Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

• USA Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (více)

Nespravedlivě odsouzenému Benjaminu Barkerovi, který musí ve vězení na druhé straně světa strávit celých 15 let se podaří uniknout do Londýna a je plně rozhodnutý pomstít svou rodinu i zmařené roky. V Londýně se setká se svou novou společnicí, paní Nellie Lovettovou, změní si identitu na Sweeneyho Todda a začne provozovat svou starou živnost - holičství. Jeho salón je těsně nad pekařským krámkem, kde paní Lovettová peče své masové bochánky. Todd se zaměří především na svého úhlavního nepřítele, soudce Turpina a jeho poskoka Bamforda, kteří jej nespravedlivě odsoudili. Když se na scéně objeví konkurenční holič, okázalý Ital Pirelli, Sweeneyho identita je zásadním způsobem ohrožena a proto se rozhodne sprovodit jej jedním řezem břitvy ze světa. Zpočátku sice netuší, jak se zbavit těla, ale tento problém záhy vyřeší paní Lovettová, která vzniklou situaci bere jako východisko ze své svízelné situace. Její obchod upadá, a proto začne masové bochánky plnit lidským masem. Masové bochánky paní Lovettové se záhy stanou londýnskou senzací, její obchody rostou a ona začne snít o životě respektované dámy. Sweeney však sní jen a jen o pomstě - ke škodě své i svého okolí... (oficiální text distributora)

Jossie

Je mi to moc líto, na nového Burtona jsem se tak těšila, ale přiznám se, že tahle muzikálová forma mi těžce nesedla a vlastně dokud nezačaly ty vraždy, tak mě to opravdu nudilo. Konec to výrazně vylepšil, ale bohužel to byla jen třetina filmu. Jinak vizuální stránka, Alan Rickman a Helena Bonham Carter byli velkými klady filmu. ()

pan Hnědý

Prostředí, masky, kulisy - stále Burtonovské a jedinečné. SWEENEY TODD: THE DEMON BARBER OF FLEET STREET je temně pohádkový a krvelačný muzikál, který má své kouzlo a nesrovnatelného Johnny Deppa. Skalpel prosím! ()

Kulmon

Film je zahalen do sleepyhollowského hávu a vizuální stránka filmu nemá chybu. Muzikály obecně moc v lásce nemám a začátek tohoto filmu, kde se obzvláště tlačilo na pilu mne neohromil. Postupem času jsem si ovšem Sweenyho Todda zamiloval. Je ovšem pravdou, že se mi burtonovština začíná pomalu zajídat. ()

EdaS

Nejtemnější (a není už to taková ta "příjemná" temnota) Burton a geniální Sondheimova hudba. Není to pro každého, ale já mám Sweeneyho Todda čím dál radši. Nic proti místním odborníkům na zpěv, ale Depp je v pohodě a co neuzpívá, to dohraje. A miluju Helenu Bonham Carter. Už dlouho. ()

Pethushka

Takhle malinko zbývá ke čtvrté hvězdičce. Bohužel ale krev a lidské maso není nic pro mě, takže ji dát nemohu. Nechybít tomu Burtonova zvláštnost, prapodivnost a divnost. Muzikální stránka je víc než povedená. Johnny hraje neskutečně skvěle, Helena Bonham Carter snad ještě líp. Ale druhá polovina je na mě příliš. ()

xxmartinxx

Když to bylo nové, hodně mě to chytlo, ale zestárlo to hodně rychle a o dekádu později to vypadá dost strnule, neuměle, jako atrapa nějaké jiné, lepší věci. ()

Zíza

Kruté a sadistické, proto se to dnešní době bude líbit. Jenomže já občas do dnešní doby nezapadám, tak asi proto mě nenadchl Sweeney tolik, jak by se očekávalo. A to jsem se na něj tolik těšila. Očekávala jsem něco jiného, co se dá dělat, mé představy jsou vždycky "romantické". Nejvíce mě asi zklamalo to, že příběh byl tak čitelný, jeho činy tak předpokládané. Škoda. Ale ani oblíbení herci a jejich výkony mě nedonutí, abych dala více *... Někdy je láska krutá, ale proč ji dokazovat břitvou a zapomenout? ()

Arx

Nesnášim muzikály. Ze všech, co jsem kdy viděl mě oslovil pouze Moulin Rouge. I přesto byl Sweeney Todd mým neočekávanějším filmovým kouskem. Pokud se totiž ujme režie Tim Burton, v hlavní roli je Johnny Deep s Helenou Bonham Carter je jasné, že nepůjde o žádný propadák. Musím se ale přiznat, že po první půl hodince jsem ze Sweeneyho moc odvázaný nebyl. Johnny byl sice skvělý ale nějak jsem si nemohl zvyknout na muzikálové podání, které ač tvůrci slibovali, že nepůjde o plnohodnotný muzikál ale spíše o jakousi kombinaci mezi thrillerem a muzikálem, tak mi film tak prostě přišel. V polovině filmu už mě ale Sweeney začal postupně dostávat. Londýnské prostředí je skvěle filmově zpracováno a když Johnny pokaždé chytil do ruky břitvu přestal jsem dýchat. Jako grandiózní bych ale vyzdvihnul hlavně konec filmu. Můj výsledný dojem z filmu zvednul o stupeň výš a utvrdil mě v tom, že Sweeney Todd nezklamal a všechny mé očekávání nakonec splnil. 90% ()

Skejpr

Nemůžu si pomoct... Tim Burton natočil špatný film. Jendotlivé muzkálové výstupy jsou brilantni (i když je vidět, že obzvlášť ze začátku se ještě maestro tršičku hledal), jako celek ale nedrží a příběh se nesune. Sweeney je Nuda. Brutika začne být velmi záhy nechutná, až odporná a konec je vyloženě utrpení, navíc vzhledem k ději úplně na prd. Jsem zklamán a to těžce. Snad ještě víc, než u Zlatého kompasu. ()

Pumiiix

Burtona mám rád a Sweeney Todd je přímo nabitý „Burtonovskou“ atmosférou, každičký záběr a detail jsou dokonalé, celý film je důrazně temný, pochmurný, smutný a v neposlední řadě také pořádně krvavý. Herci si užívají a hrají bez chyby, hlavně herecké trio Johnny Depp, H.B.Carter, Alan Rickman, ale i zbytek hraje skvěle (pobavil „Borat“). Muzikály nevyhledávám a můžu tak říci, že je nemám moc v oblibě, ST mě překvapil a bavil i když mohlo být daleko více mluvených pasáži, ale to nemohu brát jako chybu, bylo by to trochu mimo ;-). Co říct? - Tim Buton zpátky v plné síle. 8/10* ()

Shit

Tim Burton a jeho krvává muzikálová show možná neni tak kulerovoucí jak sem čekal, ale i tak se jedná o jeden z nejlepších zfilmovanejch muzikálů a to hlavně co se týče děje, božský audiovizulní stránky a nádherný temný atmosféry, která dělá tenhle muzikál tím čím je a kterou v týhle míře umí snad jenom Burton. Co se týká písniček, tak né že bych byl nějak zklamanej, ale nemůžu říct, že by mě to ohromilo, i když třeba od Deppa jsou některý pasáže strhující a Bonham je zase výborná zpěvačka, narozdíl teda od Deppa, kterej ale vše vynahrazoval dokonale temným pojetím zpěvu, krom toho jeho postava Sweeneyho Todda v jeho podaní je naprosto božská a abych pravdu řek, tak sem se pokaždý neskutečně těšil na podřezávání tou nádhernou břítvou, který bylo zpracovaný až skoro umělecky. Nicméně ty písničky podle mě mohly být daleko údernější, ale nevadí, já jsem i tak nadmíru spokojenej, ať už jde o příběh, parádní audiovizuální stránku a nebo temný písničky ()

M.a.t.t.

Slušné, slušné ale nie až tak. Burtonovská atmosféra tradične skvelá, casting výborný, len tie pesničky sú niekedy trochu mimo a Johny Depp sa síce snaží, ale skôr než k Superstar to má bližšie k hviezdnej rote (dobre, až také hrozné to samozrejme nie je) A až mimoriadne silný záver dokáže naplno priklincovať k stoličke. Preto len 4, od Burtona som čakal viac ako len väčsinu času nemelodický muzikál, vy snaď nie? ()

Morien

Čekala jsem víc, ale i tak jsem dostala víc než dost. Možná až moc, ale ne tak, jak bych z toho poskakovala nadšením. Z herců mě nejvíc zaujala Helena, Johnny byl se svým jediným výrazem až překvapivě "stereotypní", Alan zase dostal naprosté minimum prostoru. Mladý námořník mě mile potěšil a překvapil - všichni mladíci by povinně měli nosit bledou pleť, velké zuby a naivní výrazy. Hudba - no vzhledem k tomu, že to je muzikál, dost podstatná složka - Strašná. Nejspíš byla moc normální, tuctovitá, neosobní. Výprava a stylizace na výbornou - to už Tim holt umí. Příběh na moji duši zastydlého romantika příliš povrchní, teprve grand finále zavibrovalo trochu na JONS struny. Krvárny - kdyby tam nebyly, byla bych radši, ale nevadily mi - když je tam tvůrci chtějí (on už je vlastně samotný námět jaksi vyžaduje, aby se tam vůbec něco dělo), ať je tam narvou, ale možná právě díky nim působí celé dění místy až příliš staticky. (Jak říká naše češtinářka - pro ty mladý je všechno málo akční.) Suma sumárum - nakašlat na sumování. "At last! My arm is complete again!" ()

gudaulin

Jedna hvězdička je za výtvarné provedení, které se ale nejvíc zaskví v samotném začátku v titulcích a pak už hraje čím dál menší roli, přičemž je nutné si uvědomit, že na Burtona je to poněkud málo, umí mnohem víc a dokáže zprostředkovat mnohem intenzivnější zážitek než v Toddovi. Druhá je za ústřední hereckou dvojici, kde překvapivě hraje prim Helena Bonham Carter v roli cynické a pragmatické paní Lovettové. Potíž je v tom, že tradiční burtonovská hra je tentokrát podřízena snaze režiséra dostát žánru muzikálu a navíc temného thrilleru, přičemž Burton je tradičně silnější v komediální a poetické rovině. Jako muzikál u mě Sweeney Todd úplně propadl a po hudební stránce je to zcela zapomenutelná záležitost, která se podepsala na pouhých 2*. Není tam jediná melodie a jediný text, který by mi udělal radost. Po stránce dramatické je mi líto, ale tenhle snímek ve mě nevybudil dohromady žádné velké emoce. Ani lítost, ani strach, zkrátka to nějak nefunguje, skřípe a hapruje. Úplně malý filmeček se stejným námětem, který má na ČSFD zcela průměrné hodnocení - mám na mysli Oholeného klenotníka - na mě udělal přes skromnou výpravu větší dojem. Celkový dojem: 45 %. ()

Sarkastic

Předem říkám, že Burtonovy filmy mě nikdy moc nelákaly a jeho tvorbu poznávám velice pozvolna. Ale tohle mi sedlo. Je to takové vcelku temné, hodně cynické, trochu zvrhlé, ale přitom zvláštím způsobem poutavé. Depp, Carter a Rickman odvádí na plátně slušnou práci, a to nejen po herecké, ale i pěvecké stránce (neříkám, že vše zazpívali super čistě, ale vzhledem k tomu, že byly ty songy dost složité na zazpívání a mnohdy nemelodické, tak je to pořád palec nahoru). Atmosféra ponurého a špinavého Londýna dýchá z každého záběru, spousta "oprávněně" zabitých lidí (no, pár z nich k tomu přišlo jak slepej k houslím, ale každý se potřebuje nějak uživit a když ty koláčky šly na dračku... ;-) ), k tomu již zmíněná zajímavá hudba, dobrá kamera a trochu divnej konec, ale vlastně proč ne (jen je škoda, že nebyla dovedena do konce milostná zápletka mezi Johannou a Anthonym). 4*, asi si na toho Burtona trochu víc posvítím ;-). ()

Psema

Souhlasím s nářky, že se Burtonův styl okoukává, ale to mi rozhodně nebránilo v tom si Sweeneyho užít od prvního do posledního songu. Deppovi to zpívání dvakrát nejde, ale Burton dokáže nedostatky vyvažovat hravostí, zábavností a složitostí textů, jež se navzájem prolínají i ve chvílích, kdy zdánlivě nedávají smysl, ale ve skutečnosti dávají na odiv, že tady vzniká něco velmi hutného a tragického (v dobrém smyslu slova). Narušování muzikálové struktury je osvěžující, Helena Bonham Carter "okouzlující" a Alan Rickman v roli dalšího záporáka jako vždycky jedinečný. A to mi v tuhle chvíli ke štěstí dost dobře stačí. 9/10 ()

Lynn

Slabší 4*. Trio Burton - Depp - Bonham Carter je pořád vynikající, ale už výtvarně i příběhově pomalinku začíná samo sebe vykrádat. I když jako muzikál je Sweeney hodně skvěle šílený. Spíš jej ale vnímám jako film, než jako muzikál - hudební složka nebyla totiž žádným esem v režisérově rukávu. ()

TeeAge

Depp nás medziklapky presviedča, že vie veľmi dobre spievať, čo som mu aj uveril. No všetko okolo sa tvári tak šialene vážne a záhadne, že mi zabolela hlava. Mňe Burtonovská štilizácia a invenčnosť nesadá. ()

Aluska88

To, že filmy Tima Burtona jsou vždy tajemné, morbidní, bizarní, barevné a opatřené tou typicky originální "Burtonovskou" atmosférou je zcela jasné, stejně jako to, že Chris Nolan nikdy nebude schopen vytvořit jednoduchou dějovou linii, kterou by řadový divák pochopil:) Sweeney Todd mě ale docela zklamal. Měla jsem pocit, že se ve filmu až příliš zpívá, a to na úkor samotného děje, kde mi přišlo, že se tak nějak prostě nic nedělo. Délka a monotónnost děje mě již po chvíli začala uspávat. Z herců bych rozhodně vyzdvihla Helenu Bonham Carter, pravděpodobně žádná ze současných hereček nemá svou filmografii zaplněnou tolika roztodivnými, excentrickými, "gotickými" postavami, jako ona. A žádná z nich ani není tolik originální a tajemná jako Helena. Johnny Depp mi nijak fenomenální nepřišel, což jsem vzhledem k bizarnosti jeho postavy tak nějak očekávala, spíše průměrný, řekla bych. Rozhodně za zmínku stojí historický okamžik, kdy Johnny Depp podřízne Alana Rickmana:) Mimochodem Alanův zpěv je velmi líbezný:) ()

genetique

Z posledného Burtonovho filmu mám naozaj zvláštne pocity. Zvláštne boli predtým ako som ho videl, zvláštne boli aj pri východe z kina. A naozaj neviem ako ich opísať. Prvé, čomu som dôveroval už pred premiérou, bola už tradičná deppovsko-burtonovská spolupráce, najnovšie sa k tradícii pripája už aj s Helena. Črevá sa mi však krútili z iného spojenia – thriller/muzikál. Žánre, ktoré majú spolu len málo skúseností. Tim to však zobral ako výzvu a popasoval sa s ňou pomerne slušne. A možno preto strácam z filmu istotu, jednoducho nemám s čím porovnať. Nie priamo, ale vnútorne. Každopádne myšlienky boli skvelé, farby a prostredie tradične nasiaknuté všetkým, čo má film zobraziť. No a ešte trošku k tým songom. Tie ma tiež nedohnali k plnej spokojnosti. Hlavne niektoré melancholicko-romantické mi niekedy obzvlášť nesedeli. Rovnako by som ubral aj na Heleninom bosoráckom vzhľade. 85%. ()

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

27.11.2021

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

27.01.2014

Johnny Depp a Sacha Baron Cohen (Borat, Bruno) už se na stříbrném plátně setkali jednou – ve Sweeneym Toddovi Tima Burtona. Spolupráce se jim očividně zalíbila, chtějí si ji tudíž zopakovat, a to v… (více)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (více)

Alenka v říši přízraků

Alenka v říši přízraků

15.12.2007

To snad napadne každého v souvislosti s plány Tima Burtona natočit adaptaci slavné pohádkové knížky Lewise Carrolla. Za týden má světovou premiéru hororový muzikál Sweeney Todd: The Demon Barber of… (více)