Také máte pocit, že jste se narodili se smůlou v patách? Věřte, že v tom nejste sami a že nakonec najdete to pravé štěstí – stejně jako Filip, ten „největší smolař“ z naší pohádky. Filipa, kominického synka, od narození pronásleduje smůla. Jeho otec totiž chtěl přechytračit samotnou Štěstěnu, čímž na sebe a hlavně na svého synka přivolal její hněv. A aby toho nebylo málo, Filip se zamiluje do Štěstěniny dcery Haničky. Aby získal její lásku a zároveň se zbavil té proklaté smůly, vydává se do světa. Tam ho čeká osudové setkání s chorobným lhářem, který se prolhal tak daleko, že už ani nezná svoje jméno a říká si Kdokoliv. Kupodivu právě s pomocí tohoto povedeného kumpána pak svede Filip nerovný boj o svoji milovanou… Velkou výpravnou pohádku napsal podle námětu Mateje Mináče scenárista Marek Epstein. Režie se ujal zkušený režisér Jiří Strach, který do rolí smolaře Filipa a jeho milované Haničky obsadil Filipa Cíla a Martinu Zábranskou. Jako Kdokoliv se představí Ivan Trojan, jako Karlos Jiří Dvořák, Karlosovu matku hraje Jiřina Bohdalová a role Štěstěny byla svěřena Dagmar Havlové. V dalších rolích se pak můžete těšit na Ondřeje Vetchého, Lenku Vlasákovou, Oldřicha Navrátila či Josefa Somra. (Česká televize)

Elwyn

Nemůžu si pomoci, hezkých pohádek je pomálu. Tuhle jsem viděl čistě náhodou a ačkoliv jsem původně ani moc nechtěl, tak jsem u TV vydržel až do konce. Po "Anděli páně" konečně další dívatelná česká pohádka. Od začátku do konce hezky plyne, pobaví a poučí. Trojan jako obvykle excelentní. ()

valmet

Konečně nová česká pohádka, na kterou se podívám znovu a nebudu se cítit trapně. Bavil jsem se, herecké výkony slušné, některé vynikající, tradičně Trojan, ale i jiní. Jediné co mi bylo proti srsti, byla paní Havlová, která jen potvrzuje, že hrát neumí a nikdy neuměla. Jaký rozdíl proti včerejšímu utrpení u Troškovy pohádky Z pekla štěstí. ()

daevee

V současné vánoční záplavě ostatních typických pohádkových dějů je Šťastný smolař příjemným oživením s originální zápletkou. Trojan po trochu strojeném rozjezdu klasicky zářil a ostatní se tak trochu vezli okolo nebo nedostali dostatek prostoru, ale i tak to byl milý večer s novou pohádkou. ()

byk_1

Role vyloženě psaná pro Trojana, exclentní výkon. Jde vidět, že se tohoto žánru Strach nebojí :) a to je dobře, protože jsem se opravdu dobře bavil a tak to má o svátcích být... ()

Sevprince

Z dvou nových pohádek ČT překvapivě ta horší. Krásný prostředí, výbornej "vystajlovanej" Trojan a skutečně překrásná Hanička, do který bych se asi taky zamiloval po jednom pohledu u řeky, ale jinak děj značně zmatenej, překombinovanej a bláznivej. Ale za Trojanův Frak a vestičku bych to asi zkouk znova :) - P. S - připomínal jen mně Kdokoli hraběte Von Zeppelina z Hospody na mýtince? :) ()

DeLaMarais

Pohádka slušná, ale jaksi ve více směrech nedotažená.... Měla vyloženě výborné momenty (rakvář, titul z Plzně, animace), ale po většinu času "něco" chybělo. Úplně nejhorší byla Veškrnka - evidentně po botoxu, navíc brutálně přehrávala. ()

michalkop

Šťastný smolař je spíš než pohádkou takovým dramatem s pohádkovými motivy. Prvních 45 minut se v něm nic podstatného neděje a plyne jen líným lyrickým pozvolným proudem. Poté se Smolař dobrým tempem rozjíždí. I tak si stojím za svým, že by potřeboval prostřih, a pak by to byl fajn film. Jak jsem již zmínil, obsahuje skvělé narážky, např. Monte Carlo, nesklouzává ani do trapností, nebo neobsahuje sprostá slovo. Příběh není prvoplánovitý a v porovnání s ostatními novějšími pohádkami není ani tolik překombinovaný. Za mě příjemná oddychová pohádka/sváteční film. V porovnání s ostatními pohádkami z minulých let mírně vyčuhuje nad průměr. 70% ()

tulen

Asi první co mne napadá, když mám film hodnotit, je určitá nesourodost a nedotaženost - jak v hereckém obsazení, tak hlavně ve scénáři. Jinak Trojan výborný, hlavní dvojice také bez připomínek, Jiří Dvořák přes snahu už mi tak nesedl, ale co filmu neprospělo vůbec je obsazení D.Havlové a J.Bohdalové - obě role přímo volaly po méně známé tváři (resp. méně "profláknuté"). Stejně tak si mohli autoři odpustit některé trapné rádobyvtipy (hlavně titul z Plzně - co to má co dělat v pohádce ?? Zbytečné laciné podbízení pro hlupáky) .. Ale aby jen nekritizoval - dokoukal jsem do konce a byly tam i docela dobré momenty a zajímavý pokus o obrazovou poetiku. Trochu vystříhat, doladit, aby to působilo uceleněji a hlavně přidat trochu víc emocí a zápletek do děje a byla by to slušná pohádka. Takhle to zůstalo na půl cesty a většinu musel oddřít Trojan. Dobrá pohádka (a vlastně každý dobrý film) musí stát na příběhu a na emocích - oboje tu chybí. ()

PSyk

Dávám 4*, ale spíše za zásluhy a předešlé výkony, protože to mohlo být lepší, propracovanější a vyváženější. Připadalo mi, že toto dílko tvůrci (scénárista, režisér a dramaturg) uspěchali. Především se asi mělo ve scénáři více škrtat, a ve střižně JINAK stříhat. Nosný nápad - mladík se "smůlou přilepenou na patách" - se nepodařilo využít a interakce Cíl vs. Trojan byla velmi řídká - a jaké zde byly scénáristické možnosti! V cestě kolem "světa" a při "košer kontrole jídla" to bylo jen trochu naznačeno... Stačilo této podařené dvojičce přihrávat do cesty jednoduché a okoukané životní situace - jejich "schopnosti" by si s nimi jistě nějak poradily a diváci by vrněli blahem :-) Představuji si pana režiséra, jak se ve střižně probírá se stopkami natočeným materiálem a zoufale hledá, co vyhodit, abychom nepřekročili povolenou 100 minutovou kvótu. Jenže ... vystřihněte hezkou, vtipnou, avšak děj zpomalující scénku s herci jako jsou Holub, Töpfer nebo Táborský? to není jen tak, to jednomu přijde líto. A tak se asi stříhalo a vyhazovalo na "podstatnějších" místech. Proto zůstaly v dějové lince pohádky - především ve scénách "u Karlose" díry, které se nepodařilo vždy nenápadně přeskočit. Škoda, že někoho zodpovědného nenapadlo, že scénáře je víc než na jeden film a projekt se nepřeklopil do (třeba) tří hodinových dílů. S tímto formátem má Jirka Strach dobré zkušenosti a o vánocích by čt měla na tři sváteční večery (25.26.27.) vystaráno. P.S. Je neuvěřitelné jak Jirka Strach pro svoje filmy sbírá skvělé herce! Připadá mi, že si pískne a všichni, opravdu kdokoliv!, se mu řadí před maskérnou do fronty. Klobouk dolů! A ještě díky za novou hezkou tvář! ()

rakosabasta

Film by si zasloužil určitě hvězdiček víc, ale vtipná koncepce se, bohužel, neudržela do konce a tak z toho celého vyšla napůl zebra a napůl velbloud... bychom to tak nějak shrnuli... bohužel, páč potenciál tam jistě je... Trojan, Dvořák, Cíl i Vetchý úžasní! Dámy tolik prostoru nedostaly, takže těžko hodnotit... ()

Alvin

Tak koukám, že nejsem jediný, kdo čekal od Stracha a hvězdné herecké sestavy trochu víc. Vtipných replik tam bylo jako šafránu a jestli to měl zachránit ten Trojanův šílený checht, tak nezachránil. Ale v konkurenci paskvilů typu Micimutr, nebo Troškových filmových odpadů, je to stále nadprůměr. ()

krijka

Ta lepší z vánočních pohádek roku 2012. Marná sláva, Strach umí filmovat moc dobře, jeho filmy se vyznačují lehkostí a šarmem, základy filmařského řemesla má v malíku. Nenudí, z herců umí dostat to nejlepší a navíc si dobře vybírá. Nebo spíš vybíral. Když začínal, zvolil si neotřelé tváře, Trojan ještě nebyl tak populární, o Dvořákovi slyšeli tak možná v Brně a u Munzarů. Navíc si vždycky uměl vybrat dobrý scénář, věděl přesně co chce natočit a kam chce příběh vést. Dnes už to má těžší, má za sebou pár populárních děl, přijímaných tu s větším, tu s menším nadšením. Je vlastně s podivem, že tento náš velmi dobrý režisér vlastně ještě nenatočil opravdový celovečerák, všechno to byly televizní filmy. Ale i na nich prokázal, že umí. Ovšem dnes mu lze, a částečně právem, vyčítat, že má svou stáj herců a ty vlastně neobměňuje. Ale zpět k pohádce. Je zábavná a hravá, místy se podobá cimrmanovskému pábení, Trojanova postava Kdokoliv je perfektní, výborně napsaná i zahraná, problém ovšem je, že jakmile zmizí z obrazovky, je to na filmu poznat. Ani mladý Cíl, který je ještě nevyzrálý, ani Jiří Dvořák, jemuž to zase nedovoluje role, natož čím dál tím víc sípající Bohdalová, film prostě neutáhnou. A tak jsou bohužel chvíle, kdy film ne přímo nudí, ale moc nebaví. ()

artcha

Nojo, tak to tentorkát Strachovi nevyšlo..... a přitom by stačila jen jednoduchá zápletka, tohle bylo opravdu překombinované... tak snad příště! ()

e-pilot

Skoro nepohádková pohádka. Oproti jiným dnešním ne-pohádkám vidím velké plus v tom, že autoři tentokrát oželeli sprostá slova, nadužívání násilí a všudypřítomnou stupiditu (kterými jinak scenárista ve svých dřívějších dílech doslova oplývá). Přítomnost dobrých herců a špetky humoru jen zlepšuje bilanci. Taky výtvarné zpracování spolu s hudební doprovodem navozují dobrou náladu. Rozhodně to lepší z dnešní dětské tvorby. ()

Forrest G

Po delší době se objevila pohádka, která srší plejádou vtipů a originalitou. U pohádek si má člověk odpočinout a mnohdy i přijít na jiné myšlenky - a u této se to brilantně podařilo. Nehledě na to, že jsem se smíchy skoro rozbrečel. "I titul si v Plzni koupil, aby nikdo nezapochyboval o jeho urozenosti." :) ()

Vlkopec

Kdyby námět někdo (možná sám Epstein?) scénáristicky dotáhl a někdo (možná sám Strach?) si dal opravdu záležet na režii a střihu, tak by to mohla být dobrá pohádka. Takhle je to promarněná šance, kterou drží nad vodou hlavně Ivan Trojan a pár dalších herců. ()

ghoston

Téměř se to povedlo! Je to krásně nasnímané, hezká filmová řeč, herci HRAJOU, tempo začne haprovat až ve finále na hradě, kdy děj dost zamrzne, místo toho, aby gradoval a vše šlo do finále, ale to by Karlos musel být více reálný zloun. Ale jinak jsem děkoval bohu, že konečně někdo natočil pěknou pohádku, která má taky trochu vyšší rozměr, než jsou jen ty prvoplánové se šklebícími se čerty. Jířího Stracha je o strach vidět hrát, ale nebojím se, když něco režíruje a držím mu palce, aby se mu jednou povedlo natočit skutečnou pohádkovou klasiku, jako se mu to skoro podařilo se Štastným smolařem. No zatím smůla, ale časem se to poddá :-). ()

Cheriladynka odpad!

Tohle je nejhorší pohádka kterou jsem kdy viděla!!!!Linie příběhu o zraceném dítěti štěstěny není špatná ,ale vše je stejně zmatlané jako když pejsek s kočičkou vařili dort!! ()

B.e.r.n.y

Po dlouhé době jsem narazil na pohádku novějšího data vydání, která mě skutečně zaujala. I.Trojan skutečně září. Ovšem ostatní prvky hereckého obsazení nezaostávají. Vcelku pěkná hudba a poměrně velká koncentrace vtipných scén. (Nejlépe u mě vychází asi suverénní trhání stoliček) 75% ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno