Film dánské režisérky Susanne Bier (Bratři) byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a patří k tomu nejlepšímu, co nám současná skandinávská kinematografie může nabídnout. Hrdinou filmu je charismatický a talentovaný dánský herec Mads Mikkelsen (Casino Royal) pracující v indickém sirotčinci, který zoufale potřebuje finanční prostředky. Ty se nabízejí z rodného Dánska, země, kterou nechal daleko za sebou. Životní situace, které ho tam čekají, změní obchodní cestu v dramatickou, bolestnou zkoušku pro všechny zúčastněné. (oficiální text distributora)

BoredSeal

Velmi dobrá zápletka, herci a napětí, ale film má jedinou závažnou chybu - BACHA, SPOILER: je o chladnokrevném plánu rozmazleného pracháče, zvyklého mít za prachy všechno a vůbec se nezdráhajícího manipulovat i s životy svých nejbližších. Stále ze mě nevyprchala pachuť ze zklamání, že se jednoznačně nejsympatičtější postava chytí do pasti a ztratí zřejmě smysl života, kvůli pár znuděným bohatým bělochům. ()

honajz2

No, sedlo mi to trochu víc než Lepší svět, ale i tady mě Bier moc neoslovila. Její dramata mi přijdou poněkud chladná, bez pořádné psychologie, jako by vypadly z nějaké hollywoodské produkce (tudíž z jejích filmů cítím naprostý opak toho, za co jí všichni vychvalují), za to s nejčastějšími klišé a sem tam citovým vydíráním - a to se překvapivě nevztahuje k chudým Indickým dětem, ale k něčemu jinému, jenže to bych spoileroval. Kdyby si aspoň Bier ujasnila, o čem ten film chce být, protože se dá vlastně rozdělit na tři části a každá je úplně o něčem jiném. Ta první se věnuje právě té chudobě v Indii a chvíli to vypadalo jako jeden z těch filmů, ve kterém je sice vidět promyšlenost scén, ale taková v tom stylu, že jedna scéna říká "Vidíš, diváku, jak ta děcka v Indii žijí ve strašných podmínkách?! Musí ti jich být líto!" (btw, nechci to téma shazovat, shazuju ten styl podání - kdyby mě za to náhodou chtěl někdo tepat) a druhá zase "Vidíš. diváku, ty hnusné boháče, jejichž jediným problémem je dočasné špatně připojení na internet?! Nenáviď je, měj k ním odpor!". Popravdě bych ale byl radši, kdyby to u nějaké kritiky povrchnosti bohatých zůstalo, protože ta druhá část se věnuje tomu, SPOILER že manželka jednoho dánského velmi bohatého podnikatele, je ex hlavního hrdiny a právě hlavní hrdina u jejího momentálního manžela žádá o peníze. Plus mu zatajila to, že má dceru. KONEC SPOILERU Jenže o Indii to pak už skoro vůbec není a řeší se jenom tohle, jenže poněkud mdle a bez psychologie - jak už jsem naznačil. A v té třetí části se dozvíme, že SPOILER její manžel umírá, prachy předá hlavnímu hrdinovi, ale za podmínkou, že se postará o jeho rodinu a že zůstane navždy v Dánsku KONEC SPOILERU. Ona ani jedna ta část nemá špatný nápad, ale ten problém je prostě v tom, že nejsou propojené a spíš to vypadá jako povídkový film tří ne moc na sebe navazujících povídek. Ta třetí část se totiž tomu, co se dělo v první, věnuje jen okrajově a tomu, co se dělo v druhé, už vlastně vůbec, protože se v ní vše relativně vyřešilo. Jinak to není úplně blbě napsané a herecké výkony jsou taky slušné, jen hudbu bych vyměnil (sama o sobě byla dobrá, ale hodila by se spíš do něčeho... lehce mysteriózního? ale do tohohle ne) a kamera, protože styl Dogmy 95 mě moc nebere a tady mi to ani žádný pocit realističnosti nebo atmosféru nenavodilo. Slabé 3* ()

Lischai

Nenahlouplý doják. Místy je z něho trochu cítit emoční kalkul, ale jenom trošinku a jenom malinkatý. Ruční kamera příjemná, dánové tu Dogmu zkrátka mají rádi. ()

Hees

Mads Mikkelsen (Jacob) hrá v každom filme, v ktorom sa objaví vynikajúco a je to aj v tomto prípade. Film je v podstate rodinná dráma, ktorá sa odohráva na dvoch miestach. "Hlavný hrdina" má pred sebou ťažké rozhodnutie, ktoré vo svojej podstate vôbec ťažké nie je lebo nemá na výber (aj keď vždy na výber je). Chápem, že si tak trocha odporujem. Rozhodnutie síce nie je len jedno, ale jedno je pre ukončenie filmu to najdôležitejšie. Vo filme sú použité výborné "prirovnania", zábery na prírodu atď, ktoré krásne dokresľujú atmosféru filmu a to aký vie byť život nevyspytateľný. Výborná "vec", ktorá neušla môjmu pohľadu (aj keď si to všimol najprv niekto iný nie ja) bolo zameranie režiséra, alebo neviem koho na oči ľudí a tieto dlhé zábery do očí dodali filmu hodnovernosť. Trocha divný bol okamžite dobrý vzťah dvoch predstaviteľov, čo sa videli prvý krát. Aj keď som vypichol teraz len maličkosti tento film je v konkurencii podobných filmov (rodinná dráma) jeden z najlepších a rozhodne ho odporúčam. ()

dezorz

Post dogmaticka drama podla scenara A.T.Jensena, danskeho Ch. Kaufmana. Viac o nervoch a vnutornych rozporoch ako o filme, ten je dogmaticky rucne snimany, akurat narozdiel od vacsiny dogmatickych dlhych ale nepremyselnych zaberov je rychlo strihany z mnozstva kratkych a roznorodych uhlov pohladu. Aj tak sa da, rucne, roztrasene a videoklipovito, moderna doba je holt moderna doba. ()

MrPierc

Životní osudy, které se stanou jedné rodině. Když už si myslíte, že zápletka je finální, přijde další osudová rána. Život je bohužel svině, protože vždy když je vám krásně, přijde něco nečekaného, něco co jste prožívali u obrazovky a nevzrušovalo vás to ani trochu. Na vlastní kůži je to jiné. Jenže život je rychle bežící kůň, kterému rychle dojde dech a zbudou jen vzpomínky. Nemůžu tady prozradit děj, protože bych ostatní připravil o dějový zvrat. Emocionální film, který v sobě skrývá hroznou pravdu smrtelnosti. Nikdo tady nebudeme věčně a přesto se chováme malicherně. Pokud by na takové úrovni byly české mýdlové opery, byl bych častým divákem. Rolf Lassgård jednoznačně dominuje celému filmu, hlavně u konce filmu. Rozhořčenost nad svým osudem skrývá, ale pak vše vypustí na povrch. Nechci, nechci, neeeeeee, nechci, proč já ???!!! ()

Stanley

Film, který mi přinesl jedny z nejsilnějších emočních zážitků, co jsem kdy před monitorem zažil, což mluví samo za sebe... ()

Tomik12345

Asi jsem propadl severskému filmu a především Madsu Mikkelsenovi. To s jakou opravdovostí hraje v každém filmu svou postavu je nevídané. A film Po svatbě není výjimkou. Když si k tomu přidáte zajímavý děj a herce, kteří Mikkelsenovi velmi dobře sekundují, vyjde vám něco, co stojí za zkouknutí. Konec konců výsledné hodnocení 83 % mluví za vše. ()

Mefistofelle

Seveřani jsou mistry psychologického dramatu, což potvrzuje i režisérka Susanne Bier a její film Efter brylluppet. Úvod v Indii, který je až překvapivě pozitivní, je velice slibný a dobře navnadí. Část odehrávající se v Dánsku sází na psychologii postav a jejich vyrovnávání se s novými skutečnostmi. Jejich reakce jsou uvěřitelné, takže nedělá problém se do jejich osudů vžít. Nejvýrazněji působí postava Madse Mikkelsena, která se musí doslova rozhodnout mezi dvěma rodinami - tou dánskou, se kterou ho pojí minulkost i přítomnost v podobě nově nalezené dcery, a tou indickou, kterou tvoří děti, kterým věnoval mnoho snahy v oblasti humanitární péče. Ztratit nechce ani jednu rodinu, ale čím víc film spěje ke konci, je víc a víc jasné, že neexistuje kompromis a bude se muset rozhodnout. Jednotlivé emocionálně vypjaté momenty nepůsobí kýčovitě, zejména díky výbornému scénáři a dobré kameře, která dokonale pomáhá hercům vyjádřit pocity jejich postav. Části odehrávající se v Indii se netlučou s těmi odehrávajícími se v Dánsku, ale prolínají se tak, že se navzájem neruší. A moji oblíbenci? Rozhodně Mads Mikkelsen, ale zejména pro mě dosud neznámý Rolf Lassgård, který je schopen na plátně vykouzli nejen arogantního podnikatele, ale i milujícího a něžného otce nebo muže na pokraji zhroucení a to tak, že mu každý aspekt jeho postavy dokonale věříte. ()

C0r0ner

Režijně, herecky, scenáristicky, vlastně úplně ve všech ohledech to bylo po teoretické stránce dokonalé (divím se, že to není v žebříčku), ale s tou kolonkou Drama já mám prostě problém. Ve filmu rád vídám kdeco, ale nemusím tam vidět běžný život. Ten mám sám, a proto nepotřebuji nějakou vybájenou náhradu. Objektivně se tomu ale opravdu vytknout nedá nic. 80% ()

zette

Z prvu se muze zdat scenar trosku pritazeny za vlasy, na druhou stranu, proc ne?! Myslim, ze uz byly natoceny daleko mene uveritelne pribehy a lidi tomu verili... Mne se scenar libil hodne, stejne jako kamera a strih. Dej filmu Vas dokonale vtahne. Fenomenalni ale byly herecke vykony snad vsech zucastnenych. Podle me je dansky film momentalne nejlepsi, minimalne v Evrope. ()

Wormboy

Brilantna drama, ktora ma na plne dve hodiny prikovala do sedacky a nepustila, kym nepresla polovica zaverecnych titullkov. Obrovske a velmi mile danske prekvapenie. 4,5/5* ()

Andre3000

Ve stejném roce kdy vzniklo Casino Royale si Mads Mikkelsen zahrál hlavní roli ve filmu, který podle názvu spíše evokuje bujarou komedii o svatebních radovánkách a životu následujícím po nich. Jenže už první pohled do Indie ukázal, že půjde o drama a to hodně slibné. Film ze života, o jeho nástrahách a štestí, které je tak vrtkavé. Na filmu se mi také zamlouvalo, že zde bylo mnoho záběrů z Kodaně, kterou jsem několikrát navštívil a zamiloval si ji. ()

sulimo

Film o rodině, životních chybách, odpouštění, vyrovnávání se s osudem a novými životními rolemi...... Vlastně to tu vše už tak nějak bylo.....a snad i mnohokrát, ale v tom Dánské provedení to je přece jen trochu jedinečné. ()

Flynn

Skvělé emoce, skvělá kamera, skvělé všechno. Vyníkající příběh, prostě film který nemá extra spád, ale prostě ty záběry a ty osudy a ty postavy vás prostě vcucnou. Pro mě obrovsky milé překvapení a Mads Mikkelsen skvělý jako vždy.... ten chlap nemusí ani mluvit.... a zde mu teda zdatně sekundovali naprosto všichni. Opravdu skvělý kousek. ()

Martrix

Třebaže byly všechny postavy velmi uvěřitelně napsané i zahrané a jejich střety a vztahy mezi nimi byly parádně nasnímané a zrežírované, příběh sám byl na můj vkus trošku vykonstruovaný. Nicméně výtku, že se hrálo na city, nepovažuji za oprávněnou. Postavy zažívaly natolik krušné chvíle, že to prostě emocionálně vypjaté být muselo. Je to velmi "neamerický film", ve kterém nejsou nakašírované postavy, pronášející patetické proslovy, ale naopak chybující a realisticky pojaté charaktery. Takovým filmům bohužel Evropané trochu odvykli. Nejdříve jsem si myslel, že je to o Jacobovi, pak se scénář zaryl do Jørgena a ke konci i do jeho ženy a dcery... . Pointou tohoto filmu ale není nějaký vztahový twist. To co ho činí výjimečným, je až strojová přesnost s jakou nám tvůrci filmu servírují naprosto věrohodné chování lidí, kteří se dostanou do složité situace, vyžadující mnohé oběti. Doporučuji jako očistnou lázeň po nějaké té ameriské slátanině...ale upozorňuji, že bavit se u tohoto filmu nebudete...není to komiks...spíš Dostojevskij. ()

dr.fish

Musím říci, že se rozhodně nejedná o film na nedělní večer, to jsem se škaredě přehmátl. Hudba Sigur Rós si mně chytla už na začátku, děj šel stále do větší a větší deprese, k patosu to ale nakonec naštěstí nesklouzlo, a na závěr jsme dostali i trochu té naděje. Příběh o hledání, nacházení a ztrácení, a o pár zdánlivě podstatných rozhodnutích. Zdánlivě banální příběh, ale v tomhle případě pořádná síla. 90% ()

KajusaK

Bohužel jsem viděla pouze první polovinu, rozhodně ale lituji, protože to bylo opravdu zajímavé..Mads Mikkelsen byl jako vždy dokonalý a přesvědčivě zahrál svou roli..Pěkné drama a zajímavá zápletka s nově nalezenou dcerou.. ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky