Také máte pocit, že jste se narodili se smůlou v patách? Věřte, že v tom nejste sami a že nakonec najdete to pravé štěstí – stejně jako Filip, ten „největší smolař“ z naší pohádky. Filipa, kominického synka, od narození pronásleduje smůla. Jeho otec totiž chtěl přechytračit samotnou Štěstěnu, čímž na sebe a hlavně na svého synka přivolal její hněv. A aby toho nebylo málo, Filip se zamiluje do Štěstěniny dcery Haničky. Aby získal její lásku a zároveň se zbavil té proklaté smůly, vydává se do světa. Tam ho čeká osudové setkání s chorobným lhářem, který se prolhal tak daleko, že už ani nezná svoje jméno a říká si Kdokoliv. Kupodivu právě s pomocí tohoto povedeného kumpána pak svede Filip nerovný boj o svoji milovanou… Velkou výpravnou pohádku napsal podle námětu Mateje Mináče scenárista Marek Epstein. Režie se ujal zkušený režisér Jiří Strach, který do rolí smolaře Filipa a jeho milované Haničky obsadil Filipa Cíla a Martinu Zábranskou. Jako Kdokoliv se představí Ivan Trojan, jako Karlos Jiří Dvořák, Karlosovu matku hraje Jiřina Bohdalová a role Štěstěny byla svěřena Dagmar Havlové. V dalších rolích se pak můžete těšit na Ondřeje Vetchého, Lenku Vlasákovou, Oldřicha Navrátila či Josefa Somra. (Česká televize)

Schlierkamp

Český pohádkový příběh o chlapci, kominickém učni Filipovi (F. Cíl), jehož od narození provází smůla. Během putování za krásnou Haničkou, o níž zamilovaně tvrdí, že je to jediné štěstí, co ho potkalo, ho doprovází pozoruhodný druh s motocyklem, tajemný muž trpící chorobným lhaním (I. Trojan). Oba společností odvržení cestovatelé však netuší, že Hanička (M. Zábranská), ztracená dcera Štěstěny, skutečně přináší štěstí. Mladá dívka je však držena v zajetí u démonického Carlose v podání J. Dvořáka, jenž její dar rozpoznal a díky neporazitelnosti ve hře v kostky shromáždil ohromný majetek a moc. Mladý kominík se rozhodne navzdory své smůle vsadit svůj život hře v kostky o Haničku. Dějová linie s nemocnou Karlosovou matkou J. Bohdalovou upoutanou na lože důležitá pro smysluplné ukončení snímku talentovaného J. Stracha, mě zaujala méně. Ve vedlejších rolích se objevil jako vždy perfektní J. Somr v roli majitele pohřebního ústavu, převozník V. Javorský či T. Töpfer s R. Holubem v až hrozivě přesvědčivě vypadající scéně u kováře. Dále snad můžeme jmenovat O. Vetchého coby Filipova otce a D. Havlovou v modrých šatech představující Štěstěnu. Velmi zajímavě napsaný děj napsaný M. Epsteinem umístění do doby prudkého technického rozmachu vyjadřující, že smůla ani štěstí nejsou u nikoho navěky, s herecky dominantní a osvědčenou dvojicí Trojan - Dvořák patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co bylo v poslední době z pohádkového žánru natočeno. ()

effka

Haleluja! Po dlouhé době se u nás natočila pohádka, která má hlavu a dokonce i patu a navíc v ní nechybí humor. Není překombinovaná, jak bývá poslední dobou zvykem. Krásné obrázky, krásná krajina. Herecké výkony jsou výborné, hlavně mě baví, když "renomovaným" hercům nevadí střihnout si jen malou roličku. Například scénka Töpfer+Holub je úžasná, i když každému asi brzy dojde pointa. A Filip Cíl mě opravdu překvapil, něco v tom klukovi asi bude. Jedinou výtku mám ke stopáži, ke konci už byla malinko zdlouhavá a natahovaná. Ale u televize bych ten pocit možná vůbec neměla, těžko říct. Každopádně všem doporučuji!!! ()

E lan

Ajajaj, tohle se nepovedlo. Silné herecké obsazení bohužel nepřineslo kýženou dobrou zábavu. Nejvíce viny přisuzuji scénáři, ale bohužel v závěsu překvapivě režii. Příliš velké množství scén je nedotažených... ()

tančísvlky

Asi najoriginalnejšia pohádka za posledných x-rokov. Určite bude aj veľmi kontroverzne príjimaná, ale to je každého problém. Stejne si myslím, že je fajn pokiaľ existuje. Prelomila určitým spôsobom ľady. Miestami až príliš veľku dávku morbidity strieda salvami humoru. Keď sa zdá , že to treba nekompromisne prepnúť tak sa zrazu stane niečo pekné. Skrátka a dobre veľké prekvapenie v českých ľuhoch a hájoch sa stalo na čt priamo o Vánociach. U mňa dobré šéfe... ()

quixote

Zajímavý a poměrně originální námět (což se cení), jako vždy výborná herecká sestava, ale jako celek působí pohádka trochu unaveným dojmem a chybí jí hlavně určitá dávka emocí, co by z ní udělala událost jakou byl třeba Anděl Páně. Ústřední mladá dvojice je trochu unylá, ale tento nedostatek naštěstí vyvažují spolehliví Trojan s Dvořákem. D.Havlová v nádherném kostýmu vypadala opravdu úžasně a na roli se skvělě hodila, exteriéry byly pěkné, snad jen ten Zuberec byl příliš sterilní a málo zabydlený. Hudba dobrá, ale Miloš Bok to není. Motiv „ztraceného syna“ a "ztracené dcery" nápadně připomíná červenou knihovnu nebo klasický závěr parodií typu Limonádového Joea, ale to byl jistě záměr; přesto právě tohle originální opravdu není, a chápu uživatele ČSFD, kterým tato laciná scénáristická berlička vadí. Jako největší problém příběhu vidím nedostatek dynamiky a příliš mnoho hluchých míst; vždyť i ta jediná větší honička po scéně v krčmě má podivný timing. A na scénáři, byť je v něm spousta hezkých míst a jazykových fórků, se nepochybně dalo ještě zapracovat! (uživatelé rikitiki a Epikuro mají bohužel ve všem pravdu, a souhlasím také s flanker.27 a mnoha dalšími, že to míchání různých historických období taky nebylo moc šťastné; kdo si za nějakých 10 let vzpomene na Plzeň a tituly tam získané?!). Přes všechny tyto výhrady hodnotím s mírně přivřeným okem jako nadprůměr, i když ne úplně přesvědčivý, a doufám, že příští pohádka J.S. bude mít scénář a dramaturgii lépe dotažené. ()

Chip89

Nedivím se, že jsou tady tak rozpoluplný názor. I u nás v rodině jsme se neshodli. Mně se to třeba líbilo, i když uznávám, že pohádka určitě není vhodná pro malé caparty. Za prvé to nemůžou chápat za další to bylo občas dost morbidní. Ale Trojan perlil jako vždy. Bavila jsem se... Jen nechápu proč to nedali v hlavní vysílací čas na Štědrý den, ale až na Štěpána..... ()

Oonika

No celé to opravdu táhnul pouze Trojan, jinak by to byla hrozná fraška. Hanička byla sice krásná, ale neuvěřitelně mě rozčiluje, jak byla namluvená někým jiným a bylo to hrozně poznat. Příště všeho méně (hlavně Bohdalky) a lépe. ()

Hraboshka

Proč to má tak nízký hodnocení?! Mně se to náhodou hrozně líbilo. Všichni v čele s Trojanem hráli fakt bezvadně a i jsem se dost chechtala, takže dávám plnej počet* :) ()

Parm1

Už dlouho jsem neviděl opravdu dobrou českou pohádnu, až teď. České top herecké obsazení korunované skvělým Ivanem Trojanem v režii Jirky Stracha snad ani nemůže dopadnout špatně. ()

josieaddms

Tentokrát musím zase souhlasit s uživatelem D.Moore. Replika "To už jsem v nebi? Ty jsi anděl" mě prostě totálně dorazila. Všichni herci až na Dagmaru -budiž ti Bondy země lehká- byli kupodivu na Českou pohádku, dost dobří. Nepočítaje tedy ošklivé Haničky kterou opravdu nevím kde pan Strach vyhrabal, protože to není ani hezké, a hrát to také neumí. A Ivan Trojan i když byl docela dobrý, mě rozčiloval tím jak se snažil dělat Johnnyho Deppa, taková kombinace jeho Wonky a Sparrowa. Jinak hrozně nudné, nelogické, otřepané a opravdu bez vtipu. Nevtipné narážky a prvky co se do pohádek vůbec nehodí, podivné časové mezery, vykrádání sám sebe a starších českých klasiků a hromady a hromady klišé.... Toho je tam plno. Celkově je to hrozně hloupé, ale za ty herecké výkony dík. ()

lakart

Vtipné, celkem svižné a dobře natočené. Vynikající výkony Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka. Velmi originální vypravěčský styl, kdy se v české pohádce projíždějí hlavní postavy na motocyklu, před hradem září nápis poháněný elektřinou. Takové efekty se tam příliš nehodily a kazily celkový dojem z celého filmu. Myslím, že zasazení do středověké doby, jako většina pohádek, by byla vhodnější volbou. Jinak ale Jiří Strach nezklamal a opěz ukázal, že se stále dá natočit příjemný pohádkový příběh s originální zápletkou (není třeba kombinovat a kombinovat staré klasiky, viď, Troško:D). 75% ()

Jonatána

Dvanáct měsíčků jsem vypla po deseti minutách, na babiččinu inofrmaci, že to režíroval Strach, můj dvacetiletý syn reagoval: blbost , na to je to málo vtipné a inteligentní. Měl pravdu,jiří Strach režíroval Smolaře a ten mě hodně bavil. Vévoda de Camambert, markýz de Brie...apod., moc mě to bavilo. Jsem ráda, že Jiří Strach existuje a točí pohádky s lidmi, jako jsou Ivan Trojan a a Jiří Dvořák. ()

RajAthen

V rámci vánoční pohádkové produkce jde nejspíše o vrchol roku 2012, Ivan Trojen hraje vcelku zajímavou postavu, která táhne celý film a odpustíte jí tak i lehce ...pohádkový závěr. Na druhou stranu jsem po celou dobu uvažoval, proč nejdou dnešní pohádky točit s takovou pohádkovou lehkostí, jako tomu bylo dříve, a proč zlo, násilí a hloupá pošetilost musí být tak explicitní, že - pro mě - ruší celkové vyznění vyprávění. ()

Karp

Chválím za vymanění se ze stereotypních a zaběhlých schémat, ve kterých by se měla česká pohádka v hlavách některých tvůrců pohybovat. Několik neokoukaných prvků a méně obvyklé uchopení pohádce prospělo. Dolů ji však sráží méně výrazný příběh - to je velká škoda. Pohrát si zápletkou, vytvořit spletitější děj - mohla z toho být nejlepší pohádka posledních 2-3 let. Ivan Trojan i Jiří Dvořák hráli parádně, Filip Cíl byl trochu slabší. ()

marusshhka

Líp než uživatelka rikitiki bych komentář k pohádce nenapsala. Naprostý souhlas! Pohádka byla nepromyšlená, držel ji jen Trojan a postava Štěstí tam nějak nezapadala, minimálně ne toho v podání Veškrnové. ()

007.

Tak u této pohádky jsem se pobavin jak v úvodu, tak u kováře či pohřebáka. Jedna z mála moderních pohádek, na kterou se dá dívat. Martina Zábranská fešná to děvečka. 73% ()

Henry Morgan

Zajímavý pokus o pohádkové roadmovie, navíc přiměřeně sarkastické, srandovní a alternativní. Trojan byl fantastický fantasta. A basta! Zbytek herců průměr, záporák nic moc, pěkným oživením byl Topfer, a i když tam měl jen štěk, tak teda nezapomenutelný. Nic moc bych tomu nevytýkal, bavil jsem se a nutno říct, že jsem ocenil jemné i do očí bijící odkazy na soudobou společnost, provokace. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno