Sympatický chasník Matěj má dobré srdce, chytrosti na rozdávání a kromě hádanek má rád také Majdalenku, dceru sedláka, u kterého pracuje. Majdalenka jeho lásku opětuje, ale otec už pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodí, vydá se mladík na zámek, kde se zrovna soutěží v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky. Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekne, když král vyhlásí dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku hravě uhodne, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokáže a musí mu dát políbení. Stejně to dopadne i druhý den. To se Matěj seznámí s vojákem Ondrou, který princeznu tajně miluje, a také s generálem, hofmistrem a dvorní dámou, kteří jsou chamtiví a neustále kují pikle. Donutí Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je převeze a ještě vytrestá. Rozhodne se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadnou loupežníci s náčelníkem Madlafousem a donutí ho, aby se k nim přidal. Pomůže jim uloupit zlato, loupežníci ho zradí a on skončí v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těší na popravu. S pomocí Ondry odhalí Matěj všechny intriky, potrestá loupežníky, princezně ukáže toho pravého ženicha a vyslouží si Majdalenku. (TV Nova)

SkyHawk

Natáčeno na zámku ve Žlebech, kam to mám co bych kamenem dohodil a to bylo moje lákadlo. Dneska už pohádkám moc neholduju, ale přesto 3*. ()

Master19

Nemám vůči Zdeňku Troškovi předsudky, takže hodnotím opravdu jen to co jsem viděl. A viděl jsem nepovedený mix mezi moderně pojatou a klasickou pohádkou. Záběry ala Princezna ze mlejna pominu, i to ohrané "Troškovo nářečí" zkousnu, ale hodně mě vadily záběry na ty nekonečné lány obilí. Copak to za feudalismu bylo možné? Je to sice hezké, ale jinak pěkná blbost... A poslední věc, co mě vadila, bylo vykrádání typizace postav z jiných pohádek (např. generál a obecně vojáci = S čerty nejsou žerty), které ale vůbec neměly šťávu. Obecně tedy herci nebyli špatní, špatně je to, co měli hrát. Takže tahle pohádka na mě skoro vůbec nefungovala. ()

zdenny

Tuto nenápadnou pohádku jsem viděl, světe div se, poprvé, a musím říct, že nebyla vůbec špatná. A to zřejmě proto, že si na nic nehrála. Prostě byla sama sebou a mě nechala jen tak unášet svým příběhem - prvního ledna zmoženého po Silvestru. Pohádka byla opravdu příjemná a postavy byly taktéž dobře a vhodně vybrány. Musím opravdu říct, že jsem si to v klidu užil. PS: A Táborský jako loupežník byl taky super. ()

Elisebah

Zase po delší době opravdu pěkná a povede pohádka. Zdeněk Troška si umí vybrat pěkný námět a dokáže vykouzlit opravdovou pohádku, která je milá, vlídná a člověk se i zasměje a poučí. ()

Pražák

"Ty kujóne!" Ano, Troška je kujón a i já jsem kujón. Ono dát 24 hodin po Vláčilově Údolí včel Troškovu pohádku hraničí trošku asi se šílenstvím. Ale mozek si vyžádal výplach. Asi mě každý pochopí, že jsem to nedokoukal do konce. ()

blackJag

Hrozná nuda, kterou z propastné hloubky táhne pěkná kamera a snad ještě kultivovaně podaná záporná postava Taťjány Medvecké. Jinak je to fakt navoněná bída. Troška bezuzdně podlého vyšeptalé fámě o králi českých pohádek a víc než podprůměrný výkon ze sebe nedostává. Většina postav je blbě obsazená, některé jsou ještě nadabované, což už mě taky začíná srát a do toho ješte neutuchající pištění svity dvorních dam, které si každou sekundou svého působení na scéně říkají o větší nálož z brokovnice. Slabé 2* umatlané Matlafousem. 35% ()

Kalidor_

Resurrection of Zdeněk Little! Konečně po dlouhé době natočil koukatelnou pohádku kde netajtrlíkují malí, ale šikovní čerti, kde nehraje prince metrosexuál, a kde nehraje Karel Gott. A hlavně dát Jana Dolanského do role vychytralého vidláka byla skvělá volba. ()

Ravi odpad!

To je na mě moc. Jedna z nejhorších českých pohádek, jakou jsem kdy viděl, což zahrnuje i ty studiové. 0% = 0/5 ()

Kosmik 1

Pohádka se mi docela líbila. Pár much sice měla, ale bavila mě. Při sledování jsem vůbec netušil, že je od Trošky a ikdyby, tak by to mé hodnocení rozhodně neovlivnilo, jen pro tento fakt. Někdy ta kritika vážně není na místě, i špatný režisér totiž občas natočí něco dobrého. A tahle pohádka je toho důkazem. 65% ()

jenik71

Je jasné, že drtivou většinu starších pohádkových klasik už asi jen tak něco nepřekoná. Tak se tedy není třeba divit, že se to nepovedlo ani této pohádce. Režisér Zdeněk Troška se o to alespoň pokusil a já si rozhodně nemyslím, že by Matějův příběh byl vyloženě propadákem, jak tady někteří hodnotí a píší. A pokud dlouhodobě někomu vyloženě vadí Troškova tvorba, potom se musím ptát, proč se na jeho filmy díváte ? Já ho nezatracuji a ani neobdivuji, tato pohádka je pro mě zkrátka takovým standardním průměrem. ()

MissyRock

Pohádkový mutant ''Princezny ze mlejna'' a ''Z pekla štěstí''. Vlastně... čemu se divit, když všechno točil jeden režisér. Nic proti němu, ale chtělo by to něco nového. ()

Fox85

Začíná to už být takový znak troškových pohádek - rozjuchanost a pitvoření. A dějově taky taky moc neodsejpá a drhne ()

ArdathBay

Nejmenším divákům se bude líbit. A o to jde ne ? My starší musíme být shovívavější nejen k Mistrovi. Krásná až kýčovitá kamera nezachraňuje a pokud je ve filmu nějaká "akce" je to tragedie. Na sccénáři je znát slepenost dvou různých pohádek a rozdíl mezi studiovými pohádkami na čt a touto je pouze v exteriérech. Obsazení je až na vyjímku špatné stejně jako tempo. Postsynchrony bijí do uší. Ač Dolanského poměrně mohu, zde mi vadí jeho neustále přiblblé pohihňávání a oslovování dvorní dámy "teto". Na druhou stranu si mysllím, že klasický divák televize Nova (je koproducentem), posluchač Michala Davida, Gota, Vondráčkové a Koláře budou nadšeni. Je to české, ale blbé až na půdu. Do 7 let bych to dětem pouštěl. Zlatá Princezna ze mlejna, ale nejlepší od Trošky je Jasněnka. ()

made1

Troška v naprosto nepřehledné pohádce o překot bojuje a hádá, ale občas trochu mimo smysl. Upřímně, přála jsem si, aby Matěje konečně pověsili a Majdalenka si vzala bohatého synka. Nebýt vojáčka Ondřeje, těžko bych to zvládla dokoukat. Za Taťánu Medveckou a Ladislava Potměšila ale dva body dát musím. ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě