Také máte pocit, že jste se narodili se smůlou v patách? Věřte, že v tom nejste sami a že nakonec najdete to pravé štěstí – stejně jako Filip, ten „největší smolař“ z naší pohádky. Filipa, kominického synka, od narození pronásleduje smůla. Jeho otec totiž chtěl přechytračit samotnou Štěstěnu, čímž na sebe a hlavně na svého synka přivolal její hněv. A aby toho nebylo málo, Filip se zamiluje do Štěstěniny dcery Haničky. Aby získal její lásku a zároveň se zbavil té proklaté smůly, vydává se do světa. Tam ho čeká osudové setkání s chorobným lhářem, který se prolhal tak daleko, že už ani nezná svoje jméno a říká si Kdokoliv. Kupodivu právě s pomocí tohoto povedeného kumpána pak svede Filip nerovný boj o svoji milovanou… Velkou výpravnou pohádku napsal podle námětu Mateje Mináče scenárista Marek Epstein. Režie se ujal zkušený režisér Jiří Strach, který do rolí smolaře Filipa a jeho milované Haničky obsadil Filipa Cíla a Martinu Zábranskou. Jako Kdokoliv se představí Ivan Trojan, jako Karlos Jiří Dvořák, Karlosovu matku hraje Jiřina Bohdalová a role Štěstěny byla svěřena Dagmar Havlové. V dalších rolích se pak můžete těšit na Ondřeje Vetchého, Lenku Vlasákovou, Oldřicha Navrátila či Josefa Somra. (Česká televize)

Alca

Nevím, co si o tom myslet. Na jednu stranu vtipné narážky pro dospělého diváka, které oceňuju, na druhou stranu je to celé nějak moc jednoduché. Super Jiří Dvořák, super Havlová-Veškrnová, ale jinak se mi zdálo, že třeba Jiřina Bohdalová tam vůbec hrát nemusela, její postava je vyloženě navíc, ale rozhodně není jediná. ()

lady.b

Nebýt Ivana Trojana, tak si tahle pohádka nezaslouží ani tři hvězdičky. Námět byl sice dobrý, ale scénář špatný. Mladí herci mě svým výkonem neoslnili a těžko uvěřit, že mezi nimi vznikla láska v té ne moc povedené scéně u vody. Ani Havlová v roli Štěstěny se mi nelíbila. Navíc těch moderních prvků a různých narážek bylo na můj vkus příliš. ()

Samarol

Tak trochu netypická pohádka, jejíž netypičnost navozuje hlavně Ivan Trojan, jako průvodce Kdokoliv, který stejně jako v Četnických humoreskách osedlal svoje oblíbené motokolo. A rozhodně netypická je postava Jiřího Dvořáka jako Carlose, který mi tak trochu připomíná ruského mafiána, jenž si v české krajině postavil hrad. Výborný byl i nápad udělat smolaře z kominíka, který má od narození takovou smůlu, že probere i mrtvého v rakvi. Netypické bylo rozhodně i obsazení, kdy hvězda střídala hvězdu. Snad ještě nikdy jsem neviděl v českém filmu, a už vůbec ne v pohádce, takovou konstalaci. Jediné dvě postavy, které toho nemají moc za sebou a nejsou až tak v povědomí veřejnosti, jsou ty hlavní, Filip a Hanička. Ale jejich představitelé na sobě rozhodně nedali nic znát. Pohádka má skutečně spád a tak jsem se bál na chvíli odklonit oko, aby mi něco neuteklo. Víc takových pohádek prosím. ()

maoc

Pohádkově čistá láska na první pohled, jasné rozdělení rolí a citlivé vedení příběhu v krásných exteriérech a interiérech. A samozřejmě skvělý Trojan v roli "barona Prášila". Dočkáme se i vhodně zvolených animací a krásné holky krev a mlíko Martiny Zábranské. Ani Filip ze Studia Kamarád se neztratil. Velmi příjemné. /// Po druhém shlédnutí musím ubrat. Mnohé je opravdu fajn, ale mnohé ne. Z postav se mi nelíbila Štěstěna, protože mi v příběhu přišla málo ukotvená, pak samozřejmě otravná Bohdalka, která roli nebožky snad ani nemusela hrát (a jen inkasovala honorář) a také Carlos, u něhož byla obtížně pochopitelná motivace posloužit matce, když všechny ostatní nenáviděl. Svět Šťastného smolaře je také na strachovské poměry odbitý. Místo Boha je Náhoda, věnujeme se gamblingu o vlastní život (nakonec spíše o svobodu) a celé to prostě do sebe moc nezapadá. Ale pohádka má i dobré stránky. Alespoň jsem svému potěru vysvětlil, co jsou štěnice. ()

Marrianna

Pro mne je Strach zárukou kvalitní pohádky. Ani v tomto případě nemohu jinak než být spokojená. Ve smetí pohádek posledních let jde určitě o poklad. Možná jen ostatní ocení později - no já už oceňuji nyní. Milý humor - k sežrání Trojan, hezké prostředí a sympatičtí herci. ()

ostravak30

Pohádka, která je docela kvalitní. Takže by si jistě zasloužila lepší hodnocení. Vynikající herecké obsazení doplňují skvělé herecké výkony. Samozřejmě, že Ivan Trojan perlí. Jako by mu role byla šitá na míru. Děj vlastně vůbec není nudný a nezáživný, právě naopak. Děj je zajímavý a v pohádkové historii unikátní a výjimečný. Škoda jen, že kupříkladu Jiřina Bohdalová, tak slavná a skvělá herečka, dostala roli ležící stařeny, která ve filmu nakonec řekne jen pár vět. Každopádně to vůbec není špatné podívání. Nicméně pohádce chybí především kvalitnější hudba. Alespoň, že jí tak nechybí humor, který zastupuje právě Ivan Trojan. S lepší hudbou by se film dostal ještě o hvězdičku výše. Jináč totiž nemám co vyčíst. ()

majky19

Moc povedená a hezká pohádka z dílny režiséra Jiřího Stracha. Je až neuvěřitelné, jaké skvělé herecké obsazení se realizačnímu týmu podařilo poskládat dohromady a na výsledku a celkovém dojmu z tohoto díla je to pochopitelně znát. ()

Stejšn

Neuvěřitelná herecká sestava a neotřelý příběh. Supr výprava a lokace, dobrá hudba, herecké výkony i režie. Za mě rozhodně fajn. Jen to není pohádka. ()

JosefTomas

Velmi příjemná pohádka, která svojí dominantu předvede na skoro groteskním začátku a ač se tvůrci snaží, nedokáží se mu přiblížit. Ale ten konec, který si na nás přichystali, to mi spadla brada. Geniální dialogy, vypointované scény a herecký um Jiří Dvořáka povznesl celý film o úroveň, možná i o dvě víc. ()

neliCZka

Na naše nové pohádky celkem nadprůměr..technicky dobré, herci velmi dobří, občas vtipné dialogy, hudba fajn..ale vadilo mi, že děj je zbytečně utahaný a přitom tam skoro o nic nejde..nejsem si ani jistá, jestli některé trefné poznámky Trojana děti vůbec poberou...nezdálo se mi ani míchání různých období, ale celkový dojem je celkem fajn... ()

maniacxl

Hlášky typu,mám na to diplom udělenej v Plzni,nebo,na hazard uvalíme daně a lhát se bude jen jedenkrát v roce,třeba 1 dubna byly fakt trefný,zvláště z úst Ivana Trojana.Myslím,že se další pohádkový počin Jirky Stracha(Anděl páně)povedl.Nenáročný,ale docela souvislý a plynulý děj,dobře vybrané lokace,dobří herci,dobrá kamera.Slovíčko"dobře"opakuji záměrně,protože to je "jen"dobrá česká pohádka.Chyběla určitě nějaká pěkná písnička,která by film posunula o něco výše,než jen na mírný nadprůměr.Ale buďme rádi i za tyhle jen "DOBRÉ"pohádky!!60%. ()

Thovt

humorná pohádka, ve který humor často zklouzává k trapnosti (ale těžko posoudit, jak to hodnotila cílová skupina). oceňuju roztomilý roličky třeba Jiřího Somra nebo Arnošta Goldflama, celkově je to ale slabší bratříček z poctivý rodiny Tří veteránů a Lotranda a Zubejdy. v posledních letech ale na Vánoce platí, že nemusí pršet, hlavně když kape... ()

Claire.TJ

Na tuto pohádku jsem se z celé letošní plejády těšila ze všeho nejvíce z několika prostých důvodů: Strach, Trojan a Dvořák. Přes mou nehynoucí lásku k této nehynoucí trojici jsem byla i přes několikeré záchvaty smíchu zklamaná. Sice jsou Trojanovy ksichty a dikce i posté vtipné, sice je Dvořák sexy i s příšerným knírem (ano, kupříkladu s kostymérem/kou této pohádky bych si asi popovídala), sice je vidět Strachův režisérský génius - ale v této pohádce to tak nějak nežije v symbióze. Jakožto ani s dalšími pozitivy této pohádky - unibrow nevěsta Babčáková byla k popukání, pan senátor Töpfer trhající chudákovi Holubovi zuby i přes prvoplánovost scény taky super, narážky jako "a taky si mohl koupit titul v Plzni" jakbysmet... tolik výborných věcí by se na té pohádce dalo najít! Ale komu mám vynadat za to, že to dohromady působilo tak rozsypaně! Jo a ke Strachovi patří Miloš Bok. Nebyl a ušní bubínky to mrzelo. ()

Trishka

Rádoby moderní pohádka pro každého malého gamblera, co svou unylostí předčí i sledování nefunkčních pendlovek. V porovnání s kteroukoliv českou klasikou, která tomuhle výtvoru v primetimu předcházela, je to opravdu fiasko. Mám ráda (vy)chytr(al)ý humor ve filmech pro děti, ale opravdu nevím, jestli jsou průpovídky o zbavení cti, titulu z Plzně a podobně oním rafinovaným jackpotem. Absolutně nesoudržná dějová linka bez jakéhokoliv tahu na cíl a nepoutavý, komplikovaný děj neudržel pozornost mojí, proto silně pochybuju, že by byl tenhle Smolař kdovíjakou výhrou u nejmladší generace. A o to přeci šlo, ne? Asi se to Strachovi nějak pomotalo. Nicméně může si své poslední dítko vykrmovat jak chce a stejně z něj podobně vypasený úspěch jako Anděl Páně nebude. Trojana já ráda, tak alespoň tu jednu. ()

mariquee

Ach jo. Že budu hodnotit vánoční pohádku by mě fakt nikdy nenapadlo, ale nemůžu si pomoct. Začalo to dobře, jenže když jsem kousek po začátku uslyšela zopakovanou repliku z filmu Čert ví proč (a doufám že moudří už vědí), byla jsem trošku nas..ná. Nicméně dokoukávám filmy do konce a tak jsem si říkala - ok no tak stane se a dívala se dál. Zrovna tak jsem se snažila pochopit, že film se musí nějak zaplatit, ale PP na nejmenovanou irskou whisky mi v pohádce pro děti teda nijak nesedí. No a humor na téma právnické fakulty z Plzně mi připadá trochu laciný. Dala jsem tři, ale nevím jestli to není melancholickou atmosférou Vánoc... Ach jo... ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno