Také máte pocit, že jste se narodili se smůlou v patách? Věřte, že v tom nejste sami a že nakonec najdete to pravé štěstí – stejně jako Filip, ten „největší smolař“ z naší pohádky. Filipa, kominického synka, od narození pronásleduje smůla. Jeho otec totiž chtěl přechytračit samotnou Štěstěnu, čímž na sebe a hlavně na svého synka přivolal její hněv. A aby toho nebylo málo, Filip se zamiluje do Štěstěniny dcery Haničky. Aby získal její lásku a zároveň se zbavil té proklaté smůly, vydává se do světa. Tam ho čeká osudové setkání s chorobným lhářem, který se prolhal tak daleko, že už ani nezná svoje jméno a říká si Kdokoliv. Kupodivu právě s pomocí tohoto povedeného kumpána pak svede Filip nerovný boj o svoji milovanou… Velkou výpravnou pohádku napsal podle námětu Mateje Mináče scenárista Marek Epstein. Režie se ujal zkušený režisér Jiří Strach, který do rolí smolaře Filipa a jeho milované Haničky obsadil Filipa Cíla a Martinu Zábranskou. Jako Kdokoliv se představí Ivan Trojan, jako Karlos Jiří Dvořák, Karlosovu matku hraje Jiřina Bohdalová a role Štěstěny byla svěřena Dagmar Havlové. V dalších rolích se pak můžete těšit na Ondřeje Vetchého, Lenku Vlasákovou, Oldřicha Navrátila či Josefa Somra. (Česká televize)

dave91

Vynikající.Nic naplat,byli jsme a jsme stále pohádková velmoc.Neznám žádnou jinou produkci,ať evroposkou či americkou,která pohádky prostě umí.Jenom mi bylo tak trochu líto,že Jiřïna Bohdalová měla tentokráte velmi málo prostoru k tomu aby ukázala své mistroství.Naopak Ivan Trojan - vždy vynikající byl tentokrát ještě vynikajícnější.Neberu do úvahy poslabší scénář ,ale herecké zpracování příběhu.Tam to na těch pět hvězd dá. ()

Pa.ja

Tak toto se Jiřímu Strachovi opravdu povedlo! Výborným kumštem bylo obsadit Ivana Trojana do role světem protřelého lháře s původně zvláštním "jménem" Kdokoli, kterou ztvárnil tak báječně, a která mu byla psána snad přímo na tělo. Bez něj by tomu prostě něco chybělo. A s Filipem Cílem jim to opravdu klapalo. V této pohádce do sebe vše dokonale pasuje a nenapadá mě nic podstatného, co bych ji mohla vytknout. ()

TuristikaJi

Pohádka byla moc hezká. Určitě by mohla být brána i jako dobrá komedie. Skvěle hlavní roli ztvárnil Filip Cíl i Ivan Trojan. U mě za pět hvězd. 100% ()

Kinderr

Na můj vklus až moc přemodernizovaná. Kde jsou ty časy klasických krásných pohádek bez nesmyslných novodobých prvků. ()

gizi

Když srovnám tři pohádky letošních vánoc (2013), tak po Duchu nad zlato a Sněžném draku je tato z úplně jiné kategorie. Profesionálně odvedená od režie až po herce, nechybí humor, ani chvíli se člověk nenudí, výborný originální scénář... Jediné, co mi zde nevyhovovalo, byl styl hudby. Trojan výborný. Nebojím se film přirovnat ke klasice - Třem veteránům. Dobrý komentář: zdenny, golfista, Tosim. 75%, 28.12.2013. ()

Mates Hradecky

Pokud by mě oslovil český emigrant,ať mu pošlu něco nového echt českého,přibalím určitě DVD s tímto pohádkovým příběhem pro všechny věkové kategorie. Film by měl nést podobně jak potraviny českou značku Klasa. Hlavní hrdina (krom vypravěče) je český kominík, který se pohybuje nádherně nasnímanou českou krajinou, občas proloženou animovanými pasážemi v národní tradici Karla Zemana. Příběh, ač celkem jednoduchý, je velmi dobře napsaný a protknut inteligentním humorem. Za všechny vtipné scénky můžu vypíchnout třeba tu s převozníkem. A zavěrečný souboj v kostky má věru nečekané rozuzlení. Dokonalému hereckému obsazení, kdy i v těch nejmenších roličkách exelují české hvězdy a hvězdičky (ale i elévové byli výborní), dominuje démonický Ivan Trojan spolu s královnou českého filmu Jiřinkou Bohdalovou, ba i skvělým Jiřím Dvořákem. Co dodat? Pan režisér opět nezklamal a stvořil nadčasové dílko, zábavné a ryze české. ()

Africanus1

Jirko, vykašli se na modernu, nejde ti. Ale abych byl spravedlivej, s tak mizerným scénářem se toho stejně moc dělat nedalo. No jo, Epstein holt není Werich. ()

Standey

Velmi milé překvapení. Když už jsem nad českou pohádkou zlomil hůl a zachvátil mě Strach, že je všem pohádkovým dnům konec, objevil se Strach a natočil konečně po dlouhé době něco skutečně koukatelného. A nebyla za potřebí ani čtyřprocentní Troška uječených čertů a prznících se vodníků... Jen tak dál kamarádíčkové moji, dokud nám ještě zbývá Troška těch legendárních herců... ()

ssarka

vánoční příběh se mi moc líbí...zjišťuji,že posledních hodně let se mi líbí pohádkové příběhy už jen od pana Stracha,což je trošku smutné,ale pořád lepší než od nikoho..Ivan Trojan v tomto příběhu výrazně převyšuje ostatní herce,ale i oni hrají velmi dobře..jediné,ale zato velké mínus je Jiřina Bohdalová..to opravdu neexistuje jiná herečka na roli stařeny?? musí hrát už 20 let uplně každou roli stařenky,pohádkové stařenky popřípadě staré něčí matky? v tomto případě mi tady vadila hodně ()

carnacv

Nejsem sice úplně fanouškem této pohádky, ale pod tíhou následujícího konstatuji, že si snímek čtyři hvězdy zaslouží. Začal bych asi tím, že vidíme kousek z roku 2012, tedy z doby značného úpadku naší kinematografie, která se žel, projevila i v žánru pohádky. Jenže pan Strach nejde s proudem a přichází s velmi zajímavým nápadem zasadit svůj kus do poněkud modernější doby, což na rozdíl od všech již zaběhlých princezen umí okouzlit. Příběh pana smolaře je prostý bez zbytečných vedlejších linií či natahování. Vtipem se tu sice šetří, ale když už nějaká hláška padne, bezesporu pobaví. A tak putování smolaře za štěstím nemůže být počinem průměrným, nýbrž lepším, který určitě v obsáhlé konkurenci horších pohádek nepropadne, ale obstojí. ()

kuri-noha

Když jsem o Vánocích viděl film poprvé, nemohl jsem uvěřit svým očím. Po dloooouhé době hezká a vtipná česká pohádka! Místy povedené Epsteinovy frky můžou někomu zaniknout, mě zaujmou. Velkou měrou film vděčí Ivanu Trojanovi (no jo, já vím, už je to klišé, ale je to prostě tak). Velkým plusem je odlišnost od jiných pohádek. Šťastný smolař za každou cenu nesleduje vzorec "princ-princezna-zámek", není plný koní, středověkých hradů, paruk, zářících kostýmu, paruk, středověkých hradů, paruk... Navíc není zasazen do tolik omílané dobové syntézy českých pohádek, tedy mix gotika-baroko. Časové určení je nejasné a to je jedině dobře. ()

janeczek

mládata herci moc pěkně. Animovaná cesta kolem světa mě dostala dosti. Trojanovo lhaní na jedničku. Jinak říkám "NE" troškizaci těmi přiblblými vtípky...a hlavně: scházely mi tam emoce!! Jajaj, trochu procítěnosti a mraky moc emocí a mohla být vymazlená. ()

dogrose

Ivan Trojan září herecky, Dagmar krásou, vůbec herecké obsazení je brilantní. Putování je dynamické, pořád je na co se koukat. Srší to narážkami a vtípky, ani je napoprvé všechny nepochytáte. Osobně mi nesedí podivná stylizace prostředí, v němž žije Carlos s matkou, mám z něj úzkost, ale budiž. Nerozumím lince kolem Haničky - proč ji Carlos vlastně unesl, když prvotně ani nevěděl o její schopnosti, proč ji Štěstěna nemůže vypátrat či osvobodit, proč v závěru Štěstěna odchází s Carlosem. Možná je to nějaké poselství, které si věřící snadno rozkódují, ale pohádka by měla být srozumitelná všem. Nicméně klobouk dolů před poctivým režisérským řemeslem. ()

Mr.Nobody

Jedná se po dlouhé době o opravdu dobrou pohádku, která je opravdu pro děti. Je jednoduchá, milá, vtipná a originální. Je také velmi dobře natočená a herecky obsazená. Jediné, co jí lze vytknout je to, že ačkoliv jsem ji viděl několikrát měl jsem problém s matematikou, abych správně napočítal, kolik lidí udělal kominík šťastnými. Každopádně herecký výkon Ivana Trojana byl excelentní. ()

sonyrx

Moc pěkná televizní pohádka. Výprava, obsazení, kvalitní scénář. Spolupráce režiséra Stracha se scénáristou Epsteinem funguje dobře. ()

FuLister

Dvojice Trojan a Dvořák v režii Jiřího Stracha prostě funguje ať je to detektivka nebo pohádka, je to jedno. Tohle prostě není z té kategorie trapných pohádek, kdy si člověk říká hlavně ať už to brzo skončí. Má nápad, vtip a skvělé obsazení takže konečný výsledek je prostě super! ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno