Jesus Camp

(festivalový název)
  • USA Jesus Camp

V Americe existuje stále sílící evangelická komunita, jejímž hlavním cílem není ani tak přivést Boha na zem, ale spíše vrátit celou zemi Bohu. Věří, že je třeba, aby konzervativní křesťané převzali vládu a podřídili ji vlastním pravidlům. Kromě politického programu se tato organizace zaměřuje i na výchovu dětí a nových členů. Nejenže jsou vlastní potomci často vyučováni doma, ale navštěvují i skupiny a tábory, kde je jim vštěpován jediný správný názor na svět. Není možné zůstat chladným pozorovatelem této mozaiky neotřesitelných pravd, vyprázdněných hesel a emocionálně vypjatých projevů. Před divákem se rozvíjí pásmo zachycující víru a její projevy, které bývají tradičně spojovány s pozitivními hodnotami. Zde však přerůstají ve fanatismus. Film ukazuje, jak je dětem odebírána svoboda volby, jak jsou násilně izolovány uprostřed jednoznačných tvrzení, pravidel a názorů, o nichž se nediskutuje. Tvůrci se do tématu pustili s neobyčejnou statečností a pevně se začlenili do uzavřené komunity, aby naplno odhalili neznámou a temnou stranu náboženské organizace. (oficiální text distributora)

Tommy987

Odteraz ak sa ma niekto spýta, kto je najväčší filmový zloduch, moja odpoveď nebude znieť Hannibal Lecter, John Doe, Darth Vader ani nikto podobný, bude to ctená Becky Fisher, hlavná "hrdinka" tohto dokumentu. O to horšie a desivejšie je, že je to skutočný človek, ktorý vo filme nehrá nejakú postavu, len je taká, aká je. A nie je len zaslepenou "kresťankou", ktorá akosi mimochodom používa na vznešené ciele nevhodné prostriedky, je to totálna fanatička, ktorá aktívne a intenzívne vymýva mozgy každé leto (a pravdepodobne aj počas zbytku roka) mnohým nevinným deťom, ruinuje ich psychický svet a dosť pravdepodobne im doslova ničí budúcnosť. (Trochu som sa nechal uniesť, ale takýchto ľudí by som najradšej vystrieľal.) Samotný dokument je viac než pôsobivý a veľmi vhodný na "otvorenie očí", že čo za zverstvá sa ešte dnes páchajú na tomto svete... a to všetko "v mene boha". ()

lena60

Jesus Camp mě do jisté míry zklamal. Po rozčilujícím zážitku, který mi přivodila režisérka Nvotová filmem Ježíš je normální!, jsem čekala, že i tento dokument o zfanatizovaných věřících mi pořádně rozproudí krev v žilách. Film ovšem prošel kolem mě a jakoby obloukem se mi vyhnul. Nazasáhl. Nezaujal. Nevytrhl mě z jakési lhostejné netečnosti. Asi mi praktiky obtloustlé tetičky Becky, která v letním kempu z malých dětí vychovává uvědomělé evangelíky a budoucí členy americké republikánské strany, přišly málo překvapivé. Bůh pomáhej Americe! ()

heyda

Zvrácenost, zvrácenost a zvrácenost. Hitler jugend akorát v evangelickém provedení. Být věřícím, tak se po zhlédnutí tohoto dokumentu radši zabiju. Jelikož jsem nevěřící a to ode dneška VELICE HRDÝ, tak mám chuť na úplně obrácený postup a to pozabíjet všechny ty diktátorky i s rodiči těch děcek. Věřte mi, že zkousnu ledacos, ale tohle šlo hodně za hranice všeho únosného. ´´Musíme postavit Boží armádu, abychom mohli vést válku proti sílící Islámské armádě.´´ Začínám se fakt docela obávat, co z toho nakonec vyleze. Aby nakonec neměl Bill Maher pravdu. Určitě se vyplatí pustit si film Proboha (Religulous) na porovnání. Mimochodem jen tak mě napadá mimo řeč - Proč děkovat Bohu za jídlo? To je přece absurdní, místo abychom pochválili a poděkovali pracovitým zemědělcům a šikovným pekařům, tak děkujeme někomu, kdo neexistuje. I kdybych náhodou věřil, že někde nahoře nějakej Bůh existuje, tak nemůžu přece být tak dementní, abych tvrdil, že Bůh stvořil sazenice, sám je zasel, chodil zalévat, hnojit a pak ještě sám sklízel úrodu. Myslím, že každá modlitba před jídlem znevažuje a uráží pracovité lidi. Ale tenhle film je zvrácený tak trochu v něčem jiném, však se sami podívejte. ()

KrestanFilms

I zde se samozřejmě vetřely prvky, které tady nemají co dělat. Taky mi přišel vtipný ten komentátor z rádia :D Ale když přivřu oči nad některými věcmi, jako celek hodnotím - úžasná práce! Nechte děti a nebraňte jim přicházet ke mně - vždyť právě takovým patří nebeské království! (Matouš 19:14 Marek 10:14 Lukáš 18:16) Ze svého dětství můžu říct, že v tomto věku jsou děti opravdu na Boha citlivější, právě díky své nezkaženosti, rovnosti... A kdo říká, že je to násilné vnucování - věz, že jaxe dostane do puberty a začne mít "svůj rozum", samo se znovu rozhodne, jestli mu to něco dalo. Jestli to byla jen "hra na víru", zkončí jako ostatní mládež zřejmě někde v hospodě. Pokud s Bohem opravdu žilo, rozhodne se tak o svobodné vůli pokračovat... A i z neutrálního pohledu vidím výhodnější nechat vést děti k nějaké morálce, než je vychovávat Harry poterem a jinými médii, kde jak naschvál odkoukají obvykle spíš ty špatné vzory. A lidi se pak diví, že je svět jaký je... A nakonec - jako bláznovství to může vypadat třeba proto, že je tam spousta scén vytržených z konceptu... TIPseznam dalších křesťanských filmů. ()

Richie666

Ať si lidé věří čemu chtějí či potřebují. Netřeba o tom točit dokument, to je ta poslední věc, která v těchto záležitostech něco změní. Samozřejmě že když jde o děti, je to vždy emotivnější, ale nestalo se, že by je tam někdo (teda kromě Ježíše :D) dotáhnul proti jejich vůli. Nakonec přece nejde jen o tyhle děti, vždyť vlastní rodiče je k tomu vedou. A kdo má to právo někomu říkat "ano, tohle je špatně a tohle dobře", obzvlášť co se výchovy vlastních dětí týče? Co na tom, že někomu zblbli hlavu, když jemu to stejně připadá fajn? Sekta je určitě jedním, ale jistě ne jediným způsobem, jak sobě nebo někomu vymýt mozek. A to nikdy nebude košér. Jenže skutečnost, že je z toho někomu na blití, v důsledku neznamená nic. Stejně jako tento dokument. ()

naigoto

'merica, fuck yeah! Tohle bylo skoro tak zábavný jako koukání na dvouhodinovou smyčku desetisekundového klipu s typickým americkým tlustým prasetem projíždějící na svém elektrickém vozíčku skrz McDonald's drive-thru. ()

BigDeal

Veľmi znepokojujúci film. Ale musím povedať, že napriek všetkému mi boli deti s vymytými mozgami sympatické. Boli to v podstate obyčajné dobré deti, ktoré sa ako každý vo svojej mladosti spoľahli na učenie svojich rodičov. Horšie to u mňa bude s učiteľmi v tábore. Aj keď som sa snažil odosobniť, nedokázal som voči nim necítiť neskutočne silnú nenávisť a aj teraz sa musím prekonávať, aby som na ich meno a ideológiu nevybafol všetky možné vulgarizmy sveta. Čo sa týka učenia, je iróniou, že zakazujú deťom zoznámiť sa so svetom Harry Pottera, ktorý je prezentovaný ako fikcia, len preto, že sú v ňom čary, ale deťom do hláv inú fikciu, vydávanú za pravdu, bez problémov tlačia. A potom si deti myslia, že keď sa pomodlia, guľa zázračne zhodí všetky kolky (aj Harry používal kúzelné formulky), že keď bľabocú, tak hovoria v jazykoch k Bohu (aj Harry bľabotal.. keď sa rozprával s hadmi), alebo že dokonca dokážu vidieť budúcnosť (ako Harryho učiteľka veštenia). Čarodejnícka mágia veru od toho nie je ďaleko. ()

Mononoke.

Po technické stránce spíše (pod)průměr, ale v Jesus camp jde především o obsah. Ocitáme se na americkém zá(a)padě(akově) v prostředí evangelíků (bohužel ne takových, jaké známe čtyři století z Evropy), kterou vede Becky Fisherová, náboženská fanatička nebo možná vypočítavá manipulátorka, která si potřebovala vyřešit svý myndráky z nenaplněnýho americkýho snu. Becky vede letní tábor pro rodiny s dětmi, kde je na denním programu vymývání dětských mozků, nové generace, která lidstvo vyvede ze lži a hříchu. Děti jsou strašidelné s jejich naučenými texty a jejich odříkáváním. Rodiče je učí doma, o tom, jak globální problémy na zemi neexistují a Bush je prezident z boží milosti. Jsou to asociálové, které se nemají možnost dostat do kontaktu s "normální" společností, vyrůstají na farmách daleko od měst. Jak asi budou vychovávat své děti, když jediné co kdy poznaly je prostředí jejich sekty?Je to začarovaný kruh. Špatný a nesmyslný výklad Bible, potažmo vykládání jejích textů k záměrné manipulaci je jedna věcí které nesnášim. Víra je intimní věc a modltba meditativní rozjímání, ne řvaní popsongu o Kristovi v hale s tisícovkou ostatních fanatiků. ()

Marek1991

Som katolík, ale toto bol silný výplach mozgov, ktorý sa neštítil to robiť na deťoch, vyvolával v nich plač a nezmysly, spájal sa s politikou, proste sektárske nezmysly, ktoré škodia kresťanstvu. Američania urobili z viery biznis a fanatizmus. Stará prežratá manipulantka sa ukája pri sledovaní detí na videách, ako si mýlia skutočnú vieru a vtĺka im do hláv, čo je správne a čo nie, bez toho, aby ich nechala sa zamyslieť a použiť ich slobodnú vôľu. Chýbalo mi tu poriadne vedenie, ktoré by sa pozrelo až ku koreňom a k súčasným najvyšším predstaviteľom. Chcelo to takého Michaela Moora, avšak aj z tohto sa dá urobiť názor, trocha mi vadí ten neúctivý názov, tak ako tam brali Božie meno nadarmo, ale proste bolo to smutné. ()

sidzej

Becky Fisher a jej fanatické vymývanie mozgov malým deťom. Môže byť na seba patrične hrdá, očividne má rečnícky dar presviedčať ľahko ovplyvniteľné masy, mňa však privádzala do zúrivosti. Najlepšie boli tie jej názorné ukážky- od plyšákov, cez figúrky Barie a Kena až po umelý mozog a zelenú lepkavú ruku. Nie toto sa nedalo brať vážne. Celé to bola jedna veľká komédia, potterovská antipropaganda rulez "čarodejníci sú nepriatelia Boha" :DDD. V podstate je to poľutovania hodné že takýchto ľudí nepozatvárajú niekde do blázincov. Šak tým deckám totálne zničia život. ()

yakoob

Obraz a zvláště film dokáže na lidi zapůsobit mnoho...Dokonce i na ateistu či křesťana, který se dívá na dokument o rádoby "křesťanství"...Opět nemohu komentovat styl, ale spíše obsah...Stačí když napíšu: Nesouhlasím s těmito názory...Základy učení mají možná stejné, ale dával bych si opravdu velké bacha...a zvlášť, když v tom figurují děti...Děti se dají zneužít i v křesťanství, ale když se podíváme, jak jednal Ježíš s dětmi, vidím odlišné principy...a já se raději držím Krista, než vymýšlených prožitků...Ne nadarmo Ježíš říká:"...kdo by svedl k hříchu jednoho z těchto nepatrných, kteří ve mne věří, lépe by mu bylo, kdyby mu dali na krk mlýnský kámen a hodili ho do moře (Marek 9,42)" ()

Cimr

Úplně ten nejprvnější film, co jsem kdy viděl na festivalu Jeden svět. A hned taková bomba. Také to byl jediný film festivalu, kterému jsem při hlasování na konci dal bez mrknutí oka 1. Jak už tu padlo, ten film je vážně hodně STRAŠIDELNÝ. Poukazuje na to, jak jednoduše se dají děti obalamutit (,,Ježíši, dej ať tou koulí strefím co nejvíc kuželek!", ,,Teď požehnáme počítači, elektřině a prezentacím v PowerPointu!") a také jak Amíci mohutně dupou po evropské kultuře (předpokládám, že když tenhle film uvidí člověk, co nemá o náboženství ani páru, bude do smrti Ježíše považovat za toho hajzla, díky kterému ty děti takhle vypadají). Nejděsivější však bylo, že organizátoři ,,Ježíšova tábora" to měli moc dobře promyšlené. Např. rozbíjení věcí, které mají představovat nějakou překážku (v tomto případě hrnky - Satan) je hojně využívaná praktika při nejrůznějších psychických problémech. Všechno je tedy výborně připravené tak, aby vymytí mozků bylo co nejdůkladnější... Už od prvních okamžiků mi bylo jasné, jakou scénu z Přeletu nad kukaččím hnízdem bych praktikoval na hlavní ,,hrdince" Campu, Becky Fischerové... ()

Ender66

Zážitok z tohto filmu mám rovnako silný, ako väčšina ľudí ktorý film komentovali. S niektorými ich tvrdeniami však nemôžem súhlasiť. Pokiaľ má človek silnú vieru a nikomu inému tým neubližuje je to podľa mňa úplne v poriadku. Preto sa mi žehnanie stoličiek, alebo Powerpointovej prezentácie zdá neobvyklé, ale in ordine. Brainwashing Becky Fisher, prezentácia jej názorov na božiu armádu a na holy war je naozaj strašidelným zážitkom. Na druhej strane si treba uvedomiť, že tu nejde o jednu démonickú figúrku ovládajúcu druhých podľa svojej vôle. Za to, čo deťom robia na tábore sú rovnako zodpovední aj ich rodičia, ktorí sú v konečnom dôsledku rovnakí fanatici ako Fisher. Tommíček - Ľudia páchajú zverstvá v nielen v mene Boha, ale aj v mene rasy, politických názorov, národnosti, farby pleti, včerajšej nedojedenej večere... Ľudia sú neprekonateľní v hľadaní dôvodov. Je smutné, keď sa v mene viery deje zlo, ale vypovedá to v konečnej miere o danej viere alebo o konkrétnych ľuďoch? Prekrútiť sa totiž dá na svete úplne všetko... ()

fragre

Teda jo! Takhle mi jako děckovi negumovali hlavu ani za bolševika, jak to předvádí tahle pobožnůstkářská Hodule žravá. Křesťanští talibáni, co se modlí za svatou Bushovu válku. Až zvítězí v USA nějaký ten fašismus, tak bude máchat národní vlajkou a na triku bude mít nápis We Love Jesus! Nic nového, u nás v Evropě jsme tenhle mix už vyzkoušeli v Chorvatsku, na Slovensku, ve Španělsku... ()

sonnak

Vnucování jakýchkoli ideologií ostatním lidem se mi vážně hnusí...tím hůře, pokud jde o děti, které, je-li vše řádně promyšleno, mají minimální šanci se psychickému nátlaku ubránit - jejich jedinou záchranou bývají rodiče, kteří jsou ale mnohdy s propagandou za jedno, tudíž není žádná šance. Stačí se podívat na Becky Fisher, ta kdyby neříkala věci, které mi jsou těžce proti srsti, žral bych ji to snad i s navijákem - zkrátka ví, jak na to. A to jsem pěkných pár let za průměrem jí převychovávaných dětí. Co si budeme nalhávat, i kdyby nebyli učeni takovým blábolům, nebude to správné. Děti si zkrátka mají jen hrát a mají si užívat - a na věci jako je víra a smysl života musí narazit postupem času každý z nich sám. Ve dvaceti, ve třiceti, nebo v padesáti, nebo radši vůbec - ale ksakru, ne v 7 letech. Tenhle dokument je opravdu jednostrannej, ale ani mě nějak nenapadá, jaká pozitiva by mohli tvůrci ukázat. Zobrazené emoce jsou naprosto reálné a neuvěřitelně silné, že to se mnou chvílema házelo...a musím uznat, že kdybych jako dítě do nějakého takového letního tábora spadl, podlehl bych. ()

Compote

Modlím se za všechny tyhle přístroje... Myslíme na všechny prezentace v PowerPointu.. Takový neškodný, roztomilý, letní tábor.. Náboženští fanatici si cvičí své "následovníky" ve víře, že se jejich počet neztenčí a stále tu bude někdo, ochotný obětovat Bohu cokoliv. Povídají pohádky a oblbují školáčky, protože naše drahá Becky F. moc dobře ví, jak sama řekla, že by ji nikdo jiný (starší) neposlouchal a nestydí se za to. Třešinkou jsou samozřejmě rozhovory se samotnými nadějemi našich fundamentalistů, aneb jak to vidí oni (->vidí to stejně jako Beckyna, co si hrdě mne ruce, jak je šikovná)..Je to odporný, ale že je to v USA, tak mě to ani moc nepřekvapuje. 70% ()

SarumanKo

Natoľko autentický a dôverný náhľad do fungovania kresťanských detských táborov, nechutného vymývania mozgov a smiešnych svetonázorov, že ma napadlo, či nevznikol na popud a z financií samotnej cirkvi. Ak aj náhodou áno, i tak perfektne demonštruje obludnosť náboženského fanatizmu a problémov s ním spätých. (7/10) ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky