolanskému jde lépe namlouvat šlehlé upoutávky na Coolu, než hraní pohádkových jinochů. ()

honz

Dobrý nápad zkusit spojení dvou Drdových pohádek v jednu, jeho realizace však už byla horší. V porovnání s princeznou Jasněnkou a létajícím ševcem je to znatelně slabší. ()

oveckaoa

Jako pohádka je to pěkná výrazné problémy s ní nemám nepatřím mezi ty lidi co vidí napsané Troška a hned dávají odpad jak ovce někteří aniž by to viděli. Největší problém je proto ve scénáři jelikož za 98 minut stihne Matěj postupně být vyhozený od sedláka zajít si na zámek kde uhádne tři hádanky následně dostat se k loupežníkům krást pro ně být zatčený královskými vojáky dostat se zase k loupežníkům a okrást je a vrátit se zpět do zámku a k sedlákovi za 98 minut je toho strašně moc. Princezna je v pohodě je to sice upištěná pipina a její ostatní kamarádky se chovají jak puberťačky co viděly poprvé koncert Homo Direction, ale proti gustu žádný dišputát. P.s. takové menší počty, které asi nikoho nenapadly Matěj uhádne hádanku má nárok na odměnu, která se skládá z 4/4 z toho jednu čtvrtinu chce jakýsi tlustoprd jednu dvorní dáma nebo kdo to byl a jednu jakýsi voják , aby jich potrestal (protože peníze nechce a princeznu taky ne) chce dostat 99 ran rákoskou a to vypadá následovně 33 ran tlustoprd 33 ran dvorní dáma 33 ran voják 0 Matěj přitom by to mělo být třeba tlustoprd 25 dvorní dáma 25 voják 25 Matěj 24 , ale nad tím ve scénáři a režii nikdo nepřemýšlel. ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě