Televizní film podle románu Terryho Pratchetta Hogfather (česky Otec prasátek), kterýžto je osmnáctý v pořadí jeho velké fantasy série Úžasná Zeměplocha (Amazing Discworld). V předvečer Hogswatch (Svátku prasečí hlídky, zkráceně Prasečnic), které jsou jen náhodou malinko podobné zemNEplošským (tedy zeměkoulním) Vánocům, nastane absolutní nedostatek tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje dárky. Zmizel. Dětská vychovatelka Zuzana Stohelitská (Michelle Dockery) ho musí najít, jinak nejenže bude ráno bez dárků, ale ani nevyjde slunce. Jejími pomocníky jsou havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny. Naštěstí ale zeměplošský Smrť (Ian Richardson a Marnix van der Broeke), Zuzanin dědeček, zvládá chvíli dělat dvě práce zaráz. Šíří se podivné zvěsti, dějí se podivné věci, a nakonec jsou do toho zapleteni i mágové za zdmi Neviditelné univerzity a jejich myslící stroj Hex. Jak to všechno dopadne, proč a jak je v tom angažován dosud úspěšný člen Cechu vrahů Jonatán Časnačaj (Marc Warren) a kdo za tím vším stojí, se nechte překvapit. Pokud se vám ovšem kýve nějaký zub, buďte velmi opatrní... (Honza dAve)

Hixx

Smrť so sluhom Albertom a vnučkou Zuzanou zachraňujú pred psychopatickým vrahom (Časnačajom) tlsté prasa (Hogfathera) niečo ako nášho Mikuláša. Jedno z mnohých diel zemeplochy Terryho Pratchetta pri ktorom bolo vidieť že rozpočet na to bol dosť obmedzený a tak Smrťová lebka bola asi z polystyrénu, ale som rád že aspoň niečo z tohto úžasného fantasy sveta bolo sfilmované. Trošku to bolo dlhé, niekedy až nudné ale na Smrťových hláškach a fungujúcom svete zemeplochy sa dobre zabavíte. ()

futislav

Ač veliký fanda Pratchetta, musím ubrat dvě hvězdy. Jednu za přepálenou stopáž a druhou za vyloženě slabý a chaotický začátek. I výběr z knih, které Pratchett napsal nebyl nejšťastnější. Našlo by se více knih, které by šly zpracovat jednodušeji. Co v každém filmu, který vznikl podle jeho díla chybí a co se na plátno nikdy nedostane je Pratchettova slovní ekvilibristika a jemné narážky, které by se však daly zfilmovat jen velmi obtížně. Skvělý Smrť a krásná Michelle Dockery. ()

Enlight

Z Pratchettova cyklu o Úžasné Zeměploše jsem četl jen pár knih. K Otci prasátek ve své knižní podobě jsem se zatím nedostal. Mám moc rád Pratchettovský humor a opravdu jsem byl zvědavý, jak se povede jeho převedení do filmové podoby. Musím říct, že jsem byl naprosto nadšen. Když jsem poprvé uviděl, že to trvá tři hodiny, docela jsem se zděsil. Ale nakonec jsem se ani minutku nenudil. Vtipy vyznívají tak, jak mají. Herci podávají úžasné výkony. Marc Warren jako Časnačaj je naprosto ďábelsky dokonalý, Zuzana Stohelit je okouzlující, Albert je ten správný dědeček na scestí a Smrť je skutečně velice smrťácký. Možná akorát Nobyho Nóblhocha jsem si představoval úplně jinak, nicméně mně i on vykouzlil přiblblý úsměv na rtech. Na celém filmu se pochopitelně dají najít nějaké ty chybky, z nichž asi nejvýraznější je občas poněkud ujetý střih, který sem tam vyloženě nevhodně usekne scénu, až se člověk skoro diví, co se sakra stalo. Takových nepovedených střihů je tam ovšem jen pár, takže to nijak výrazně nekazí celkový dojem z filmu. Hodnocení 90% je tedy zasloužené. ()

Michalp81

Z cyklu Zeměplochy jsem přečetl všechno a jsem velikým fanouškem Terryho Pratchetta. Miluji jeho humor. Vždy mám velký strach z filmových zpracování mých oblíbených knih, a proto musím nyní smeknout. Film se opravdu nadmíru vydařil a o žádné z postav mi nezkazil iluze, jak to bylo třeba u Pána prstenů. Všem zapřísáhlým Pratchettistům vřele doporučuji. Nejlepší postavou je samozřejmě Smrť, jehož humor mě vždy spolehlivě zabije. ()

ko.mar1

Aj keď fantazija pri knihe je u každého čitateľa iná na v tomto diele zeměplochi sa to rejžovi dosť podarilo vystihnúť. Fajn zábava hlavne so smrťákom a mimochodom viete kto je smrť? ,,osoba ktorá keby napísala knihu o chudnutí napíše besceler rokat" citacia s knihy od Pratchetta.A pre tých čo nečitali knihy spisovateľ necháva velké pole pre vašu fantaziu možno preto sa tažko čitajú treba začať od prvého dielu pretože nie zakaždým spisovateľ všetko opisuje odznovu alebo si pozrieť filmy a je ich viac. ()

Denaira

Nemůžu tvrdit, že film nemá žádnou chybu, koneckonců nejedná se o "divný, nezávislý film", ani o oskarovou výpravnou podívanou, ale zvlášť po shlédnutí v půvdoní verzi a navíc po sledování bonusů na DVD (ano, i televizní film může vyjít na skromném, ale stále dobrém DVD) musím říct, že kdyby bylo víc takových filmů, bylo by i víc lidí vstávajících od televize/kinoplátna s dobrou náladou. Film pro mě sršel nadšením, hravostí a bylo vidět, že všichni zůčastnění si ho užili a nebrali to jen jako přivýdělek (ono se na tom asi ani moc nepřivydělalo, že). Chápu, že jsou tu ty nešvary typu zvláštní střih a někdy nedodělané triky a dlouhatanánský příběh a podobně, ale já to beru podobně jako jídlo - když Vás to doopravdy strhne, nezajímáte se už tolik, z jakýchže přesně ingrediencí to bylo stvořeno. ()

Nalzim

"ale jdi, v punčoše vždycky musí být něco, co dělá hluk, k čemu by jinak sloužilo půl páté ráno?" Smrť který se snaží zastoupit ducha Vánoc (a při tom plnit vlastní práci), bůh kocoviny, příšera co žere ponožky...tohle je přesně to, co mám na Pratchettovi ráda...ta koncentrovaná fantazie kdy nic není zvláštní - protože, jak jinak by to asi mělo fungovat? Velice příjemný film, který mi párkrát vyvolal takový ten lehký úsměv na tváři. ()

Sefilis

Četl jsem všechny knihy ze série Úžasná Zeměplocha a viděl všechny filmy, které byly podle těchto knih natočeny, ale zatímco knihám bych dal i 5 hvězdiček, žádnému z filmů jsem nedal více jak 3. Zrovna knihu Otec prasátek jsem četl jedním dechem a považuji ji za jednu z nejlepších ze série. Film mě ani moc nezklamal, po recenzích od známých jsem od něj moc nečekal. ()

BR23

Tak ako aj Barva Kouzel i toto bolo cítiť skromným rozpočtom, i ked námet bol kvalitný. Film mi jednu dve veci trocha objasnil (den predtým som totiž dočítal knihu) a i humor sa dokázal udržať, epické scény nezanikli. Tak pôvabnú Zuzanu som si počas čítania nepredstavoval. Takže malé plus. ()

mfanta

60% - Jsa velkým Pratchettovým fanouškem, byl jsem na tento dvojfilm velmi zvědavý. Otec prasátek je určitě jedna z nejlepších knih v sérii Zeměplochy a natočit ji jako film byl jistě velmi náročný úkol. Výsledek není úplným zklamáním, ale ani nic světoborného. Autoři se poměrně věrně drží knižní předlohy, ale film tak trochu postrádá šmrnc. Časnačaj byl velice děsivý, ale (možná i vinou českého dabingu) nepřesvědčivý. Takže jsem si připomněl svou oblíbenou knihu, zavzpomínal a asi postupně zapomenu. ()

Trucker

Postava Smrťáka je ztvárněná naprosto parádně, ale to je asi tak všechno, co je na tom filmu zajímavé. Má to neskutečně pomalé tempo a spoustu zdlouhavých a zbytečných dialogů. ()

Dalajlada

Knihu jsem bohužel nikdy nečetl a možná i proto jsem ochoten dát filmu vysoké hodnocení, protože se mi neskutečně líbil. Hlavně role mistra Teatime byla naprosto úžasná. ()

vanislav

Vtipný fakt - scéna kdy Smrť vrací život dívce na schodech s komentářem "Není lepší dárek než budoucnost" je očividně narážka na pohádku Little Matchstick Girl od Andersena. Pohádka končí tím, že dívka umrzne ve sněhu. Pratchett nám tímto asi chtěl říci "Cože, tomu vy usmrkanci říkáte konec pohádky? Takto má končit pohádka" ()

TaToten

Z trojice Pratchettových filmov (Barva kouzel a Zaslaná pošta) ma tento zaujal najmenej...alebo aby som použil výstižnejší výraz - unudil ma k smrti. ()